Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

"Imuni sistem razvija visokokvalitetan odgovor antitela nakon tri susreta sa proteinom korona virusa. Ova antitela su takođe sposobna da efikasno neutrališu omikron. Ovo se odnosi na osobe koje su trostruko vakcinisane, na one koji su se oporavili, a zatim primili dve vakcinacije i na dvostruko vakcinisane osobe koje su doživele prodornu infekciju. Ovo su rezultati studije koja je dve godine pratila antitela vakcinisanih i oporavljenih osoba."

 

Ok, ima i nas 2 + 2, valjda smo oduzili svoj dug covidu!

 

Three COVID-19 exposures needed for broad immunity

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Eddard said:


Nemoj, sad će Anđa da kaže da CDC laže, a uros5ge da to ništa ne radi… 😜

People who reported...
A nemaju nikakvu potvrdu ništa, i sad mi njima da verujemo? Ma daj, šta je sledeće da ukinemo potvrde za vakcine i da im verujemo na reč?

Kako mi ide? 🙂

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Jedan deckic, rođak, od 6 godina dobio temp neki dan, urađen antigenski, pozitivan. Već par dana ima temp 39. Kasljuca.
Dr u domu zdravlja mu uključila antibiotik i inhalaciju (?). Ne znam čime se inhalira. Inače pati od alergija i ima često upale grla (npr 3-4 pita godišnje).
Na stranu što je dala antibiotik, na to smo već oguglali ovde, nego još i inhalacija? Ja to nigde nisam čuo za ove dve godine.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, urosg3 said:

People who reported...
A nemaju nikakvu potvrdu ništa, i sad mi njima da verujemo? Ma daj, šta je sledeće da ukinemo potvrde za vakcine i da im verujemo na reč?

Kako mi ide? 🙂

 

Dobro ti ide, nastavi 😀. Evo ti slagvort, da i ja reportujem i potvrdim svoj slucaj.

 

Ja sam cesto jedina koja nosi masku u prodavnici i u metrou. Ponekad se nadje jos neko, ali retko. Od svih u mom timu na poslu, a ima nas oko 20, kako kad, definitivno sam jedina koja jos uvek nije imala kovid. Ni za koga od njih ne znam da je antivakser, mislim da su svi vakcinisani. Neki su bili bolesni pre vakcina, neki posle, neki vise puta. Na poslu se slicno ponasamo. Maske se ne nose, ali se distanca prilicno postuje.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, shonke said:

Jedan deckic, rođak, od 6 godina dobio temp neki dan, urađen antigenski, pozitivan. Već par dana ima temp 39. Kasljuca.
Dr u domu zdravlja mu uključila antibiotik i inhalaciju (?). Ne znam čime se inhalira. Inače pati od alergija i ima često upale grla (npr 3-4 pita godišnje).
Na stranu što je dala antibiotik, na to smo već oguglali ovde, nego još i inhalacija? Ja to nigde nisam čuo za ove dve godine.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Ako ima alergije verovatno je inhalacija na tom tragu. 

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Sunshine State said:

"Imuni sistem razvija visokokvalitetan odgovor antitela nakon tri susreta sa proteinom korona virusa. Ova antitela su takođe sposobna da efikasno neutrališu omikron. Ovo se odnosi na osobe koje su trostruko vakcinisane, na one koji su se oporavili, a zatim primili dve vakcinacije i na dvostruko vakcinisane osobe koje su doživele prodornu infekciju. Ovo su rezultati studije koja je dve godine pratila antitela vakcinisanih i oporavljenih osoba."

 

Taj sam. Verovatno mi zbog toga nije bilo nista, iako sam bio u bliskom kontaktu na proslavi sa 10tak kolega i koleginica koji su ove nedelje bili pozitivni. Samo se nadam da je od njih moj imuni sistem primio barem neku informaciju o omikronu, a sigurno da jeste, jer smo satima sedeli jedni pored drugih (naravno bez maski), pevali, vikali, igrali, jeli, pili... Nemoguce da me je promasio.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sunshine State said:

"Imuni sistem razvija visokokvalitetan odgovor antitela nakon tri susreta sa proteinom korona virusa. Ova antitela su takođe sposobna da efikasno neutrališu omikron. Ovo se odnosi na osobe koje su trostruko vakcinisane, na one koji su se oporavili, a zatim primili dve vakcinacije i na dvostruko vakcinisane osobe koje su doživele prodornu infekciju. Ovo su rezultati studije koja je dve godine pratila antitela vakcinisanih i oporavljenih osoba."

 

Ok, ima i nas 2 + 2, valjda smo oduzili svoj dug covidu!

 

Three COVID-19 exposures needed for broad immunity

Ja sam imao tri doze i opet pokupio. 3+1 haha.

