Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 hours ago, shonke said:

U danskoj: Ne znam koliko je hospitalizovanih i u intenzivnoj ali broj smrtnih slučajeva je (još uvek) veoma nizak.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

 

 

To je najvažnije. Ne znam što se ljudi toliko cimaju oko brojki zaraženih ako veoma mali postotak završi u bolnici posle vakcinacije. Mislim, po broju zaraženih možeš da vidiš trend i koliko će biti u bolnicama za nedelju-dve ali to je to.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Chaos Is Me said:

Hvala svima na odgovorima. Nezgodno mi je što mi je let u utorak ujutru, a izgleda nema pcr testiranja nedeljom, test ne sme da mi bude stariji od 72 sata, ne znam da li ću dobiti rezultat na vreme ako budem radio test u ponedeljak ujutru. 

Jednom mi je propao let iz tog razloga bas u utorak ujutro - medjutim postoje dve varijante jedna je da odes u subotu pred kraj - proveris da ti bude 72h pre leta a druga da odes u ponedeljak zorom tj sto ranije mozes (na Torlak) i odes tamo na lice mesta posle podne po rezultat pred kraj radnog vremena i uzmes rezultat a ne cekas da ti oni posalju - verovatno bi ti stigao uvece kasno ali sigurnije je da odes i uzmes ga, koliko sam ja shvatila oni to urade relativno brzo a posle nekad gnjave sa slanjem obavestenja ali daju ti ga ako odes tamo i trazis (zaboravila sam do koliko sati posle podne tamo rade ali to mozes da proveris)

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Chaos Is Me said:

Hvala svima na odgovorima. Nezgodno mi je što mi je let u utorak ujutru, a izgleda nema pcr testiranja nedeljom, test ne sme da mi bude stariji od 72 sata, ne znam da li ću dobiti rezultat na vreme ako budem radio test u ponedeljak ujutru. 

Pitacu mamu sutra koliko je trebalo za rezultate. Mozda mozes da se testiras u subotu? Gde ides?

 

To 72 sata kad testiranje pada za vikend je stvarno nerazumno. Nama su testovi besplatni ali to I dalje pravi problems. Jesi siguran da je 72 sata pre ulaska u zemlju ili 72 sata pre leta? 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Angelia said:

Pitacu mamu sutra koliko je trebalo za rezultate. Mozda mozes da se testiras u subotu? Gde ides?

 

To 72 sata kad testiranje pada za vikend je stvarno nerazumno. Nama su testovi besplatni ali to I dalje pravi problems. Jesi siguran da je 72 sata pre ulaska u zemlju ili 72 sata pre leta? 

 

Katar. 72 sata pre ulaska u zemlju. Kad sletim radim opet PCR tamo i idem u hotelski karantin dok ne dobijem rezultat tog novog testa. Maksimalno je komplikovano al jbga, planiram taj put već 2 godine, imao sam kartu u džepu pre kovida tako da sam baš zapeo da idem. Tamo moram da imam instaliranu i sve vreme uključenu neku njihovu aplikaciju gde god da odem, pakao. 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Chaos Is Me said:

 

Katar. 72 sata pre ulaska u zemlju. Kad sletim radim opet PCR tamo i idem u hotelski karantin dok ne dobijem rezultat tog novog testa. Maksimalno je komplikovano al jbga, planiram taj put već 2 godine, imao sam kartu u džepu pre kovida tako da sam baš zapeo da idem. Tamo moram da imam instaliranu i sve vreme uključenu neku njihovu aplikaciju gde god da odem, pakao. 

Probaj subotu. 

Pitacu ujutru, ali ja ne bih probala na 24 sata. ili pomeri let za sredu/cetvrtak.

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Chaos Is Me said:

Hvala svima na odgovorima. Nezgodno mi je što mi je let u utorak ujutru, a izgleda nema pcr testiranja nedeljom, test ne sme da mi bude stariji od 72 sata, ne znam da li ću dobiti rezultat na vreme ako budem radio test u ponedeljak ujutru. 

Ako ga uradiš rano ujutro (do 9) 99.9% ga dobijaš na email adresu do 18. Posle toga možeš da generišeš na e-upravi zeleni pasoš sa tim podacima.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, tomas.hokenberi said:

Ako ga uradiš rano ujutro (do 9) 99.9% ga dobijaš na email adresu do 18. Posle toga možeš da generišeš na e-upravi zeleni pasoš sa tim podacima.

 

Hvala. INteresuje me još nešto, ako bih uradio test na aerodromu, da li se rezultat automatski uploaduje u moj sertifikat pa ga ja samo posle generišem (ažuriram sa novim podatkom vezanim za testiranje) ili treba još nešto dodatno da radim? Bitno mi je da mi rezultat testa bude u sertifikatu jer moram taj sertifikat da uploadujem u tu katarsku aplikaciju.

