Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Ne znam kakav dokaz hoces? Ne moras ni da brojis ove po tviteru i drugim drustvenim mrezama koji su kacili svoje rezultate. Najvise testova ima za Kineza i odokativnom metodom ne izgleda da 7 od 10 ovih koji su radili imaju antitela. Sto bi trebalo da bude najgori moguci slucaj, po onome sto proizvodjac vakcine tvrdi.

 

Naravno, ovo je suvise mali uzorak (mada merljiv sa njihovim studijama u Lancetu na manje od 1000 ljudi 😉 ) da bismo to preneli na generalnu populaciju, ali je indikator da Sinofarm mozda, samo mozda, ima dosta nizu efikasnost od tih obecanih 70% od nerazboljevanja, a onda i onih skoro 100% od tezih oblika bolesti moze da se dovede u pitanje, uz cinjenicu da joj najduze treba da postigne "radnu temperaturu" i samim tim je najmanje pogodna za borbu protiv virusa, logicno sledece pitanje je da li je uopste u ovakvim, realnim uslovima, efikasna?

 

Sto se tice ostalih vakcina, bukvalno nema takvih vesti. Za fajzera znam da je jednocifren broj ljudi kacio da nema antitela, sto je potpuno u skladu sa ocekivanjima, svi koje znam da su primili bilo koju drugu vakcinu i radili su do sada antitela ih imaju, brojka je dvocifrena.

 

Jos jednom, vakcine koje nemaju bar 50% efikasnosti se povlace iz upotrebe, a i te koje su na tom nivou su maltene beskorisne.

 

Znam da zivimo u banana drzavi, ali u svakoj normalnoj drzavi bi ovo moralo da se ispita.

 

Ako je primati ovu vakcinu isto kao i primati homeopatski/"prirodni" lek protiv bilo cega, pa onda kad pocne da te vozi placebo da mislis da si zdrav dok te ne doceka na aperkat na prvoj krivini, veliko je pitanje da li takva vakcina i treba da bude u upotrebi.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NMX said:

 

Pa imaju one opskurne grupe po FB, Živim za Srbiju, Jovana Stojković, Slađana Velkov i ostale slične budale. Samo zaista ne preporučuje, posebno ne na prazan stomak.

Kako si ih otkrio? :classic_biggrin: ja mogu da zamislim sebe kako to citam, kao onu preprisku sa nigerijskom princezom...

Link to comment
Share on other sites

Anegdota/e

Moj prijatelj je 'fasovao' koronu mesec dana posle druge doze sinofarma, nedelju dana imao oko 38.5  I srecom potpuno cista pluca. Valjda da na tome zahvali vakcini. Jutros smo se culi I potpuno se oporavio.

 

Sto se tice antitela, ovde u labu u komsiliku, radnica podelila sa nama info da na otprilike 50 testiranih koji su pelcovani sinopharmom 3-4 nemaju antitela.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@McLeod Ovo je otprilike argumentacija na nivou antivaksera, ili "prove me wrong/change my mind" izazova. A ja iskreno nemam vremena da se macujem na tom nivou, niti mislim da bi to imalo svrhe. Ali ako cemo da krenemo sa praksom da po nekoliko redaka random laika sa twitera usvajamo kao nepobitne istine, onda treba da znamo da nam time i kredibilitet odlazi put majcine. Zato, ko hoce - samo neka navali, sezona je otvorena, ja taj tip nisam.

Edited by Antizemljaš koji lebdi
Link to comment
Share on other sites

Ovo nema veze sa argumentacijom antivaksera. Ovo je sasvim normalno postavljanje pitanja, na koje niko nema odgovor, jer su podaci o kineskoj vakcini ne-po-sto-je-ci.

 

Imamo neke sture podatke koji su bukvalno laboratorijsko testiranje i imamo podatke da je dosta ljudi do sada primilo vakcinu u razlicitim zemljama. U Brazilu je bukvalno pomor, u UAE daju trecu dozu. Pitam se zasto.