Link to comment
Share on other sites

Sa PPP-a:

Quote

Broj sahrana i kremacija na gradskim grobljima je zabrinjavajuće veliki: u ovom času se na sahranu na Novoj Bežaniji čeka 8 dana a na ispraćaj za kremaciju na Novom 7 dana. Sva ostala groblja su negde između 3 i 7 dana.

 

Link to comment
Share on other sites

Juce uradio 2X schnelltest , oba pozitivna... danas stizu rezultati PCR testa, negativan

Ponovo 2X schnelltest ( na "zvaničnim punktovima" )... ponovo pozitivan...  sada jos jednom PCR :classic_laugh:

 

Ako nista malo sam izašao na svež vazduh , i da se provozam 🤣

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, erwin said:

Sa PPP-a:

 

 

realno februar je

 

pre svega ovoga sam imao utisak da se u februaru najviše umire

mnogo mojih starih je umrlo u februaru- martu. Tako na izdisaju zime.

 

uostalom evo i dnevne smrtnosti po mesecima 2011-2019:

januar           318
februar         324
mart            304
april              286
maj              265
jun                261
jul                 259
avgust          252
septembar   249
oktobar       274
novembar   277
decembar   298

 

 

Druga stvar je što je jedno omikron u svetu a drugo u srbiji, već smo skontali da je zdravstvo i tretman u bolnicama užas

 

a treće je i priča sa vakcinacinalnim stopama kod nas

Link to comment
Share on other sites

Prošli smo pik. Videćemo hoće li nadolazeći BA.2 napraviti za koju nedelju još jedan i koliki će on biti, lako moguće da će biti znatno manji ako ga i bude.

 

Novozaraženih je 12.736, najmanje od 23.1.

 

Udeo pozitivnih pao ispod 45%, prvi put posle 17.1.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Eddard said:


Nemoj, sad će Anđa da kaže da CDC laže, a uros5ge da to ništa ne radi… 😜

Ti ovo zoves istrazivanje? 😜ali moram priznati da im je bas zgodan tajming... Evo jel mogu I ja da im dodam za istrazivanje rezultat da maske nemaju uticaj?  Ono nosila, ili ne, nisam dobila virus 100% 😅ili Suncica, nosila dobila virus 2x

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Sunshine State said:

 

Kod Holandjana su ti brojevi tacni - za umrle i hospitalizacije imaju tacne brojeve - backlog im se, ponekad, desava u prijavi broja pozitivnih.

 

Kako god, broj umrlih u Srbiji je prevelik...

 

Holandija je pocetkom decembra imala totalni lockdown (sve pozatvarano), tako da verujem da su tada eliminisali deltu, a sad se samo omikron siri koji je generalno blazi, te otuda veliki broj inficiranih ali malo umrlih.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, wwww said:

Holandija je pocetkom decembra imala totalni lockdown (sve pozatvarano), tako da verujem da su tada eliminisali deltu, a sad se samo omikron siri koji je generalno blazi, te otuda veliki broj inficiranih ali malo umrlih.

 

Sigurno ima uticaja, i u pametnom trenutku su uveli lockdown (koliko god ljudi ne voleli lockdowne)

 

 

1 hour ago, Angelia said:

Ti ovo zoves istrazivanje? 😜ali moram priznati da im je bas zgodan tajming... Evo jel mogu I ja da im dodam za istrazivanje rezultat da maske nemaju uticaj?  Ono nosila, ili ne, nisam dobila virus 100% 😅ili Suncica, nosila dobila virus 2x

 

Andjo, ma ti imas case ako pomenes Akira - pa "nema ga na svijet" ko religioznije nosi masku, pa nastrada covek onomad!

Edited by Sunshine State
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Sunshine State said:

 

Andjo, ma ti imas case ako pomenes Akira - pa "nema ga na svijet" ko religioznije nosi masku, pa nastrada covek onomad!

Pa znas kako - ako dobijes virus onda maske ne rade, a ako ne dobijes....da li je bitno da li rade :classic_biggrin:

Ali u pravu si Akiro je bolji primer, kad je on fasovao virus, sva cdc istrazivanja padaju u vodu....

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Sunshine State said:

 

Sigurno ima uticaja, i u pametnom trenutku su uveli lockdown (koliko god ljudi ne voleli lockdowne)

 

 

 

Andjo, ma ti imas case ako pomenes Akira - pa "nema ga na svijet" ko religioznije nosi masku, pa nastrada covek onomad!

