Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

15 hours ago, Angelia said:

Nacitacu se ja svacega ovde, sad si ti sokiran sto hocu da izolujem ugrozene a ti bi zaustavio svet na jedno mesec dana pa ko prezivi pricace. Cuj lapot i oduzimanje prava, gulazi covece, i to od nekog ko predlaze kineski metod borbe protiv virusa...

Pa nece valjda da traje dve godine, 10 godina - zar ne, cekamo vakcinu

 

Edit: nesto se mislim a da ne zatvaramo nista, mladima ionako nece biti nista, a starce ako ne interesuje zdravlje, kako se kome zalomi, sto bi mladi placali cenu za nerazumne?

 

Izdvajam:

 

Quote

”hocu da izolujem ugrozene
”sto bi mladi placali cenu za nerazumne

 

Ovi iskazi su vrlo problematicni jer jasno ilustruju antropogeni jadac koji pandemija izbacuje na povrsinu. 

Odnos izmedju (presumptivno definisanog) pojma ”ugrozeni” i (vrednosnog stava) ”nerazumni” zasnovan je na logickom sledu koji implicira da su ”ugrozeni” ti koji su ”nerazumni”. Ovo je dupla degradacija. Cemu to?

 

Ja ne bih da upirem prstom u bilo koju starosnu grupu na nacin koji je uvreda za inteligenciju onih u koje se upire prstom. Ali bih da uprem prstom u cinjenicu da je interesovanje za zdravlje individualna a ne grupna kategorija + da neutemeljene generalizacije pojacavaju egocentricnu dimenziju iskaza. Ova egocentricnost podseca na to da su ljudi i deo resenja i deo problema.

 

Quote

”mladima ionako nece biti nista”
”a starce ako ne interesuje zdravlje” 

 

Eto, primera radi, u Svedskoj imunolozi upozoravaju na novonastajanje fenomena da se mladi testiraju da bi isli na zurke i ostala masovna okupljanja koja su postala trend. Ima toga i u drugim zemljama. Ne bi se moglo reci da bi ”starci” (ma sta to znacilo) ni u pribliznoj meri pribegli takvoj socijalnoj strategiji. Ovo je samo empirijsko nota bene na tvoje gornje iskaze, ne vrednosno starosno svrstavanje. Ljude ne mozes da izolujes / sacuvas od njih samih. 

 

 

Edited by Cyber
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Cyber said:

 

Eto, primera radi, u Svedskoj imunolozi upozoravaju na novonastajanje fenomena da se mladi testiraju da bi isli na zurke i ostala masovna okupljanja koja su postala trend. Ima toga i u drugim zemljama.

 

Nisam cuo za ovo, bas zanimljivo, mada sumnjam da se moze vezati za sve mlade ljude.

Edited by djura.net
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, urosg3 said:

Dobro, za različite nacije. A šta je dovelo do outbreka u okviru jedne nacije (Francuska kao primer, ali može bilo koja Nemačka?) ako nije sezonalnost. Ozbiljno mislim ne zezam se.
 

 

evo izvirio sam malo 🙂

Za Francusku ce morati neko drugi da ti objasni, ko je na licu mesta. Ja mogu da ti npr. objsnim zasto u NRW zaraza bukti, a u istocnoj Nemackoj ne bas, iako svi imamo isto doba godine :classic_biggrin: .

 

- Menatalitet: narod NRW (tzv. Rajnland iliti oblast oko Rajne) je najopustenija varijanta Nemaca, oni u istocnoj Nemacoj su "pruska skola" (znaci skloniji postovanju pravila i disciplini). Npr. kod nas je sad 11.11. pocelo tzv. 5. godisnje doba, iliti vreme karnevala (mi slavimo karneval kao oni u Brazilu, naravno, prilagodjeno nemackim uslovima). Obicno se u ovo vreme ljubitelji karnevala svako malo sastaju da partijaju (poput Oktober festa), ali je to ove godine "ukinuto", tj. nece se organizovati. Sad u sredu je npr.policija dobila posebne instrukcije da obrati paznju ako se ipak neki preterano strastveni ljubitelji karnevala odluce za neku privatnu zurku te da ih "rastera".

