Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

pa, zar ne kreces ti ono uskoro na put - avionom - ne brigaj, naci ce se neko usput pa ti pokloni 

 

Spoiler

salim se samo malo s tobom. nisi mi jasan, jer ti to izigravas supermena (kao vidi korona me nece) ili bi zeleo da se zarazis svojevoljno...u svakom slucaju, preporucila bih ti da budes pazljiv.

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Da li moze da bude slucaj da neko ne moze da se zarazi korona virusom?

 

2 hours ago, Antizemljaš koji lebdi said:

 

Ne.

 

Skoro sam čitao neko istraživanje koje ima za rezultat da je cca 10% stanovništva imuno na covid zbog mutacije na nekom genu, zaboravih detalje. Slično kao i za HiV.

Edited by Laki21
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Da li moze da bude slucaj da neko ne moze da se zarazi korona virusom?

Zna se da je odredjeni % populacije imun na Covid, to je vec ustanovljeno od strane Oxforda odavno. Njihova procena je bila da je to mozda i do 25%.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, shonke said:

 

Meni to deluje jadno. Sam korona virus izaziva težak oblik bolesti u 20% slučajeva a smrt u 1-2%. Da sam maliciozan rekao bih da je protiv covid-19 efikasniji lek sam virus nego j&j vakcina.

Svakako.

Hajde svako da smisli svoju formulu za efikasnost, pa da se dobacujemo brojevima...

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, ControlFreak said:

pa, zar ne kreces ti ono uskoro na put - avionom - ne brigaj, naci ce se neko usput pa ti pokloni 

 

  Hide contents

salim se samo malo s tobom. nisi mi jasan, jer ti to izigravas supermena (kao vidi korona me nece) ili bi zeleo da se zarazis svojevoljno...u svakom slucaju, preporucila bih ti da budes pazljiv.

 

:-)

Da krecem na put uskoru. Letovi sa swiss su otkazani, promenio sam na Airserbia videt cemo.

Ne bih ja da se zarazim, vec mi je cudno da kad sam bio u kontaktu za zarazenima ok sat i po i otisao na testiranje posle 4-5 dana ja negativan. Onda za Novu godinu sa komsijama i prijateljima sa kojima se vidjam svakodnevno do nove godine. Oni posle 3 dana od doceka svi pozitivni, ja nista. 

 

6 hours ago, Laki21 said:

 

 

Skoro sam čitao neko istraživanje koje ima za rezultat da je cca 10% stanovništva imuno na covid zbog mutacije na nekom genu, zaboravih detalje. Slično kao i za HiV.

 

5 hours ago, Angelia said:

Zna se da je odredjeni % populacije imun na Covid, to je vec ustanovljeno od strane Oxforda odavno. Njihova procena je bila da je to mozda i do 25%.

 

Ko ce me znati :reading:

Link to comment
Share on other sites

Svakako.
Hajde svako da smisli svoju formulu za efikasnost, pa da se dobacujemo brojevima...
Pa već su smislili proizvođači. Jedni tvrde da je procenat efikasnosti 95% od nezarazavanja, drugi ne znaju ni koliko je posto varira od 60 do 90 jer su omanuli sa doziranjem. Ovi treći uopšte ne pominju zarazavanje već samo umerene i teške oblike bolesti. Koja je poenta vakcine ako ne sprečava širenje virusa uopšte?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ima tu vise faktora. Neka vakcina je bolja jer je efikasnija, neka se moze brze proizvesti, neka je jeftinija i laksa za cuvanje pa stoga dostupnija siromasnijim zemljama...Ono sto mene fascinira je globalna saradnja (ma koliko sad to sve delovalo traljavo i nekompetentno) i privatno/drzavno finansiranje koji su zajedno, uz ogroman intelektualni kapital koji je ulozen, omogucili da se ovoliki broj vakcina, od kojih su sve efikasnije od vecine vakcina protiv gripa, razvije u rekordno kratkom roku.

Stavise, tehnologije koje su koriscene i uvidi do kojih se doslo ce dati impetus da se razvijaju vakcine i protiv drugih teskih bolesti.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Klotzen said:

Screenshot-169.png

 

A zvanično od korone umrlo 4k ljudi. A po ovome imamo 14k više umrlih. Dakle neka umerena procena je da su sigurno slagali za duplo a najverovatnije i troduplo.

 

Ne znam u kom opsegu obicno broj preminulih varira kod nas od godine do godine, ali nema sanse da je to vise od 2000. Pa da je i 3000 (sto ipak mislim da je previse) - ali 14 hiljada? To je strasno. Jasno je da je ta razlika uzrokovana kovidom - najvise ljudi je preminulo od samog kovida, a jedan deo zbog kovida (ljudi koji nisu mogli da dobiju neophodnu zdravstvenu pomoc zbog prepoterecenosti sistema, pre svega hronicni bolesnici).

