Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Just now, Tomiprunet said:

Ti ces nama McLeoda da demantujes.....kcAecqy.gif

  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

Auu druže kakvi su nama degenerici i matori pajdomani sede u KŠ. 

Čije preporuke slušati više?? 

Brojevi rastu, lažu, mažu, evo ih sada otvaraju ugostiteljstvo, ovamo upadaju sa Interima u studenjak... Kakva sprdnja od države i naroda, ovo nije realno naprosto 😬

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Tomiprunet said:

A i vi u Francuskoj oce kaki nece kaki.

Hocete Astru, necete Astru.

Hocete se vakcinisati, necete se vakcinisati.

Hocete lokdaun, necete lokdaun.

Ko da ste neki Srbi.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Javlja mi ćera bilo na TV prva, eno odlepila je. Ubeđujem je da je nešto pogrešno čula, ne nalazim na ostalim vestima. Jel neko još čuo?
Hmmm, ćerka te loži da bi otišao na Kosmaj i da ostane sama na gajbi? [emoji1][emoji28]

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Clash said:

A i vi u Francuskoj oce kaki nece kaki.

Hocete Astru, necete Astru.

Hocete se vakcinisati, necete se vakcinisati.

Hocete lokdaun, necete lokdaun.

Ko da ste neki Srbi.

Isti smo narod :) jedni malo zapadnije drugi malo istocnije, ali to je sve isto :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Clash said:

A i vi u Francuskoj oce kaki nece kaki.

Hocete Astru, necete Astru.

Hocete se vakcinisati, necete se vakcinisati.

Hocete lokdaun, necete lokdaun.

Ko da ste neki Srbi.

 

Gali su dobili ime po Nesi Galiji. Da ne pominjem koliko srpskih reci ima u vizigotskom jeziku.

 

  • Thanks 1
  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Crni Bombarder said:

Po onome sto je doslo do mene,ima ga najmanje ali je za njega i iskazano najmanje interesovanje.
Drugo,navodno je bio rezervisam za zdr.radnike,prosvetu,ali ga je grabila tzv.politicka elita.
Trece,i kad ga zvanicno nema,ukoliko mozes da potegnes vezu - mozes da ga dobijes i vrlo brzo nakon prijave. Cak i onda kada ga nisi oznacio u prijavi. Dakle,moze sve ako poznajes nekog uticajnog.
Ja posto ne spadam niti u jednu od pobrojanih grupa,mogu da ga doovam..prijavih se prvog dana i nista. Sad sam vec misljenja da necu ni dobiti poziv.

 

Oni su se prijavili za Pfizera ali vjerujem da ce prihvatiti i neku drugu jer Boga pitaj kad bi dosli na red. Sestra i ja smo srecom u Austriji pa bi ubrzo trebali doci na red za vakcinaciju. Obzirom da mikrobiologija, virologija i ostale nauke vezane za medicinu nisu moja struka, ne petljam se puno oko komentarisanja vakcina. Po tom pitanju slusam sestru jer se ona bavi molekularnom biologijom i radila je na institutu ovdje u Grazu koji je istrazivao ponasanje ovog virusa te je po njenim rijecima Pfizer najbolja opcija. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Angelia said:

Za to vreme CDC i Fauci najavljuju "impending doom" 

Ni manje ni više, propast a?
Mislim da Faučija nervira primer ove dve države ruši im sneška opasno. Ljudi ukinuli mere i nije prestala planeta se okreće, nema hrpe leševa, sve je manje više isto kao sa njegovim dražesnim merama.
Ispada na kraju da njegove mere ne da ne mogu elementarnu logiku da izdrže nego ni primere iz prakse. Ali elokventan je Faucci ima da nađe način da "talk your way out"

Link to comment
Share on other sites

 

4 hours ago, urosg3 said:

Kriva normalne raspodele 🙂

 

3 hours ago, Angelia said:

Mogu samo da se slozim da lockdown i slicne mere, uopste ne zaustavljaju prirodni tok pandemije, ili uticu zanemarljivo.

 

Mi već mesecima pričamo o tom mitskom prirodnom toku epidemije, a niko da prezentuje nekakav grafik, nešto što bi objasnilo šta je to, a onda na osnovu toga i da li mere rade ili ne. Okej, nismo imali do sad ovu pandemiju, ali možemo da je uporedimo sa onima koje smo imali, a to su MERS i SARS, grip, a i sa španskim gripom, ako se tu o pouzdanim podacima može govoriti. 

 

Dakle, ovo je prirodan tok MERS-a:

 

epi-16-july-2019.png?ua=1

 

Dakle, imamo jedan do dva izražena peaka (ako izuzmemo Koreju) i nekoliko manjih u kojima broj slučajeva praktično ima normalnu, Gausovu distribuciju koja se skoro pa ritmički ponavlja. I generalno, ako guglate epicurve, za skoro svaku epidemiju imamo takvu krivu, rast do peak-a, pad do normale, pa opet. Tako je i kod SARS-a, verujte mi na reč, da ne kačim sad mnogo slika. Grip, isto:

 

Epidemic-curve-of-influenza-virus-positi

 

Španski grip, mortalitet je u pitanju, stari podaci, ali slično:

 

850.jpg?width=300&quality=45&auto=format

 

Da vidimo sad kakva je situacija sa Covid-19. Btw, pišem ovaj post kako "istražujem", tako da nemam pojma da li će da potvrdi moju hipotezu ili ne (kada je efekat mera u pitanju i prirodni tok) ili ne... Čisto da ne bude bias-a.