 

Drugo, zajebi me s tim "nekoliko redaka random laika usvajamo kao nepobitne istine".

 

Sta nije istina onde? Da se ljudi testiraju na antitela i vide da ih nemaju? Je l' to izmisljeno? Je l' izmisljeno da to imamo ISKLJUCIVO za kinesku vakcinu? Dakle za sve druge vakcine, Sputnjik, Fajzer i Astra Zeneku takodje imamo te testove i zamisli - vrlo je mali broj ljudi koji nemaju antitela posle tih vakcina, cak i manji nego sto bi se moglo ocekivati, imajuci u vidu podatke proizvodjaca. Samo je kod Kineza neuporedivo veci.

 

I onda pocinje prica nemojte na taj protein, radite na spike, nemojte na to, radite na ovo, a rezultati i dalje isti. I nisam idiot, vrlo dobro znam da je imunitet kompleksna stvar i da ne zavisi samo od broja antitela, ali je ovo sasvim dovoljan indikator da vakcina mozda (!!!) ne radi ono sto bi trebalo da radi.

 

A imajuci u vidu i druge stvari koje sam pomenuo, kao i da je cilj valjda zaustavljanje epidemije, ogromno je pitanje da li takva vakcina pomaze ili cak odmaze.

 

Ako ima neko odgovore na ova pitanja rad sam da ih cujem.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

Otprilike sumirana vrlo fino, sazeto i laicki kineska vakcina.

 

I nadasve tacno.

 

https://twitter.com/IrenaGrahovac/status/1371880935419953153

 

P.S. nemojte samo opet - nije test na antitela nikakav dokaz da nisi zasticen, nije, ali je isto tako dovoljan pokazatelj da konkretno ova vakcina mozda nije efikasna koliko se smatra, podaci su sturi, a svoje statistike ocigledno ne vodimo.

Ovo što sad pričaš negde sustiže čuvenu Bogdanović priču 😄 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, djura.net said:

Anegdota/e

Moj prijatelj je 'fasovao' koronu mesec dana posle druge doze sinofarma, nedelju dana imao oko 38.5  I srecom potpuno cista pluca. Valjda da na tome zahvali vakcini. Jutros smo se culi I potpuno se oporavio.

 

Sto se tice antitela, ovde u labu u komsiliku, radnica podelila sa nama info da na otprilike 50 testiranih koji su pelcovani sinopharmom 3-4 nemaju antitela.

 

Ako ti je prijatelj tvojih godina, tih 38.5 nedelju dana i cista pluca su cak i vise nego sto bi se ocekivalo bez ikakve vakcine. Mnogi ljudi sa 50-60 godina obicno prolaze mnogo bolje - 2,3 dana temperature, umor i to bi bilo to, tako da je veliko pitanje da li mu je i koliko vakcina pomogla.

 

Ali neka bude i da jeste.

 

Drugi podatak ohrabruje i nadam se da je tacan, posto je na vecem uzorku jedne laboratorije odavde rezultat mnogo slabiji i jedva prelazi 50%.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

Otprilike sumirana vrlo fino, sazeto i laicki kineska vakcina.

 

I nadasve tacno.

 

https://twitter.com/IrenaGrahovac/status/1371880935419953153

 

P.S. nemojte samo opet - nije test na antitela nikakav dokaz da nisi zasticen, nije, ali je isto tako dovoljan pokazatelj da konkretno ova vakcina mozda nije efikasna koliko se smatra, podaci su sturi, a svoje statistike ocigledno ne vodimo.

Otprilike sumirana vrlo fino, sazeto i laicki kineska vakcina.

 

I nadasve tacno.

 

https://luftika.rs/od-prve-vakcine-do-merenja-antitela/

 

P.S. nemojte samo opet - nije test na antitela nikakav dokaz da nisi zasticen, nije, ali je isto tako dovoljan pokazatelj da konkretno ova vakcina mozda jeste efikasna koliko se smatra, podaci su sturi, a svoje statistike ocigledno ne vodimo.