 

- gustina naseljenosti: NRW je najmnogoljudnija i najgusce naseljena oblast Nemacke, istocna Nemacka je najmanje gusto naseljena. Sledece najgusce naseljene su Bavarska i B-W (plus gradovi-pokrajine poput Berlina), a virus i kod njih divlja.

 

- u NRW (plus Bavarska, B-W) je mnogo vise imigranata, ciji obicaji cesto pogoduju sirenju virusa (turske svadbe, arapske sahrane clanova klanova, rumunski sezonski radnici koji umesto da ostanu u karantinu beze iz karantina kuci u Rumuniju...), nego u istocnoj Nemackoj. Doduse, ovi u istocnoj Nemackoj imaju nezgodnu "skolonost" ka neonacistima, a oni su sada srz anti-corona protesta koji su sasvim lep poligon za sirenje virusa. "Dogadjanje naroda" od proslog vikenda u Lajpcigu ima za posledicu da se i Sachsen sad uveliko "crveni" na mapi broja inficiranih.

 

- Vlada NRW i njen preSednik su najvise zagovarali "otvaranje" drustva posle proletosnjeg "lockdowna", a da nisu pripremili odgovarajuce "kontramere" koje bi izbalansirale povecanu mobilnost naroda. Posledica: NRW je "najgora" sto se tice broja inficiranih i preminulih.

 

- letos je dosta naroda putovalo na odmor (sto ovih imigrantskog porekla u zemlju porekla - Tursku, ex-YU, sto samih Nemaca), sto je dovelo do intenzivnijeg sirenja virusa u generalnoj populaciji (omladina i srednje doba). Ovo je, naravno, bilo izrazenije u NRW nego u istocnoj Nemackoj (ljudi su slabije "platezno sposobni"). Takodje, npr. oblast oko Baltickog mora je letos uvodila neke vrlo restriktivne mere sto se tice turizma da bi sprecila "uvoz" virusa od nas "gubavih" :classic_biggrin:.

 

- i skole su pocele ove jeseni, kod nas u NRW ranije nego u nekim drugim pokrajinama (polovinom avgusta). Ma koliko deca ne oboljevala i bila uglavnom asimptomaticna, ona ipak prenose virus (mozemo diskutovati o procentima, ali on je sigurno veci od 0%). Sto vise kontakata medju ljudima razlicitih domacinstava - bolje sirenje virusa. Mislim da pre neko vece cuh da je kod nas u NRW trenutno nekih 30000 djaka u karantinu (jer se neko u razredu/skoli zarazio), nekih 300 skola je zatvoreno. Pored toga, ministarka prosvete NRW ne dozvoljava da se odeljenja prepolove, pa da deca naizmenicno idu u skole i uce "na daljinu". Pre neki dan je zabranila nekim gradovima da to urade iako je broj inficiranih u tim gradovima ogroman. O ovome se vrrrlo zustro diskutovalo poslednjh par dana u parlamentu NRW (o tome da ministarstvo letos nije nista radilo i nije smislio plan za skole).

 

Sve u svemu, povecan broj kontakata (bez maski) i sve duzi boravak u zatvorenom (a tu maske nisu toliko efikasne) uticu na porast inficiranih, koje sad pokusavamo da redukujemo ovim najnovijim merama.

 

Edited by wwww
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, djura.net said:

Nisam cuo za ovo, bas zanimljivo, mada sumnjam da se moze vezati za sve mlade ljude.

 

Jedna od poenti mog posta je upravo ta da se ne mogu svi staviti u isti kosh. 

Edited by Cyber
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, BojanaCZV said:

Ako smem da pitam, ukoliko sam dobro razumela, vas je zarazila osoba bez simptoma?

 

Brz oporavak!

Imao je stomačne probleme ali niko od nas nije posumnjao da je kovid u pitanju.U subotu je svraćao i video sam ga u ponedeljak kada je pošao u BG.U utorak je dobio temperaturu.U sredu oko 17h se testirao i ubrzo je dobio rezultate da je pozitivan.

