Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

https://www.military.com/daily-news/2020/03/17/military-update-coronavirus-cancellations-and-closures.html

 

Quote
  • Exercise Defender-Europe 2020

Also March 16, U.S. European Command announced that Defender-Europe 2020, originally set to be the biggest U.S. deployment for an exercise in 25 years, was being dramatically modified, with the cancellation of linked exercises Exercise Defender-Europe 20 -- Dynamic Front, Joint Warfighting Assessment, Saber Strike and Swift Response. Personnel and equipment stopped deploying from the United States on March 13, officials said. Some 6,000 troops, of the original 20,000 planned, had already deployed to Europe. Those who deployed for canceled exercise elements will return to the U.S., while elements of the deployed armored brigade combat team will conduct "gunnery and other combined training events with allies" in a modified exercise.

 

Američka govna koja su sve do 13. marta tovarila trupe po Evropi (najviše Italija), ipak ne odustaju od u potpunosti od planiranog.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

Gledam worldometer i molim pojasnjenje - Norveska i US imale prvog zarazenog isti dan, 15 Februar - od tad u Norveskoj 1 recovered, a u US 125. Postoji li isti kriterijum, koje sve zemlje primenjuju, kad se pacijent smatra izlecenim?

na ovom nemackom sajtu https://interaktiv.morgenpost.de/corona-virus-karte-infektionen-deutschland-weltweit/

daju podatak o broju izlecenih ali pored stoji zvezdica i pise da je to minimalan broj izlecenih jer ne postoji obaveza prijavljivanja izlecenih. Mozda je slicno i za Norvesku.

Ne znam od kuda ovom liku podatak:

 

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

U Nisu ima zarazenog medicinskog osoblja?

Da, ali za sada ne iz odeljenja koja su kritična.
Ima dvoje ljudi, doktor iz Doma zdravlja i doktor iz železničke ambulante, oba prijatelji kumova. Na kućnom su lečenju.
Ima u kliničkom, neka odeljenja su zbog toga izolovana...
Roditelji moje bas dobre drugarice su zaraženi, majka je donela iz privatne klinike, dobila od doktorke koja radi tu, a i kao ginekolog u DZ...
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dropkick Murphys said:

Meni ipak fali ta slika da su i ove dve stavile masku, pa da samo onaj najhrabriji nema zaštitu i da pokaže da se samo on ne plaši. 

 

.

 

Pa zajebo ga mali debeli...morace nesto drugo da smisli..

 

Image result for kim dzong coronavirus covid 19

 

.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, wwww said:

na ovom nemackom sajtu https://interaktiv.morgenpost.de/corona-virus-karte-infektionen-deutschland-weltweit/

daju podatak o broju izlecenih ali pored stoji zvezdica i pise da je to minimalan broj izlecenih jer ne postoji obaveza prijavljivanja izlecenih. Mozda je slicno i za Norvesku.

Ne znam od kuda ovom liku podatak:

 

Na 316 664 testiranih, S. Korea ima 8652 zarazena i  94 umrla - to je 3.5 % zarazenih i 0.03 % smrtnih slucajeva.... testirano 0.6 %

Na 43 735 testiranih, Norveska ima 1950 zarazenih i  7 umrlih - to je oko 4.45 % zarazenih i  0.016 % smrtnih slucajeva...testirano 0.8 %

 

Uporedila sam ove dve drzave, jer je kod njih slican procenat ukupnog stanovnistva testiran, ujedno i najveci procenat testiranih u odnosu na druge drzave

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Dorcol said:

Nece ga uhapsiti. Nikoga nisu, niti ce od 65+ uhapsiti. Sprovedu te kuci, zamole jos jednom, 1000000. put da ne izlazis. 

Moji prijavljuju da znaju gde su neke privodili, ali to je van BGa

9 hours ago, Asterion said:

Hajde neko neko okači cenu nekog prosečnog respiratora...

Ja koliko znam cena u svetu se krece oko 20-40k $, zavisi od vrste.

 

4 hours ago, McLeod said:

 

Moja majka, onkoloski bolesnik, sada umire kod kuce. Dajemo joj painkillere, nagadjamo sta da radimo. Otpustena je iz bolnice, gde bi duze zivela i gde bi kakvu takvu strucnu negu imala i sigurno je ne bi bolelo kao sto je mozda boli ovde, a to ne znam, jer vise ne komunicira, nego je u bunilu.

