Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 minute ago, DJ_Vasa said:

 

Jeste nesrećna okolnost da se baš on pita i zalaže za nešto, ali to što se povezuje njegov kredibilitet sa vakcinom kao sredstvom je sasvim druga priča. Može i Džek Trbosek da kaže kako ljudske živote treba spašavati, može i Ratko Mladić da priča o tome kako Bošnjake treba poštovati, ali to što prihvatamo ove tvrdnje kao činjenice ne znači da ih podržavamo. O vakcinama se uči još u osnovnoj školi, što je normalnom čoveku sasvim dovoljno. Ne treba normalnom čoveku neki matori jarac umešan u afere da bi to znao.

Slažem se. Uostalom mi deca Jugoslavije kako ko pomene vakcinu pitamo samo - koja ruka, da znam koji rukav da zavrnem 🙂
Nikad u životu do ove pandemije nisam razmišljao o vakcini, niti mi padalo na pamet da mislim o tome. Imao sam poverenje u struku i ne razmišljam.
Može neko da pomisli šta hoće, sa pojavom KrŠ i Konova počeo sam uopšte da mislim o tome, naterali me bezumnim odlukama, tipa zabrana šetanja pasa uveče je deal breaker. Otad stvarno nije više isto.
Ljudi, odrasli ljudi, stručnjaci koji su bili u stanju da raspravljaju i izglasaju takvu epidemiološku meru zaslužu da sumnjam kad kažu da je sunčano danas da pogledam kroz prozor.
 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, urosg3 said:

Slažem se. Uostalom mi deca Jugoslavije kako ko pomene vakcinu pitamo samo - koja ruka, da znam koji rukav da zavrnem 🙂
Nikad u životu do ove pandemije nisam razmišljao o vakcini, niti mi padalo na pamet da mislim o tome. Imao sam poverenje u struku i ne razmišljam.
Može neko da pomisli šta hoće, sa pojavom KrŠ i Konova počeo sam uopšte da mislim o tome, naterali me bezumnim odlukama, tipa zabrana šetanja pasa uveče je deal breaker. Otad stvarno nije više isto.
Ljudi, odrasli ljudi, stručnjaci koji su bili u stanju da raspravljaju i izglasaju takvu epidemiološku meru zaslužu da sumnjam kad kažu da je sunčano danas da pogledam kroz prozor.
 

 

i ja sam išao u YU školu, ali ima i među našom generacijom podosta idiota, pri čemu mogu da počnem od običnog pranja ruku posle pikenja i kakenja ili drugih korisnih sitnica. Situacija sa onima koji su se školovali u SRJ/SCG i ovom otpatku od države je mnogo lošija. Čitam da studenti, koji su nekada bili društvena avangarda, sada neće da prime bocu jer prof. Slavica iz Bajmoka sa Facebook Collegea kaže da će ostati sterilni, da će da im izrastu rogovi ili bar da će im ugraditi čip svemoćnog Bila GejCa. Razumem ja da u školi više ne moraju da pamte broj ovaca na Novom Zelandu ili površinu Grenlanda, ali ne i kako ne barataju osnovnim činjenicama. Ni ja se ne sećam ovih brojki, osim eventualno da je YU imala površinu od 255.804 km², ali i sa i bez tog podatka znam bar neke osnovne stvari. Prva je da se ruke peru npr. posle pikenja i kakenja, a onda dolazi i sve ostalo.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Putovah, pa ne stigoh da podelim deo diskusije s one Covid-19 strucne grupe, gde su u jednom trenutku lekari raspravljali o sahranjivanju preminulih od covida u limene sanduke, gde se jedna doktorica (oftalmolog) zapitala:

"Apsurd je sto respiratornu bolest prenose upokojeni, meni nista nije jasno, koliko moze da bude zarazan covek koji ne dise, ne peva, ne vice, ne razgovara, no prepustam ovu pricu epidemiolozima, ako gresim ispravite me..."

 

Jedna dr je odgovorila:

"Mislim da je i u svetu isto... limeni sanduci. Ne samo ovo, ali toliko je glupih i nelogicnih pravila u vezi ove epudemije... neka menjaju svaki cas, kad su u pitanju mere zatvaranja, a nekih se drze kao pijan plota, a nema neke zdrave logike..."

