Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Boze, da l samo ja imam ludu decu? Mala je u USA, bas sad je resila da se s posla vraca peske mada ima svoja kola, kao, zbog korone je omlitavila pa ce sad da nabacuje kondiciju.  Veliki je u ZG, bez kola za sad a zbog epidemije ne koristi javni prevoz i taxi pa je danas napravio 10 574 koraka, 9 km do posla i nazad, od umora ne moze usta da otvori. Razmenili pedometar aplikacije i otvorili izazov do Nove Godine, ko ce vise da prepesaci kilometara! I sad ja zamisljam moje bebe kako, sa maskama na licu, tabanaju na 2 kontinenta! Sad su nasli da se rekreiraju sa sve maskama! To je tako mnogo, tako previse za moju sirotu glavu.....

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Pletilja said:

Boze, da l samo ja imam ludu decu? Mala je u USA, bas sad je resila da se s posla vraca peske mada ima svoja kola, kao, zbog korone je omlitavila pa ce sad da nabacuje kondiciju.  Veliki je u ZG, bez kola za sad a zbog epidemije ne koristi javni prevoz i taxi pa je danas napravio 10 574 koraka, 9 km do posla i nazad, od umora ne moze usta da otvori. Razmenili pedometar aplikacije i otvorili izazov do Nove Godine, ko ce vise da prepesaci kilometara! I sad ja zamisljam moje bebe kako, sa maskama na licu, tabanaju na 2 kontinenta! Sad su nasli da se rekreiraju sa sve maskama! To je tako mnogo, tako previse za moju sirotu glavu.....

 

Ja sa kučetom pređem po 10km minimum dnevno i nikako da skinem kilažu od vanrednog stanja 😞

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Didier Raoult is being sued by the Ordre des médecins des Bouches-du-Rhône which accuses him of several breaches of the code of ethics related to the promotion of hydroxychloroquine, we learned from his lawyer, who denounces an operation of "communication"

Link to comment
Share on other sites

Ova treca faza tek na pocetku, ne znam sta pise kod nas, evo sta pisu francuzi u vezi efikasnosti i ostalog : rusi su objacili da je efikasnost njihove vakcine 92% a to su ustanovili tako sto je vakcina testirana na 16 000 dobrovoljaca od kojih je polovina dobila vakcinu a polovina placebo, i piste ljude da zive normalno i cekaju da se zaraze i onda gledaju koji je procenat zarazenih medju onima koji su dobili vakcinu a koji medju onima koji su dobili placebo - posle zarazavanja 20 osoba od tih 16 000 gledali su koliko ih je sa placebo koliko vakcinisanih i dosli do procenta 92%. Fizer je imao identican postupak ne vidim koliko su imali dobrovoljaca u polazu a resultat su objavili posle zarazavanja 94 medju njima i gledajuci koliko njih je primilo placebo a koliko vakcinu dosli su do rezultata da je efikasnost 90%. Znaci za sada se nista ne zna o tome koliko ce trajati antitela niti da li ima nezeljenih efekata ni na krace ni na duze; Ali se zato zna da Pfizer vakcina treba da bude cuvana i transportovana na -72°C i zna se da je skupa (treba u principu dva puta da se dobije inekcija i kosta oko 33 eura) tako da ne odgovara za siromasnije zemlje 

 

https://www.lemonde.fr/planete/article/2020/11/12/le-vaccin-contre-le-covid-19-de-pfizer-ne-semble-pas-adapte-a-une-vaccination-de-masse_6059498_3244.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ciao said:

Ova treca faza tek na pocetku, ne znam sta pise kod nas, evo sta pisu francuzi u vezi efikasnosti i ostalog : rusi su objacili da je efikasnost njihove vakcine 92% a to su ustanovili tako sto je vakcina testirana na 16 000 dobrovoljaca od kojih je polovina dobila vakcinu a polovina placebo, i piste ljude da zive normalno i cekaju da se zaraze i onda gledaju koji je procenat zarazenih medju onima koji su dobili vakcinu a koji medju onima koji su dobili placebo - posle zarazavanja 20 osoba od tih 16 000 gledali su koliko ih je sa placebo koliko vakcinisanih i dosli do procenta 92%. Fizer je imao identican postupak ne vidim koliko su imali dobrovoljaca u polazu a resultat su objavili posle zarazavanja 94 medju njima i gledajuci koliko njih je primilo placebo a koliko vakcinu dosli su do rezultata da je efikasnost 90%. Znaci za sada se nista ne zna o tome koliko ce trajati antitela niti da li ima nezeljenih efekata ni na krace ni na duze; Ali se zato zna da Pfizer vakcina treba da bude cuvana i transportovana na -72°C i zna se da je skupa (treba u principu dva puta da se dobije inekcija i kosta oko 33 eura) tako da ne odgovara za siromasnije zemlje 