 

 

Mc jako mi je zao da cujem ovo, i da prolazis kroz ovako nesto, i mozda ce da zvuci ne bas utesno, ali barem provodi ovo vreme sa porodicom, umesto izolovano u bolnici. Nemam pojma sta da kazem da pomogne.

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Jedna od retkih stvari koju je Coa brutalno odradio je ono zahvaljivanje Kini na konferenciji.

 

Video je postao viralan i hit na njihovim mrezama. Pogledajte ceo thread ima i video koji je napravila njihova televizija sa filmskom muzikom 😄
 


A onda imamo i video podrske od njihovih ljudi koja je napravila novinska kuca Global Times koja je izgleda povezana sa Komunistickom Partijom ( a kako i ne bi bila 😄
 


I za kraj njihova ambasadorka u Srbiji kaci ovo:
 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

I na reditu kazu da je bas Vucko postao viral (500miliona pregleda valjda) i da se obicni kinezi raspituju za zdravlje Srbije i gde da salju pare. Definitivno je to dobar posao plus je i Ivica pokazao ogromna muda kada je pre mesec dana u sred epidemije otisao u Kinu. 
Dok Trump zove virus KIneski virus Vucko im se uvukao u dupe, cini mi se na vreme dok jos nije pocelo pravo sranje kod nas.
I na kraju je izvukao i od EU 7.5 milke a posrao se po njima i "Evropskoj solidarnosti" na toj istoj konfrenciji plus jos 5 miliona od Norvezana.
Kako vreme ide sve sam skepticniji da ce on uskoro da ide, posto izuzetno lize dupe svim ozbiljnim igracima i nikome ne smeta, sem gradjanima ove zemlje ali mi smo izgleda najmanje bitni u politickoj igri. Bice on nas Milo izgleda.

  • Like 12
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Kad krene frka sa ekonomijom i socijala se digne,a ni on svemoguci to nece moci da spreci,pricacemo,do tad moze ovo da okaci macku o rep,izasla guvernerka i kaze 2 miliona za prevoz pomoc do kine i indije i nazad,cirkus.

Edited by Bobby Axelrod
Link to comment
Share on other sites

Ovo sto sad radi (minus to kenjanje o Evropi, koja nam jeste poslala pomoc, a daleko od toga da je morala jer su svi u govnima) i treba da se radi u spoljnoj politici, unutrasnja je nesto drugo. Da je vodio ovakvu spoljnu politiku kao sad i reagovao brzo kada treba uvek, a ne kladio se na pogresne konje "zato sto je pametan", mi bismo bili do sad u mnogo boljem polozaju.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Izvinjavam se svima sto sam emotivko.

Pustio sam suze citajuci McLeodove postove. Razumem ga bolje nego i on moze da zna. I moja majka je umrla bukvalno u mojim rukama - raspala se od karcinoma. Pluca puna vode. Nije mogla da dise lezeci. nije imala snage da sedi pa sam je ja drzao do poslednjeg daha.

 

No, nije sad vreme sa patetiku nego za dejstvo - ili necinjenje gluposti.

 

Cerki sam rekao da sedi u stanu mesec dana jer smo bili u mestu pogodjenom zarazom. Nista deda i baka i prijateljii, samo telefon. Zeni isto tako - nista drustvo ili kafenisanje. samo prodavnica kad je najmanja guzva, oko otvaranja ili zatvaranja. I ja sedim sam. Valjda mi je forum najveca socijalna interakcija.

 

Nadam se da ce se za manje od godine pronaci vakcina, a do tada - nema zajebancije.

 

I zelim srecu kolegama (bivsim, u penziji sam) u zdravstvu - naradicete se.

 

Edited by zoran59
  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, McLeod said:

Ovo sto sad radi (minus to kenjanje o Evropi, koja nam jeste poslala pomoc, a daleko od toga da je morala jer su svi u govnima) i treba da se radi u spoljnoj politici, unutrasnja je nesto drugo. Da je vodio ovakvu spoljnu politiku kao sad i reagovao brzo kada treba uvek, a ne kladio se na pogresne konje "zato sto je pametan", mi bismo bili do sad u mnogo boljem polozaju.

