Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Onako ofrlje i laicki a i pomalo optimisticki…propisati obaveznu vakcinaciju (izuzetke samo po strucnoj procjeni stanja koja to onemogucavaju) za 30+ godina i onda pustiti lagano…. cini se da ce omikron da protutnji na ovaj ili onaj nacin..supruga je vakcinisana, revakcinisana te i buster..fasovala omikron. Nije strasno za sad ali mrljava do bola i bole noge, ledja i slicno. Paracetamol ipak odradi posao. Bice ok. Po drugi put ona a meni jos uvijek nista. Bem li ga…
Anegdotalno je ovo znam ali znam dosta ovakvih anegdota pa otud i ovo gore sto na pocetku rekoh. 

Edited by Gistro Bančo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Gistro Bančo said:

Onako ofrlje i laicki a i pomalo optimisticki…propisati obaveznu vakcinaciju (izuzetke samo po strucnoj procjeni stanja koja to onemogucavaju) za 30+ godina i onda pustiti lagano…. cini se da ce omikron da protutnji na ovaj ili onaj nacin..supruga je vakcinisana, revakcinisana te i buster..fasovala omikron. Nije strasno za sad ali mrljava do bola i bole noge, ledja i slicno. Paracetamol ipak odradi posao. Bice ok. Po drugi put ona a meni jos uvijek nista. Bem li ga…
Anegdotalno je ovo znam ali znam dosta ovakvih anegdota pa otud i ovo gore sto na pocetku rekoh. 

Jbg, ja prosle godine lecih hanumu i sinka sa mnogo tezim simptomima, a ti kukas sto tvoju bole noge i ledja?

Oj, zivote - lutalico!:classic_sad:

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Kronostime said:

Jbg, ja prosle godine lecih hanumu i sinka sa mnogo tezim simptomima, a ti kukas sto tvoju bole noge i ledja?

Oj, zivote - lutalico!:classic_sad:

Prvi put je bila mnogo gora…5-7 dana samo do wc uz muku i preznojavanje…

Edited by Gistro Bančo
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Kronostime said:

Koliko se dece rodilo ucesnicima teme od strane 1. do danas?:classic_biggrin:

a nemoj sad tako, mi smo odgovorni držimo distancu 😉
Svaka žrtva za sprečavanje širenja i očuvanje zdravstvenog sistema je - opravdana!

Link to comment
Share on other sites

Neko od "umerenih slobodara" je pre neki dan iskoristio moj post o situaciji u Grčkoj kao dokaz da mere ne rade posao. Nisam stigao na to izvrtanje činjenica tada da odgovorim, ali evo sada odgovora. 

 

Kod Grka je sasvim sigurno katastrofična situacija sa 30.000 do 40.000 zaraženih, ali to ne može biti argument protiv ozbiljnijih mera jer:

 

Grčka 5.01. procenat pozitivnih 10,42% (43,386 novozaraženih, 416,400 testova), Grčka 6.01. procenat pozitivnih 8,02% (33,716 novozaraženih, 420,227 testova)

Srbija 5.01. procenat pozitivnih  29%, Srbija 6.01. procenat pozitivnih 33,43%, uz neke bedice od testiranja od 20,000 do 25,000. 

 

Plus se kod nas testira ko se sam prijavi kao bolestan, što posebno u slučaju Omicrona znači da je realan procenat ko zna koliko puta veći (ni ja sa Omicronom ne bi išao u državno zdravstvo, već bi se na 14 dana zaključao u kuću, manji rizik mi je da to odbolujem bez lečenja nego državno zdravstvo, a verujem da se i mnogi drugi neće sami prijaviti). Da ne pominjem da naše zdravstvo masu ljudi šalje kući bez testa, iako je očigledno da su zaraženi. Grci naspram tome moraju zbog učešća u životu da se redovno testiraju ako nisu vakcinisani (a moguće da će možda i vakcinisani morati, što je za ulazak u Grčku već obaveza, no ne znam dalje, manje stižem da pratim nego ranije), tako da je mnogo realniji procenat novozaraženih, a kod nas zbog načina testiranja i laži zvaničnih organa broj može komotno i da se pomnoži sa tri. 

