Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

7 minutes ago, McLeod said:

 

 

U svakom slucaju, od kolektivnog imuniteta nema nista dok ovo ne prodje samo.

https://nypost.com/2021/03/28/amish-group-could-reach-covid-herd-immunity-health-official/

 

Ne bih se mesala u raspravu o ruskim i kineskim vakcinama, kad o njima ne znam nista. Mogu samo da se slozim da lockdown i slicne mere, uopste ne zaustavljaju prirodni tok pandemije, ili uticu zanemarljivo.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, NMX said:

 

E dobro, oko ovoga može da se priča. I sad uzmemo brt Izrael. I kažemo recimo da 01.05. su tamo svi izbodeni. 100% ljudi koji smeju da prime vakcinu. Recimo da je to cirka 90% zaštićenih. A mi i dalje ne znamo koliko vakcina štiti. Neka bude 8-12 meseci. Možda duže, ali da uzmemo da je to nekih 10 meseci prosek. I pošto su krenuli krajem 2020. Prvi batica kome odlazi imunitet je na redu u oktobru. I onda Izrael mora da krene, redom, istim tempom maltene identičnu imunizaciju kao i sada (plus da tada bude zatvoren).

 

I oni to moooožda i mogu. Odakle banani poput nas em pare, em resursi em na kraju dana raspoložive vakcine, za takvo planinarenje?

 

Ok. Ne mozemo to.

 

Onda te pitam, cemu ovo? Po ovome sto si i sam rekao, onda ti je bolje da se individualno zastitis najbolje sto mozes, odnosno da primis najbolju vakcinu, jer efikasnost kineske samo moze da pada.


Cemu onda cimanje i vakcinisanje kineskom kad te stiti samo (daj bobe) od hospitalizacije? Tebe, mladu osobu, aktivnu osobu. Opet ako tvoj teca/stric/ujak (sta ti je vec) mozes da se razbolis iako si revakcinisan.

 

ne bude ti nista, ali zarazis majku, oca, babu, dedu, random matorca na poslu? Koji moze da najebe u zavisnosti od toga da li je vakcinisan ili ne i cime.

 

I opet se vrtimo u krug.

 

Nema nikakve poente.

Just now, Angelia said:

https://nypost.com/2021/03/28/amish-group-could-reach-covid-herd-immunity-health-official/

 

Ne bih se mesala u raspravu o ruskim i kineskim vakcinama, kad o njima ne znam nista. Mogu samo da se slozim da lockdown i slicne mere, uopste ne zaustavljaju prirodni tok pandemije, ili uticu zanemarljivo.

 

O ruskim nismo raspravljali, ruska je ocigledno efikasna dok ne dobijemo dokaze za suprotno (verovatno ih i necemo dobiti).

 

Lokdaun je mogao da da rezultate, ali ocigledno posto su ljudi stoka (ili nisu, zavisi sa koje strane gledas), sada vise nema veliki uticaj.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, McLeod said:

 

Ok. Ne mozemo to.

 

Onda te pitam, cemu ovo? Po ovome sto si i sam rekao, onda ti je bolje da se individualno zastitis najbolje sto mozes, odnosno da primis najbolju vakcinu, jer efikasnost kineske samo moze da pada.


Cemu onda cimanje i vakcinisanje kineskom kad te stiti samo (daj bobe) od hospitalizacije? Tebe, mladu osobu, aktivnu osobu. Opet ako tvoj teca/stric/ujak (sta ti je vec) mozes da se razbolis iako si revakcinisan.

 

Mogao je da se razboli i posle fajzera ako ima nesreću da upadne u odgovarajuć % ljudi, kao i za svaku drugu vakcinu...