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Chaos Is Me said:

 

Hvala. INteresuje me još nešto, ako bih uradio test na aerodromu, da li se rezultat automatski uploaduje u moj sertifikat pa ga ja samo posle generišem (ažuriram sa novim podatkom vezanim za testiranje) ili treba još nešto dodatno da radim? Bitno mi je da mi rezultat testa bude u sertifikatu jer moram taj sertifikat da uploadujem u tu katarsku aplikaciju.

samo narucis download u desktop ili mobile varijanti i ukucas broj pasosa (posto ti treba za putovanja),
tu su ti svi podaci o svim testiranjima, covid vakcinaciji i prelezanoj bolesti, sve se automatski updatuje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7-dnevna incidenca tj. broj novozaraženih na 100.000 ljudi iste starosne grupe i vakcinalnog statusa u nemačkoj pokrajini Saksonija-Anhalt - tamne nijanse su potpuno vakcinisani, svetle nijanse su nevakcinisani

 

jJH1CZN.png

 

https://www.mdr.de/nachrichten/sachsen-anhalt/corona-inzidenz-ungeimpft-geimpft-grosse-unterschiede-100.html

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, djura.net said:

inace, bacio sam pogled i na situaciju sa vakcinacijom u Rusiji, posle visemesecne stagnacije na oko 33-34%, konacno su se odlepili i sada su skoro na 40%, ne znam da li je to rezultat ovog opsteg pomora tamo ili je u pitanju uvodjenje nekih propusnica (ili kombinacija ovih faktora), @attolini je verovatno upuceniji u problematiku 🙂 

 

.

 

Nije  attolini mnogo vise upucen, i on uglavnom cita Erwina😉

 

Iskreno stvarno ne pratim nesto cifre, cak i  ruski mediji , makar ti koje pratim ne histerisu previse. Jutros je pored neke vesti o kovidu bila vest o nestasici Iphone kod riteilera. Kad pogledas mapu koju je Erwin postovao vidis da u Rusiji ne postoji ekstreman problem kao naprimer u Srbiji. https://datawrapper.dwcdn.net/5JTxB/81/

Moskva i Podmoskovlje je na istom nivou kao Bavaria, sa svojih oko 25 000 000 ljudi, i dnevnoj posecenosti metroa od 9 000 000 ljudi...

 

Sve sto dolazi kao vest iz Rusije stvarno mora da se gleda uslovno...Naprimer, u Nemackoj imas petnaestak federalnih jedinica, i raspon vezan za vakcinaciju je priblizno od 60-80%...U Rusiji imas 85 federalnih jedinica rasutih na fantasticno ogromnom prostoru, i 195 naroda, u isto vreme to je najvece bogatstvo i prokletstvo Rusije... raspon imunizacije je od 18- 70%, ovde gde sam ja je oko 70%...Ako u Srbiji mozes da nadjes nekoliko razlicitih mentaliteta , vera, kultura, probaj da predstavis kako je to u Rusiji dok drzis otvoren atlas..

 

Svaki od 85 federalnih subjekata sam odredjuje "pravila igre" za vreme kovida, od restrikcija i njihovog oblika do "obaveznog" vakcinisanja,  sto je normalno kad bacis pogled na atlas.

QR  kodovi su radili u Moskvi polovina juna- polovina jula za ugostitelske objekte, od tad ih nema, nema nikakvih propusnica, medjutim izgleda postoji mera obaveznog vacinisanja  60 % zaposlenih , preneta na poslodavce, uglavnom drzavne, u sferi usluga..Mada mi nije jasno ko to proverava, kad cak ne postoji ni zakonski regulisana kazna..

 

Danas sam cuo na radiju u autu da  neke federalne jedinice planiraju QR kodove cak i za javni transport...I malopre sam saznao , da je babuski, mami moje zene zbog nekog problema na e-goverment sa  QR kodovima , ukinuta besplatna propusnica za javni transport kao da nije vakcinisana, ovde penzioneri , znaci zene od 55 godina se besplatno voze.. Uglavnom mnogo je vise pozitivnih, novcanih stimula, restrikcije kao ova za nevakcinisane penzionere su retke...

 

Verujem da ce se to promeniti .

 

Evo link na portal koji obicno pratim, na deo vezan kovid, na glavnom delu portala vesti o kovidu su retke...Imas neke grafike, gde se moze primetiti, kako kovid pocinje vise da se siri po unutrusnjasti tako se povecava i smrtnost..

 

https://www.rbc.ru/society/08/11/2021/5e2fe9459a79479d102bada6?from=from_main_2

 

https://www.rbc.ru/

 

.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://euprava.gov.rs (moraš da se registruješ, treba ti skenirana lična karta (jedna pa druga strana) ili PDF podaci generisani nekim od čitača LK (MUPov Čelik): s čitačem LK može registracija i tako, pomoću LK, bez njega korisničko ime (mejl) i lozinka. Ima detaljno uputstvo. Dan - dva dok registracija ne postane aktivna). 