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, nemanjaol said:

 

Ne znam statistiku i mislim da ovo nije odgovor na tvoje pitanje, ali zanimljive su krive Irske i Portugala.

 

2CFC96F4-B6E9-4A51-9323-1C4C3E304890.thumb.jpeg.d03cfc2f2ef7e1687a9ed00b01a2d5a1.jpeg566963F6-E617-4DB5-8998-34A0EAE97C1C.thumb.jpeg.a5a2d9c471b5f6aa860b25d5a77038d1.jpeg

 

Ne znam sta je na kraju bilo zvanicno objasnjenje za ovo, valjda britanski soj

Irska je bila super jesenas, a onda su poceli malo intenzivnije otvaranje, pa im je dosao britanski soj i imali su ogroman pik, pa su pritegli kocnicu i onda je doslo do naglog pada.

 

Portugal ima jake veze s UK, mnogo Portugalaca radi u UK i doslo je u decembru kuci na odmor donevski britanski soj (a da u zemlji nisu postojale adekvatne mere da sprece njegovo inicijalno sirenje). Onda su pritegli mere i spustili broj zarazenih.

Link to comment
Share on other sites

Evo da malo prokomentarisemo krive zemalja cije su brojke pouzdane, koje imaju slicnu gustinu naseljenosti, slican (ne identican) mentalitet stanovnistva i generalno bolje poznajemo od Teksasa. Od kraja leta pa na ovamo.

 

Prvo UK i Nemacka.
 

Spoiler


spacer.png

Od kraja leta krece rast detektovanih slucajeva, nesto ranije u UK nego u Nemackoj (necemo ulaziti u detalje zasto ovo pomeranje, to je stvar za epidemiologe). Onda krecu mere u obe zemlje, u UK malo ranije od Nemacke, u Nemackoj neka laka varijanta lockdowna. Britanci prvo zaravnjavaju krivu, pa poostravaju mere i onda kriva krece na dole. Kod nas se kriva samo zaravnjava, pa onda pocetkom decembra ponovo krece na gore (kao i u UK). Mi u Nemackoj se onda preganjamo treba li opustiti mere za Bozic ili ne. U UK se sve vise siri onaj njihov soj i kriva sve vise skace. Kod nas onda dolazi Bozic, ljudi zamoljeni da ne preteruju s druzenjem, u UK zakljucavaju zemlju. Nasa kriva polako krece na dole, britanska se strmoglavljuje (s ogromnog pika). Britanci sve vise vakcinisu, kod nas sve sporije. Britanci preticu svoj virus,  kod nas britanski soj uzima primat i kriva krece ponovo navise.

 

 

 

 

Sta se desava u Francuskoj?
 

Spoiler


spacer.png

I kod njih krajem leta krece da raste broj inficiranih. Imaju veci pik od UK i Nemacke (mozda jer su Francuzi i narod koji zivi tamo generalno prisniji od hladnih Nemaca i Britanaca, sto pogoduje sirenju virusa). Francuska krece s zescim lockdownom (ako me se canje ne vara, a @ciao moze da dopuni, bilo je ponovo zabranjeno izlazenje iz kuce kao i proslog proleca). Kriva se strmoglavljuje. Onda su mere malcice opustene i broj inficiranih ponovo raste, ali vrlo polako, da bi od pre koju sedmicu, bas kao i u Nemackoj, krenulo malo zesce navise. Nek ciao potvrdi, ali verujem da je i u Francuskoj preovladao britanski soj i da sadasnje mere to ne mogu da zaustave ili drze na platou.

 

 

Sta se desava u Holandiji?
 