 

A čemu cimanje? Pa cimanje da ne bi razmišljao da li će biti mesta na kiseoniku za mene ako se razbolim (ako zatreba), cimanje da ne razmišljam da li imam neki qrac u organizmu koji će da legne na koronu kao 1 na 10 pa da me sastavi sa zemljom, da ne razmišljam kako izgleda post covid period (imam kolegu, letos ležao 10 dana u areni na kiseoniku), i dan danas nije vratio kondiciju od tada. Plus, ja sam zaštićen. Jedan manje na koga ovo sranje može. Neka sam upao u 5 od 10 (a nije nego 7), opet sam učestvovao u smanjenju kruga ljudi gde korona može da se širi. Šta znam, meni dovoljno. 

 

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Nicklord said:

Između 50% i 70% je mala razlika 😄 

 

Naravno da jeste, u smislu brzog zaustavljanja epidemije i gradjenja kolektivnog imuniteta.

 

Molim te, nemoj vise da se brukas, ocigledno je da o ovome ne znas nista.

 

Ali takodje, tim bolje! Posto ti je razlika velika, ako se otkrije da je Sinofarm manje efikasan od 70% budi siguran da cu te tagovati dok ne budem dobio javno izvinjenje i priznanje da nisi bio u pravu.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, McLeod said:

 

Lokdaun je mogao da da rezultate, ali ocigledno posto su ljudi stoka (ili nisu, zavisi sa koje strane gledas), sada vise nema veliki uticaj.

Ljudi su ljudi, i taj faktor je trebalo uzeti u obzir kod kreiranja mera, nakon pocetnih 6 nedelja kad nismo znali sa cime imamo posla.

Godinu dana kasnije, jos uvek kukamo sto ljudi nisu roboti. Da je smrtnost bila 5 ili 10%, lockdown bi verovatno funkcionisao, ovako....

 

nemam pojma sto ovoliko kukas na kineza, pa ako pomogne malo, pomoglo je

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, alpaka Bereta Sida said:

Zna li slucajno neko kakva je dostupnost Pfizera u Srbiji? Roditelji su mi se registrovali za Pfizera pa me zanima kakve su sanse da u skorije vrijeme dodju na red. 

Po onome sto je doslo do mene,ima ga najmanje ali je za njega i iskazano najmanje interesovanje.
Drugo,navodno je bio rezervisam za zdr.radnike,prosvetu,ali ga je grabila tzv.politicka elita.
Trece,i kad ga zvanicno nema,ukoliko mozes da potegnes vezu - mozes da ga dobijes i vrlo brzo nakon prijave. Cak i onda kada ga nisi oznacio u prijavi. Dakle,moze sve ako poznajes nekog uticajnog.
Ja posto ne spadam niti u jednu od pobrojanih grupa,mogu da ga doovam..prijavih se prvog dana i nista. Sad sam vec misljenja da necu ni dobiti poziv.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, NMX said:

 

Mogao je da se razboli i posle fajzera ako ima nesreću da upadne u odgovarajuć % ljudi, kao i za svaku drugu vakcinu...

 

A čemu cimanje? Pa cimanje da ne bi razmišljao da li će biti mesta na kiseoniku za mene ako se razbolim (ako zatreba), cimanje da ne razmišljam da li imam neki qrac u organizmu koji će da legne na koronu kao 1 na 10 pa da me sastavi sa zemljom, da ne razmišljam kako izgleda post covid period (imam kolegu, letos ležao 10 dana u areni na kiseoniku), i dan danas nije vratio kondiciju od tada. Plus, ja sam zaštićen. Jedan manje na koga ovo sranje može. Neka sam upao u 5 od 10 (a nije nego 7), opet sam učestvovao u smanjenju kruga ljudi gde korona može da se širi. Šta znam, meni dovoljno. 

 

 

 

Mogao je, nigde nisam tvrdio suprotno, ali su sanse za to mnogo nize, i ti to takodje vrlo dobro znas.

 

To da li imas neki qrac u organizmu neces znati i moze da te sastavi bilo sta bilo kada, meni je poznanik umro pre mesec dana od tumora na mozgu, 31 godinu imao decko, nije ni imao pojma dok nisu pocele vrtoglavice, nesvestice, povracanje, otisao, nasli, ne moze da se operise, cao. Pre tri godine isto tako poznanik od 40-45, malo dete, kasno se ozenio, horor prica isto, vrlo slicna, mozda i isti tip tumora.

