Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Just now, urosg3 said:

verovatno. Vučić je ta struka koja donosi "mere" da se ne zavaravamo.
ne medicina, nego vođa. E tako će i da prođe, kako ih smišlja

Znam Urke,sve mi je jasno. 

Nego ne pratim nase medije pa sam mislio da ovde priupitam za potvrdu/demanti informacije. Ok,ceka se Antivirus Vrhovni da obnaroduje 

Link to comment
Share on other sites

@Constantin

kada kažeš ovo:
 

Quote

Ja mislim da bi bilo dovoljno 20-30 dana.

na šta tačno misliš? Zaključavanja svih gde se zateknu?
ako je to onda je gore nego kad sam ja lupetao za higijenske navike...
a moje lupetanje nije mala stvar da se nadmaši.

Just now, Crni Bombarder said:

Znam Urke,sve mi je jasno. 

Nego ne pratim nase medije pa sam mislio da ovde priupitam za potvrdu/demanti informacije. Ok,ceka se Antivirus Vrhovni da obnaroduje 

a On čeka da čuje buku večeras.
a sve zajedno je medicinsko/epidemiološki argument kad bi se gađali šerpama i španskim medicinirama.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

realno mislim da grešiš... ne vidim scenario u kojem se zavarivanje osim što odlaže problem reflektuje na Kulinu koja je prokleta avlija odavno.

Dobro, nemoj da si bukvalista...kakvo crno zavarivanje. Mi smo, odnosno naša vlast (odnosno onaj jedan koji se za sve pita jer on jedini sve zna) već znali šta nas čeka...ako ništa drugo, onog momenta kad smo (su) shvatili da put u Milano i šoping i nije toliko "rentabilan" a najsmešniji virus se uozbiljio, pa bi i adekvatnija reakcija dala bolje rezultate. Mislim da se zakasnilo sa zatvaranjem aerodroma, kao i kilava reakcija da se "strani inevstitori" ne naljute, pa su zguravali ljude kao sardine po autobusima da se ne bi zaustavilo motanje kablova i slične "strateške proizvode".....da je tada sve prekinuto, bar kod nas u Nišu, ne bi imali ovakav pritisak na KC....

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Angelia said:

Da se nije komplet zatvorila pa opet ne skupljaju leseve po ulicama.

Znam da ces da krenes da objasnjavas kako i zasto je to losa odluka, i kako ima nekih mera....Medjutim ja dajem samo primer da nije takva odluka bas losa.


Pitala sam zato sto si u prethodnom postu pomenula imunitet krda, a to nikad nije bio cilj svedske strategije. Sta jeste stvarna namera i da li je uopste ima, to je u ovom trenutku nejasno, a nije ni narocito bitno.

 

I da, naravno da cu pokusati da ti objasnim da Svedska nije neki pozitivan primer na koji bi bilo ko trebalo da se ugleda. Ti se svakako neces sloziti, a i zasto bi? Niti ti, niti neko tebi blizak zivi u zemlji koja je na sedmom mestu u svetu po broju umrlih na milion stanovnika, a po broju testiranih jedva malo bolja od Srbije. Tacno je da mrtve ne skupljamo po ulicama, ali ih zato drzimo u hladnjaci u centru glavnog grada, jer su mrtvacnice odavno pretrpane, a sahrane ne idu dovoljno brzo. Pri tome za velik broj njih tek treba da se utvrdi uzrok smrti i tek ce onda uci u statistiku, a ona vec sada jeste porazavajuca za zemlju koja se dici jednim od najvisih standarda na svetu. 
 

A pazi, ove godine temperatura jos ni jednog trenutka nije presla 15 stepeni, a sunca jedva da smo malo videli. Pa i to uz leden vetar. Kad otopli, pa kad svi izmile na ulicu, ne smem ni da pomislim na sta ce to da lici. Ali naravno, tebi to moze da bude skroz dobro. Sta je 100 po tudjem doopetu, uopste ne boli.

  • Like 1
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, vanjabarsa said:

@urosg3, na koga si ti vise "ljut",na lekare ili na vas rezim? 

koje "drustvene posledice" uzrokuju lekari ?

