Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

3 hours ago, vilhelmina said:

 

Nije, ima slicnih izuma i u Svedskoj. Nije ambulanta nego dropp in testiranje jer drugog nacina prakticno nema, tj treba imati mnogo srece pa uleteti u app bas onda kad ima kucnih testova da se naruci, sto je vrlo retko.

I tako stanem ja u taj red prekjuce ujutro oko pola deset. Na red dosla tacno u 1, znaci tri i po sata cekanja u dugackom redu na parkingu, jer je testiranje u busu koji ima raspored po danima kad se gde moze naci. Bilo oko minus 3, moglo je i gore, ali pomnozi to s tri i po sata. Otisla ujutro s temperaturom 37,5, a vratila se s 34,7 😂

Danas dobila rezultat i negativan, nemam covid. Za upalu pluca cemo tek da vidimo 😀.

Imamo i mi mesto za testiranje, ono pop up, bas ovako kako opisujes, ali mislim da to nije isto kao covid ambulanta u SR. Uz to mi mozemo da izaberemeo da se testiramo na drugi nacin, u urgent clinic samo platis, u drive trough u apotekama. Na tim mestima za testiranje se ne radi nista osim testiranje, cekas kad dodjes na red ona ti kroz prozorce da test, ti sve obavis sam i vratis, i ona uradi papire i gotovo.

Koliko sam razumela u covid ambulantama u SR se rade pregledi, rade lekari. Mozda gresim.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Angelia said:

Koliko sam razumela u covid ambulantama u SR se rade pregledi, rade lekari. Mozda gresim.

 

I jedino to se priznaje za bolovanje, koliko sam ja razumela.

 

Ne mozes otici u privatnu laboratoriju, biti pozitivan na testu i dobiti bolovanje na osnovu toga, vec mora covid ambulanta/zvanicni lekar.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Sunshine State said:

 

I jedino to se priznaje za bolovanje, koliko sam ja razumela.

 

Ne mozes otici u privatnu laboratoriju, biti pozitivan na testu i dobiti bolovanje na osnovu toga, vec mora covid ambulanta/zvanicni lekar.

Da i u covid ambulanti ti prepisuju antibiotike :classic_biggrin:

Kod nas toga nema. Ako ce ti neko nesto prepisati onda si vec u bolnici.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Angelia said:

Kad CNN Healthcare savetnik kaze "dzaba ste krecili" sa maskama, doslo je krajnje vreme, da svi skinete kapu za @urosg3 I ne, nije to samo rekla za omikron nego I za deltu I pre. Kao mozda da smo nosili 2 maske ili kn95 ili tri sloja.... pa da, mozda da smo nosili skafandere... 

Sad se samo pitam da li ce je Twitter cancelovati 😀

Onako stidljivo kaze nije da vam kazem da ne nosite nista ali... jbga ne moze nakon 2 godine promovisanja mandata bas da kaze "samo smo se salili".  

 

Pre par dana cujem od prijatelja da su ga zvali iz daycare, kazu njegova dvogodisnja cerka odbija da nosi masku, I da odreaguje.  On je ovako jedna jako blaga osoba, cak I povucena, pitam sta im je rekao a on kaze:

"Yeah, i told them I'll just go and reason with 2 year toddler, that should do it" 😁

I mene je sokirao jer od njega mozda jednom godisnje cujem sarkazam.

 

CNN da potraži nekog ko po kvalifikacijama odgovara tom radnom mestu, zapošljavanje morona na odgovorna mesta nikom nije donelo sreću (samo se osvrnuti oko sebe), pa neće ni njima.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Laki21 said:

 

CNN da potraži nekog ko po kvalifikacijama odgovara tom radnom mestu, zapošljavanje morona na odgovorna mesta nikom nije donelo sreću (samo se osvrnuti oko sebe), pa neće ni njima.

CNN je nazalost vec skoro 10 godina, obicna propagandna masina, i ima gomilu morona, tako da jedan manje ili vise nije bitno.

Toliko truda oko pokusaja da se proda i niko nece da ih pipne, ti govori sve.

Samo je primetan zaokret u retorici nakon dve godine, to da li je ona strucnjak ili ne, je potpuno nebitno jer ce govoriti ono sto je zvanicno odobreno.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, CheshireCat said:

@erwine, naš pedantni statističaru... :classic_biggrin:

 

Imaš li negde podatak kako ide aplikacija trećih doza u Srbiji?