Spoiler


spacer.png

Posle leta kriva je gotovo paralelna onoj u Francuskoj. Verujem da je to pre do toga sto im maske nisu bile obavezne (ni unutra) nego sto su po mentalitetu prisniji od Nemaca (mentalitet je prilicno slican, mada kod Holandeza ima odredjena doza opustenosti). Onda i oni uvode neke mere i to se odrazava na jaci pad krive. I naravno ponovo u decembru i kod njih identicno krece kriva na gore (kao da su se sve 4 zemlje „dogovorile“, gotovo u datum!). Zasto je ovaj Holandski pik uoci Bozica slicniji onom od UK (iako kod njih jos zvanicno nije bio preovladao britanski soj)? Moralo bi da se malo detaljnije pogleda situacija da bi se ovo objasnilo. Ali i u Holandiji krece kriva nizbrdo uvodjenjem strozih mera. I naravno, gotovo u datum ponovo od februara kriva krece na gore u Francuskoj, Nemackoj i Holandiji, kad preovlada britanski soj. U UK se to sad ne desava jer su oni svoju kocnicu drzali dosta dugo, pa su paralelno jos i masovno vakcinisali i „pretekli“ su virus (pa jos britanski soj). Mi ostali nismo.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Evo je i kriva za Dansku.
 

Spoiler

 

spacer.png

Oni su do pocetka decembra imali vrlo slicnu krivu Nemackoj (ne znam detalje oko njihovih epidemioloskih mera, ali kao susedi nisu preterano razlicitog mentaliteta od nemackog, pa mu mozda to objasnjava slicnost). Onda imaju ogroman pik u decembru, kao i Holandezi. Oni su bese isto intenzivno radili sekvencianje virusa, i nesto mi u secanju da su ulovili vecu kolicinu britanskog soja u tom periodu (kad mu u Nemackoj nismo imali pojma gde smo po tom pitanju). Mozda ovi pikovi u Holandiji i Danskoj imaju veze s nesto vecom zastupljenoscu britanskog soja tada, mozda zbog nekih blizih kontakata s UK (ako su im cesce dolazili ljudi odatle). Oni taj pik uspevaju da zauzdaju i dodju do slicnog nivoa kao i mi u Nemackoj, i onda bukvalno kriva krece navise parlelno Nemackoj. Ne znam sta su uradili kad su ovo primetili, ali definitivno su ponovo pritisli kocnicu, za razliku od nas u Nemackoj.

 

 

Evo je Ceska.
 

Spoiler

 

spacer.png

Ponovo pik posle leta, pa pad (pretpostavljam da su uveli neke mere), pa je efekat tih mera nestao pocetkom decembra. To dovodi do novog pika pocetkom januara (prakticno identicno UK), pa onda krece pad (verujem da su ponovo pojacali neke mere). Kod njih te mere nisu dale isti efekat kao u UK, „stali su na pola puta“ u odnosu na UK. Znam da se dosta ovog pika „prelivalo“ u pogranicne oblasti u Nemackoj gde ljudi iz Ceske dolaze da rade (mada se dobar deo tih nemackih oblasti u bivsoj istocnoj Nemackoj poklapa s onima koji negiraju pandemiju). Ceska je za sada jedina od svih ovih zemalja koju je strefio i 3. pik od septembra prosle godine.

 

 

I na kraju Austrija.
 

Spoiler

 

spacer.png

Kod njih su, kao i kod hladnih Nemaca i Danaca, brojke posle leta pocele da skacu nesto kasnije od ovih drugih prethodno analiziranih. A malo vise se virus oteo kontroli u tom periodu od Nemacke i Danske. Onda krecu zesce mere (znam da su bili ostriji s merama od Nemacke). Kriva pada, pa u januaru staje (otvorili skijalista, doduse za domace turiste, da im sasvim ne propadne sezona). Oni su u neko doba krenuli s intenzivnijim testiranjem, ali su otvorili i skole i prodavnice. Do pocetka februara nisu uspeli da spuste broj zarazenih na nivo Nemacke i Danske i sad i kod njih kriva krece navise.

 

 

Edited by wwww
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Evo ih i krive za Poljsku i Italiju.
 

Spoiler

 

spacer.png

spacer.png

 

 

 

Sve u svemu, kombinacija mera, preovladavajuci sojevi i vakcinacija (plus mentalitet naroda) su uticai na tokove krivih ovih evropskih zemalja.

 

Teksas i Misisipi su mi predaleko, ne poznajem mentalitet naroda (koji je bitno drugaciji od zapadnoevropskog) niti lokalne specificnosti, da mogu da komentarisem njihovu krivu.