 

Grci 10% smatraju potpunom katastrofom, razmatraju pooštravanje mera, u našoj dragoj slobodarskoj zemlji se sa 33% organizuje i srpska Nova godina u Beogradu na vodi. Mora to očigledno još malo da se pojača, cinizam herd immunityja će uz pomoć Omicrona vladi najzad i uspeti. Šta god slobodari i poluslobodari (vakcinisani slobodari) mislili, mere rade posao, kupuju vreme, ulove asimptomatske i majmune koji misle da mogu i sa zarazom da se slobodno kreću i pošalju ih u karantin, dok slobode u Srbiji ne bih ni da komentarišem. Naravno da je Omicron game changer i bolje da ga što pre progura što veći broj ljudi, ali ako se to stihijski pusti, neće baš proći bez ozbiljnijih posledica.

 

Glede sloboda, stvarno strašno da se posle osam ne može na turboorgijanje po splavovima, evo sad ću da se rasplačem nad tužnom sudbom jadnih malih hrčaka. Ako će da pošadrcaju zbog toga, neka ih, ionako većina našeg naroda i nije baš normalna, posebno družina turbosplavara i turbonavijača (ovi drugi i nisu ugroženi, sasvim fino se upljuvavaju po krcatom Pioniru). A tek da ne komentarišem one, koji smatraju da u ovoj situaciji moraju da imaju svadbarske masovke i slično. Sve se ionako svodi na pijančenje i primitivno turboorgijanje. Zato smo tu gde jesmo i imamo vlast kakvu volimo i zaslužujemo. 

 

Dobro da na žvake o cost-benefit analizi i poređenju "vrednosti" aktivno radnog stanovništva i starijih građana nisam odmah odgovorio, jer bih svašta rekao, nezavisno da li je neko samo "messenger" ili to ozbiljno misli. Da naglasim, ne gledam globalno već čisto naša srpska posla. Ajmo ovako, koliko to više vredi "društveni život" 25togodišnjinjeg kratkoošišanog, nabildovanog turbosplavarskog i turbonavijačkog majmuna niskog čela i kratkog i debelog vrata i IQ-om manjim od dečjeg broja cipela od života penzionisanog lekara, profesora, umetnika,...? Koliko to više vrede njegove kvalifikacije za kriminal, zaštitu imovine i lica (uterivanje dugova za one, koji ne znaju šta to znači), distribuciju opojnih droga ili piratskih izdanja ili, u najkorisnijem slučaju, mešanje maltera, a ponajčešće džabalebarenje na račun roditelja? Koliko to više vredi njegov radno aktivni život u dotičnim oblastima?  Takvi spadaju među najintenzivnije "distributere" virusa a i nisu baš beznačajna i minorna manjina u našoj zemlji, posebno kada se uzmu u obzir i njihove nešto blaže varijacije, što će reći da ukupno ćine jedno 30+% Srbalja (svaka podudarnost sa nekadašnjim biračkim telom smradikala je potpuno slučajna). I sad je njihov mentalni gubitak veliki gubitak za društvo a realni gubitak života pristojnih, pametnih i čak i u penziji mnogo korisnijih ljudi od ovih majmuna, hebiga šta tu možemo. Pa, možda je u Amerikama i drugačije, ali opisano stanje, iako karikirano, poprilično odgovara situaciji u Srbiji. Ali ionako sam samo isfrustrirani antinacionalni izdajnički snob kakve AvAv često apostrofira, pa je moje mišljenje ionako irelevantno.

 

Pišem ovo njesra pola dana rečenicu po rečenicu tu i tamo kada stignem, dosta za danas, a mogao bih još malo da popljujem da nastavim do sutra.

 

Hristos se rodi! onima koji slave danas Božić a ostalima uživajte u neradnom danu i produženom vikendu. 

  • Like 13
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Angelia said:

Aj se nadamo da se zavrsi za 200 strana...