  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Promasaj klese, ja nisam dr govana da trubim o nezeljenim reakcijama na vakcinu, ja hocu da znam tacnu efikasnost kineske vakcine sa zaokruzivanjem na drugu decimalu na osnovu realnih uslova vakcinacije u ovoj zemlji, nasih gradjana, njih skoro milion ako ne i preko do sad, sa sve statistickim presekom kada se u proseku postize pun imunitet.

 

To uopste nije komplikovano uraditi, cak i ne moraju svi da mere antitela ovako.

 

Dok se ne dokaze suprotno, anegdota je da je kineska vakcina efikasna. Posto na dosadasnjem primeru vidimo da mozda nije, a ako je uporedimo sa drugima, svakako je ubedljivo najgora.

2 minutes ago, Nicklord said:

Mek bi postao antivakser samo da ne kaže "da, pogrešio sam"

 

Znaci ni ti nisi sposoban da odgovoris na prosto postavljeno pitanje? Pa reci brate tako, nije sramota.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, alpaka Bereta Sida said:

Zna li slucajno neko kakva je dostupnost Pfizera u Srbiji? Roditelji su mi se registrovali za Pfizera pa me zanima kakve su sanse da u skorije vrijeme dodju na red. 

 

Oni koji su se prijavili prvi dan su dobili poziv krajem februara. Oni koji su se prijavili u februaru i dalje nisu dobili poziv.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, McLeod said:

Promasaj klese, ja nisam dr govana da trubim o nezeljenim reakcijama na vakcinu, ja hocu da znam tacnu efikasnost kineske vakcine sa zaokruzivanjem na drugu decimalu na osnovu realnih uslova vakcinacije u ovoj zemlji, nasih gradjana, njih skoro milion ako ne i preko do sad, sa sve statistickim presekom kada se u proseku postize pun imunitet.

 

To uopste nije komplikovano uraditi, cak i ne moraju svi da mere antitela ovako.

 

Dok se ne dokaze suprotno, anegdota je da je kineska vakcina efikasna. Posto na dosadasnjem primeru vidimo da mozda nije, a ako je uporedimo sa drugima, svakako je ubedljivo najgora.

 

Znaci ni ti nisi sposoban da odgovoris na prosto postavljeno pitanje? Pa reci brate tako, nije sramota.

Ukazujem ti da je twit modne kreatorke Irene Grahovac  anegdotalni dokaz a ne "nadesve tačno" kao sto ti kažeš.

Isto tako kaze  i ovaj momak koji je stavio svoje pozitivne reakcije na Sinofarm da je to njegovo iskustvo a ne rezultat nekog istrazivanja. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Clash said:

Ukazujem ti da je twit modne kreatorke Irene Grahovac  anegdotalni dokaz a ne "nadesve tačno" kao sto ti kažeš.

Isto tako kaze  i ovaj momak koji je stavio svoje pozitivne reakcije na Sinofarm da je to njegovo iskustvo a ne rezultat nekog istrazivanja. 

 

Pa ako hoces da ukazes na nesto onda bi trebalo da shvatis prvo sta ta objava znaci, kao i moje prenosenje iste ovde.

 

Posto nisi shvatio (mada jesi, samo se pravis lud, ali ajde), evo javno da se objasni i tebi i drugima sta to znaci - ne znaci da zato sto Irena Grahovac, Pera, Mika, Laza i Zika kace rezultate na antitela koji su negativni kineska vakcina nije efikasna, niti znaci da treba sad svi da se testiramo i kacimo na tviter nase rezultate, ali je indikacija da stvari nisu onakve kako ih je Sinofarm predstavio. A zasto?

 

Pa zato sto ako ima milion ljudi koji su se vakcinisali, a 10 hiljada je uradilo testove na antitela, i od tih 10 hiljada 50% nema antitela, mozemo da pretpostavimo da je slicna stvar i u generalnoj populaciji, pa cak i da taj rezultat bude bolji po vakcinu, u smislu da nece svako da bude nezasticen ko na testu nema dovoljno antitela (ide to i sa druge strane, sto niko ne pominje, pa se ta dva na kraju potiru) dolazimo do zakljucka da je efikasnost kineske vakcine potencijalno znacajno niza nego sto je predstavljeno.

