Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

4 minutes ago, Ridji said:


Ne fingira se to, zaista se smanjuje broj ljudi u bolnicama, barem u Nišu. 
U petak sam čuo od devojke koja je od starta pandemije u KC u korona zoni da se prazne pojedina odeljenja.

Ali sa druge strane ocekuje da će već za 3 do 4 nedelja opet da budu na udaru.

Na osnovu cega, kako to bilo ko moze unapred znati

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Eddard said:

Zato, po ko zna koji put, saturacija, braćo i sestre, a ne rentgeni.

Ne znam za rentgene, ali dok sam u januaru "bolovao" od Corone (u znacima navoda jer nisam imao baš nijedan simptom sem dva testa, koja potvrđuju Coronu) saturacija mi se non-stop vrtela od 96-98. Pre toga 93-96, posle toga opet 93-96. Da nisam purnjao za vreme Corone, pa da kažem da je zbog toga, međutim i tada sam ljuštio dve pakle dnevno. Mogu to jedino Ivermektinu da pripišem, ali to je samo nagađanje.

 

Fun fact: Ispod crte ostaje činjenica da sam jedinu dobru saturaciju imao baš za vreme Corone u organizmu.

Edited by Akiro
  • Like 2
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

Evo jednog updatea, ako se secate, 14. Dan mi je d dimer bio 600, mesec dana aspirina od 100 skocio na 1100, zatim sam 12 dana pio aspirin od 300, kako mi je izabrani lekar prepisao i sad imam 1200. O_o

CRP 1 na skali do 5. Jako cudno da non stop raste kako vreme prolazi. Mada vise se ne cimam uopste, odoh po jacu terapiju ako mi daju i nakon toga necu kontrolisati bar 3 meseca.

1 minute ago, Akiro said:

Ne znam za rentgene, ali dok sam u januaru "bolovao" od Corone (u znacima navoda jer nisam imao baš nijedan simptom sem dva testa, koja potvrđuju Coronu) saturacija mi se non-stop vrtela od 96-98. Pre toga 93-96, posle toga opet 93-96. Da nisam purnjao za vreme Corone, pa da kažem da je zbog toga, međutim i tada sam ljuštio dve pakle dnevno. Mogu to jedino Ivermektinu da pripišem, ali to je samo nagađanje.

 

E jebo ga ti, da nije to malo preterano, s obzirom koliko vodis racuna o sebi.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Akiro said:

Ne znam za rentgene, ali dok sam u januaru "bolovao" od Corone (u znacima navoda jer nisam imao baš nijedan simptom sem dva testa, koja potvrđuju Coronu) saturacija mi se non-stop vrtela od 96-98. Pre toga 93-96, posle toga opet 93-96. Da nisam purnjao za vreme Corone, pa da kažem da je zbog toga, međutim i tada sam ljuštio dve pakle dnevno. Mogu to jedino Ivermektinu da pripišem, ali to je samo nagađanje.

 

Fun fact: Ispod crte ostaje činjenica da sam jedinu dobru saturaciju imao baš za vreme Corone u organizmu.

Ja sam herojski smanjio na 30 pljuga, teška unutrašnja borba bila.

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, djura.net said:

dodji u Niški Dom zdravlja, danas bilo fajzera kolko 'oces, nisu mogli da na'vataju ljude da vakcinisu.

@Ridji ako prosla prehlada i sve je ok, zaista ima fajzerovih vakcina na izvolte, za neki dan bice i sputnjika, jedino kineza nemaju, ko bas zeli kineza salju u Prokuplje i Kursumliju.
Nikakvo zakazivanje ne treba, zamo dodjes i zavrnes rukav 😇


Hvala na informaciji, pokušaću.