Jbga optimista

Evo jedna mala podrska. Citah prije 2-3 sata da je Danska strategija da se svi zaraze u roku3-4 mjeseca i da je sto se pandemije tice u Danskoj kraj price. Jedino o cemu ce se brinuti da upravljaju sa zarazom da ne dodje do preopterecenja u bolnicama. Ovo je izjavila neka njihova jedna od glavnih epidemiologa. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, koca popovic said:

Evo jedna mala podrska. Citah prije 2-3 sata da je Danska strategija da se svi zaraze u roku3-4 mjeseca i da je sto se pandemije tice u Danskoj kraj price. Jedino o cemu ce se brinuti da upravljaju sa zarazom da ne dodje do preopterecenja u bolnicama. Ovo je izjavila neka njihova jedna od glavnih epidemiologa. 

To sam I mislila. Da se ovaj uragan zavrsi tako sto postignemo herd immunity bez bespotrebnih zrtava. Jasno mi je da neke zrtve mogu da budu bliske meni, suvise blizu. Mogu cak I biti ja. Ali....dosta vise.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

U DC-ju, Merilendu, Ohaju i Mejnu probijeni su rekordi u pogledu broja hospitalizovanih pacijenata i broja pacijenata na intenzivnoj nezi.

Rekordi po pitanju broja hospitalizovanih probijeni su još i u Nju Džersiju, Delaveru, Virdžiniji, Misuriju, Ilinoisu, Vermontu i Mičigenu.

 

FIdkaXPXoAY7Yx-?format=jpg&name=large

 

Link to comment
Share on other sites

https://www.zeit.de/news/2022-01/06/lindner-impfpflicht-eingriff-in-selbstbestimmungsrecht?utm_referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com%2F

 

izjava sefa liberala (koji je u Vladi Nemacke ministar financija):

 

Quote

 

Lindner: Compulsory vaccination encroachment on the right to self-determination

 

Despite the Omikron variant, FDP party leader Christian Lindner calls for a course of moderate restrictions to be maintained in the corona pandemic. "The protection of health is a great good, but the greatest good of our constitution, that is and remains freedom," said Lindner on Thursday in Stuttgart at the Epiphany meeting of the liberals. He described compulsory vaccination as a sensitive encroachment on people's right to self-determination, which must rightly be decided without party lines.

 

 

@urosg3 :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, koca popovic said:

Evo jedna mala podrska. Citah prije 2-3 sata da je Danska strategija da se svi zaraze u roku3-4 mjeseca i da je sto se pandemije tice u Danskoj kraj price. Jedino o cemu ce se brinuti da upravljaju sa zarazom da ne dodje do preopterecenja u bolnicama. Ovo je izjavila neka njihova jedna od glavnih epidemiologa. 

 

To su pre par meseci Danci rekli i posle vakcinacije.

 

Wet dreams.

Link to comment
Share on other sites

On 1/4/2022 at 6:52 PM, Stiletto said:

Sutra idem na Sajam po treću dozu, posle dve AstraZeneke (druga krajem maja prošle godine) i fasovanog virusa u septembru. Isključivo da tražim Pfizer treća doza ili ako ima Moderne, da pitam za nju?

 

Da li je još neko odavde posle dve Astre išao po treću dozu i ako jeste, šta je izabrao?

ja sam takodje 5.1. uzeo trecu doze posle 2x AZ

U Sloveniji se forsira "fajzer" (moj odabir bi bio AZ (posto je telo ok reagovalo 1x i 2x zasto ne & ne padam na agresivni farmacijski marketing bez nekih ozbiljnih dokaza da je 1 vakcina tolko bolja od drugih za celokupnu populaciju) ali otvaraju dozu samo ako se prijavi bar 10 osoba, a to je tesko)

Zato sam i ja uzeo "svetu vodicu vatikansku"/"Coca Colu" i relativno dobro se osecam, malo bolela ruka & glavobolja

Sta si ti uzeo (isto Pfeizer) i kako se osecas ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...