Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

27 minutes ago, urosg3 said:

e pa promaklo mi, nisam video...
A+ sam

Ja sam A- 2000din je bio test na igg i na igm antitela. ( 2000 jedan i 2000drugi)

 

Inace i ja pogledao songbird film. Onako, kakav moze da bude, ali je zanimljiv. Zamisli da bude takav zivot da bukvalno ne smes iz kuce ili stana izici.

Edited by Slavisa iz Tavankuta
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, McLeod said:

 

Ja znam bar 50, mnogi su i vakcinisani u ona prva dva dana na o-ruk kada su se pojavili. A neki i sa ovog foruma su takodje uspeli, a da su mladji od 40.

 

Ako je ukupno oko 800k prijavljenih, znaci da dobar deo mladje populacije nije zainteresovan za vakcinu.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ras kass said:

U Austriji ko hoce da ide kod frizera mora da pokaze negativan test.  🤦‍♀️

Ko je prelezao u zadnjih 6 meseci, ne treba test. Naravno da pokaze potvrdu od lekara da je imao covid. 

Hardcore krsenje privatnosti podataka. Verujem da ce sud brzo oboriti. 

 

Poverovacu ti, mrzi me da da googlam.

 

Ali ne preteruj. Sta qrtz privatnost podataka?

Da otvorim racun u banci, traze licnu kartu. A tamo pise kad sam rodjen!? Sta njih briga koliko sam star, hocu pare!

Da kupim (barem ovde) alkohol i duvan, isto traze licnu kartu ili voz. dozvolu. Vidljivo sam preko 18 (celav i seda brada), al' oni negde moraju da ukucaju. Majku im, taman sam hteo da zavodim prodavacicu, a ona moze da vidi da nemam 50 nego 62! Propala sansa...

 

Za neke drzave ne dobijes vizu ako nisi pelcovan protiv malarije, zute groznice ili vec necega. A sta se koga tice, ugrozavas samo sebe!?

 

U redu, frizer nije isto kao opijanje. Ali jebiga, ja sam bio gazda svom detetu do punoletnosti - a ona je mogla da ode kod frizera bez licne karte i napravi frizuru koja se meni ne svidja!

 

Dosta zajebancije.

Ovde ne pricamo o frizuri nego o javnom zdravstvu.

Taj potez je sasvim korektan  (ako je stvarno istina), a i tako je samo privremena mera.

 

Inace, mogao bih da odbijem da policajcu pokazem voz. dozvolu kad me zaustavi. Dovoljno je da zna da sam prekoracio dozvoljenu brzinu, to kosta toliko - a datum rodjenja i broj dozvole su "privatni podaci."

 

Idi, bre.

 

 

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, shonke said:

Ahaaa sad se to zove pcr test... Okeeeej.

emoji28.png

Ne odgovori ti čoveku za krvnu grupu (a sto je bitna uopšte?).

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Istraživanja kažu da nisu sve krvne grupe jednako podložne zaražavanju, a i tok bolesti takođe donekle zavisi od toga.

 

https://www.dw.com/bs/osobe-sa-nultom-krvnom-grupom-sretnici-u-vrijeme-korone/a-55297661

Link to comment
Share on other sites

Quote

Vesti iz Izraela.

U Izraelu do jutros 73.707 Izraelaca koji su definisani kao aktivni bolesnici sa koronom.

Njih 12.392 živi u Jerusalimu, 4.454 u Bnei Braku, 2.952 u Modi'in Illitu, 2.396 u Petah Tikvi, 2.354 u Tel Aviv-Jafo, 2.230 u Beit Shemeshu, 2.070 u Ashdodu, 1.415 u Rishon Lezionu, 1.311 u Haifi, 1.305 u Holonu, 1.296 u Netaniji, 1.158 u Rehovotu, 1.129 u 1.999 u Ramli, 1.045 u Beitar Illitu, 1.005 u Eladu, 974 u Aškelonu, 937 u Kiriat Gatu, 889 u Bat Jamu, 888 u Lodu, 881 u Ramat Ganu, 857 u Netivotu, 699 u Safedu, 639 u Ofakimu, 624 u Nazaretu, 620 u Kiriat Ati, 510 u Rosh HaAiin-u i 508 u Or Jehudi.