 

Sto se sansi tice, one su ti poprilicno slicne za ozbiljne posledice sa kineskom vakcinom i bez nje, samo ces sa njom da se ponasas slobodnije (i treba), i onda ces pre da zarazis nekoga ako imas blage simptome, pa ce, opet posledicno, ono sto sam pricao da kinez moze i da odmaze, da dodje do izrazaja.

 

Taj krug ljudi koji pominjes moze da se suzava za koronu pod uslovom da ima dovoljno vakcinisanih, a nece biti, i pod uslovom da efikasnost ostane ista, pa neka i bude tih 70%, a nece biti, jer nam dolaze novi sojevi.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

Texas ima preko 250 okruga tako da ima svega. I gradova i vukojebina. A daj tog matematičara sa drugog foruma da nam pojasni kad će taj pomor nakon što su ukinuli maske i ostale mere, evo brinem strašno za teksašane. Incidencija im je daleko ispod evropske, da ne lažu sa brojevima?

Taj drugi opravdava, tj kaze da je u Texasu gore nego u NYC a ovaj drugi ga je pobio.
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, McLeod said:

Inace, zanima me i ovo, posto je Sinovac po izvestajima iz Brazila izmedju 40% i 50% za ono sto je testiran, a za ove nove sojeve do 20%, gde se vuce granica? Da li biste primili i ovu vakcinu, bili za masovnu imunizaciju istom, i onda gledali kako kriva ne pada i kako je bukvalno isti djavo kao i pre vakcinacije?

 

Jer izmedju 50% i 70% efikasnosti (jos jednom, zvanicna efikasnost Kineza, znaci realna moze da bude samo niza) manja razlika nego sto mislite.

 

Evo ovde su se neki naučnici bavili modelima sa efikasnošću vakcina i procentom vakcinisane populacije i učinkom na tok epidemije.

 

https://theconversation.com/how-effective-does-a-covid-19-coronavirus-vaccine-need-to-be-to-stop-the-pandemic-a-new-study-has-answers-142468

 

Oni kažu da ako imaš dobru kampanju imunizacije, čak i ovih 50% radi posao u solidnoj meri. Jedino je problem što je ovo stari tekst pre nego što su novi sojevi preovladali, tako da su rezultati manje efikasnih vakcina sada sigurno lošiji. Ali ponovo, očigledno daleko od toga da je bolje ne vakcinisati se uopšte. 

 

Ja kapiram da ti posmatraš stvari iz ugla potpunog gašenja epidemije, ali meni sada deluje izvesno da će se to teško desiti ove godine. Ali mislim da možemo doći bar do blažeg stanja i delimične normalizacije situacije ukoliko uspemo da postignemo dobar nivo imunizacije i sa "kineskim govnetom"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, nemanjaol said:

 

Evo ovde su se neki naučnici bavili modelima sa efikasnošću vakcina i procentom vakcinisane populacije i učinkom na tok epidemije.

 

https://theconversation.com/how-effective-does-a-covid-19-coronavirus-vaccine-need-to-be-to-stop-the-pandemic-a-new-study-has-answers-142468

 

Oni kažu da ako imaš dobru kampanju imunizacije, čak i ovih 50% radi posao u solidnoj meri. Jedino je problem što je ovo stari tekst pre nego što su novi sojevi preovladali, tako da su rezultati manje efikasnih vakcina sada sigurno lošiji. Ali ponovo, očigledno daleko od toga da je bolje ne vakcinisati se uopšte. 

