Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, Clash said:

“So if you have a physical covering with one layer, you put another layer on, it just makes common sense that it likely would be more effective,” Fauci told TODAY. 

“That’s the reason why you see people either double masking or doing a version of an N95.”

 

Urošpetge:

 

https://giphy.com/gifs/aS8ypUweGOXMA/html5

Oh yes, dve maske, duplo bolja zaštita + duplo jači alibi 🙂

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Stevapn said:

Mislim da grešiš. Životi mladih vrede više. Više mogu da doprinesu zajednici. Taj od 105g je trebao odavno da otputuje, bez obzira kako to okrutno zvuči.

U poslednjih 2 nedelje, ovde je umrlo par mladih, zaposlenih ljudi.

Ako je pandemija, zar ne bi trebalo da se takve odluke donose? Ovo liči na farsu.

 

 

Ovo je na toliko nivoa pogrešno, da ne znam ni gde da počnem. Mislio sam da su arhaična plemenska razmišljanja stvar prošlosti. Kada čujem frazu doprinos zajednici, bukvalno mi pozli. Zajednica se bazira na individui a ne obratno. Savremene zajednice (u koje srpska svakako ne spada) su interesni skup individua. Suverenitet polazi od pojedinca. On se dela suvereniteta odriče da bi kroz zajednicu ostvario određene interese. Ne služi individua zajednici već obratno. Zajednica je samo servisna služba individue. I svaka individua jednako vredi (ili bi bar trebalo). Naravno, u komunizmu i fašizmu se polazi od drugih pretpostavki. Kolektivitet ima prednost nad pojedincem, bilo partijski, bilo nacionalni (or, for that matter, bilo koji drugi kolektivitet iliti zajednica). To bi trebalo da smo prevazišli, makar, ako već ne pameću, a ono učeći iz dalje a bogami i bliže sopstvene ružne prošlosti.

 

Nemam nameru da započinjem ovde polemiku na tu temu, to ionako spada u domen politike, tako da ne moraš da odgovoriš (štaviše, zamolio bih te da ne odgovaraš), ali evo samo primer kako bi to izgledalo kada bi se takav način vrednovanja/razmišljanja proširio:

- Naučnici, umetnici, koji imaju jedistvene ili ređe sposobnosti, znanja, iskustva, sticane dugim nizom godina vrede više od zamenjivih opštinskih ćata/administrativaca, individualnih prevoznika, goniča lopti, građevinskih fizikalaca, proizvodnih šljakera, ... Njihove sposobnosti i znanja, ako tako hoćeš indeks korisnosti,  nisu vezane za godine, štaviše godinama i rastu. A ovo drugo će ionako AI i robotika veoma skoro zameniti. Znači daj prioritet prvima, a ove druge ko hebe, ionako su zamenjivi. Zvuči ružno i nekorektno, iako čak i nije daleko od istine. A ne bi baš ni rekao da je Arthur Rubinstein čak i u svojoj 95. godini pred smrt vredeo manje od neke naše mlade turbo pevaljke, kojoj je jedini kvalitet to što je mlada.

- Ima i onih, koji neće biti tako specifični kao gornji primer, pa samo reći intelektualci (ajde da uzmemo samo za ovaj slučaj premisu da su svi sa fakultetom stvarno i intelektualci) vrede više od onih, koji to nisu (i.e. svih, koji nemaju završen fakultet).

- Snažni, bez ikakvih hroničnih bolesti, vrede više od slabih, sa hroničnim bolestima.

- Članovi partije XY vrede više od članova partije QW

- Članovi jedne nacije vrede više od članova druge nacije

 

Može to beskonačno da se tera. I ako zanemarimo bullshit kao što je članstvo u partiji, plemenu, naciji, i sl. u one prve tri crtice ima sa nekog aspekta i za neku zajednicu i neke istine. Svejedno bi bilo u kontekstu savremenog demokratskog društva suludo to pomisliti a još gore javno izreći. Savremena društva su društva pred zakonom jednakih individua jednake vrednosti. Tačka. Iako to u praksi iz milion razloga tako ne izgleda, upravo po pitanjima masovne vakcinacije taj deo mora da se ostvari. S time što bih ja ipak dopustio i privatnom sektoru da vrši vakcinaciju (onom delu, koji uslove može da ispuni) pa da ljudi imaju izbor. Pred zakonom moraju svi da su isti, ako to rade o trošku zdravstvenog osiguranja, ali zašto ne dopustiti izbor onima, koji to mogu i žele. Ali niko ne sme da bude uksraćen na osnovu diskutavilnih vrednovanja.