 

Srpskim državljanima je po preseku od 9.1. dato 1,73 miliona trećih doza.

https://vakcinacija.gov.rs/

 

Jučerašnja izjava koju je dao dr Zoran Bekić, koordinator punkta za vakcinaciju na Beogradskom sajmu i direktor Doma zdravlja Savski venac:

Quote

Dva miliona i trista hiljada građana nije dobilo nijednu dozu, 980.000 koji su stekli uslov za treću dozu je nisu dobili. To je 3.300.000 građana koji su na meti infekcije", naveo je Bekić.

https://www.rts.rs/page/stories/sr/Коронавирус/story/3134/koronavirus-u-srbiji/4659692/dr-bekic-omikron-zaraza-hospitalizovani-vakcinacija-koronavirus.html

Edited by erwin
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Specijalistkinja infektologije dr Elenora Gvozdenović, danas na TV Prva:

 

Trebalo bi da se sačeka posle preležanog virusa sa vakcinacijom

"Kada neko preboli ovu bolest, ima zaštitna antitela koja štite izvesno vreme, ovog momenta ne znamo sa sigurnošću koliko štite ta antitela. Ali ono što je bilo očigledano je da su oni koji su jedanput bili bolesni imali imunitet i jedni od njih su nakon godinu dana ponovo imali bolest koja je bila vrlo blaga. To znači da ukoliko su jedanput stekli imunitet, on je slabio ali je bio dovoljan da ne napravi isti intenzitet bolesti koji je nastao prvi put", objasnila je Gvozdenovićeva.

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, sasa965 said:

Topla voda  izjava

 

Kaze i ovo:

 

Doktorka je objasnila zašto bi trebalo odložiti vakcinaciju protiv koronavirusa nakon preležanog kovida 19.

"Vakcinacija ne bi trebalo da se radi u prvih tri do osam meseci, jer ukoliko se uradi vakcinacija u to vreme, osoba onda ima dovoljno svojih antitela koja će anulirati vakcinaciju. Jer kada se vakcinišete, tada se daje jedan deo virusa koji pravi imunitet, pa ako već imunitet postoji, onda je to negirano", ističe ona.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

11-Jan-2022:

 

13693/37402/22      36.61 %

 

Na respiratoru 86

 

U bolnicama 2287

 

 

12-Jan-2022:

 

12877/33195/26         38.79 %

 

Na respiratoru 85     - 1

 

U bolnicama 2287      0

 I dalje su to preslabi procenti, kod mene danas 98.25% (112/114) 🙃

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Prijatelj Mitar said:

 

Kaze i ovo:

 

Doktorka je objasnila zašto bi trebalo odložiti vakcinaciju protiv koronavirusa nakon preležanog kovida 19.

"Vakcinacija ne bi trebalo da se radi u prvih tri do osam meseci, jer ukoliko se uradi vakcinacija u to vreme, osoba onda ima dovoljno svojih antitela koja će anulirati vakcinaciju. Jer kada se vakcinišete, tada se daje jedan deo virusa koji pravi imunitet, pa ako već imunitet postoji, onda je to negirano", ističe ona.

moze link za ovo?

 

ne razumem ovaj deo za negiranje imuniteta, sta to konkretno znaci?

onaj ko je imao infekciju ima antitela, T/B celije i sta vec ne. i sad se njemu ubrizga npr. mRNA vakcina, ti mRNA-ovi onda udju u celije i krenu da prave prve spajkove, koji izlaze iz celije i momentalno su eliminisani (kad se odgovarajuca antitela zalepe za njih), i to tako traje dok je mRNA aktivna. U medjuvremenu ovi siljkovi koji se naprave valjda izazovu i stvaranje dodatnih antitela, nije valjda da samo "zalepe" ona koja su vec postojala pre infekcije i "potrose ih".

Gde gresim u uproscenoj analizi?

Link to comment
Share on other sites

Skracena verzija podataka iz CDC istrazivanja, nisam proveravala tacnost:

The agency looked at 1,228,664 people who were vaccinated between December 2020 and October 2021 …

Of those, 2,256 developed COVID, or 0.1%

Of those, 189 had a serious outcome, or 0.01%

Of those, 36 died, or 0.0029%

Roughly 28 of those who died had four or more comorbidities, including immunosuppression, diabetes, and chronic kidney, cardiac, pulmonary, neurologic and/or liver disease.

In short, if you’re vaccinated, the risk of death, or even hospitalization, from COVID is infinitesimally small. Like being-struck-by-lightning-in-your-lifetime small.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

3 hours ago, erwin said:

 

Srpskim državljanima je po preseku od 9.1. dato 1,73 miliona trećih doza.

https://vakcinacija.gov.rs/

 

Jučerašnja izjava koju je dao dr Zoran Bekić, koordinator punkta za vakcinaciju na Beogradskom sajmu i direktor Doma zdravlja Savski venac:

https://www.rts.rs/page/stories/sr/Коронавирус/story/3134/koronavirus-u-srbiji/4659692/dr-bekic-omikron-zaraza-hospitalizovani-vakcinacija-koronavirus.html

 

"  Dva miliona i trista hiljada građana nije dobilo nijednu dozu, 980.000 koji su stekli uslov za treću dozu je nisu dobili. To je 3.300.000 građana koji su na meti infekcije", naveo je Bekić. " 

 

Ovaj boldovani deo je nešto što ne mogu da razumem.  Ako je osoba X primila prvu dozu, a posle određenog vremena i drugu, zašto nije došla da primi i treću dozu?