 

https://www.lemonde.fr/planete/article/2020/11/12/le-vaccin-contre-le-covid-19-de-pfizer-ne-semble-pas-adapte-a-une-vaccination-de-masse_6059498_3244.html

Pfizer i Biontech su imali 43000 ispitanika. Prvobitno je bilo planirano da se analiza vrsi posle 164 zarazenih, ali je proces zarazavanja bio spor (da tako kazem), pa su onda napravili analizu posle 94 zarazena. Inace, Pfizer&Biontech nisu radili monitoring ispitanika, vec neka nezavisna firma koja im je javila ove rezultate. Ovih dana im valjda salju detaljne rezultate (pretpostavljam: detalje o tome kako svaka grupacija medju ovim koji su primili vakcine podnosi vakcinu i imaju li i koje propratne efekte i ko zna sta jos). Sve ovo im treba da bi dobili dozvolu za vakcinu, kako u USA tako i u EU. Za EU su rekli da ocekuju da u naredne 4 sedmice dobiju i analizuraju rezultate i pripreme ih za aplikaciju za dozvolu, koja bi onda mogla da usledi ili krajem godine ili u januaru (kad nezavisni strucnjaci provere ovo sto su im predali).

A nastavice da prate ispitanike (pretpostavljam prvenstveno ove koji su primili vakcinu) naredne (cini mi se) 2 godine.

 

Pre nekoliko meseci sam slusala jednog ispitanika, mislim za Moderna vakcinu, koji je pricao kako sve ide. U sustini su mu u regularnim intervalima uzimali krv i pratili sta se desava s antitelima (i jos ko zna cime).

 

U svakom slucaju, za sve ovo treba vremena, niko nema kristalnu kuglu da unapred predvidi sta i kako ce se desavati i koliko dugo ce trajati imunitet.

 

Kod nas na vestima veceras rekose da (ako sve bude u redu) mogli bismo da ocekujemo da do leta dovoljno ljudi primi vakcinu da bismo se manje-vise vratili normalnom zivotu. No, videcemo. Ovo bi trebalo da je optimisticna prognoza.

 

A sto se tice pristupacnosti vakcina, ova Pfizer&Biontech vakcina ima prednost jer se moze brzo proizvesti (jer je taj tip vakcine). Mana joj je sto je nestabilna na visim temperaturama, pa se mora cuvati na nizim. Ali bice i drugih vakcina (koje su u razvoju takodje) koje nece biti tako komplikovane za manipulaciju, te ce biti pristupacnije za siromasnije naciije, one u tropskim predelima itd. Nada je da ce sve one biti podjednako efikasne.

Edited by wwww
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

I da pokaze prisutnim doktorima kako se koriste spric i igla.

Potpuno je jasno da će Vučić da lično sedne u naš najveći avion i lično da ih doveze do Krnješevaca, gde je, u međuvremenu, napravljen potpuno novi aerodrom u tu svrhu, i da vidim ko će da Ga spreči.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Interesantan podatak - sad kad gledam cifre:

Do sada u Pensilvaniji 20% obolelih je u grupaciji 65+ godina, medjutim 65% umrlih su iz penzionerskih domova i slicnih institucija, iako oni cine nesto samo preko 11% obolelih.

Pogledala slicne podatke za USA kod CDC ali nemaju updejtovane podatke, zadnje koje imaju kazu ovako:

Oni preko 65 godina cine nesto malo manje od 15% obolelih, medjutim oni cine skoro 80% umrlih (najveci uticaj imaju oni u rasponu iznad 85 godina, vise od 32% smrti a cak ni 3% obolelih).

 

Posto nemamo nove podatke za cenzus predpostavljam da oni preko 65 godina cine oko 15% populacije.

 

BTW na sajtu za PA, kaze da je vecina hospitalizovanih preko 65 godina.

Link to comment
Share on other sites

Jel neko ovde možda član Studenti Beogradskog Univerziteta grupe na FBu? 😄 Čitao sam sad raspravu oko vakcinacije, ima jedno 50 antivaks ljudi i ušao sam im svima na profile i jedno 45 je sa mog bivšeg faksa, filološkog 🤔 Jako zabavno za čitanje

  • Ha-ha 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Evo i ja da se prijavim da sam fasovao koronu.Pokupio od šuraka koji se juce testirao posle dobijene temperature.Svraćao je kod nas za vikend.

Jbg,čuvao se sve vreme,ali sta da se radi.

 

Juče sam imao stomačne probleme i pošto je šurak imao iste,rešio sam da se testiram.Otišao sam privatno(3500 din)-uzorak iz nosa i stigli su mi ubrzo rezultati.

Supruga se oseća lošije-raste joj temperatura.Beba je dobro,što je najbitnije.

14 dana izolacije i nadam se da će to biti sve ok.

 

I da,obavestio sam sve osobe koje sam sreo i sa kim sam bio u kontaktu.Sva sreća nije veliki broj.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...