Otac je bio prošle srede ali nisu imali tad Sputnjik, a on zapeo da primi Rusa, mada kakvu muku mučim sa drugima iz okruženja sto neće da se vakcinisu zadovoljan sam da sa njim generalno nemam problem.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da vidimo sad poređenje, kada je preko vikenda manja razlika u testovima između nas i Grka:

 

                                                                   Srbija                   Grčka

Ukupan broj testova:                                12.482                 20.848

Ukupan broj novozaraženih:                    2.604                   1.607

Procenat novozaraženih:                         20,86%                 7,71%

 

Sada se vraćamo na stari odnos. Oni više testova, a mi dosta više zaraženih. Dobro, to je pri vikend odnosu testova 1,57:1, kada se vratimo na odnos 4,5:1 u utorak, kod Grka će biti dosta više novozaraženih (pogotovo što utorak hvata i neke vikendom registrovane ali ne i unesene), možda čak opet budu i iznad nas u ukupnom broju novozaraženih, ali će im zato procenat biti još znatno bolji od našeg jer će biti preko 60.000 testova. 

 

Da ne bude da samo promovišem grčki metod mera preko procenta novozaraženih, evo na zadovoljstvo (pre će biti nezadovoljstvo, ali dokaz da je čovek u nekim stvarima u pravu) @urosg3 i istraživanje posledica pandemije i mera. Mrzi me da vadim i prevodim detalje pa pejstujem ceo tekst u originalu:

 

Teenagers’ delinquency, parents’ alcohol consumption increased during pandemic year

April 19, 2021 CORONAVIRUS, FEATURED 1 Comment

An increase of 10% in violent behavior against children but also by 30% in juvenile delinquency were recorded in Greece during the pandemic year 2020 the NGO “Initiative for the Child” has found out.

Presenting the annual statistics the “Initiative for the Child”, a collaborating body of the Union “Together for the Child”, based in Veria, announced that while Greek society is in quarantine due to the pandemic, incidents of violence against children has increased in 2020, when compared to 2019.

In half of the cases, parents who did not show violent behavior in the past, they used physical violence in order to punish and discipline their child when disobeying.

In the adolescent category, the rates of physical abuse by the parents did not change significantly.

At the same time, the requests by parents for counseling and psychological support increased by 50%, due to  hostile behavior by adolescents.

 

Increase of drug consumption, delinquency among teenagers

 

The average age of adolescents’ first contact with substances (estimated at 13 years old) is constantly decreasing.

The use of hashish is the predominant substance of choice.

Teenagers of 16 years old and older experiment with other substances (hallucinogens, pills, etc.).

At the same time, the percentage of adolescents involved in delinquent acts is increasing.

In addition to acts of theft, burglary and destruction of foreign property, there are more and more cases of teenagers involved in drug trafficking, offering hashish for a peer to peers. Compared to the year 2019, it seems that the percentage of such cases has increased by 30%.

The “Child Initiative” points out that very often the expression of violence and the manifestation of delinquent behavior by children and adolescents comes from the emotional neglect by parents towards them, from the lack of establishing secure primary relationships, from the lack of proper setting of limits, from the relaxation of moral values and the lack of respect for key institutions of society.

 

Anxiety, depression and alcohol consumption by parents

 

Statistics have shown a 15% increase in alcohol and sedative consumption by parents as a means of relieving negative emotions that, combined with other stress factors,, can lead to a further decline in their social functioning.

In addition, requests by parents for alcohol dependence issues increased by 10%, requests for psychological support for people with anxiety disorders by 25% and requests for depressive disorders by 20%.

A huge increase of 60% has been recorded in the number of cases of families seeking psycho-social support services for cases of parental alienation.

 

Recommendations for the general population

 

The “Initiative for the Child” points out, among others, that the outbreak of the pandemic led to a state of crisis in individuals, social structures and groups, but also communities and the family itself.

The Initiative emphasizes that the internet is now an important part of the daily life of all family members.

The NGO reminds that the scientific team of phone line <11525> of the Union “Together for the Child” gives recommendations and directions which act as a shield to protect children and parents.

 

Mada to ne pišu eksplicitno, rekao bih da je nezdravo da roditelji i deca provode toliko vremena prisilno zajedno i da to debelo remeti odnose. Odnosno da su neki poremećaji zbog situacije isplivali, za koje je inače postojao ventil.