 

E sad, na worldometeru je jos letos stajala neka studija iz Njujorka o smrtnosti virusa, gde su poredili broj registrovanih slucajeva oboljenja i broj registrovanih preminulih. Jos je tad pisalo da se realno broj preminulih od kovida treba mnoziti sa 2, zbog onih koji su preminuli bez dijagnoze, kod kuce i tako dalje (pisalo je i da broj registrovanih u tom trenutku treba mnoziriti sa 10 ali to je druga prica). To se nekako uklapa sa nasom pricom da je u toku leta bilo stelovanja brojeva, pa bi kod nas zvanican broj preminulih od kovida po meni trebalo mnoziti sa 2,5 - 3.

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Krava kaze mu said:

U Australiji se tenis igra pred publikom, sam nesto propustio?

Jos letos je kod njih bilo publike na sportskim dogadjajima, ideja strogih mera i zatvaranja za ostatak sveta je da oni sami za sebe zive sto normalnije. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, urosg3 said:

Na današnji dan, prošle godine u Italiji je detektovan prvi slučaj, bračni par iz Kine.

Lep dan danas, moglo se to obeleziti sa nekim pangolinom na raznju.

Ili bar baciti kojeg sismisa na rostilj.

  • Like 3
  • Ha-ha 7
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sunshine State said:

 

Pa na Fruskoj Gori, gde drugo?!

Pa naravno, na Fruskoj.

Imao je Urospetge neki predlog za Kosmaj, ali to meni sumnjivo, tamo ona Elena Karic mu komsinica, to izvodi neke rituale, neke sekte, cuda neka.

A sad jos i Jelena Djokovic, morali bi da grlimo drvece i rostiljamo godzi bobice.

  • Ha-ha 7
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, handys said:

Ono sto mene fascinira je globalna saradnja (ma koliko sad to sve delovalo traljavo i nekompetentno) i privatno/drzavno finansiranje koji su zajedno, uz ogroman intelektualni kapital koji je ulozen, omogucili da se ovoliki broj vakcina,

 

Na početku videoklipa sa okruglog stola epidemiologa u Srbiji, epidemiolog koji je imao uvodnu reč rekao je da se u svetu trenutno pravi 237 vakcina protiv covida-19 a da je od tog broja 60 u III fazi istraživanja. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Slavisa iz Tavankuta said:

🙂

Da krecem na put uskoru. Letovi sa swiss su otkazani, promenio sam na Airserbia videt cemo.

Ne bih ja da se zarazim, vec mi je cudno da kad sam bio u kontaktu za zarazenima ok sat i po i otisao na testiranje posle 4-5 dana ja negativan. Onda za Novu godinu sa komsijama i prijateljima sa kojima se vidjam svakodnevno do nove godine. Oni posle 3 dana od doceka svi pozitivni, ja nista. 

 

 

 

Ko ce me znati :reading:

 

Slavisa, nadam se da je tvoj compelling razlog dovoljno dobar da te puste Francuzi:

 

"Borders to be closed to travel from non European Union countries from Sunday with no entry or exit into France except for a "compelling reason""

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Clash said:

Pa naravno, na Fruskoj.

Imao je Urospetge neki predlog za Kosmaj, ali to meni sumnjivo, tamo ona Elena Karic mu komsinica, to izvodi neke rituale, neke sekte, cuda neka.

A sad jos i Jelena Djokovic, morali bi da grlimo drvece i rostiljamo godzi bobice.

Ih pa mi smo na finoj padini Kosmoja, sa druge strane 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Sunshine State said:

 

Slavisa, nadam se da je tvoj compelling razlog dovoljno dobar da te puste Francuzi:

 

"Borders to be closed to travel from non European Union countries from Sunday with no entry or exit into France except for a "compelling reason""

 

Jedna od sramotnih mera, da ti drzava odredjuje sta je validan razlog za putovanje. 

Prosto nemaju vise nikakvu granicu, klasicno izivljavanje. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

Na početku videoklipa sa okruglog stola epidemiologa u Srbiji, epidemiolog koji je imao uvodnu reč rekao je da se u svetu trenutno pravi 237 vakcina protiv covida-19 a da je od tog broja 60 u III fazi istraživanja. 

To nije tacan podatak, ukupno ima 67 vakcina koje se testiraju na ljudima, od tog broja 20 je u trecoj fazi ispitivanja  (ukljucujuci I J&J).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...