Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

54 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

Gospodjina baba, 1936. godiste, zakacila koronu. Prethodnih dana bila u bolnici, jako losa krvna slika, leukociti ispod granice. Vec neko vreme kuburi sa krvnom slikom pa su hteli da ispitaju sve. Danas testirana PCR da bi mogla na gastroskopiju, i test pozitivan. Nema nikakvih simptoma, ni temperaturu, ni kasalj, ama bas nista.

 

Tast i tasta su malo uzbunjeni jer su je prethodnih dana vozikali, a vidjali su nasu malu (danas poceli sa bejbisitingom). Oboje su prelezali koronu, revakcinisani pre 5 i po nedelja (kad i ja), nose maske dok su s babom sve vreme...Ja im kazem, pa nece to za jedan dan da ispreskace sa jedne na drugu pa na trecu osobu, bez panike. Problem je u stvari deda, 1933. godiste, srcani bolesnik, a od babe ne moze da se odvoji. To je sto je, mozda i preteknu.

A prosvetni ravnozemljaski zet dobacuje:  Dajte, majka - skoncentisite se! :classic_biggrin:

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Pisao sam tastu nisu hteli da daju vakcinu jer je imao u kartonu upisano da je doživeo penicilinski šok. Odradio je test u privatnoj laboratoriji, 2650din. Negativan. Danas je otišao sa tom potvrdom i primio vakcinu. Sinofarm.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Knipex said:

Pisao sam tastu nisu hteli da daju vakcinu jer je imao u kartonu upisano da je doživeo penicilinski šok. Odradio je test u privatnoj laboratoriji, 2650din. Negativan. Danas je otišao sa tom potvrdom i primio vakcinu. Sinofarm.

 

Korona test ili penicilinski test?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Knipex said:

Pisao sam tastu nisu hteli da daju vakcinu jer je imao u kartonu upisano da je doživeo penicilinski šok. Odradio je test u privatnoj laboratoriji, 2650din. Negativan. Danas je otišao sa tom potvrdom i primio vakcinu. Sinofarm.

 

Niko ne brine za tazbinu kao Knipex i ja! 🙂

  • Like 3
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Knipex said:

Pisao sam tastu nisu hteli da daju vakcinu jer je imao u kartonu upisano da je doživeo penicilinski šok. Odradio je test u privatnoj laboratoriji, 2650din. Negativan. Danas je otišao sa tom potvrdom i primio vakcinu. Sinofarm.

Sinoarm i nije vakcina, prema tome, nema problema😁

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, AgroLaki said:

 

Korona test ili penicilinski test?

Penicilinski. Valjda se rade dva testa na različite reakcije.

8 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

 

Niko ne brine za tazbinu kao Knipex i ja! 🙂

Jbg čovek ima 9 stentova i pride još svakojakih problema, tipa šećer...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

cudi me, ako uzmemo u obzir epidemiolosku situaciju tamo..dlakeo bilo da branim nas sistem,da brljaju, brljaju, ali, bice ih i tamo sigurno, ove nedelje stizu nove ture, sigurno ce i za Paracince biti bar nesto..sad krenuli po selima, i vakcinisu mahom partijske clanove..

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Jamesdin said:

Bilo bi i vise da ima vakcina. U Paracinu ih nema danima unazad, a kad ce...

dodji u Niški Dom zdravlja, danas bilo fajzera kolko 'oces, nisu mogli da na'vataju ljude da vakcinisu.

@Ridji ako prosla prehlada i sve je ok, zaista ima fajzerovih vakcina na izvolte, za neki dan bice i sputnjika, jedino kineza nemaju, ko bas zeli kineza salju u Prokuplje i Kursumliju.
Nikakvo zakazivanje ne treba, zamo dodjes i zavrnes rukav 😇

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Knipex said:

I bolje što nisu odmah radili jer u većini slučajeva u početku nema ništa na plućima nego tek posle 5-6 dana. Moj šef je zbog toga prilično kasno otišao u bolnicu. Odmah prvi dan kad je dobio temperaturu je išao na pregled i radio rendgen. Sve bilo ok. Posle 5 dana njemu počelo da se pogoršava stanje ali je on bio uveren da je sve ok jer je snimak pluća bio čist. Jedva ga nagovorili desetog dana da ode u bolnicu. Tamo uradili novi snimak i ustanovili obostranu upalu pluća. Ostavili ga u bolnici 10 dana i pustili ga opet na njegovo insistiranje...

 

I kod mene se upala pluća razvila nakon 7 dana.


Kad smo kod ovoga, meni je 8. dan bolesti, kad me žena naterala da odem u hitnu, sve bilo u redu, laboratorija, crp, gasne analize, a i rentgen, ništa na njemu. Tri dana kasnije, kad sam primljen, na CT-u obostrana upala pluća. Kad se na rentgenu vide promene, tad je već bolest uznapredovala. Zato, po ko zna koji put, saturacija, braćo i sestre, a ne rentgeni.

 

Elem, ako sam ovo već ispričao, praštajte, malo sam dementan...

  • Like 11
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, djura.net said:

dodji u Niški Dom zdravlja, danas bilo fajzera kolko 'oces, nisu mogli da na'vataju ljude da vakcinisu.