Edited by wwww
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja koliko sam cula Vijetnam je odlicno pripremljen za ovaj tip epidemije (iskustva s SASR-om), reagovali su na vreme i konsekventno, nema premisljanja sta i kako raditi. Znaci, oni uspevaju da drze svoju epidemiju na apsolutnom pocetku, mi ostali smo dozvolili da se virus rasiri svuda po populaciji.

Za Afriku (ne znam tacno na koje sve zemlje se to odnosi) sam cula da su tokom prethodnih epidemija (ebole i ko zna cega jos) lekari bez granica &Co dobro postavili sistem (oni npr. od starta koriste neki program za pracenje i kontaktiranje inficiranih koje su Nemci napisali, a Nemacka to jos nije uvela :twak:, odnosno tek sad polako uvodi, nego se vec evo godinu dana to radi pomocu stapa i kanapa, tj. manuelno pomocu faksa, telefona i slicne tehnologije 20. veka).

Edited by wwww
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Da, bas sam hteo da postavim link za Afriku.

 

https://news.sky.com/story/covid-19-in-africa-why-is-the-death-rate-so-low-12236347

 

 

Imperial College London's Dr Patrick Walker, who, along with Dr Oliver Watson led a modelling study that predicted tough restrictions would have an impact in low income countries, said the early lockdown made a difference.

He told Sky News: "Speed of the response was something we identified in our early analysis… and will almost certainly have played a major role in reducing the relative size of the first wave in many African countries."

 

Ovo jedino ne vazi izgleda za JAR, gde je valjda polovina ukupnih brojeva za Afriku.

Jedna hipoteza koja mi se cini verovatnom, mada bih voleo da vise procitam o tome ako ima, tice se korelacija ranije vakcinacije i reakcije na virus. Citao sam da je moguce da je Afrika dobro prosla jer su oni od najranijeg vremena i izlozeni raznim bolestima i masovno vakcinisani. Mozda se i jedno i drugo zapravo ticu toga kako imunitet reaguje na opasnost i koliko je prilagodljiv, jer ovo drugo izgleda mnogo ima veze sa ishodom korone. Ima mozda nesto u tome sto korona izaziva jak autoimuni odgovor, a trening imuniteta vakcinama i okolinom punom raznih mikroorganizama to sprecava/ublazava. Da li su 'sterilni' uslovi zdravstveno napredne EU ovde odmogli? Voleo bih da vidim, ako ima, neki uporedni grafikon ukupnih autoimunih bolesti za svaku zemlju, alergija (koje su jedan vid autoimune bolesti) i kovid slucajeva. Pitam se da li bi bilo neke korelacije.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Evo naidjoh na ovo:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8942781/

 

Does malarial tolerance, through nitric oxide, explain the low incidence of autoimmune disease in tropical Africa?

 

We propose that the nitric oxide causing high serum levels of reactive nitrogen intermediates in malaria-tolerant individuals is generated in macrophages during the establishment and maintenance of malarial tolerance, and makes autoimmune disease rare in many tropical rural populations by minimising proliferation of autoreactive T cells. 

 

I iz jednog skorijeg rada:

 

Recent studies reported that NO levels were significantly lower in patients with COVID-19, which was suggested to be closely related to vascular dysfunction and immune inflammation among them.

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7754882/

 

Ako je ovo slucaj, onda bi visok NO znacio minimizaciju efekata korone, s tim sto jedan raniji rad kaze da je unos NO nepredvidivih efekata pa to otezava terapijsku primenu.

 

https://www.nature.com/articles/ni1001-907

 

Protective and toxic effects of NO are frequently seen in parallel. Its striking inter- and intracellular signaling capacity makes it extremely difficult to predict the effect of NOS inhibitors and NO donors, which still hampers therapeutic applications.

 

Mada vidim da ima predloga da se NO iskoristi za kovid:

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7754890/

 

https://pubs.rsc.org/en/content/articlelanding/2021/nj/d0nj03823g#!divAbstract

 

Iz ovog drugog:

 

NO has already been reported to be an effective anticorona (first strains of corona virus). Within the past two months there has been an increased focus on the potential of NO for treatment of coronavirus and COVID-19 infection.