 

Kako god, jedini izlaz je intenzivna vakcinacija i što brži povratak makar u neki privid normale. I rad na uočenim poremećajima.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Laki21 said:

Izgleda da je govno nestorović zakačio koronu :heart:

Ja sam zabezeknut da do sada nije. Je li vekcinisan ili je mišljenja da se ne treba cepiti od najsmešnijeg virusa u istoriji čovečanstva?

Link to comment
Share on other sites

U nedelju uvece - ispala plomba iz zuba....bolelo na svaki udah, o vodi da ne pricam i tako, juce sam morala kod mog zubara. Dragi doca pada s nogu od posla, radi trijazu i zakazuje nam po hitnosti (radi sam, retko se javlja na telefon) meni odredjuje za 18 h, jednom dedi kaze "dodji sutra, ne znam gde danas da te uglavim", deda kaze "ja ne mrdam odavde dok mi ne izvadis prokletinju, cekacu i ceo dan", mi ostali se razilazimo, deda ostaje...

U 18 h....prolazimo u onoj stolici kao na traci, niko nema masku jer smo, je l te, kod zubara, doktor jedini sa hirurskom maskom....neprijatan osecaj, smrzavam se na stolici jer je veliki prozor otskrinut zbog ventilacije.....u cekaonici se smenjuju po 3, 4....u samoj ordinaciji 2 pacijenta i doktor, jedan na stolici u fazi obrade, drugi sa anestezijom, ceka da utrne.....kaze mi doktor da se vakcinisao, stavio je lek u zub pa se vidimo posle praznika....

Bas sam se neprijatno osecala bez maske, gore nego u onom prepunom autobusu, tamo sam bar imala masku.....ne smem ni da pomislim sta bi bilo da nisam vakcinisana.....i ovako se osecam kao da sam bila u leprozarijumu.....sta ti je covek, nisam se plasila ni jedne bolestine dok sam skupljala macke i pse lutalice i lecila ih od kojekakvih gadosti a sad se plasim ljudi....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Jebiga @Akiro, ti si fenomen 😁

 

Ovaj virus se manifestuje na mnoge načine i na mnoge sisteme organa. Imam lika ovde sa mnom u banji, tu negde oko 30 god ima, sportista... Covid mu zahtavio samo centralni nervni sistem, u roku od par dana se oduzeo skroz, ruke, noge nije mogao da pomera, nije mogao da priča... Kao da se šlogirao, a nije, ništa pod milim bogom mu nisu našli. Posle 10ak dana prošlo, niko pojma nema šta se desilo. Pluća ništa, ostali organi ništa. Vrlo varijabilne kliničke slike i nepredvidive. 

 

Što se saturacije i rentgena tiče, ne bi trebalo da se leče rentgenske slike, već kliničke slike, odnosno korelacija jednog s drugim. A najbolji pokazatelj težine kliničke slike jeste saturacija. Kod nas ovde rentgen ni ne rade ako je ona dobra, jedino kod visokorizičnih pacijenata. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Kragujevcani objasnili:

 

B92: Izašli prvi rezultati istraživanja u Srbiji: Posle koje vakcine se ne završi u bolnici

 

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2021&mm=04&dd=20&nav_category=12&nav_id=1845503

 

 

Najmanje obolelih među vakcinisanima je kod građana koji su primili Fajzer. Od ukupnog broja vakcinisanih kovid je dobilo; 2,3 odsto koji su primili Astra Zeneku, 2,2 odsto kinesku vakcinu, 1,8 odsto rusku i 1,1 Fajzer. Pneumonija se razvila kod 0,7 onih koji su primili kinesku, iste vrednosti, 0,3 odsto, imaju ruska i Astra Zeneka i 0,1 odsto Fajzer. U bolnicu je primljeno 0,2 odsto građana koji su primili kinesku, 0,1 rusku i nijedan pacijent koji je primio Fajzer ili Astra Zeneku.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Laki21 said:

Izgleda da je govno nestorović zakačio koronu :heart:

 

Nek pije onaj lek za stoku što preporučuje ljudima, grljenje sa Danicom Grujičić na 8 sati, Teslini zraci u pluća svako jutro posle doručka, dosta žive vode i proći će to lagano. 