@Ridji ako prosla prehlada i sve je ok, zaista ima fajzerovih vakcina na izvolte, za neki dan bice i sputnjika, jedino kineza nemaju, ko bas zeli kineza salju u Prokuplje i Kursumliju.
Nikakvo zakazivanje ne treba, zamo dodjes i zavrnes rukav 😇

jel moguce d aje u Nisu i dalje tako mali odziv, pa oni bi prvi trebali da trce da se vakcinisu

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Eddard said:


Kad smo kod ovoga, meni je 8. dan bolesti, kad me žena naterala da odem u hitnu, sve bilo u redu, laboratorija, crp, gasne analize, a i rentgen, ništa na njemu. Tri dana kasnije, kad sam primljen, na CT-u obostrana upala pluća. Kad se na rentgenu vide promene, tad je već bolest uznapredovala. Zato, po ko zna koji put, saturacija, braćo i sestre, a ne rentgeni.

 

Elem, ako sam ovo već ispričao, praštajte, malo sam dementan...

A vidiš meni saturacija bila 97 veče pre rendgena i to jutro kad sam radio rendgen bila 98.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Angelia said:

Ima, kod njih su vec rekli da se predpostavlja herd immunity. Kako kazu posto su oni ignorisali lockdown i nastavili religiozno okupljanje, virus prosao kroz zajednicu i sad imaju herd immunity, pogotovo sto su relativno izolovani. To bilo po vestima pre jedno par nedelja kad su vec primetili da nedeljama nemaju novih pacijenata.

 

Evo nasla:

https://apnews.com/article/public-health-lancaster-amish-health-mennonite-5a9fa92873c6a6607d69cbf3a6443a46

https://nypost.com/2021/03/28/amish-group-could-reach-covid-herd-immunity-health-official/

kakva je situacija kod Amisa kad je rec o medicinskoj pomoci?

jel prihvataju ICU, respiratore i rendgene? Nisam siguran da li im je "dozvoljeno" da piju lekove i imaju zdravstvenu nego kao ostali svet?
Jel prihvataju vakcine? ne samo ove kovid, nego i ove ostale, da ne kazem "normalne"?

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, ras kass said:

Moja sestra onako utucena ode do tetke koja je zarazena, pita jel treba nesto a ona mrtva ladna ne treba, idem ja do prodavnice, pijace.... i gosti joj dolaze

 

Ja bih prijavio tetku, ovo je nedopustivo..imam i ja ludake u familiji, sreca pa ne komuniciramo, brat od tetke, isoa bi u crvenu zonu bez maske, jer veruje d aje sve to prenaduvano, nece da se vakcinise, zena mu inace farmaceut, i sto je najgore, stvarno je zmaj zena, pametna, lepa, ima dobru dusu, ali, posto je on  dobar muz inace, tolerisenejgove lutke i podilazi mu..tetka se zdere i sekira, ali, st da joj radim..

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, djura.net said:

kakva je situacija kod Amisa kad je rec o medicinskoj pomoci?

jel prihvataju ICU, respiratore i rendgene? Nisam siguran da li im je "dozvoljeno" da piju lekove i imaju zdravstvenu nego kao ostali svet?
Jel prihvataju vakcine? ne samo ove kovid, nego i ove ostale, da ne kazem "normalne"?

U textu pise da su podaci dosli od lekara bolnice koja nudi usluge Amishima u tom kraju. Oni nemaju problem sa medicinskom pomoci, ne znam kako reaguju na medicinsku opremu (nisam cula da je to problem), tj da li to igra neku ulogu posto uglavnom izbegavaju tehnicke stvari. Iako videla dosta njih, koji saradjuju sa non-Amish zajednicom da imaju mobilne telefone, ali kazu da to nije vecina.

Uz to sam text kaze da su prihvatili obaveznu vakcinaciju kad je polio bio u pitanju i boginje.

medjutim interesatno je da se po ovom lekaru mozda samo 10% testiralo u odnosu na ono sto je on video od simptoma.

 

Tj oni se prvenstveno okrecu svojim lekovima, pa kad ne rade traze medicinsku pomoc, ali religija ne zabranjuje lecenje. Uglavnom nemaju medicinsko osiguranje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Jamesdin said:

Pazi ovo. Deca posla u skolu. Osmake razredni pritiskaju da idu na ekskurziju.

Srednjoskolci, zavrsna godina, vecina se odlucila za on line nastavu, sto su profesori zdusno podrzali. Isti ti profesori, nagovaraju decu da se odrzi matura, sa svim po redu, a u toku ove nedelje, deca idu da se slikaju za tablo kod lokalnog fotografa u studio.

Lud zbunjenog!

Kod nas nisu još ništa pitali, ni za ekskurziju ni za mature. Bolje im je da ne pitaju... Mislim ono komedija da bude potpuna razumem da je zabavno, ali ne bi bilo zabavno.
Romansirana reportaža iz naše škole :)

Edited by urosg3
link editovan
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Devojka Luke Razića said:

Nadam se da je broj  hospitalizovanih tačan, da se tu ne fingiraju brojke.  To ipak znači da se smanjuje broj teže obolelih. 


Ne fingira se to, zaista se smanjuje broj ljudi u bolnicama, barem u Nišu. 
U petak sam čuo od devojke koja je od starta pandemije u KC u korona zoni da se prazne pojedina odeljenja.

Ali sa druge strane ocekuje da će već za 3 do 4 nedelja opet da budu na udaru.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...