 

Ja kapiram da ti posmatraš stvari iz ugla potpunog gašenja epidemije, ali meni sada deluje izvesno da će se to teško desiti ove godine. Ali mislim da možemo doći bar do blažeg stanja i delimične normalizacije situacije ukoliko uspemo da postignemo dobar nivo imunizacije i sa "kineskim govnetom"

 

Sa stanovista efikasnosti vakcine vazno je znati tacnu efikasnost, zasto, zato sto imamo nepismeno stanovnistvo, nepoverljivo stanovnistvo, kontrasko stanovnistvo, ako rezultati u praksi budu losiji i ako bude sve vise ovakvih prica koje jesu realne i vrlo lako merljive (nema antitela posle kineza), a istovremeno se primila vrhunski ona ortodoksna glupost o sterilnosti, mi necemo uspeti da uradimo nista. Nista.

 

Ovo o cemu ti pricas je potpuno tacno, i ja se slazem sa svima vama kada kazete da, vakcinisi se kineskim govnetom, pa valjda ce biti ok. Ali to sve vazi u idealnom slucaju kad se vakcinisemo svi ili skoro svi. Ovako kad virus i dalje cirkulise, pa te "kljuca", mutira, pa se razbolis, neka bude i kijavica, opet dolazimo na pricu sa pocetka da je najbitnija stvar spasiti ljude koji su ugrozeni.

 

Mene bi licno mnogo boleo qrac. Ja majku nemam, oca nemam, nemam babe, nemam dede. Najstariji sam po pravoj liniji u familiji, nemam ni 40 godina. Ni sa kim ko je mator ne moram da se vidjam, mogu da izlazim i da me bas onako zabole lasno, ako se razbolim verovatno nece biti strasno, ako zarazim nekoga mogu da zarazim mladjeg coveka i opet verovatno nece biti strasno.

 

Meni je isti djavo. Ali nama kolektivno nije.

Link to comment
Share on other sites

Pokusavam da shvatim sta Mek pise i sta hoce da kaze, ali ne ide mi iskreno [emoji16]
On hoće da kaže da je sinopharm vakcina qrac od ovce i da je šizoje preveslao sve koji su je dobili. Da bi to dokazao koristi sumanute statističko-matematičke podatke koje ni dete od 5 godina ne bi progutalo jer su prosto netačni.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 
E dobro, oko ovoga može da se priča. I sad uzmemo brt Izrael. I kažemo recimo da 01.05. su tamo svi izbodeni. 100% ljudi koji smeju da prime vakcinu. Recimo da je to cirka 90% zaštićenih. A mi i dalje ne znamo koliko vakcina štiti. Neka bude 8-12 meseci. Možda duže, ali da uzmemo da je to nekih 10 meseci prosek. I pošto su krenuli krajem 2020. Prvi batica kome odlazi imunitet je na redu u oktobru. I onda Izrael mora da krene, redom, istim tempom maltene identičnu imunizaciju kao i sada (plus da tada bude zatvoren).
 
I oni to moooožda i mogu. Odakle banani poput nas em pare, em resursi em na kraju dana raspoložive vakcine, za takvo planinarenje?
Kako odakle? Pa jel ce torlak da pravi sputnik v a bicemi fabrika kineza?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, shonke said:

Gde je ovo izjavio?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Javlja mi ćera bilo na TV prva, eno odlepila je. Ubeđujem je da je nešto pogrešno čula, ne nalazim na ostalim vestima. Jel neko još čuo?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Javlja mi ćera bilo na TV prva, eno odlepila je. Ubeđujem je da je nešto pogrešno čula, ne nalazim na ostalim vestima. Jel neko još čuo?

ne, ja sam cuo da je rekao da ce ove mere potrajati dok ne popusti epidemija, tako nesto..bas cu da guglam..

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, urosg3 said:

Javlja mi ćera bilo na TV prva, eno odlepila je. Ubeđujem je da je nešto pogrešno čula, ne nalazim na ostalim vestima. Jel neko još čuo?

Verovatno je pogresno cula neku njegovu hiperbolu. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, urosg3 said:

Javlja mi ćera bilo na TV prva, eno odlepila je. Ubeđujem je da je nešto pogrešno čula, ne nalazim na ostalim vestima. Jel neko još čuo?

Videla cera da se primas na policijski cas pa te lozi😄

  • Like 1
  • Ha-ha 8
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...