 

Lekari? Ništa. Struka je problem kod nas, znaš. I to je endemični problem neuporediv sa bilo kojim društvom, ok možda ne sa bilo kojim, ali ako insistiraš obrazložiću.

Ovde, naime, struka, medicina, zdravstveni sistem, sve je u jednu svrhu, i svi su u jedan glas:
za potrebe Vođe.
Što se On sada zove Aleksandar, je puka slučajnost, da se pre deceniju pojavila pandemija bio bi Boris. A sve bi ostalo bilo isto.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, urosg3 said:

i to je zamena teza, iskreno, ali vidim da se nekakvi etički argumenti upliću, pa ću opet da se prilagodim.
edit:
da to jeste politička odluka, i protiv nje se borimo svim snagama, kao slobodni ljudi. Jer je - besmislena, i preko 8k zaraženih svedoči isto


A ko procenjuje, ne rizičan, nego nepotreban samo da to razjasnimo.
Ko je taj jebeni autoritet koji tvrdi da je nepotreban? Kad se već citiramo i gađamo etičkim argumentima,
p.s. dobio sam 10 na etici, onomad.

Procenjuju epidemiolozi i drugi lekari koji se bore sa ovim. Pošto je na ovo stavljen akcenat, jasno je da treba završiti što pre. Sto se tice etike i opravdanosti mera sa stanovista ljudskih prava... jedina opravdana teza su ekonomski argumenti, i onda pričamo o etici i ljudskosti, što se tiče sprečavanja kontakta i ovoga što tebi smeta, meni je, najiskrenije i podvlačim moje lično mišljenje, to detinjasto. Mislim, ako nećemo da igramo ruski rulet do vakcine/kraja života, mi navike moramo da promenimo. A tu je uključeno i druženje na načine na koje se mi družimo. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Constantin said:

Dobro, nemoj da si bukvalista...kakvo crno zavarivanje. Mi smo, odnosno naša vlast (odnosno onaj jedan koji se za sve pita jer on jedini sve zna) već znali šta nas čeka...ako ništa drugo, onog momenta kad smo (su) shvatili da put u Milano i šoping i nije toliko "rentabilan" a najsmešniji virus se uozbiljio, pa bi i adekvatnija reakcija dala bolje rezultate. Mislim da se zakasnilo sa zatvaranjem aerodroma, kao i kilava reakcija da se "strani inevstitori" ne naljute, pa su zguravali ljude kao sardine po autobusima da se ne bi zaustavilo motanje kablova i slične "strateške proizvode".....da je tada sve prekinuto, bar kod nas u Nišu, ne bi imali ovakav pritisak na KC....

sve se slažem.
Uzročno posledično.
 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, urosg3 said:

@Constantin

kada kažeš ovo:
 

na šta tačno misliš? Zaključavanja svih gde se zateknu?
ako je to onda je gore nego kad sam ja lupetao za higijenske navike...
a moje lupetanje nije mala stvar da se nadmaši.

 

OK, nenadmašan si, priznajem ti....nisam mislio da se ponašamo kao Gestapo, ne znam kako ti je to palo na pamet.

 

P.S. Slagalica :writing:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Crni Bombarder said:

Malopre dobijam poruku da ce zabrana kretanja startovati od petka u podne,a ne od sutra u 18h. Ima li zvanicne potvrde?

Kako usrećiti ljude... Dati im slobodno od petka u 05h do podneva... Malo mi za sriću triba 😉... Tragikomedija...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Green23 said:

Ali kako oni planiraju da sutra donesu odluku da li ćeš moći da se krećeš posle 18h sutra... 10000% će ovaj večeras reći da je morao da posluša struku i da ostaje odluka vlade, i onda bes naroda prebaci na struku. Ovakve odluke moraju 48h ranije da se ozvaniče, tako da sam siguran da ostaje na snazi.

 

Sigurno ce biti neke olaksice, ali sad u kojoj formi videcemo. Mora veliki vezir dobiti neki poen, a struka ne bi toliko isticala kako su oni protiv svega da i sami ne znaju da je predvidjeno neko relaksiranje, pa da sef ispadne jos veci heroj.