Do jutros, sreda, vakcinisano 3,236,859 prvom dozom i 1,855,071 drugom dozom.

I dalje postoji problem velikog broja zaraženih i dnevno se registruje od 2 do 8 hiljada novozaraženih.

Izrael je od kraja decembra u karantinu i danas vladin kabinet raspravlja o produženju bar do nedelje, po prvoj odluci je trebalo da se otvori sutra, četvrtak.

Po broju i stopi morbiditeta najviše zaraženih je među Ortodoksima.

U Izraelu su inače gradovi različiti po sektoru pa su tako Jerusalim i Bnei Brak ortodoksni gradovi po većini ili apsolutnosti stanovnika.

(Da ne bude zabune, ljudi sami biraju gde će živeti po svom nahođenju)

Kako je moguće da jedna zemlja ima najveći broj vakcinisanih i u isto vreme velik broj dnevno novozaraženih, odgovor se nalazi verovatno u činjenici da Ortodoksi i "Demonstranti protiv premijera" svaki dan izlaze na ulice i sukobljavaju se sa policijom jer jedni hoće na silu da idu u škole (ortodoksi), a drugi protestuju non stop skoro godinu dana i mnogi i dalje odbijaju da nose maske ili im je sve već dojadilo te generalno odbijaju poslušnost. Protesti protiv premijera traju non-stop od prošle godine i masovnija okupljanja svake subote kao i okupljanja sporadičnih protestanata na svim mostovima i razkrsnicama širom zemlje.

Osim toga u Izraelu su zabeležene i dve mutacije, kalifornijska i britanska.

Među pacijentima čije je stanje ozbiljno su dve devojčice i dečak mlađi od 9 godina, dve devojke starosti od 10 do 19 godina, 19 mladih u 20-ima, 45 u 30-ima i 91 u 40-ima. Odnosno, 15,1% pacijenata u teškom stanju ima manje od 50 godina.

Još jedan problem koji je uočen i doveo do bacanja 1000 doza pre par dana je sporo odlučivanje vlade da se odobri raznim starosnim grupama vakcinacija.

U Izraelu postoje 4 zdravstvena fonda i svaki fond vakciniše svoje članove. Najveći među njima, Klalit, je bez dozvole vlasti prvi koji je sms porukama zvao ljude na vakcinisanje bez zakazivanja i nebitno koje starosne grupe. Međutim tri preostala fonda to nisu radili i na trećem milionu je došlo do pada dnevnog broja zainteresovanih te je sa 200,000 dnevno broj spao na 80,000 prekjuče i 100,000 juče zbog neotvaranja drugih starosnih grupa.

Ovih dana čekamo da se otvori za sve.

Za mutaciju nam je javljeno da Pfizer sprema treću dozu vakcine.

Aerodrom je još uvek totalno zatvoren zbog nemogućnosti kontrolisanja unosa drugih mogućih mutacija.

Sektorska neposlušnost, premijer kojeg čeka sud, mutacija virusa koja radi brže no što vlast odlučuje i sprovodi i sud koji nije uspeo da zabrani demonstracije te novi izbori (četvrti za godinu dana) od aktuelnosti za danas iz Izraela.

 

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

 

10 hours ago, vilhelmina said:

Testirala se danas, da bih mogla da putujem u subotu. Uh, jedva preziveh, bas je neprijatno. Za rezultat se nesto i ne brinem, posto sam pruzala otpor, a cura bila fina pa nije insistirala. Ne verujem da je uspela da nahvata neki virus sve i ako ga je bilo u mom grlu 😀.

 

Ja se prvi put testirala u subotu, i uopste nije bilo neprijatno, znaci oba rapid i PCR. Inace nista nisu radili u grlu....

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, zoran59 said:

 

 

Nisam asocijalan. Ako se secas, ti i ja smo par puta zajedno popili casu vina - svako u svojoj kuci, fizicki udaljeni hiljadu milja. Alternativa bi bila da se uopste ne vidimo i ne druzimo, ili da se druzim u baru sa nekim cije drustvo bi mi bilo manje prijatno od tvojeg.

