Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Pa meni jesenas kad sam išao u Italiju poslom isto niko ništa nije tražio... mislim tada je bilo dozvoljeno bez testa ući u Italiju iz Srbije ako je na period manji od 120 sati. Što se tiče samih avio-kompanija oni nisu imali tada nikakve propise, samo si popunjavao onu neku izjavu koja valjda služi da te kontaktiraju ako se kod nekog pojave simptomi. Mada reče mi kolega iz Švajcarske koji je u poslednje vreme više puta dolazio da sada više bez obzira na to šta je odredila država za ulazak, u avion svakako ne može da se uđe bez testa.

Ne znam, meni je to nepojmljivo.

Ali, gledam uslove za ulazak u Nemačku na sajtu ministarstva ino poslova i - za putnike koji dolaze iz rizičnih oblasti, oblasti sa visokom incidencom i oblasti u kojima vladaju varijante virusa putnik mora, pazi sad, najkasnije 48h nakon dolaska da priloži negativan test. Zato i postoje test centri na aerodromu (a ja se danas pitam ko se bre testira uopšte tu, zar ne bi trebalo da svi imaju već test kad uđu u avion..? kad ono ćorak)... Dakle, ako je državi Nemačkoj (a kontam da je tako u velikom broju država) dovoljno da na - "majke mi izolovaću se kod kuće" + "evo sad ću da uradim test, ali nisam bolestan majke mi", pusti svakoga da uđe u zemlju, što bi onda avio kompanije boleo tuki da bilo šta proveravaju? Osim što time eventualno štite svoje osoblje, ali kontam da ga sad ima na pretek, pa ih i tu zabole tuki...

Postoji li tu neka pravna zavrzlama oko toga da država ne može da zabrani svojim građanima i onima sa boravišnom dozvolom ulazak u zemlju, pa zato dopušta ovakve epidemiološke nonsense ili je nešto drugo u pitanju?
Link to comment
Share on other sites

Pogledom sa strane...los odziv za vakcine u Srb je dobrim dijelom posljedica one lose strane borbe Vucicevih protivnika. To je ono sto sam spominjao za sta se Vucic optuzuje (vi zaboravili price tipa..izmislja virus Vucic radi izbora, migranata, konc logor na Sajmu..i ostalih kuraca palaca....sad truje vakcinama ili sta se sve ne moze procitati a te objave se djele itekako) a nije kriv.Ono sto se krsti k’o opozicija je ionako “mlitava cuna” (barem ja imam takav utisak”) i oni nisu u tom kosu ali razni “alternativci” (koji u realnosti politicki ne vrijede pisljiva boba) su prilicno metastazirali po drustvenim mrezama. I prime se ljudi jbg.  Ostali padaju na Nestora (koji je nesumnjivo dobar ljekar dok ne pocne o dubokoj drzavi) i generalno kocnicu po svijetu koja pocinje sa zlocinacka WHO, depopulacija, Bil Gejts, cipovi i da ne nabrajam. Potcjenjeno dejstvo “interneta” i nezeljeno dejstvo onoga sto se zove sloboda govora.

45 minutes ago, stray_cat said:

 

Cirkus.

I realno naguravanje zapada oko AZ (sve sto smo citali o tome). Pali su mnogi na ovom testu a posebno zapad na koji bi mi da se ugledamo.
Eto, onako..da podijelim vlastito razmisljanje. 
I da dodam...fali opcija u poll-u (bar za neke od nas koji zive u drugim zemljama) ..nemam dje da se vakcinisem a nemam ni cime. 😁

Edited by Gistro Bančo
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Eddard said:


Ne znam, meni je to nepojmljivo.

Ali, gledam uslove za ulazak u Nemačku na sajtu ministarstva ino poslova i - za putnike koji dolaze iz rizičnih oblasti, oblasti sa visokom incidencom i oblasti u kojima vladaju varijante virusa putnik mora, pazi sad, najkasnije 48h nakon dolaska da priloži negativan test. 