 

A onda se dovodi u pitanje i efikasnost u zastiti od tezih oblika bolesti. A posle toga samim tim i cemu zapravo sluzi, jer je poenta primanja vakcine da se nastavi sa normalnim zivotom, pa cemu onda izlazak napolje vakcinisanih posle mesec dana od druge doze ako ce se razboleti i potencijalno dalje siriti zarazu? Onda vakcina apsolutno nicemu ne sluzi.

 

Dalje, proslo je 2-3 meseca od pocetka masovne vakcinacije u Izraelu i UAE. Jedni predominantno vakcinisu Pfizerom, drugi predominantno vakcinisu Sinofarmom.

 

Dok kod Izraela vidis ono sto i ocekujes da vidis, drasticni pad novih slucajeva, a pogotovo hospitalizovanih, u UAE vidis blagi pad, a od pre neki dan ponovo rastu, sto bi se reklo "normalna" kriva u ovoj pandemiji.

 

Sta cemo sa tim?

 

Hocemo da zmurimo na to jos 3 meseca a onda reci e jebi ga, ocigledno smo se zajebali?

 

Pa cemo onda na leto da narucujemo na crno druge vakcine i zovemo ove sto su primili Kineza da se ponovo vakcinisu?

 

Sta mislis koliko ce ih se odazvati? Sta mislis, kakva ce nam kriva biti?

 

Smejemo se ovde Evropi i neefikasnosti iste, ali kad oni pocnu da se bodu dobrim vakcinama zavrsice ovo za dva meseca, a mi cemo i dalje biti u haosu i beznadju sve zbog brata Sija.

 

 

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, McLeod said:

Ovo nema veze sa argumentacijom antivaksera. Ovo je sasvim normalno postavljanje pitanja, na koje niko nema odgovor, jer su podaci o kineskoj vakcini ne-po-sto-je-ci.

 

Imamo neke sture podatke koji su bukvalno laboratorijsko testiranje i imamo podatke da je dosta ljudi do sada primilo vakcinu u razlicitim zemljama. U Brazilu je bukvalno pomor, u UAE daju trecu dozu. Pitam se zasto.

 

Drugo, zajebi me s tim "nekoliko redaka random laika usvajamo kao nepobitne istine".

 

Sta nije istina onde? Da se ljudi testiraju na antitela i vide da ih nemaju? Je l' to izmisljeno? Je l' izmisljeno da to imamo ISKLJUCIVO za kinesku vakcinu? Dakle za sve druge vakcine, Sputnjik, Fajzer i Astra Zeneku takodje imamo te testove i zamisli - vrlo je mali broj ljudi koji nemaju antitela posle tih vakcina, cak i manji nego sto bi se moglo ocekivati, imajuci u vidu podatke proizvodjaca. Samo je kod Kineza neuporedivo veci.

 

I onda pocinje prica nemojte na taj protein, radite na spike, nemojte na to, radite na ovo, a rezultati i dalje isti. I nisam idiot, vrlo dobro znam da je imunitet kompleksna stvar i da ne zavisi samo od broja antitela, ali je ovo sasvim dovoljan indikator da vakcina mozda (!!!) ne radi ono sto bi trebalo da radi.

 

A imajuci u vidu i druge stvari koje sam pomenuo, kao i da je cilj valjda zaustavljanje epidemije, ogromno je pitanje da li takva vakcina pomaze ili cak odmaze.

 

Ako ima neko odgovore na ova pitanja rad sam da ih cujem.

 

Kratko sam na forumu ali bi ti neko morao reći da preterano se...š.

 

U "Brazilu nije bukvalno pomor" i UAE ne daje treću dozu tek tako, svakome ko je primio dve doze. U Brazilu ni ne daju ovu vakcinu koju imamo mi ovde.

