Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

55 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Ako ides na neke velicine 1-2 onda to brzo izraste, ono gde pogresis. Veruj mi.

 

44 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Ma samo rokaj, sad je vreme da se proba i da se eksperimentise, ne zove se ovo bez razloga "nova NEnormalnost" 🙂 A da ti kazem to ti i nije losa ideja, u principu kraca frizura je zimi ok zbog kape.

 

Dok je bio policijski čas i nigde se nije išlo, ja sklonio sve do mozga. 😄

 

Sad i izadjem nekad al što kažete, izraste brzo plus kapa. 😄

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2020&mm=12&dd=09&nav_category=12&nav_id=1778205

 

Covek je 100% upravu sto se tice tih testnih ciklusa

vec je bilo ranije pisano u vezi toga na topicu.

 

Kakvo idiotsko lupetanje ovog coveka. Ko je ovaj? Ne pratim vesti iz srbije bas, pise da je bio u krizniom stabu za koronu. Izgleda ljudi vole ovo - komentari vecina u plusu.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, stefan81888 said:

Sad i izadjem nekad al što kažete, izraste brzo plus kapa. 

😄

 

Me ne samo to sto stavis kapu pa sta te briga sta je ispod, nego se ja vec godinama sisam bas kratko i zimi, jer sam primetio da mi kosa skroz "odvugne" od kape, jedva je oporavim posle. I to malo sto imam gledam da odrzim u zivotu 🙂

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, nonick said:

 

Kakvo idiotsko lupetanje ovog coveka. Ko je ovaj? Ne pratim vesti iz srbije bas, pise da je bio u krizniom stabu za koronu. Izgleda ljudi vole ovo - komentari vecina u plusu.

 

 

Covek pola lupeta a pola ne.  U vezi ovih ciklusa je upravu

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Me ne samo to sto stavis kapu pa sta te briga sta je ispod, nego se ja vec godinama sisam bas kratko i zimi, jer sam primetio da mi kosa skroz "odvugne" od kape, jedva je oporavim posle. I to malo sto imam gledam da odrzim u zivotu 🙂

Dugi pas sa levog na desno krilo?:classic_biggrin:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Covek pola lupeta a pola ne.  U vezi ovih ciklusa je upravu

 

Ne, covek totalno lupeta. False positive testovi su jako mali procenat - skoro nista, bilo kakav test.

 

 

www.health.harvard.edu

Quote

The false positive rate — that is, how often the test says you have the virus when you actually do not — should be close to zero. Most false-positive results are thought to be due to lab contamination or other problems with how the lab has performed the test, not limitations of the test itself.

 

Oko tih ciklusa, ne znam, mozda ima nesto sto on nije razumeo. Ali onda samo u Srbiji nemaju pojma kako da koriste testove, sto ne verujem.

 

www.publichealthontario.ca

Quote

4. How common are false positive COVID-19 tests? What is the cause of false positive results and how might this be minimized? Based on PHO Laboratory data, the rate of false positive tests that are later determined to be negative requiring results to be corrected is extremely low. How commonly this occurs in the province is not known, as individual reports that are corrected are not centrally documented. In Ontario, incidents of a significant number of specimens (as determined by the testing laboratory) with false positive results are notified to the Laboratories and Genetics Branch of the Ministry of Health, and to IQMH. As of August 15, 2020, PHO Laboratory detected possible false positive SARS-CoV-2 results on approximately 30 occasions among over 850,000 specimens tested for COVID-19, with ~17,500 (approximately 2%) specimens testing positive. This represents a false positivity rate of less than 0.01% (specificity of >99.99%), which is well beyond performance targets for a laboratory test, even acknowledging there are likely to be some false positive tests that go undetected.

 

Edited by nonick
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, nonick said:

 

Ne, covek totalno lupeta. False positive testovi su jako mali procenat - skoro nista, bilo kakav test.

 

 

www.health.harvard.edu

 

Oko tih ciklusa, ne znam, mozda ima nesto sto on nije razumeo. Ali onda samo u Srbiji nemaju pojma kako da koriste testove, sto ne verujem.

 

www.publichealthontario.ca

 

ma ok ovo za testove na stranu, tu ima rasprava koliko nećeš. To da li lupeta nestor je davno apsolvirano. Lupeta i dok je bio član KŠ i danas. Jasno

Na primer Nestor kaže:
 

Quote

Engleska donosi zakon da ne možeš da odeš kod devojke, ako nisi venčan... Ne mogu to da razumem.

Zna li neko da li UK stvarno ima takav zakon u pripremi i jesu li briti potpuno odlepili ili ne?

Edited by urosg3
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, urosg3 said:

"Engleska donosi zakon da ne možeš da odeš kod devojke, ako nisi venčan... Ne mogu to da razumem"

Zna li neko da li UK stvarno ima takav zakon u pripremi i jesu li briti potpuno odlepili ili ne?