Informacija mi jeste jedno mesec dana stara, ali moja prijateljica nije mogla da udje na let za Nemacku (i to samo konekcija) bez testa koji je star najduze 48 sati. Zadrzali su avion jer su joj rezultati stigli jedno 40 minuta pre leta, pa nije mogla da otvori rezultate da pokaze...i usla dok su drzali avion na cekanju i poletela bez prtljaga (sa 15 minuta kasnjenja) jer nisu hteli da prime prtljag bez PCR testa.

 

Tako da sam stvarno iznenadjena tvojom informacijom. US avio kompanije ne primaju na let.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, shonke said:

Ako je kod nas britanac glavni već neko vreme (reče onaj neki dr da je 84% analiziranih uzoraka UK soj sto znaci da je to na terenu i više) a s obzirom da je ove nedelje broj na nepunih 5.5k i ne ide gore (još uvek) da li smo možda zaravnili krivu, ni krivi ni dužni?

Isto pitanje postavljamo posle svakog talasa. Da li smo prešli plato, blizu imuniteta krda - a svaki novi talas gori od prethodnog.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Eddard said:


Ne znam, meni je to nepojmljivo.

Ali, gledam uslove za ulazak u Nemačku na sajtu ministarstva ino poslova i - za putnike koji dolaze iz rizičnih oblasti, oblasti sa visokom incidencom i oblasti u kojima vladaju varijante virusa putnik mora, pazi sad, najkasnije 48h nakon dolaska da priloži negativan test. Zato i postoje test centri na aerodromu (a ja se danas pitam ko se bre testira uopšte tu, zar ne bi trebalo da svi imaju već test kad uđu u avion..? kad ono ćorak)... Dakle, ako je državi Nemačkoj (a kontam da je tako u velikom broju država) dovoljno da na - "majke mi izolovaću se kod kuće" + "evo sad ću da uradim test, ali nisam bolestan majke mi", pusti svakoga da uđe u zemlju, što bi onda avio kompanije boleo tuki da bilo šta proveravaju? Osim što time eventualno štite svoje osoblje, ali kontam da ga sad ima na pretek, pa ih i tu zabole tuki...

Postoji li tu neka pravna zavrzlama oko toga da država ne može da zabrani svojim građanima i onima sa boravišnom dozvolom ulazak u zemlju, pa zato dopušta ovakve epidemiološke nonsense ili je nešto drugo u pitanju?

Kad ides iz BGD u EU onda ti na BGD aerodromu traze da pokazes negativan PCR test i naravno da imas radnu dozvolu (prebivaliste). Kad dolazis iz EU u Srbiju verovatno da ne treba nista da se pokaze, barem ja nisam nista morao da radim ( PCR test ) kad sam se vracao iz EU u Srbiju. 

Kad se bude vracala morat ce uraditi PCR test u Srbiji, ali nek ne zaboravi da se na e-upravu prijavi preko dela za putnike koji idu u Nemacku jer je onda PCR valjda besplatan.

 

7 hours ago, Gistro Bančo said:

Pogledom sa strane...los odziv za vakcine u Srb je dobrim dijelom posljedica one lose strane borbe Vucicevih protivnika. To je ono sto sam spominjao za sta se Vucic optuzuje (vi zaboravili price tipa..izmislja virus Vucic radi izbora, migranata, konc logor na Sajmu..i ostalih kuraca palaca....sad truje vakcinama ili sta se sve ne moze procitati a te objave se djele itekako) a nije kriv.Ono sto se krsti k’o opozicija je ionako “mlitava cuna” (barem ja imam takav utisak”) i oni nisu u tom kosu ali razni “alternativci” (koji u realnosti politicki ne vrijede pisljiva boba) su prilicno metastazirali po drustvenim mrezama. I prime se ljudi jbg.  Ostali padaju na Nestora (koji je nesumnjivo dobar ljekar dok ne pocne o dubokoj drzavi) i generalno kocnicu po svijetu koja pocinje sa zlocinacka WHO, depopulacija, Bil Gejts, cipovi i da ne nabrajam. Potcjenjeno dejstvo “interneta” i nezeljeno dejstvo onoga sto se zove sloboda govora.