 

Dnevni novi slučajevi worldwide:

 

CJL9E5Y.png

 

Jbm li ga kako da tumačim ovu sliku, ali vrlo malo liči na prethodne. Meni ovo više izgleda kao kontinuiran rast, sa manjim padovima, mada to može da bude i posledica sve većeg testiranja. Ali, čak i da uzmemo samo poslednjih 6 meseci, da kažemo da je to neki rok do kojeg su zemlje skontale da treba da testiraju, pa se od tada masovno testira, opet ovaj deo krive između kraja oktobra i kraja januara podseća na peak, ali je jako zaravnjen i produžen. Onda pad u februaru, pa sad opet neki novi rast, ali je sve to i dalje daleko od oštrih padova i peakova kao kod sličnih epidemija. Za mene je to definicija zaravnjivanja krive. Mislim da (pre svega uros :D) mnogi previše kratkoročno gledaju podatke, pa se izvlače nekakvi zaključci koji mogu da se izvuku tek nakon par godina, ne može se na osnovu promene u brojevima unutar mesec dana bilo šta o prirodnom toku i merama zaključivati. Ali, meni je ova slika i više nego ubedljiva kad se pogleda ovako na široj razmeri od godinu dana. Ja sam ubeđen, nemam dokaz za to, da bi peak ove epidemije bio strašan da smo je pustili da ide prirodnim tokom. Ako poledate MERS, tu je glavni peak bio 4-5 puta veći od sporednih, kod Covida ga nema. A bio bi, paušalno, na 4-5M novih slučajeva dnevno, možda i više ako uzmemo da je Cov2 daleko infektivniji od Cov1 i MERS.

 

Pokušao sam da nađem pojedinačne grafike za zemlje u čije podatke se može koliko toliko verovati, a koje nisu baš dobro iskontrolisale epidemiju, recimo Brazil: 

 

83Y2MxG.png

 

Liči. Ali nema peak-a.

 

Indija:

estORur.png

 

Ok, liči, ali je meni subjektivno, taj peak iz septembra (kao i oni brazilski) neubedljiv. Može da bude da je ovo prirodan tok, ali onda to pobija teoriju da je SARS-CoV2 super infektivan. Ovo je kriva koja više priliči gripu, a ne superinfektivnom virusu koji je gori od Cov1 i MERS-a po sposobnosti širenja, a pogledajte njihove krive.

 

USA ima sličnu krivu svetskoj, da ne kačim. Nemačka isto, skoro svaka zemlja koja je sprovodila bilo kakve mere za suzbijanje epidemije ima krivu sličnu svetskoj, a koja, meni jasno i nedvosmisleno pokazuje da je peak zaravnjen. 

 

Tako da, ne - ovo nije prirodan tok epidemije. Ovo je prirodan tok epidemije ublažen protivepidemijskim merama, a to je i cilj. 

 

No, ja jesam biased, tako da su i moji zaključci verovatno pomalo takvi, ko želi, slobodan je da iznese drugačiji pogled i objašnjenje. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Crni Bombarder said:

Po onome sto je doslo do mene,ima ga najmanje ali je za njega i iskazano najmanje interesovanje.
Drugo,navodno je bio rezervisam za zdr.radnike,prosvetu,ali ga je grabila tzv.politicka elita.
Trece,i kad ga zvanicno nema,ukoliko mozes da potegnes vezu - mozes da ga dobijes i vrlo brzo nakon prijave. Cak i onda kada ga nisi oznacio u prijavi. Dakle,moze sve ako poznajes nekog uticajnog.
Ja posto ne spadam niti u jednu od pobrojanih grupa,mogu da ga doovam..prijavih se prvog dana i nista. Sad sam vec misljenja da necu ni dobiti poziv.

 

Posle kad ja kazem da je Sirimum NYC za Sombor, ti se bunis!

Plus, mi vakcinisali po' Bosne kod nas u Hali.

 

Ali, eto, ja sam drug(arica), pa cu ti reci da se Pfizer daje sutra u SM, ako ti nije zao goriva, sedi u auto i dodji!

Ja se nadam da cu to sutra skinuti s vrata!

 

2 hours ago, Kronostime said:

Nego, di nam se izgubi Sosa?:smiley33:

 

Plandovanje, setnja po keju, uzivanje 🙂

Edited by Sunshine State
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Crni Bombarder said:

Po onome sto je doslo do mene,ima ga najmanje ali je za njega i iskazano najmanje interesovanje.
Drugo,navodno je bio rezervisam za zdr.radnike,prosvetu,ali ga je grabila tzv.politicka elita.
Trece,i kad ga zvanicno nema,ukoliko mozes da potegnes vezu - mozes da ga dobijes i vrlo brzo nakon prijave. Cak i onda kada ga nisi oznacio u prijavi. Dakle,moze sve ako poznajes nekog uticajnog.
Ja posto ne spadam niti u jednu od pobrojanih grupa,mogu da ga doovam..prijavih se prvog dana i nista. Sad sam vec misljenja da necu ni dobiti poziv.

 

Na osnovu ličnog iskustva mogu da kažem da se Pfizer može dobiti uz malo strpljenja. Čekao sam oko mesec dana, ali se isplatilo. Moja majka je imala mnogo više sreće jer je čekala da joj se završi neka terapija, prijavljena je za vakcinu po sistemu 'daj šta daš', a trebalo joj je samo nekoliko dana od prijave do poziva. Možda je ona imala sreće jer se po JMBG vidi da je penzionerka u godinama. Jedan komšija se prijavio za nešto kasnije za vakcinu, dobio je otprilike isto kada i ja, a sve troje smo na istoj opštini (NBG). On je, doduše, imao teoriju da treba pratiti vesti kada koja vakcina stiže i kaže da mu se strategija isplatila. S druge strane, supruga je sve završila brže, ali zaokružila je sve na 'meniju' i dobila Astru.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...