 

Ne znam na sta se odnosi postoje koliko znam dve razlicite stvari na koje bi moglo da se odnosi jedna je bila uslov da se udje u englesku dok vlada karantin, valjda ako si vencana zena, muz moze a ako nisi onda ne mozes, u drugim zemljama kao napr francuska nevencani parovi mogu da imaju status zvanicno da zive zajedno i to moze da da pravo da se udje u fra, mada u fra svako moze da udje tako da je nevazno, ali u englesku nisi mogao dok vazi karantin, ne znam da li jos uvek vazi ali jeste vazilo - znaci bracni drug moze inace ne moze.

Druga stvar je tokom policijskog casa da li mozes da odes kod devojke, znam da su bili neki apeli da se momak i devojka ne zabavljaju nego ako se zabavljaju nek se odluce ili da se ne vidjaju ili da se presele ili usele da zive zajedno, to su bile preporuke a da nije preporucljivo da se vidjaju povremeno, mislim da to nije bio nikakav zakon ali da jesu apelovali na to.

E sad, ne znam kontekst Nestorovica?

 

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

Just now, ciao said:

 

Ne znam na sta se odnosi postoje koliko znam dve razlicite stvari na koje bi moglo da se odnosi jedna je bila uslov da se udje u englesku dok vlada karantin, valjda ako si venvana zena, muz moze a ako nisi onda ne mozes, u drugim zemljama kao napr francuska nevencani parovi mogu da imaju status zvanicno da zive zajedno i to moze da da pravo da s eudje u fra, mada u fra svako moze da udje tako da je nevazno, ali u englesku nisi mogao dok vazi karantin, ne znam d ali jos uvek vazi ali jeste vazilo

Druga stvar je tokom policjskog casa da li mozes da odes kod devojke, znam da su bili neki apeli da se momak i devojka ne zabavljaju nego ako se zabavljaju nek s eodluce ili da se ne vidjaju ili da se presele ili usele da zive zajedno, to su bile preporuke a da nije preporucljivo da se vidjaju povremeno, mislim da to nije bio nikakav zakon ali da jesu apelovali na to.

E sad, ne znam kontekst Nestorovica?

ma šta je utripovao nemam pojma, ali kako piše na sajtu pokojnog B92 izgleda stvarno strašno, pa sam na trenutak pomislio da jesu odlepili. Stvarno bi bilo previše, ali i činjenica da ja mogu da uzmem u obzir da jeste moguće govori za sebe. Nije mi nezamislivo kako bi moralo da bude.

Link to comment
Share on other sites

Uticaj dr Nestorovića (i sličnih likova) je ogroman i neprestano suptilno deluje na fatalizam ogromne većine populacije ove zemlje (šta je tu je). Ja ga uočavam u rečenici koju često čujem: šta ćeš, svi ćemo morati da prođemo kroz/preležimo koronu (ne vredi tu ni maska ni socijalna distanca, nikakve mere ne pomažu, uzalud je sve to), onda će (kao) da prođe.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Crni Bombarder said:

Da,svakako. Kakvo je to pitanje uopste?

Ja svoju frizerku redovno posecujem.

Ja sam mog frizera posetila cim su mogli da otvore, ali znam ga vec vise od 10 godina.

Ako neko ide kod random frizera - stvarno ne preporucujem, ali ako je neko koga znate i znate da mu nije namera da vas ugrozi, isto je bezbedno kao i najblizi. I redovno sad idem. I to nije kao vi muski kojima sisanje bude 15-20 minuta, ja sam tamo 2 sata barem. 

Link to comment
Share on other sites

Cini mi se da je neko ranije pitao sta se desava s onima koji preleze coronu, u smislu mera. Evo sad cuh na tv da ako je neko ko je prelezao coronu bio u kontaktu s nekim novoinficiranim (sto za ostatak populacije znaci da moraju u karantin)  - ne mora u karantin. INace mora da se drzi ostalih mera (maske, kontakti itd.).

 

Hakeri upali u sistem Evropske komisije za odobravanje lekova EMA (u Amsterdamu) i ukrali podatke o Pfizer&Biontech vakcini (dokumenta koja su prilozili za odobrenje vakcine). Cini mi se da pre koji dan cuh da se slicno desilo i u USA (sumnja se na Ruse).

 

Inace Pfizer&Biontech vakcinu bi trebalo da odobre 29.12., prvi komentari naucnika koji su pregledali podatke su vrlo pozitivni sto se tice efikasnosti i safety (kaze: bilo na holandskoj tv). Moderna bi mogla da bude odobrena sredinom januara.

 

 

Edited by wwww
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, nonick said:

 

Kakvo idiotsko lupetanje ovog coveka. Ko je ovaj? Ne pratim vesti iz srbije bas, pise da je bio u krizniom stabu za koronu. Izgleda ljudi vole ovo - komentari vecina u plusu.

 

 

 

To je onaj što nas je uveravao krajem februara uz smeh da je ovo najsmešniji virus u istoriji i da žene slobodno idu u Milano u šoping, a iza njega "veliki vođa" se zadovoljno smeška i podržava ga. Pa smo ga onda tu negde do jeseni gledali svaki dan u najgledanijim terminima na TV gde je non stop relativizovao koronu. Inače jedan od neformalnih vođa antivaksera u Srbiji.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Angelia said:

Ja sam mog frizera posetila cim su mogli da otvore, ali znam ga vec vise od 10 godina.