 

Zoki, moras malo da mi das pesnicke slobode za "asocijalan", nisam ni ja nego mislim mamo nam je lakse da se izolujemo nego vecini ljudi kojima je taj socijalni aspekt vazniji.

Ja sam se zezala na pocetku pandemije ali ima tu istine, kad sam rekla da ne mogu da verujem da mi ljudi nedostaju. Znaci znam ja da ti nisi stvarno asocijalan, ali 95% ljudi imaju vecu potrebu za direktnim kontaktom nego sto ti i ja mozemo da caskamo preko skypa, podelimo casu vina, pivo....i to nam ok.

16 hours ago, McLeod said:

 

 

Mere nisu dovoljno uspesne jer ih ljudi ne postuju, lazu i sebe i druge, a zasto, stvarno ne mogu da dokucim niti sam ikada mogao.

 

 

Prosto, mere nisu pravljene za prosecni ljudski uzorak, samim time, su neupotrebljive. Pravljene su za ili neke robote, ili neke ne bas prosecne ljude. I tu je greska.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

 

Ja se prvi put testirala u subotu, i uopste nije bilo neprijatno, znaci oba rapid i PCR. Inace nista nisu radili u grlu....

 

Postoje razliciti nacini uzimanja uzorka, a mene je zapao ovaj na slici dole:

 

D3-CE164-D-1-D6-E-4-C4-F-AED5-87828-B57-

 

Sad mi je jos manje jasno kako funkcionise to sa samotestiranjem, sto se u stockholmskom regionu i dalje primenjuje, dok je u ostalima uglavnom napusteno, uzorke uzimaju iskljucivo zdravstveni radnici. Mislim, ko moze sam sebi da zagrebe tim stapicem po zdrelu tako da si na granici da se ispovracas? Pa refleksno ces da reagujes tako da ces da povuces ruku pre nego sto dotaknes zid zdrela. Imam vise kolega koji su radili taj test kod kuce i bili negativni, a imali izrazene simptome.

Licno mi je savest mirna jer sam prilicno sigurna da sam u ovom trenutku potpuno zdrava i radila sam test samo zato sto je uslov za ulaz u Spaniju. Ako ipak bude pozitivno, pre cu verovati da su me zamenili s nekim, nego da je stvarno tako. A da imam simptome i dobijem negativan rezultat, tek onda mi ne bi bilo pravo.

Sve u svemu, nije mi jasno kako nisu smislili bolji nacin da se utvrdi ko ima kovid, a ko nema. Ako je ovo grebanje po grlu stvarno jedini nacin i uslov da se to utvrdi, onda je lako moguce da mnogi zarazeni promaknu ispod radara samo zato sto uzorak nije uzet kako valja.

Naravno, govorim o situaciji kod mene. Jasno da postoje i drugi nacini da se uzme uzorak i pitam se kakav je odnos pouzdanosti i cene u odnosu na ovaj koji je mene zapao. Ima li neko da zna?

Btw, za mene je ovo traumaticno iskustvo bilo besplatno jer agencija casti, tako da ne znam koliko kosta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Zoki, moras malo da mi das pesnicke slobode za "asocijalan", nisam ni ja nego mislim mamo nam je lakse da se izolujemo nego vecini ljudi kojima je taj socijalni aspekt vazniji.

 

 

Covek moze da bude asocijalan, a da poseduje socijalne vestine, tako da ga drugi ne dozivljavaju kao asocijalnog. Mislim da smo svi mi koji dosta vremena provodimo na forumu uglavnom takvi. Licno mi nikad u zivotu nije bilo dosadno i uvek sam umela da se necim zabavim, bez obzira da li sam sama ili u drustvu drugih. Ali istina je da ima onih koji to ne mogu i neophodan im je stalan zivi kontakt s drugim ljudima. Nauka kaze da je vecina takvih iz manje obrazovanih slojeva stanovnistva, ali naravno, ne obavezno.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Prijavio sam se za ponedeljak, ali kao gradjanin Srbije , e sad koristit cu HR pasos za ulazak u EU valjda nece biti problem

 

Ne bi trebalo da bude - i ja sam radila PCR kao srpski drzavljanin, a putovala s US pasosem

Edited by Sunshine State
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...