 

Sad, dokle ce se stici s ovim ne znam, ali deluje kao stvar vredna daljeg razmatranja, posebno kad razmisljamo o prirodnom imunitetu.

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites


Ne vidim zasto bi nekom zeleo respirator. Bez obzira sta pise na internetu. Zar mislis da taj antivaxer ili ko vec zeli tebi respirator?

Jbt ispada da branim antivaxere al malo se zamislite dokle i sta pisete.
Ja mislim da taj antivaxer želi samo sebi šta god da želi. Za druge ga boli ona stvar i da pocrkaju svi, njemu bi bilo apsolutno svejedno. E tu je razlika između normalno razvijene psihe koja ima i komponentu koja se zove empatija i ovih drugih.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wwww said:

 

Sta se desava u Francuskoj?
 

  Reveal hidden contents

 

spacer.png

I kod njih krajem leta krece da raste broj inficiranih. Imaju veci pik od UK i Nemacke (mozda jer su Francuzi i narod koji zivi tamo generalno prisniji od hladnih Nemaca i Britanaca, sto pogoduje sirenju virusa). Francuska krece s zescim lockdownom (ako me se canje ne vara, a @ciao moze da dopuni, bilo je ponovo zabranjeno izlazenje iz kuce kao i proslog proleca). Kriva se strmoglavljuje. Onda su mere malcice opustene i broj inficiranih ponovo raste, ali vrlo polako, da bi od pre koju sedmicu, bas kao i u Nemackoj, krenulo malo zesce navise. Nek ciao potvrdi, ali verujem da je i u Francuskoj preovladao britanski soj i da sadasnje mere to ne mogu da zaustave ili drze na platou.

 

 

Da, mi smo zakljucani po meni poprilicno vec mesecima. Makron stalno preti da ce da uvede lockdown slusajuci ga ima se utisak da imamo slobodu onoliku za koju se on boiri da nam ostavi. Mi smo posle sasvim ok leta sto se tice korone u oktobru cim je zahladilo imali jedan porast slucajeva (oko 50 000 dnevno) i od onda a vec mesecima, - znaci negde od novembra imamo po meni prilicno zastoke mere, taj oktobarski pik se spustio (na 15 000 dnevno) brzo medjutim od onda mi imamo mere a broj slucajeva konstanto raste, takoreci linearno sad smo negde na 40 000. Kazu da je to zbog britanskog soja koji je domnantan sa preko 60 procenata; od mera imamo i to znaci od novembra otprilike : obavezne maske i na otvorenom prostoru (svi nose maske na ulici kazne su 135 eura ako nemas masku makar bio i sam u ulici), restorani, kafici zatvoreni, policijski cas 18h-6h, sad je produzena sloboda pa pocinje u 19h. Radnje zatvorene izuzev prehrambenih i apoteka, a imali smo period od mesec-dva (vreme zimskih rasprodaja) kada su sve radnje bile otvorene izuzev velikih trznih centara. I tako, da ne nabrajam, malo depresivno i malo predugo traje, situacija se pogorosava, znaci pretnja lockdown-om je stalno prisutna, sto valjda jedino znaci da nam ukinu slobodu kretanja koju imamo od 6-18h i uvedu ponovo moguc izlazak iz kuce uz one obavezne papirice koji nerviraju beskonacno inace su skroz bzvz, sam sebi pises dozvolu.

Vakcinacija - za sada je vakcinisana u prilicno velikom broju prva grupa tj 75+ i zdravstveni radnici, pocela je druga grupa 70+ a uskoro bi trebalo da otvore i za prosvetne radnike i slicno. Negde u drugoj polovini aprila se ocekuje masovnija kolicina vakcina i masovnije vakcinisanje koje imaju nameru da odrade do juna. trebalo bi da leto sacekamo vakcinisani masovno. Od vakcina za sada samo Pfizer i AZ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Slažem se. Uostalom mi deca Jugoslavije kako ko pomene vakcinu pitamo samo - koja ruka, da znam koji rukav da zavrnem [emoji846]
Nikad u životu do ove pandemije nisam razmišljao o vakcini, niti mi padalo na pamet da mislim o tome. Imao sam poverenje u struku i ne razmišljam.
Može neko da pomisli šta hoće, sa pojavom KrŠ i Konova počeo sam uopšte da mislim o tome, naterali me bezumnim odlukama, tipa zabrana šetanja pasa uveče je deal breaker. Otad stvarno nije više isto.
Ljudi, odrasli ljudi, stručnjaci koji su bili u stanju da raspravljaju i izglasaju takvu epidemiološku meru zaslužu da sumnjam kad kažu da je sunčano danas da pogledam kroz prozor.
 