Ako neko ide kod random frizera - stvarno ne preporucujem, ali ako je neko koga znate i znate da mu nije namera da vas ugrozi, isto je bezbedno kao i najblizi. I redovno sad idem. I to nije kao vi muski kojima sisanje bude 15-20 minuta, ja sam tamo 2 sata barem. 

Ja kod nje idem vec evo...15.godina. :smiley53:
I da ti iskreno kazem..dok me zavrsi kako treba to potraje nikada ispod 45 minuta..:smiley2:

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, nonick said:

 

Ne, covek totalno lupeta. False positive testovi su jako mali procenat - skoro nista, bilo kakav test.

 

 

Jedino ako si baš popularni ti false positive pa da se o njima priča. Bila je situacija sa teniserima u više navrata gde ih testiraju pa ispadne da test nije tačan.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, nonick said:

Kakvo idiotsko lupetanje ovog coveka. Ko je ovaj?

Brate, ti si i Koštunicu zeznuo što se tiče neobaveštenosti :classic_biggrin:

 

Dozvoli da te upoznam sa dotičnim Dr Nestorovićem:
 

 

 

 

 

 

Edited by Darko
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, CheshireCat said:

 

Jedino ako si baš popularni ti false positive pa da se o njima priča. Bila je situacija sa teniserima u više navrata gde ih testiraju pa ispadne da test nije tačan.

Test je bio tacan, ali interpretacija nije. U Parizu su jednostavno ignorisali cinjenicu da su neki igraci vec prelezali coronu i jos uvek imali neke ostatke virusa (a koji se smatraju neaktivnim) u telu, pa je mala kolicina genertskog materijala registrovana testom (Spakn je bio na granici da bude "pozitivan"). U Hamburgu su ovo uzeli u obzir. Kasnije su i u Parizu korigovali ovaj tip interpretacije i uzeli u obzir prethodnu "istoriju bolesti".

 

Hm, pretpostavljam da bi za @Sunshine State bilo dobro da sa sobom nosi neki "papir" kao dokaz da je prelezala coronu kad krene ponovo da obilazi zemaljsku kuglu, pa je neko posalje na testiranje da bi usla u zemlju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nestorovicu prija medijska paznja a mediji uvek znaju da ce moci za klik bejt naslove izvuci nesto tipa Teslino oruzje, samo jedite slaninu, zavera farmakomafije...

Fora je da je Nestorovic u svojim izjavama pokrio kompletan spektar, od Silvane do Nirvane. 

Od nosite masku obavezno do nemojte uopste, od totalnog karantina do nikakvih mera, od vakcine do antivaxa. 

Kome sta odgovara da izabere. 

To bi bilo ok da je Instagram influenser, ali sa pozicije lekara bas i nije.    

  • Like 4
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Bas tako. Nemam nista licno protiv coveka, imam puno ljudi koji svedoce da je odlican strucnjak, on je valjda pulmolog. Ali istog momenta kada je izgovorio ono o fejsbuk virusu i sopingu u Milanu, za mene vise ne postoji kao relevantan izvor informisanja.

 

Covek koji je pozvan na odgovornu poziciju ne moze tako da se ponasa.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wwww said:

Test je bio tacan, ali interpretacija nije. U Parizu su jednostavno ignorisali cinjenicu da su neki igraci vec prelezali coronu i jos uvek imali neke ostatke virusa (a koji se smatraju neaktivnim) u telu, pa je mala kolicina genertskog materijala registrovana testom (Spakn je bio na granici da bude "pozitivan"). U Hamburgu su ovo uzeli u obzir. Kasnije su i u Parizu korigovali ovaj tip interpretacije i uzeli u obzir prethodnu "istoriju bolesti".

 

Hm, pretpostavljam da bi za @Sunshine State bilo dobro da sa sobom nosi neki "papir" kao dokaz da je prelezala coronu kad krene ponovo da obilazi zemaljsku kuglu, pa je neko posalje na testiranje da bi usla u zemlju.

 

Razmisljam o tome - eno i Srbija razmatra uvodjenje negativnog PCR pri ulasku. Zar ne mozemo mi koji smo prelezali da prikazemo, recimo, test na antitela? U sustini, svrha vakcinacije je da imas antitela, pa sto ne bi prihvatili moja prirodna? 

Ili kao sto ti pises da imam test od 27-Nov-2020 da sam bila pozitivna. Sanse da za mesec-dva opet budem pozitivna su minimalne. Vece su sanse da neko, ko nije prelezao, a ima negativan PCR, uspe da se zarazi za tih nekih 48 sati od testa do ulaska u Srbiju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

Razmisljam o tome - eno i Srbija razmatra uvodjenje negativnog PCR pri ulasku. Zar ne mozemo mi koji smo prelezali da prikazemo, recimo, test na antitela?

Pre neke 2 nedelje kad je pocela prica o merama za ulazak u zemlju pred praznike, spominjao je Tiodorovic negativan pcr ili seroloski aktivan IgG, pa valjda budu normalni. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...