 

1 hour ago, Constantin said:

Zna li se, kad se otvaraju šalteri SUP, OPtina i sl.....kad svi mogu, valjda mogu i oni....nego kad ?

 

Po ukidanju vanrednog stanja, to je tako definisinao nekom uredbom jos kad su ih zatvorli. Ja sam im pisao pre par nedelja i mailom su mi potvdrili isto.

 

1 hour ago, Constantin said:

Ostala mi vozačka u SUP....:furious:

 

I ja imam isti problem. Samo 3 dana da su jos radili bio bih daleko odavde, kod svoje kuce (na dan kad sam trebao da je dobijem granice su bile jos otvorene, zatvorili ih dan kasnije) i onda me ne bi tangirale mere uopste, mogli bi mesecim da malteritaju ljude, ali eto, nije mi se dalo...zbog 3 prokleta dana ja kucu necu videt mesecima i osudjen sam na ovaj logor.

 

1 hour ago, vilhelmina said:


Nisam sigurna da sam razumela, za sta je Svedska primer?

 

Za slobodu, ono sto je nama uskraceno!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Zakljicavanje onog tipa kakvo je bilo u Vuhanu kod nas je nemoguce sprovesti...

Ne zato sto bi se narod preterano bunio (znamo se),nego zato sto tako nesto kod nas ne bi ko imao da sprovede...

Zamisli da ti vojska na cijem je celu Vulin,a u generalstabu i ministarstvu njegovi klimoglavci organizuje dopremanje potrepstina...Pa pola Srbije bi pomrlo od gladi...

Jos crnje,zamisli da ti u unutrasnjosti neki "kumara" iz SNS organizuje tako nesto na nivou opstine...

Ovaj kod mene u opstini bi verovatno skupio lovacko drustvo da puca na nekoga ko proviri na prozor,toliko je pametan...

Dakle,nije ovakav scenario bio odbacen zato sto su se sekirali za prava gradjana vec zato sto su znali da nisu sposobni da to organizuju...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Constantin said:

Ja mislim da bi bilo dovoljno 20-30 dana...samo da se početno zaražavanje svede na najmanju moguću meru. Možda grešim ?

Možda nisam dobro ispratio, ali čini mi se da je u Gerontološkim centrima dugo sve bilo "mirno" i maltene u par dana buknulo u svim. Nije mi jasno, kako se istom danu desilo u Nišu, u Gerontološkom centru i Domu za stare Eskulap, koji su udaljeni 15-ak kilometara, kao i u Kulini, koja je 20-ak kilometar udaljena od Niša, bliža je Aleksincu. Imali smo vesti, tih dana, i o zaražavanju u Specijalnoj bolnici G.Toponica, koja je skoro na pola puta između Niša i Kuline.....koincidencija ili sam ja nešto ispustio ?

 

Jednostavno, nisu imali testove i nisu vršili testiranja... Mrzi me da tražim statističke podatke za Kruševac, ali slična situacija. Odjednom je kriva počela da raste jer izvesno vreme nisu imali testove i vršili testiranje.

 

20 minutes ago, urosg3 said:

Dakle dok kolega @McLeod ne odgovori, moram da kvalifikujem tema za ozbiljnu raspravu:
Odakle epidemiolozima, medicinirama, državi uopšte ideja da kvalifikuje kontakt dvoje ljudi kao potreban ili nepotreban? 
Odakle im to pravo, ne pravno nego etički, i ko je tačno autoritet da u modernom društvu procenjuje da li je kontakt slobodnih ljudi potreban ili nepotreban?

kako to zamišljate tačno vi apologete i pristalice "mera".  Da postanemo tačno šta? Zatočenici opterećenosti zdravstvenog sistema?
Milom Vas da još jednom razmotrite posledice premise, da postoji autoritet koji određuje šta je nepotreban kontakt dvoje ljudi. 