I realno naguravanje zapada oko AZ (sve sto smo citali o tome). Pali su mnogi na ovom testu a posebno zapad na koji bi mi da se ugledamo.
Eto, onako..da podijelim vlastito razmisljanje. 
I da dodam...fali opcija u poll-u (bar za neke od nas koji zive u drugim zemljama) ..nemam dje da se vakcinisem a nemam ni cime. 😁

Kaze Bill da se u normalu( kao pre pandemije) vracamo krajem 2022 .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Eddard said:

Je li, jel to neka fora da se na check-in-u za ulazak u avion ne traži nikakav dokaz da putnik nije zarazan ili jednostavna kurcobolja, da izvine ženski deo publike?

Jer epidemiološki nema ama baš nikakvog smisla.

 

Zemlja destinacija postavlja uslove, a aviokompanije to sprovode jer su u protivnom, ako ga tamo gde je krenuo ne prime, duzne da putnika o sopstvenom trosku vrate odakle je dosao. Samim kompanijama je jedino bitno da napune avione. Sto bi se inace cimale, pravile sebi vise posla, i rizikovale kasnjenja, koja ih dodatno kostaju?

Sam aerodrom nema veze s tim, oni rade onakav ckeck in koji im kompanije traze i za tu i takvu uslugu mu placaju. 

 

Tacno je da sopstvenim drzavljanima, prema medjunarodnom pravu kojeg se vecina zemalja pridrzava, ne mozes da uskratis ulazak u zemlju. Njima samo mozes da trazis da se po dolasku samoizoluju. Primera radi, Svedska zahteva negativan test, ne stariji od 48 sati, za strane drzavljane. Za domace se preporucuje (!)  sedmodnevni karantin.

Ne znam da li Srbija postavlja nekakav uslov za strance pa je tvoja supruga usla bez problema kao drzavljanka, ili nema uslova ni za koga. Da je s istog aerodroma letela za Svedsku, trazili bi joj test.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Izgleda da je novi plan prikriti opštu nezainteresovanost ljudi za vakcinaciju tako što ćemo otvoriti vakcinaciju za strance. Evropski Tigra odlučio i evropu da vakciniše [emoji846]
 
Danas na vestima gledam primere, dolaze ljudi iz cele exYU pa čak i jedan Nemac koji nema nikakve veze sa nama.
A jel ovi auslanderi što se kod nas vakcinišu ulaze u statistiku ili ne? Ako da, mi ćemo da imamo 105% vakcinisanih građana.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 2
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Gistro Bančo said:

Pogledom sa strane...los odziv za vakcine u Srb je dobrim dijelom posljedica one lose strane borbe Vucicevih protivnika. To je ono sto sam spominjao za sta se Vucic optuzuje (vi zaboravili price tipa..izmislja virus Vucic radi izbora, migranata, konc logor na Sajmu..i ostalih kuraca palaca....sad truje vakcinama ili sta se sve ne moze procitati a te objave se djele itekako) a nije kriv.Ono sto se krsti k’o opozicija je ionako “mlitava cuna” (barem ja imam takav utisak”) i oni nisu u tom kosu ali razni “alternativci” (koji u realnosti politicki ne vrijede pisljiva boba) su prilicno metastazirali po drustvenim mrezama. I prime se ljudi jbg.  Ostali padaju na Nestora (koji je nesumnjivo dobar ljekar dok ne pocne o dubokoj drzavi) i generalno kocnicu po svijetu koja pocinje sa zlocinacka WHO, depopulacija, Bil Gejts, cipovi i da ne nabrajam. Potcjenjeno dejstvo “interneta” i nezeljeno dejstvo onoga sto se zove sloboda govora.