Čekaj, ti hoćeš da kažeš da si ovoj ekipi na vlasti i Konu, Kisic-Tepavcevic itd davao totalno poverenje sve dok ti kera nisu zatvorili da piški u kući?
Da nisi rekao koliko imaš godina, pomislio bih da ili imaš 5 godinica ili da imaš slwdovanje 5 sendviča dnevno...

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Da dodam jos za Francusku da iako broj slucajeva konstanto linearno raste, (zbog britanskoj soja kazu) broj umrlih stagnira i blago opada ustvari, sto bi po mojoj logici trebalo da znaci da je taj soj zarazniji ali manje smrtonosan

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, shonke said:

Ja mislim da taj antivaxer želi samo sebi šta god da želi. Za druge ga boli ona stvar i da pocrkaju svi, njemu bi bilo apsolutno svejedno. E tu je razlika između normalno razvijene psihe koja ima i komponentu koja se zove empatija i ovih drugih.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Ja mislim da ti ne mislis nista. Pises ono sto drugi pisu i ono sto mislis da drugi zele da citaju. :) 

 

Evo primer. Svi moji prijatelji koji su imali covid u Decembru-Januaru ne zele da se vakcinisu pa cak i da im zabrane da idu u Grcku, pre ce platit 9000din za PCR test. Jedini koji se vakcinisao je moj brat jer sam mu rekao da sam se ja prijavio i da su me zvali ali nisam mogao doci na vakcinaciju. 

I ni jedan od tih prijatelja nije pozeleo da neko umre, ili da ode na respirator. Oni samo ne veruju u vakcinu koja nije dovoljno ispitana.

 

Sta je pisala Suncica pre neki dan i o onom coveku koji je u Fajzer timu? Rekao je da nece da se vakcinise dok ne vidi kako ce reagovati na ove koji su se vakcinisali. I sta sad reci na sve to, bez obzira sta je on u timu, ipak ima neku tezinu.

Naravno vi ste se odma nasli ovde na forumu najpametniji i pisali da je on obicna neka sekretarica, nema pojma itd. Forumski strucnjaci znaju bolje. 

Edited by Tomiprunet
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ciao said:

Da dodam jos za Francusku da iako broj slucajeva konstanto linearno raste, (zbog britanskoj soja kazu) broj umrlih stagnira i blago opada ustvari, sto bi po mojoj logici trebalo da znaci da je taj soj zarazniji ali manje smrtonosan

i kod nas opada broj umrlih, a ja to povezujem s prakticno totalno vakcinisanim ovima preko 80 godina i u starackim domovima.
 

Spoiler


spacer.png

spacer.png

 


takodje broj inficiranih medju njima ne raste sada iako kod svih ostalih starosnih grupa raste:

Spoiler


spacer.png

spacer.png

spacer.png


 


to se takodje vidi i po lokaciji inficiranja (za one za koje su mogli da to utvrde, sto je na zalost samo oko 20% slucajeva)

Spoiler


spacer.png

 

 

zanimljiv je i porast inficiranih po vrticima i skolama paralelno s otvaranjem/radom istih
 

Spoiler


spacer.png

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Tomiprunet said:

Ja mislim da ti ne mislis nista. Pises ono sto drugi pisu i ono sto mislis da drugi zele da citaju. :) 

 

Evo primer. Svi moji prijatelji koji su imali covid u Decembru-Januaru ne zele da se vakcinisu pa cak i da im zabrane da idu u Grcku, pre ce platit 9000din za PCR test. Jedini koji se vakcinisao je moj brat jer sam mu rekao da sam se ja prijavio i da su me zvali ali nisam mogao doci na vakcinaciju. 

I ni jedan od tih prijatelja nije pozeleo da neko umre, ili da ode na respirator. Oni samo ne veruju u vakcinu koja nije dovoljno ispitana.