 

Socijalna distanca sasvim dobro ( bar je takvo moje laičko mišljenje) funkcioniše u De... Šta se pod time podrazumeva pisalo se ( bar mislim), ali nije na odmet da ponovo napišem ako baš baš moram 😄

Link to comment
Share on other sites

Just now, McLeod said:

Procenjuju epidemiolozi i drugi lekari koji se bore sa ovim. Pošto je na ovo stavljen akcenat, jasno je da treba završiti što pre. Sto se tice etike i opravdanosti mera sa stanovista ljudskih prava... jedina opravdana teza su ekonomski argumenti, i onda pričamo o etici i ljudskosti, što se tiče sprečavanja kontakta i ovoga što tebi smeta, meni je, najiskrenije i podvlačim moje lično mišljenje, to detinjasto. Mislim, ako nećemo da igramo ruski rulet do vakcine/kraja života, mi navike moramo da promenimo. A tu je uključeno i druženje na načine na koje se mi družimo. 

ne ne moramo. U tom je kvaka, žao što to ne vidiš.
Na kraju krajeva cela istorija ljudskih odnosa svedoči da - ne moramo.
Moramo samo jedno, da počnemo da želimo profilaksu. 
Ovde je drugi problem što se politička potreba snažno gura uz epidemiju i to zamagljuje sve. Odgovornost nije na građanima, imaj to u vidu.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, John Dies at the End said:

 

Socijalna distanca sasvim dobro ( bar je takvo moje laičko mišljenje) funkcioniše u De... Šta se pod time podrazumeva pisalo se ( bar mislim), ali nije na odmet da ponovo napišem ako baš baš moram 😄

čekaj i na ovo moram...
neko ozbiljno misli da će čovečanstvo odjednom da postane nešto što nije bilo i uvede nešto što nije bilo otakd je sveta i ljudi?
Da se ljudi ne druže? Zbog nevidljvog neprijatelja?
ma da... kako da ne, evo jedva čekaju. A sve to na neodređeno, nedefinisano vreme? Ma da.
Pa pre će da nose maske i rukavice 24/7 🙂 kad bi se gađali kovidima.

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

čekaj i na ovo moram...
neko ozbiljno misli da će čovečanstvo odjednom da postane nešto što nije bilo i uvede nešto što nije bilo otakd je sveta i ljudi?
Da se ljudi ne druže? Zbog nevidljvog neprijatelja?
ma da... kako da ne, evo jedva čekaju. A sve to na neodređeno, nedefinisano vreme? Ma da.
Pa pre će da nose maske i rukavice 24/7 🙂 kad bi se gađali kovidima.

 

Znači ipak je 5G...:77:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Mene najvise od svega nervira ovo ni tamo ni vamo sto imamo sada. Malo da se bude zakljucan, pa malo otvaraj teretane pa onda jos malo da se bude zakljucan, pa otvaraj kafice itd...Mogu da istrpim da ne izlazim veci broj dana, ali da znam zbog cega to radim, ovako kad vec sada krecu da otvaraju nesto sto neke zemlje nisu kod kojih epidemija traje duze i koje imaju manje dnevnih slucajeva i sve to posle zabrane kretanja koja je trajala najvise u Evropi bukvalno se osecam kao da me neko pravi budalom.

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

Just now, urosg3 said:

čekaj i na ovo moram...
neko ozbiljno misli da će čovečanstvo odjednom da postane nešto što nije bilo i uvede nešto što nije bilo otakd je sveta i ljudi?
Da se ljudi ne druže? Zbog nevidljvog neprijatelja?
ma da... kako da ne, evo jedva čekaju. A sve to na neodređeno, nedefinisano vreme? Ma da.
Pa pre će da nose maske i rukavice 24/7 🙂 kad bi se gađali kovidima.

 

 

Imaš totalno pogrešnu percepciju i pogrešno shvataš neke "stvari" ... Naravno da ne, ali dok se ne pronadje vakcina ( ili ne "stvori" imunitet ), dok se ne otkrije kako se (prenosi, mutira , kakve posledice ostavlja po organizam itd itd ) ponaša virus, neke mere se moraju primenjivati...

Od države i režima zavisi kakve će mere biti i koliko dugo će se primenjivati.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, vilhelmina said:


Pitala sam zato sto si u prethodnom postu pomenula imunitet krda, a to nikad nije bio cilj svedske strategije. Sta jeste stvarna namera i da li je uopste ima, to je u ovom trenutku nejasno, a nije ni narocito bitno.