 

Rx7jxPl.gif

 

A u realnosti, dobiće (kako i treba) kvalitetan tretman u bolnici (ako ne daj bože dođe do toga) i lekari po kojima je pišao godinu dana će ga izvući iz sranja. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Vesti iz UAE:

 

https://www.thenationalnews.com/uae/health/coronavirus-sinopharm-vaccine-more-than-90-per-cent-effective-at-preventing-hospitalisation-abu-dhabi-study-says-1.1206413

 

The study, conducted by Abu Dhabi Public Health Centre, found the vast majority of those who were infected after completing the course suffered mild symptoms and did not require treatment in hospital.

 

“The study found the efficacy of vaccination in preventing hospitalisation is 93 per cent, while the efficacy of vaccination in reducing the need to be admitted to an ICU is 95 per cent.

“The study found no deaths related to Covid-19 have been recorded in patients who received all doses required.”

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, stray_cat said:

Naravno da će da prođe vrlo lako, mada moram da otkucam da biH najviše voleo da se izvuče, ali jedva.

 

I kada prođe, jasno je valjda da će reći da je bila jača influenca a ne covid. 

  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

O cemu sam i ja drobila mesecima:

 

Neracionalna upotreba antibiotika uvodi korona pacijente u veoma opasno stanje

 

""U jednom momentu uočili smo izrazito povećanje upotrebe antibiotika, već u ranoj fazi bolesti, što je dovelo do toga da posledično hospitalizujemo veći broj obolelih s težom kliničkom slikom. Najčešća greška je, svakako, prerano uključivanje antibiotika, odnosno uključivanje antibiotske terapije pre nego što se utvrdi umereno teška klinička slika s potvrđenom kovid 19 infekcijom", istakla je dr Milovanović.

Dodala je da prerano uključivanje antibiotske terapije, a posebno širokospektralne, kao što su fluorohinoloni treće i četvrte generacije, doprinosi ne samo dužem trajanju same virusne infekcije nego i promovisanju multirezistentnih bakterija i gljivica.

"Ukoliko na to dodamo i činjenicu da takvi bolesnici paralelno dobijaju visoke doze kortikosteroida, lako se dolazi do zaključka da se bolesnik uvodi u stanje teške imunodeficijencije u uslovima gde lako mogu da nadvladaju rezistentni mikroorganizmi", upozorila je dr Milovanović."

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Antizemljaš koji lebdi said:

Kragujevcani objasnili:

 

B92: Izašli prvi rezultati istraživanja u Srbiji: Posle koje vakcine se ne završi u bolnici

 

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2021&mm=04&dd=20&nav_category=12&nav_id=1845503

 

 

Najmanje obolelih među vakcinisanima je kod građana koji su primili Fajzer. Od ukupnog broja vakcinisanih kovid je dobilo; 2,3 odsto koji su primili Astra Zeneku, 2,2 odsto kinesku vakcinu, 1,8 odsto rusku i 1,1 Fajzer. Pneumonija se razvila kod 0,7 onih koji su primili kinesku, iste vrednosti, 0,3 odsto, imaju ruska i Astra Zeneka i 0,1 odsto Fajzer. U bolnicu je primljeno 0,2 odsto građana koji su primili kinesku, 0,1 rusku i nijedan pacijent koji je primio Fajzer ili Astra Zeneku.

 

19 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

Vesti iz UAE:

 

https://www.thenationalnews.com/uae/health/coronavirus-sinopharm-vaccine-more-than-90-per-cent-effective-at-preventing-hospitalisation-abu-dhabi-study-says-1.1206413

 

The study, conducted by Abu Dhabi Public Health Centre, found the vast majority of those who were infected after completing the course suffered mild symptoms and did not require treatment in hospital.

 

“The study found the efficacy of vaccination in preventing hospitalisation is 93 per cent, while the efficacy of vaccination in reducing the need to be admitted to an ICU is 95 per cent.

“The study found no deaths related to Covid-19 have been recorded in patients who received all doses required.”

 

Za ovu Sino-propagandu od ranog jutra:

 

tenor.gif?itemid=11951262

  • Like 4
  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...