 

Ako već ima greška u definisanju prioritetnih grupa, to je svakako uključivanje policije i vojske u njih. Svuda u civilizovanom svetu su starci, zdravstveni i prosvetni radnici prioritet, vojska i policija valjda samo kod nas, u Belorusiji i u Severnoj Koreji (čak za Ruse i Kineze nisam siguran).

 

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Akiro said:

Ako već ima greška u definisanju prioritetnih grupa, to je svakako uključivanje policije i vojske u njih. Svuda u civilizovanom svetu su starci, zdravstveni i prosvetni radnici prioritet,

Ovo je vazno. Jedino sto moze biti interes zajednice su zdravstveni radnici, prosvetni radnici, a dalje lista moze da se mesa i redosled pravi kako je kome drago.

Ovo o godistu, nema razloga ni napominjati. 

Ovo je trebalo da bude odobravanje tvog posta, jer si pogodio sustinu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, mrd said:

Ovo je vazno. Jedino sto moze biti interes zajednice su zdravstveni radnici, prosvetni radnici, a dalje lista moze da se mesa i redosled pravi kako je kome drago.

Ovo o godistu, nema razloga ni napominjati. 

Ovo je trebalo da bude odobravanje tvog posta, jer si pogodio sustinu.

Ima nečeg u ideji da radno sposobno stanovništvo ostvaruje više kontakata, pa stavljanjem njih u prioritet suzbijaš epidemiju, posledično svima je bolje.
 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, urosg3 said:

Ima nečeg u ideji da radno sposobno stanovništvo ostvaruje više kontakata, pa stavljanjem njih u prioritet suzbijaš epidemiju, posledično svima je bolje.
 

 

8 minutes ago, Wookie said:

Tom logikom i nošenje maski i distanca suzbija epidemiju. Predlog se odbija. 😁

 

3 minutes ago, urosg3 said:

Yes Sir, Thank You Sir!

Nema tu 0 mnogo cemu da se diskutuje, @urosg3 isto sam napisao, samo si ti bio stidljiviji i politicki nisi hteo da favorizujes grupe. 😛

maske, haha. Isto pravilo koje sam imao dok sam ziveo u BG, ako mi trazis da se izuvam u tvojoj kuci, ja ne ulazim.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, djura.net said:

Razumem taj 'rat' za vakcine medju zapadnim zemljama, jer svi zele da zastite sopstveno stanovnistvo sto pre, ali mi ne ide u glavu ovaj izvoz vakcina iz Kine I Rusije koje nisu vakcinisale ni 1% sopstvenog stanovnistva. Zasto to rade? Zar nije logicno prvo zastititi svoje stanovnistvo do nekih 30-40%, pa onda misliti o zaradi I trgovini uticajem?

 

 

Danas sam se čula sa bratom od ujaka koji radi i živi u Moskvi. Tamo vakcinacija traje uveliko.

 

Ljudi koji imaju hronične bolesti ili su nedavno bili bolesni -npr srčani udar, moždani udar moraju prvo da razgovaraju sa svojim lekarom. Tek posle toga mogu da odu na vakcinaciju.

 

Brat je imao prošle godine moždani udar. Ne može da primi vakcinu. Snaja je imala koronu i blaži oblik upale pluća. PCR joj je bio negativan!  Radila je antitela, rezultat je bio pozitivan. Istovremeno je i brat radio test na antitela, takođe pozitivan. Nije imao nikakve simptome.

 

Kućna izolacija-karantin je traje 10 dana.

 

  

5 hours ago, Constantin said:

Ako misliš na mene, pa kaži...evo ako te je to toliko duboko dirnulo, neću više ni da prismrdim na ovoj temi. Ja npr. na temi gde se idealizuju najveći svetski hoštapleri i zločinci uopšte ne ulazim. Ne bih da ulazim u konfrontaciju sa ljudima koje poštujem, u svakom slučaju, jer je njima lepo tamo i to je ok.

Znači da ne ulazim više ovde....

Послато са Huawei MATE 40 Pro помоћу Тапатока
 

 

Molim te, ostani na temi. Molim te.

 

Zašto bi odlazio kada ovde pišeš koliko i mi, skoro godinu dana. 

 

Da ne idem u off, otvoriću temu.. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Akiro said:

Ako već ima greška u definisanju prioritetnih grupa, to je svakako uključivanje policije i vojske u njih. Svuda u civilizovanom svetu su starci, zdravstveni i prosvetni radnici prioritet, vojska i policija valjda samo kod nas, u Belorusiji i u Severnoj Koreji (čak za Ruse i Kineze nisam siguran).

 

To su dileme od Platona pa na ovamo. Ko bi resio probleme stare 2500 godina u jednom postu...no, recimo samo da i u okviru demokratske tradicije postoje rasprave o mestu i primatu individue, recimo komunitaristi se ne slazu sa liberalima, a opet ne pribegavaju kolektivizmu fasizma ili komunizma.