Moglo bi se reci da je Srbija relativno spremna docekala ovu posast. Jedina greska - ali moze se pokazati kao velika greska , je sto je omogucila 70 000 gastarbajtera da udju u zemlju!? U relativno kratkom roku 3-4 dana?!?!? Oni mogu da sjebu svu pripremu i strategiju koja je Srbija vec napravila. Trebalo ih je ostaviti na granici. 

Ja sam planirao jos pre ovog sranja da dodjem u Srbiji u aprilu, na malo duzi odmor, kad ja uvedeno vanredno stanje , malo sam se raspitivao i zakljucio da je bolje da ne dolazim sada. 

Nije trebalo te ljude pustiti unutra. Tu su Vucko i Ana pogresili sto su ih pustili. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Izgleda da nasa vlast jos uvek ne shvata obim opasnosti,

tako bar ovi strucnjaci poput Nestorovica zvuce u svojim besedama na TVu

Jos uvek je to za njih odrzavanja broja slucajeva na nekom nivou,

oni se nadaju da ce se Srbija provuci ispod radara korona.

 

Moguce je da ne pratim dovoljno sve lokalne medije ali za Srbiju je vidno da

nema neke detaljnije mape slucajeva, nego se sve stavlja pod jedan broj,

'tolko i tolko novih slucajeva danas u Vucicevoj Srbiji.'

 

A od kljucne je vaznosti videti koja su to mini lokacije, i grupe slucajeva,

obratiti paznju na ta mesta i te kontakte, jer sva ostala iskustva govore da

se ovaj virus pozicionira i ucvrscuje 'geografski' u tackama zarista i tako uzima zamah.

Dosta testiranja treba uraditi u ovim podrucjima.

 

Srbija jesta imala srecu da nije bilo ranog i neprimecenog dolaska virusa,

koji je znao da od dva slucaja pustena u populaciju napravi prikrivenu lavinu.

Dakle dok se on mangupski smejao i nazdravljao svojim brendijem,

imao je i dosta srece, ali sada treba to iskoristiti za gusenje broja slucajeva zaraze.

 

A za to ce biti potrebno da podeli sa narodom prave informacije, bez populizma,

da bude realan covek u realnom vremenu i pomogne ljudima da naprave pravi izbor.

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Darth Bane said:

...

Nije trebalo te ljude pustiti unutra. Tu su Vucko i Ana pogresili sto su ih pustili. 

 

Trebalo je da može da ih spreči da se ukrcaju u avione na polazištu, to nije bilo moguće ili da zemlje u kojima su ne dozvole kretanje i saobraćaj. Jeste sa njihove strane bilo neodgovorno da uopšte krenu ali kada je već tako, da ih ne pusti preko granice kolima, to bi ih ostavilo u Mađarskoj ili u Hrvatskoj, svejedno, u stranim zemljama. Ako neko i nosi virus, od njega bi nastradao dok spava u kolima, pa i oni su ti koje treba da štiti ili pomogne. Ispada da oni nose virus da ga ostave, da njima ništa ne bude, pa da se vrate u Austriju ili gde već kada im prođe odmor.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Yoyogi said:

 

Trebalo je da može da ih spreči da se ukrcaju u avione na polazištu, to nije bilo moguće ili da zemlje u kojima su ne dozvole kretanje i saobraćaj. Jeste sa njihove strane bilo neodgovorno da uopšte krenu ali kada je već tako, da ih ne pusti preko granice kolima, to bi ih ostavilo u Mađarskoj ili u Hrvatskoj, svejedno, u stranim zemljama. Ako neko i nosi virus, od njega bi nastradao dok spava u kolima, pa i oni su ti koje treba da štiti ili pomogne. Ispada da oni nose virus da ga ostave, da njima ništa ne bude, pa da se vrate u Austriju ili gde već kada im prođe odmor.

verovatno su bili zateceni - nije se ocekivao bas toliki broj. 

Ali kada su vec dosli - sto ne sede kuci , mnogi od njih se setaju okolo I za njih je sve jos uvek  "business as usual". 

 

25 minutes ago, Kido from Junkovac said:

Izgleda da nasa vlast jos uvek ne shvata obim opasnosti,

tako bar ovi strucnjaci poput Nestorovica zvuce u svojim besedama na TVu

Jos uvek je to za njih odrzavanja broja slucajeva na nekom nivou,

oni se nadaju da ce se Srbija provuci ispod radara korona.