I realno naguravanje zapada oko AZ (sve sto smo citali o tome). Pali su mnogi na ovom testu a posebno zapad na koji bi mi da se ugledamo.
Eto, onako..da podijelim vlastito razmisljanje. 
I da dodam...fali opcija u poll-u (bar za neke od nas koji zive u drugim zemljama) ..nemam dje da se vakcinisem a nemam ni cime. 😁

 

Ljudi koji su ama baš svake nedelje u medijima i prde protiv vakcinacije su Nestorović i Šešelj. To su desne ruke ovog režima. Drugi je problem što više niko ne veruje ovom kriznom štabu, u mom okruženju upravo glasači SNS u najvećem procentu nisu vakcinisani.

 

Koji opozicionar, osim Radulovića, je protiv vakcinacije ? A još bolje pitanje je gde on uopšte može da se obrati javnosti pa da on bude kriv što se 85% ljudi ne vakciniše ?

 

Pre će biti da je 99% krivac upravo Vučić jer je podržavao antivaksere dok su mu pomagali da relativizuje koronu da ne bi morao teže mere da uvodi. Pa ne može godinu dana da ti antivakseri orgijaju po medijima sa nac. frek. i da sad imaš više od 20% vakcinisanih. To je klasično pucanje samom sebi u nogu ove vlasti a nažalost i nama kao društvu.

  • Like 14
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Klotzen said:

Koji opozicionar, osim Radulovića, je protiv vakcinacije ? A još bolje pitanje je gde on uopšte može da se obrati javnosti pa da on bude kriv što se 85% ljudi ne vakciniše ?

mislim i da su dveri pod pritiskom clanstva promenile kurs, makar ono sto vidim po drustvenim mrezama, oni ozbiljan problem imaju sa "cipovanjem".

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, urosg3 said:

"Dire predictions by media, politicians about Texas lifting mask mandate haven’t come to fruition
Biden called it 'Neanderthal thinking' to lift mask mandate, but Texas coronavirus cases are falling"
"Today Texas had the lowest reported Covid 7-day positivity rate in more than a year: 5.68%
 

 

Opet smo na tragu priče o prirodnom toku epidemije. Ali ostavio bih mogućnost da izostanak mera utiče na brojeve, ali sa na duže staze, tj da prirodan tok stvara inerciju pre nego što se izostanak mera pokaže. Ali opet - uvek možemo da se vadimo sa novim sojem.

 

 

8 hours ago, Klotzen said:

Izgleda da je novi plan prikriti opštu nezainteresovanost ljudi za vakcinaciju tako što ćemo otvoriti vakcinaciju za strance. Evropski Tigra odlučio i evropu da vakciniše 🙂

 

Danas na vestima gledam primere, dolaze ljudi iz cele exYU pa čak i jedan Nemac koji nema nikakve veze sa nama.

 

Ja mislim da se sa više vakcina može uraditi veća kinta. Sumnjam da bi bila propuštena prilika da se završi neka kinta kroz jednu tako masovnu i korisnu stvar kao što je vakcinacija.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, djura.net said:

mislim i da su dveri pod pritiskom clanstva promenile kurs, makar ono sto vidim po drustvenim mrezama, oni ozbiljan problem imaju sa "cipovanjem".

 

Nije on protiv vakcinacije nego je protiv obavezne vakcinacije što je kod nas valjda uvedeno kao mogućnost prošle godine. Sam zakon najverovatnije protiv ustavan a pošto je prilično netaletntovan da bira teme misli da će na tome profitirati. To jeste nešto što teško može da prođe u iole demokratskoj zemlji ali kod nas očigledno može i nikog ne zabrinjava to što jedan Zlatibor Lončar može da donese uredbu po kojoj smo svi obavezni da se vakcinišemo Trampovim Bleach-om 🙂

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Klotzen said:

Nije on protiv vakcinacije nego je protiv obavezne vakcinacije što je kod nas valjda uvedeno kao mogućnost prošle godine. Sam zakon najverovatnije protiv ustavan a pošto je prilično netaletntovan da bira teme misli da će na tome profitirati. To jeste nešto što teško može da prođe u iole demokratskoj zemlji ali kod nas očigledno može i nikog ne zabrinjava to što jedan Zlatibor Lončar može da donese uredbu po kojoj smo svi obavezni da se vakcinišemo Trampovim Bleach-om 🙂

mislim da se to promenilo. cak mislim da se ni on ni bilo ko iz vrha stranke nije vakcinisao.

a po onome, kako rekoh, sto vidim po drustvenim mrezama - clanstvo im je sasvim protiv vakcinacije.