U sredu sam ja osetio takve simptome i kada sam saznao za njegove rezultate,odmah ujutro sam se testirao.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, ciao said:

@wwww jesi uzimala u obzir broj testova uradjenih po glavi stanovnika? onaj prvi graf poredjenje UK i nemacke naprimer - UK ima duplo vise testova po glavi nego nemacka i duplo vise slucajeva.

Francuska u pocetku sa malim pikom koji se poklapa sa nemackom nije takoreci uopste testirala, posle je pocela da testira iz sve snage i broj slucajeva raste neverovatno

Nisam poredila, to bi zahtevalo da ulozim mnogo vise vremena. I verovatno potrebu da se uvede neki dodatni parametar koji ce da objedini te uticaje. Ovo mi je bilo najbrze i najjednostavnije. Poredjenje je vise bilo kvalitativno.

Ne znam kako je kod vas, ali kod nas raste i udeo pozitivnih u ukupnom broju testiranih, sto je indikator da se virus mnogo vise siri.

Takodje, imamo zastoj po laboratorijama: na rezultate testova se duze ceka, sto nikako nije dobro.

 

Prof. Drosten i jos neki vec mesecima predlazu promenu taktike, da se ugledamo vise na Japan, ali to nikako da se implementira - posledica federalnog sistema najverovatnije (pretopstavljam da ce sad konaco morati, nema drugog izlaza). Raspravlja se o nekim promenama u Corona aplikaciji da se poveca njena ucinkovitost. No, osnovno je da "sprecimo" virus da "skace" s coveka na coveka, sto se postize smanjenjem broja kontakata, maskama, provetravanjem prostorija (ili, ko moze, spravicama za "filtriranje" vazduha).

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darko said:

@Arsenije Pesic @wrecktanglekako vam je? 

Supruga ima manjak snage, do wc-a kaze malo noge zadrhte. Glavobolje skoro i da nema, povremeno bude  ali blago. Od 1-10, bude 3-4. Miris i okus ne rade i dalje. Disanje normalno. Raspolozena. Uci,  ljekar koji uci od upisa fakulteta do dana danasnjeg. A vec je osam godina specijalista. 
Kcerka dobra, bez icega. 
Ja jos..ni da me takne. Bez ikakvih boljki osim uobicajenih za nekog sa 46 godina. 😁

Edited by wrecktangle
  • Like 12
Link to comment
Share on other sites

@wwww kakva su "pravila" kod vas ako se npr otkrije prisustvo korona virusa u skoli ( konkretno za to odeljenje) ili nekoj fabrici  koja ima par "odvojenih" pogona/hala.

 

Kod jednog deteta u skoli potvrđen je virus, deca i dalje idu normalno u školu ( s' tim da je pre rezultata testa "podeljno " odeljenje, nedelju dana ideš,  nedelju "kuci"), nema karantina, testa i sl., za sada. Takodje u fabrici gde radi prijatelj, kod vise osoba je potvrđen virus, svi su se zarazili na "turskoj" svadbi, fabrika i osobe koje su bile u kontaktu normalno rade.

 

Ja sam se bukvalno isključio i slabo čitam/slusam vesti, tako da me sve ovo (po)malo iznenađuje. 

 

Btw, zivot se odvija normalno , standardne shoping guzve.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, John Dies at the End said:

@wwww kakva su "pravila" kod vas ako se npr otkrije prisustvo korona virusa u skoli ( konkretno za to odeljenje) ili nekoj fabrici  koja ima par "odvojenih" pogona/hala.

 

Kod jednog deteta u skoli potvrđen je virus, deca i dalje idu normalno u školu ( s' tim da je pre rezultata testa "podeljno " odeljenje, nedelju dana ideš,  nedelju "kuci"), nema karantina, testa i sl., za sada. Takodje u fabrici gde radi prijatelj, kod vise osoba je potvrđen virus, svi su se zarazili na "turskoj" svadbi, fabrika i osobe koje su bile u kontaktu normalno rade.

 

Ja sam se bukvalno isključio i slabo čitam/slusam vesti, tako da me sve ovo (po)malo iznenađuje. 