 

Moguce je da ne pratim dovoljno sve lokalne medije ali za Srbiju je vidno da

nema neke detaljnije mape slucajeva, nego se sve stavlja pod jedan broj,

'tolko i tolko novih slucajeva danas u Vucicevoj Srbiji.'

 

A od kljucne je vaznosti videti koja su to mini lokacije, i grupe slucajeva,

obratiti paznju na ta mesta i te kontakte, jer sva ostala iskustva govore da

se ovaj virus pozicionira i ucvrscuje 'geografski' u tackama zarista i tako uzima zamah.

Dosta testiranja treba uraditi u ovim podrucjima.

 

Srbija jesta imala srecu da nije bilo ranog i neprimecenog dolaska virusa,

koji je znao da od dva slucaja pustena u populaciju napravi prikrivenu lavinu.

Dakle dok se on mangupski smejao i nazdravljao svojim brendijem,

imao je i dosta srece, ali sada treba to iskoristiti za gusenje broja slucajeva zaraze.

 

A za to ce biti potrebno da podeli sa narodom prave informacije, bez populizma,

da bude realan covek u realnom vremenu i pomogne ljudima da naprave pravi izbor.

 

 

 

Ovo je kritika - samo radi kritike! Cist "larpurlartizam" - jer nadji mi zemlju u svetu koja je potpuno spremno docekala ovu posast?!

Ako se Srbija uporedi sa zemljama u okruzenju - recimo Hrvatskom i Bugarskom , ima otprilike isti broj zarazenih (istog reda velicine).

Madzarska ima nesto manje, Rumunija nesto vise! Sta reci kada je jedna Italija dozivela ovu katastrofu - I to njen severni, najrazvijeniji deo!?!?

Kada jedna Nemacka ima 68 mrtvih do sada?!?!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kido from Junkovac said:

Izgleda da nasa vlast jos uvek ne shvata obim opasnosti,

tako bar ovi strucnjaci poput Nestorovica zvuce u svojim besedama na TVu

Jos uvek je to za njih odrzavanja broja slucajeva na nekom nivou,

oni se nadaju da ce se Srbija provuci ispod radara korona.

 

Moguce je da ne pratim dovoljno sve lokalne medije ali za Srbiju je vidno da

nema neke detaljnije mape slucajeva, nego se sve stavlja pod jedan broj,

'tolko i tolko novih slucajeva danas u Vucicevoj Srbiji.'

 

A od kljucne je vaznosti videti koja su to mini lokacije, i grupe slucajeva,

obratiti paznju na ta mesta i te kontakte, jer sva ostala iskustva govore da

se ovaj virus pozicionira i ucvrscuje 'geografski' u tackama zarista i tako uzima zamah.

Dosta testiranja treba uraditi u ovim podrucjima.

 

Srbija jesta imala srecu da nije bilo ranog i neprimecenog dolaska virusa,

koji je znao da od dva slucaja pustena u populaciju napravi prikrivenu lavinu.

Dakle dok se on mangupski smejao i nazdravljao svojim brendijem,

imao je i dosta srece, ali sada treba to iskoristiti za gusenje broja slucajeva zaraze.

 

A za to ce biti potrebno da podeli sa narodom prave informacije, bez populizma,

da bude realan covek u realnom vremenu i pomogne ljudima da naprave pravi izbor.

 

 

 

Rečeno je za mikro lokacije u Srbiji: Niš, Kikinda, Novi Sad, Beograd...

 

P.S.počeli ste (velika većina) ovde na forumu mnogo da politikanišete... Kao da ovo nije globalni problem, kao da su ga ovi naši izmislili zarad političkih poena... Potezi koje vuku je sve one što i druge sržave primenjuju, ali je to opet (ovde se takav zaključak nameće) u političku i izbornu svrhu... Pošto su se, shvatajući ozbiljnost situacije, i svi opozioni političari primirili i ućutali, bilo bi lepo da se i ovde na forumu, barem na ovom topiku, malkice spusti lopta... 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Pre sedam dana kad su uvedene mere u Austriji, stopa novozarazenih je bila 40%

Juce javljaju da je nakon sedam dana stopa 20%.

Videcemo sta ce biti za narednih sedam dana.

Ovde kod meine se svi pridrzavaju, grad pust, nigde nikoga

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...