Još uvek nije jasno da li je zbog nošenja "samo" KN95 ili je zbog hotela. A bilo koja od mogućnosti da je u pitanju, svakako je zbog stoke, koja se ne pridržava mera, da li su u pitanju majmuni, koji u poslovnom prostoru imaju posao sa strankom a ne nose maske ili čistačica hotela, koja se iskijala prilikom nameštanja posteljine, naravno ušla u sobu bez maske, ili nije dezinfikovala ruke pre nameštanja posteljine. Prema tome nije stvar u maski sa moje strane nego je u pitanju klasična neprosvećena srpska stoka. Tu ništa ne pomaže sem da promeniš krajolik za neke male civilizovanije krajeve. Da bise zaštitio, moram ekstra-mere da primenjujem jer okolo se slobodno kreće poveći broj dokaza Darwinove teorije, koji besprizorno nikakve mere ne primenjuju. A najbolji primerci su svakako oni, koji kukaju da bi im maska pomerila šišku, pa im kapa ne bi dobro nalegla pa bi se jadni prehladili. Kad takve čujem, pozli mi bukvalno. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Akiro said:

Još uvek nije jasno da li je zbog nošenja "samo" KN95 ili je zbog hotela. A bilo koja od mogućnosti da je u pitanju, svakako je zbog stoke, koja se ne pridržava mera, da li su u pitanju majmuni, koji u poslovnom prostoru imaju posao sa strankom a ne nose maske ili čistačica hotela, koja se iskijala prilikom nameštanja posteljine, naravno ušla u sobu bez maske, ili nije dezinfikovala ruke pre nameštanja posteljine. Prema tome nije stvar u maski sa moje strane nego je u pitanju klasična neprosvećena srpska stoka. Tu ništa ne pomaže sem da promeniš krajolik za neke male civilizovanije krajeve. Da bise zaštitio, moram ekstra-mere da primenjujem jer okolo se slobodno kreće poveći broj dokaza Darwinove teorije, koji besprizorno nikakve mere ne primenjuju. A najbolji primerci su svakako oni, koji kukaju da bi im maska pomerila šišku, pa im kapa ne bi dobro nalegla pa bi se jadni prehladili. Kad takve čujem, pozli mi bukvalno. 

 

Nemoj se zestiti, u svetu je skoro 400 miliona zarazeno do sad, neki nosili maske, neki nisu....nista u zivotu nije 100 % sigurno (osim smrtA).

I nista to nije specificno za Srbiju, ja sam juce u supermarketu videla bar 20 % njih bez maske, ovde u NL.

 

Vazno je da ste i ti i gospodja prosli bez vecih problema.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Sunshine State said:

 

Nemoj se zestiti, u svetu je skoro 400 miliona zarazeno do sad, neki nosili maske, neki nisu....nista u zivotu nije 100 % sigurno (osim smrtA).

I nista to nije specificno za Srbiju, ja sam juce u supermarketu videla bar 20 % njih bez maske, ovde u NL.

 

Vazno je da ste i ti i gospodja prosli bez vecih problema.

 

 

Prošli bez ikakvih problema, ako se izuzme da me je gospođa na dve nedelje zaključala u sobu. Ušla samo mala količina virusa, najverovatnije baš zahvaljujući maski/ličnim merama. A da su se i drugi držali maske/mera ne bi bilo ni toga. Malo su nategnuti "dokazi" da maske ne rade posao, pa najbolje da ih ne primenjujemo uopšte (znam da ti ovo ne zastupaš ali im nabacuješ loptu). To da je pojedinačni slučaj nosio masku/primenjivao mere pa svejedno zakačio nije dokaz da maske/mere ne rade posao već više dokaz u kakvom se okruženju kretao. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Akiro said:

Prošli bez ikakvih problema, ako se izuzme da me je gospođa na dve nedelje zaključala u sobu. Ušla samo mala količina virusa, najverovatnije baš zahvaljujući maski/ličnim merama. A da su se i drugi držali maske/mera ne bi bilo ni toga. Malo su nategnuti "dokazi" da maske ne rade posao, pa najbolje da ih ne primenjujemo uopšte (znam da ti ovo ne zastupaš ali im nabacuješ loptu). To da je pojedinačni slučaj nosio masku/primenjivao mere pa svejedno zakačio nije dokaz da maske/mere ne rade posao već više dokaz u kakvom se okruženju kretao. 

 

Ma maske rade posao 100 %, ja nemam sumnje u to - problem je sto ih ne nose svi, a to nije nesto specificno samo za Srbiju.

 

Pisala sam da sam pre dve nedelje u avionu sedela kraj druga koji niti je vakcinisan niti imao covid, a ja tad vec bila zarazna - sreca pa smo bili u avionu, gde moras sve vreme nositi masku (ja imala KN95, on hirursku), pricali 2 sata faca u facu, i on ostao ok.

Da smo negde u kaficu sedeli, garant bi se zarazio, jer je omikron djavo, prenosi se vrlo lako.

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...