Link to comment
Share on other sites

Ova antivakserska frakcija sa cipovima, autizmom, trecim okom, otpadanjem ruku i nogu je neizleciva i oni se vrte u svom krugu istomisljenika.

Zajebanija je ova druga frakcija koja kaze da nisu protiv vakcine nego su za slobodu izbora. Oni dosta stete nanose ljudima koji se lome i koji onda prelaze u status cekanja. 
Ono kao da vidimo sta ce biti drugima pa cu ja ako bas bude moralo a nadamo se da bas nece mene.
I onda se gubi momentum.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Clash said:

Ova antivakserska frakcija sa cipovima, autizmom, trecim okom, otpadanjem ruku i nogu je neizleciva i oni se vrte u svom krugu istomisljenika.

Zajebanija je ova druga frakcija koja kaze da nisu protiv vakcine nego su za slobodu izbora. Oni dosta stete nanose ljudima koji se lome i koji onda prelaze u status cekanja. 
Ono kao da vidimo sta ce biti drugima pa cu ja ako bas bude moralo a nadamo se da bas nece mene.
I onda se gubi momentum.

Paralija argument nedostaje najozbiljnije.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Price sa posla 

( po @fancy licenci)

Kolega primio Fajzera i poceo da zajebava sirotilju sa kinezom i astrom.

I onda se nesrecnik dotakao i Sputnika.

Kakav danak neiskustvu.

Samo sam mu rekao da je Fajzer super vakcina i sve to, ali da se ne ponasa kao moj komsija koji je primio Fajzera pa onda isao da gugla nuspojave i nasao hiljadu nekih problema.😈

 

  • Ha-ha 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Nova priča, kum mi prenosi detalje porodice njegovog kolege: u 60ak kvm žive baba, mama, tata, sin, ćerka i ker. Sin ima 10-11 godina, mlađi osnovac, jedan petak krajem februara njegov drug iz razreda (s kojim se inače druži i u kraju) izostaje iz škole zbog temperature. Sledeći ponedeljak saznaju da je taj mali pozitivan na koronu. Mama i tata paniče zbog babe koja je medicinska enciklopedija (bolesno srce, bubrezi, štitna... ma "sve") a koja dvori decu i kera. Ćerka je vrtić uzrast ali ne ide u kolektiv bas zbog babe. Utorak oli sreda, idu da se testiraju svi, sin pozitivan, nema simptome.

Baba je na neki volseban nacin 10 dana pre toga dobila rajfajzena (inače valjda radila ili kao med sestra ili higijenicar u nekom d. z pre penzije) preko bivše koleginice. Odmah krenuli sa reorganixacijom spavanja i maske po kući i tako, panika ala mart/april 2020.

Posle 6-7 dana tata gubi čulo mirisa i ukusa, drugo ništa (bar tako kažu), opet na test svi osim sina ovaj put, samo tata pozitivan. Dobio vitamine da pije i pre 10ak dana uradio opet test, negativan.

Inače, sve su radili privatno, antigenski su bili s tim što je kontrolni uradio pcr za 9000. Dadoše boga pitaj koliko para.

Poetna, niko sad ne zna da li je baba izbegla zarazu u početku zbog rajfajzena ili čista sreća.

 

Plus, kad je trebalo da primi drugu dozu, oni jave da imaju slučajeve korone u familiji, rekli im da odloze revakcinu. Pre neki dan primila drugu dozu.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

Edit: zaboravio sam kera, njega nisu testirali...

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...