 

Btw, zivot se odvija normalno , standardne shoping guzve.

Ni ja vise ne pratim toliko, sto je dovelo do toga da se iznenadim pre 2 sedmice kad su uveli nosenje maski napolju u ulici gde idem u kupovinu :classic_biggrin: , tako da sam zakljucila da ipak moram malo da pratim vesti :classic_biggrin:

 

Elem, mislim da dosta zavisi od lokalnog Gesundheitsamta (bio je pre negde neki prilog o tome da su za prakticno isti slucaj u dva mesta mere bile totalno razlicite).

 

U teoriji bi trebalo da svi koji su bili u istom razredu s zarazenim idu u karantin (ako se pretpostavi da nije bilo mesanja djaka medju razredima). Slicno i po firmama. Medjutim, desavaju im se propusti (pre neki dan rekose kako je jedan broj ljudi dobio pozitivan test, a onda im se niko nije javio da im kaze da treba da ostanu u karantinu, te su se svi nadali da su to ovi ljudi uradili automatski, bez posebnog "naloga" "sluzbe"). Bio je i izvestaj o jednoj skoli gde su medju nastavnicima nasli nekog inficiranog, a posto je nastavno osoblje imalo neki seminar prethodnih dana onda su ceo nastavni tim poslali u karantin, a skolu zatvorili. Takodje, slucaj jednog vrtica gde su samo jednu grupu poslali u karantin (jer nije bilo mesanja s drugom decom), a onda primer drugog gde je ceo vrtic zatvoren jer nisu bili sigurni da se deca nisu mesala.

 

Sta da ti pricam, haos! To je razlog sto je trenutno nasa ministarka prosvete najvise napadana sa svih strana.

 

Sad je bila i prica oko toga da bozicni djacki raspust pocne 2 dana ranije (umesto da se ide u skolu u ponedeljak i utorak, da se deca raspuste vec u petak). To bi kao trebalo da obezbedi da se deca "samoizoluju" 5 dana pre nego sto odu da posete babu i dedu za Bozic. Ta dva dana bi trebalo da se nadoknade tokom karnevala (ovde je to neradni dan). U pocetku je to izgledalo kao dobra ideja, medjutim kad se malo porazmislilo videlo se da tu itekako ima problema. Stariji djaci se bune jer im to sve smanjuje dane za pripremu za zavrsni ispit. Zaposleni i samohrani roditelji se pitaju gde da ostave decu ta dva dodatna dana (predlog je da se uvede u skolama neka vrsta posebnog boravka, ali to onda potpuno ponistava svrhu same mere ranijeg raspusta: deca ce se mesati s drugom decom koja su sad iz drugih odeljenja). Postoje gradovi u kojima se karnevalski dan nije praznik...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Malopre vozim ćeru na trening kad ono u ulazu pored došla hitna pomoć, video sam ljude u skafanderima, utovaruju nekog. Zvuči grozno kad ovako napišem, ali uopšte nije kao u filmovima, četvorica njih izgleda da je teži malo, pa se namučiše, a ova naša nosila izgleda nemaju točkove.

Plus su nam putevi i uopšte infratsruktura puna rupa i prepreka možda i bolje da nemaju točkove.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Ja sam jutros saznao kako je došlo do toga da imamo mini žarište kod mene u naselju. Ekipa blejača pivopija sa klupice u parku i redovni šetači, koji zastanu da popričaju s njima, su razneli virus po naselju. Od sad nosim masku i na otvorenom kad se krećem po naselju, pošto su mi dežurni tračeri rekli da, pored dvojice na respiratoru i par njih koji se leče kod kuće, ima i pozitivnih koji nemaju simptome, kriju da su zaraženi i kreću se i dalje napolju.

Edited by Wookie
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Arsenije Pesic said:

 

Užas, ništa me ne pitaj.

  Hide contents

 

Kontrolni test negativan, morao da se vratim na posao jebi ga. Zbogom krevete, zbogom daljinski, zbogom pidžame. Bilo je lepo dok je trajalo. :classic_biggrin:

 

Da se uozbiljim, dobro smo svi, hvala na pitanju.

 

 

To, majstore!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...