 

I da, naravno da cu pokusati da ti objasnim da Svedska nije neki pozitivan primer na koji bi bilo ko trebalo da se ugleda. Ti se svakako neces sloziti, a i zasto bi? Niti ti, niti neko tebi blizak zivi u zemlji koja je na sedmom mestu u svetu po broju umrlih na milion stanovnika, a po broju testiranih jedva malo bolja od Srbije. Tacno je da mrtve ne skupljamo po ulicama, ali ih zato drzimo u hladnjaci u centru glavnog grada, jer su mrtvacnice odavno pretrpane, a sahrane ne idu dovoljno brzo. Pri tome za velik broj njih tek treba da se utvrdi uzrok smrti i tek ce onda uci u statistiku, a ona vec sada jeste porazavajuca za zemlju koja se dici jednim od najvisih standarda na svetu. 
 

A pazi, ove godine temperatura jos ni jednog trenutka nije presla 15 stepeni, a sunca jedva da smo malo videli. Pa i to uz leden vetar. Kad otopli, pa kad svi izmile na ulicu, ne smem ni da pomislim na sta ce to da lici. Ali naravno, tebi to moze da bude skroz dobro. Sta je 100 po tudjem doopetu, uopste ne boli.

Prvo samo da ti kazem da ovaj bold na kraju - stvarno nije lepo i nije fer.

Nisam ni rekla da im je cilj bio imunitet krda, to sam pomenula u primeru UK, jer su oni to u pocetku pominjali.

Ali na kraju, Svedska po cenu vise umrlih po milionu stanovnika, jeste sacuvala svoju ekonomiju, koliko toliko, i osecaj gradjana da im se ne uskracuje sloboda i da su neodgovorne budale. Ne kazem to zato sto i ovde kao i svuda nema neodgovornih budala, nego zato sto onom delu koji je hteo da odgovorno prodje kroz pandemiju, nije ni pruzena sansa.

Za mene je Svedska pozitivan primer, zato sto, na stranu statistika, mi nemamo ni pojma koje su posledice ovih mera na sve one koji su takoreci zatvoreni. Poslusaj malo lekare pa ce ti reci, od PTSDa do alkoholizma, pa do oslabljenog zdravlja u odredjenim geografskim podrucjima, da ne pominjemo ekonomsku nesigurnost, od cega cemo se jos oporavljati.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, John Dies at the End said:

 

Imaš totalno pogrešnu percepciju i pogrešno shvataš neke "stvari" ... Naravno da ne, ali dok se ne pronadje vakcina ( ili ne "stvori" imunitet ), dok se ne otkrije kako se (prenosi, mutira , kakve posledice ostavlja po organizam itd itd ) ponaša virus, neke mere se moraju primenjivati...

Od države i režima zavisi kakve će mere biti i koliko dugo će se primenjivati.

Evo Lončar pravi vakcinu, kako da ne. 

Koje mere tačno, da budemo precizni:
one u od ponedeljka? Važi.
Ali u ponedeljak u 4:59 ili u 5:00am? Da znamo na čemu smo. Znači nam, znaš. Taj minut je ključan.
Ili stigla vakcina od lončara u 5:00?
Edit:
zanimljivo je to kako mere zavise od države i od režima, kao da je pandemija ne globalna nego nacionalna. To nema opravdanja.

Ili ima?

Edited by urosg3
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, urosg3 said:

Evo Lončar pravi vakcinu, kako da ne. 

Koje mere tačno, da budemo precizni:
one u od ponedeljka? Važi.
Ali u ponedeljak u 4:59 ili u 5:00am? Da znamo na čemu smo. Znači nam, znaš. Taj minut je ključan.
Ili stigla vakcina od lončara u 5:00?
 

 

Ne bih te dalje zadržavao 😴

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Romantik said:

 

Za slobodu, ono sto je nama uskraceno!

 

Upravo tako! A po onim scenarijima o kojima mediji bruje u Svedskoj je trebalo da budu hiljade mrtvih na milion stanovnika, a realnost je da imaju manje mrtvih od zemalja koje su uvele najrestriktivnije mere. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...