Umesto te velike teme, podelicu sa svima link, pa proverite svoje intuicije u situaciji teskih etickih dilema:

https://www.moralmachine.net/

Edited by handys
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Crni Bombarder said:

Dobar intervju dr.Ivana Djikica u gostaovanju u"Novom danu" na N1 jutros. Ko je u prilici neka pogleda/premota. 

 

Reče čovek da je smrtnost 2,5 promila u Engleskoj. Da li se to može skalirati na Srbiju je izuzetno upitno. No otkucaću ovu zanimljivu matematiku...

 

Na naših zvanično publikovanih 3900 smrti to je oko milion i po zaraženih.

Na mojih pretpostavljenih 9000 smrti mi smo na nekih 3,5 miliona.

 

Ja nisam lupio 9000 nego poredio razliku u preminulim građanima 2019 i 2020 po mesecima. 

 

Ima nas šestinjak miliona...

 

Znam da je baš puno brojeva u ovih par rečenica relativno, ali bih rekao da se bližimo imunitetu stada.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mada ima i ovo:

https://www.b92.net/zdravlje/vesti.php?yyyy=2021&mm=01&dd=27&nav_id=1801894

 

Nije vazan b92, nego: 

Profesor biohemije na Fakultetu za biohemiju i imunologiju na Triniti koledžu u Dablinu Luk O'Nil izjavio je da zbog toga što se inaktivirane vakcine zasnivaju na celom virusu, imunološki sistem može imati "mnogo više oružja za borbu"

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, ras kass said:

Znaci vakcinacija propala pre nego sto je i pocela. 

 

Evo kaze Netanjahu da je pitanje trenutka kad ce se pojaviti soj koji je otporan na vakcinu. I to dolazi od onih koji nam godinu dana govore da su mutacije normalne. 

 

Nesto u zadnje vreme svuda slusam pretnje o tome kako nam preti 20 novih pandemija. Ako je meni jasno zasto to sada pricaju i pisu... ili su zlonamerni ili su ludi.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, John Terry said:

 

Znaju oni mnogo sto mi ne znamo, ali mi cilj takvog pisanja ne moze biti dobronameran kako god okrenes.

uh naravno, ja sam podrazumevao. U medijima teško da išta dobronamerno možeš i da nađeš, ali ova ideja sa banom putovanja je stvarno kao socijalni eksperiment, ako i to prođe bez društvenog odgovora zaslužujemo sve što nam se dešava.
Sama ideja globalne pandemije je da je globalna kakve ima veze putovanje je izvan svake logike. Dajte globalni odgovor ako ste lideri. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, urosg3 said:

uh naravno, ja sam podrazumevao. U medijima teško da išta dobronamerno možeš i da nađeš, ali ova ideja sa banom putovanja je stvarno kao socijalni eksperiment, ako i to prođe bez društvenog odgovora zaslužujemo sve što nam se dešava.
Sama ideja globalne pandemije je da je globalna kakve ima veze putovanje je izvan svake logike. Dajte globalni odgovor ako ste lideri. 

 

Ja danas citao ovo.

 

https://zena.blic.rs/zdravlje/cekaju-nas-nove-pandemije-amr-pandemija-je-izvesna-a-tu-je-i-nipa-virus-smrtonosan-i/34m5xwk

 

I razmisljam se, koji to Mengele treba da budes da bi ovo sad izbacivao. Nije ovo zajebancija. Pazi, ljudima koji su godinu dana pod psihozom ti najavljujes virus smrtnosti 75%. Ja ne znam stvarno...

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Radovanovic je pricao kako ce nam biti dovoljno milion vakcina da resimo problem, da ce cetvrti talas sigurno biti manjeg intenziteta, sad prica da od kolektivnog imuniteta nema nista pre 2022 godine..ono, p[okusavam da skapiram coveka, da cujem nesto novo i poucno, ali mi ne uspeva nikako, ispasce da bacam hejt,a nije mi to namera..pohvalio je iance predsednika, doduse indirektno, sto se snasao za vakcine..a pre neki dna je govorio o nestasici..

2 minutes ago, John Terry said:

 

Ja danas citao ovo.

 

https://zena.blic.rs/zdravlje/cekaju-nas-nove-pandemije-amr-pandemija-je-izvesna-a-tu-je-i-nipa-virus-smrtonosan-i/34m5xwk

 

I razmisljam se, koji to Mengele treba da budes da bi ovo sad izbacivao. Nije ovo zajebancija. Pazi, ljudima koji su godinu dana pod psihozom ti najavljujes virus smrtnosti 75%. Ja ne znam stvarno...

Vala, psotenije je poruciti covecanstvu da izrsimo kolektivni harakiri, nego ovo...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...