 

E uprava je slala SMS poruke za treću dozu, tako da osoba X ne može da kaže da nije znala kada treba da primi buster-treću dozu.

 

Zaista ne razumem.

 

Ja znam i kada je vreme da primim četvrtu dozu ako je uvedu kod nas. I nije mi problem da odem i primim taj drugi buster iliti četvrtu dozu.

 

Zašto onda ljudi koji su primili dve doze ne idu da prime treću dozu?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Sa strucne grupe, od jedne aktivne Dr:

 

"Ima li iko pametan u ovoj zemlji da zaustavi ovo iscrpljivanje zdravstva, da reorganizuje trijaze I smanji pritisak na vec desetkovan  zdravstveni kadar, da zaustavi ovaj stampedo na Domove zdravlja, a time zastiti I pacijente I zdravstvene radnike? Bar do sada se pokazalo da je Omikron ipak laksi oblik ( odnos oozitivnih I hospitalizovanih ). Dajte ljudima, koji su uplaseni laici, smernice  preko medija kako da se ponasaju pri prvom kaslju I grebanju u grlu, ne da trce da se testiraju I po ovaj hladnoci I redovima zarade jos mnogo sto sta. Ovo postaje kolektivno ludilo."

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Pa problematika koju pominjeno već neko vreme: oni koji bi da idu na bolovanje a osećaju se doboljno u stanju da ne moraju kod dr. ipak moraju kod dr da bi otvorili bolovanje. 

 

Evo, malopre se čuo sa drugaricom, šmrče dva dana, ništa drugo, ode do maxija u nabavku pa usput u neku lab blizu kuće da potroši 1500 din na antigenski - pozitivna! Sad mora u državnu kovid ambulantu po potvrdu o privremenoj sprečenosti za rad, dakle da čeka satima sa ljudima na -5 -10 da bi dobija f*cking papir.

E, da, kaže, moram i zbog green pass da bi joj upisali taj rez. (nije vakcinisana, preležala pre godinu dana prvi put).

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, wwww said:

moze link za ovo?

 

ne razumem ovaj deo za negiranje imuniteta, sta to konkretno znaci?

onaj ko je imao infekciju ima antitela, T/B celije i sta vec ne. i sad se njemu ubrizga npr. mRNA vakcina, ti mRNA-ovi onda udju u celije i krenu da prave prve spajkove, koji izlaze iz celije i momentalno su eliminisani (kad se odgovarajuca antitela zalepe za njih), i to tako traje dok je mRNA aktivna. U medjuvremenu ovi siljkovi koji se naprave valjda izazovu i stvaranje dodatnih antitela, nije valjda da samo "zalepe" ona koja su vec postojala pre infekcije i "potrose ih".

Gde gresim u uproscenoj analizi?

 

 

https://www.b92.net/zdravlje/vesti.php?yyyy=2022&mm=01&dd=12&nav_id=2086781

 

Ne znam, mozda je htela da kaze da te spajkove iz vakcine odmah napadnu antitela koja postoje u organizmu pa ne postignu da krenu sa proizvodnjom novih, pojma nemam.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

Ovaj boldovani deo je nešto što ne mogu da razumem.  Ako je osoba X primila prvu dozu, a posle određenog vremena i drugu, zašto nije došla da primi i treću dozu?

 

Gospodja i ja nismo isli po buster jer smo zakacili kovid taman kad je istekao "garantni rok" drugoj dozi, sredinom oktobra, pa nam je plan da po trecu idemo negde na prolece. Verujem da je takvih slucajeva mnogo. Da se tad nismo razboleli, normalno da bismo primili i buster.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Angelia said:

Skracena verzija podataka iz CDC istrazivanja, nisam proveravala tacnost:

The agency looked at 1,228,664 people who were vaccinated between December 2020 and October 2021 …

Of those, 2,256 developed COVID, or 0.1%

Of those, 189 had a serious outcome, or 0.01%

Of those, 36 died, or 0.0029%

Roughly 28 of those who died had four or more comorbidities, including immunosuppression, diabetes, and chronic kidney, cardiac, pulmonary, neurologic and/or liver disease.

In short, if you’re vaccinated, the risk of death, or even hospitalization, from COVID is infinitesimally small. Like being-struck-by-lightning-in-your-lifetime small.

 

Ovo se naravno odnosi na pre Omikron stanje.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...