 

Sta je pisala Suncica pre neki dan i o onom coveku koji je u Fajzer timu? Rekao je da nece da se vakcinise dok ne vidi kako ce reagovati na ove koji su se vakcinisali. I sta sad reci na sve to, bez obzira sta je on u timu, ipak ima neku tezinu.

Naravno vi ste se odma nasli ovde na forumu najpametniji i pisali da je on obicna neka sekretarica, nema pojma itd. Forumski strucnjaci znaju bolje. 

 

Kako znaju da li je vakcina dovoljno ispitana ili nije? 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Jurgen said:

 

Kako znaju da li je vakcina dovoljno ispitana ili nije? 

Pa ne znaju u tome je cela poenta jer nije ispitana dovoljno. U tome se slazu i mnogo veci strucnjaci. Ali ide se logikom bolje ista nego nista.

 

@wwww dali je ovo istina https://www.theguardian.com/world/2021/mar/29/merkel-centralise-covid-response-states-lockdown

Link to comment
Share on other sites



Ja mislim da ti ne mislis nista. Pises ono sto drugi pisu i ono sto mislis da drugi zele da citaju. :) 
 
Evo primer. Svi moji prijatelji koji su imali covid u Decembru-Januaru ne zele da se vakcinisu pa cak i da im zabrane da idu u Grcku, pre ce platit 9000din za PCR test. Jedini koji se vakcinisao je moj brat jer sam mu rekao da sam se ja prijavio i da su me zvali ali nisam mogao doci na vakcinaciju. 
I ni jedan od tih prijatelja nije pozeleo da neko umre, ili da ode na respirator. Oni samo ne veruju u vakcinu koja nije dovoljno ispitana.
 
Sta je pisala Suncica pre neki dan i o onom coveku koji je u Fajzer timu? Rekao je da nece da se vakcinise dok ne vidi kako ce reagovati na ove koji su se vakcinisali. I sta sad reci na sve to, bez obzira sta je on u timu, ipak ima neku tezinu.
Naravno vi ste se odma nasli ovde na forumu najpametniji i pisali da je on obicna neka sekretarica, nema pojma itd. Forumski strucnjaci znaju bolje. 


Šta je tebi? Si zdrav? Ne bi se reklo.

Ja pišem šta mislim, kome se sviđa, zabole me, ko ne razume, isto.

Ti što čekaju da vide da li ćemo mi što smo primili vakcini da pomremo, to je nivo niži od antivaxera. Ima u ratu za takve posebna kategorija, takve sam najvoleo u četi.

A o tom smradu što je neki qrac u firmi koja razvija vakcinu pa će on kao da vidi kako deluje, e takve bi besio na banderu. To je onaj deo populacije koji spada u posebnu đubrad.


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 5
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, shonke said:

Čekaj, ti hoćeš da kažeš da si ovoj ekipi na vlasti i Konu, Kisic-Tepavcevic itd davao totalno poverenje sve dok ti kera nisu zatvorili da piški u kući?
Da nisi rekao koliko imaš godina, pomislio bih da ili imaš 5 godinica ili da imaš slwdovanje 5 sendviča dnevno...

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

e ajmo batalimo sitno peckanje. Pričamo o vakcini, ne o poverenju. Ali ako hoćeš može i tako, da glup sam, dok Kon i ekipa nisu dohvatili vakcinaciju, nikad nisam sumnjao u nju.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, shonke said:


 

 


Šta je tebi? Si zdrav? Ne bi se reklo.

Ja pišem šta mislim, kome se sviđa, zabole me, ko ne razume, isto.

Ti što čekaju da vide da li ćemo mi što smo primili vakcini da pomremo, to je nivo niži od antivaxera. Ima u ratu za takve posebna kategorija, takve sam najvoleo u četi.

A o tom smradu što je neki qrac u firmi koja razvija vakcinu pa će on kao da vidi kako deluje, e takve bi besio na banderu. To je onaj deo populacije koji spada u posebnu đubrad.


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Ne razumem. kakvom ratu i kakvoj ceti?

 

I ja sam voleo one koji su se prijavili da idu u rat, smejao sam im se. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...