 

Usluge - Zdravlje - Kovid19 - Digitalni zeleni sertifikat

 

Upisuješ dodatno broj pasoša (ili šta već).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, stray_cat said:

https://euprava.gov.rs (moraš da se registruješ, treba ti skenirana lična karta (jedna pa druga strana) ili PDF podaci generisani nekim od čitača LK (MUPov Čelik): s čitačem LK može registracija i tako, pomoću LK, bez njega korisničko ime (mejl) i lozinka. Ima detaljno uputstvo. Dan - dva dok registracija ne postane aktivna). 

 

Usluge - Zdravlje - Kovid19 - Digitalni zeleni sertifikat

 

Upisuješ dodatno broj pasoša (ili šta već).

Čelik radi samo na windowsima za nas ostale imaš Rakićev Freesteel
http://jfreesteel.devbase.net/

Link to comment
Share on other sites

Kako je moguce da imamo rekordne brojeve i u drzavama gde je po 80% ljudi vakcinisano. Pa valjda bi tolika vakcinacija plus oni sto su bili zarazeni trebalo da uticu da imamo sada mnogo manje brojeve?

 

jedino ako se posle 6 meseci od druge vakcine osoba opet vodi kao nevkacinisana, da li je to slucaj?

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, stray_cat said:

https://euprava.gov.rs (moraš da se registruješ, treba ti skenirana lična karta (jedna pa druga strana) ili PDF podaci generisani nekim od čitača LK (MUPov Čelik): s čitačem LK može registracija i tako, pomoću LK, bez njega korisničko ime (mejl) i lozinka. Ima detaljno uputstvo. Dan - dva dok registracija ne postane aktivna). 

 

Usluge - Zdravlje - Kovid19 - Digitalni zeleni sertifikat

 

Upisuješ dodatno broj pasoša (ili šta već).

 

Auu brate, koji proces. Ja rekoh moze da se odstampa gotova potvrda, samo na konto upisanosti u spisak vakcinisanih.
Hvala na odgovoru svakako.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, RatzenStadt said:

Kako se vadi "Kovid propusnica"?
Verovatno pise na nekoj od prethodnih strana, ali razumete me valda kad kazem da mi mrsko da prelistavam sve sto je ispisano poslednja dva meseca. Toliko me nije bilo.

Kako si, kako ide?

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, AgroLaki said:

Kako si, kako ide?

Ne bih da idem previse izvan okvira teme, ali kada si vec pitao da kazem, priznam, da je katastrofa.

 

Osecam ogroman pritisak nepovoljnih okolnosti, svestan bezizlaznosti situacije, "samoubistveno blazenstvo" mi je sve cesce na pameti.
Nazalost, ili na srecu, ni sam vise ne znam, mentalno sam slabiji od mosta s kog je pao Bata Stojkovic u KTTP, tako da osecam da nisam blizu savladavanja nagona za prezivljavanjem.

Razocaran sam do krajnje mere, u sebe pre svega.
I beskoristan sam.

Eto, u kratkim crtama receno.

Da se desava ista pozitivno, neki iskorak napred, napisao bih, ali nemam sta da dodam. Svakako sam svaki sporadicni korak napred nulifikovao sa dva nazad, tako da ne bi bili vredni pomena.

Link to comment
Share on other sites

  

Quote

Eksperimentalni lek za lečenje koronavirusa, koji je razvila američka kompanije "Fajzer", smanjuje rizik od hospitalizacije i smrti kod pacijenata čije je zdravlje već ugroženo za 89 odsto, pokazala su klinička ispitivanja. Ministar zdravlja Zlatibor Lončar naveo je za RTS da je upravo potpisan ugovor sa predstavnicima te kompanije o distribuciji tog leka Srbiji.

Ovaj lek blokira enzim koji je potreban koronavirusu da bi se umnožavao. Kao rezultat toga-smanjuje se i smrtnost i hospitalizacija.

„Mi smo treća zemlja u svetu koja je potpisala ugovor, dogovorila se sa ‘Fajzerom’ i prvi ćemo imati taj lek koji ima 89 procenata uspešnosti za izbegavanje bolničkog lečenja i težih komplikacija“, rekao je za RTS ministar zdravlja.

Navodi da je ipak, vakcina i dalje primarno oružje u borbi sa virusom.

„Mi se ne borimo za to da dođemo u fazu da se neko razboli pa da bi se lečio već se borimo za to da ne dođe uopšte do toga nego da se ljudi vakcinišu i da ne dođu uopšte u fazu da moraju da koriste bilo koji lek. A ovo je neka naša odgovornost kao države i uspeh države koji smo obećli i koji ispunjavamo“, rekao je Lončar.

https://nova.rs/vesti/drustvo/loncar-stize-novi-lek-protiv-kovida-smanjuje-rizik-od-hospitalizacije-i-smrti/

___________________________________________________________

 

Od sutra počinje davanje vakcine proizvođača Moderna, koja se već distribuira po vakcinalnim punktovima, prenosi FoNet saopštenje Vlade.


https://nova.rs/vesti/drustvo/od-sutra-pocinje-davanje-i-modernine-vakcine-u-srbiji/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...