 

UAE radi testiranje treće doze za one koji nemaju ili imaju veoma mali nivo antitela posle dve doze.

 

Drugo, ja nigde nisam video "neuporedivo veći broj" tih koji nemaju antitela. Uostalom gde si ti video toliko analiza na antitela tih ljudi koji su primili pfizer/astra/sputnik vakcinu?

 

Treće, ja sam lično primio obe doze i posle 6 dana sam imao 1200 au/ml igg spike (s protein) antitela. Kačio sam rezultat. Takođe, kačili su ljudi ovde linkove sa reddita.

 

Ja ne kažem da je sinopharm vrhunska vakcina niti da je qrac od ovce. Ja sam samo angdote koje sam čuo/video i izrazio određene sumnje. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, stray_cat said:

Pa nikako ne može da se odredi efikasnost kineske vakcine u Srbiji, to je nemoguće izmeriti, jedino da je bilo 1M cepljenih slanom vodicom u odnosu na 1M stvarno vakcinisanih.

A mogli su se meriti neki brojevi ali Srbija nije normalna država 😄

 

Ono što znamo, da mnogo ljudi prijavljuje antitela, da ima ljudi koji se razbole posle nje a takođe imamo od nekoliko lekara izjave da bukvalno nemaju ljudi sa vakcinom koji imaju težu sliku u bolnici. Ne vidim u čemu je problem da se ljudi vakcinišu njom i čemu paranoja kod "nisam antivakser ali" populacije

 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Zna li slucajno neko kakva je dostupnost Pfizera u Srbiji? Roditelji su mi se registrovali za Pfizera pa me zanima kakve su sanse da u skorije vrijeme dodju na red. 

Nema pravila, znam za slucaj 27.2. prijava, 11.3. vakcina. Brze ide za starije, inace nema nekog reda. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, McLeod said:

 

Ako ti je prijatelj tvojih godina, tih 38.5 nedelju dana i cista pluca su cak i vise nego sto bi se ocekivalo bez ikakve vakcine. Mnogi ljudi sa 50-60 godina obicno prolaze mnogo bolje - 2,3 dana temperature, umor i to bi bilo to, tako da je veliko pitanje da li mu je i koliko vakcina pomogla.

 

Ali neka bude i da jeste.

 

Drugi podatak ohrabruje i nadam se da je tacan, posto je na vecem uzorku jedne laboratorije odavde rezultat mnogo slabiji i jedva prelazi 50%.

 

Ma daj bre, ajde daj tu statistiku da ljudi 50-60 godina obično mnogo bolje prolaze?

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mozes da pogledas krivu u UAE i uporedis je sa bilo kojom zemljom u kojoj vakcinacije maltene nema. Pa vidi na sta ti lici.

 

U Brazilu se prima i Sinofarm i Sinovac. Srecom pa ce Sinovac da ode iz upotrebe jer je potpuno beskoristan, nesto mi se javlja da ce i sa ovom da bude isto uskoro, ali bumo vidli.

 

UAE je vakcinisao preko 40% stanovnistva, uz one koji su vec prelezali vec bi trebalo da se vidi efekat ako ne izraelski, a ono slican.

 

ALI NJEGA NEMA.

 

Kriva izgleda gotovo isto kao u drugim zemljama, malo je zaravnjena, ali su pre nedelju dana opet poceli da rastu, videcemo dokle ce da rastu.

 

Vakcinacija je tamo pocela pre puna tri meseca.

 

Tri meseca je sasvim dovoljno da se vidi efekat, a kao sto vidimo, on NIJE DOVOLJAN.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, McLeod said:

 

Oni koji su se prijavili prvi dan su dobili poziv krajem februara. Oni koji su se prijavili u februaru i dalje nisu dobili poziv.

 

6 minutes ago, ras kass said:

 

1 minute ago, zoe Bg said:

Nema pravila, znam za slucaj 27.2. prijava, 11.3. vakcina. Brze ide za starije, inace nema nekog reda. 

 

Zahvaljujem svima. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...