Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

10 minutes ago, urosg3 said:

Suština nije u poslušnosti građana, mada ima i togu, nego u poverenju građana u državu. Ja mogu da zamislim da se slično postavi Beograd osamdesetih, da država propiše, mi da poštujemo, i znam reći će neko da sam nostalgičar i žal za mlados` ali verujem da bi se Beograd tad ponašao značajno bolje nego Beograd danas.

E pa ljudi, ne možeš da srušiš 3 države i da očekuješ da 4. bez ikakvog vidljivog razloga bude uređena država samo zato što se zove Srbija. A decenijama unazad gajiš šabaniju i bahatluk, neguješ najgore u društvu, rušiš srednji sloj. 

Aj da ne ulazimo u neku dublju raspravu jer ovo nije tema za to. Beograd osamdesetih, jeste vece poverenje u drzavu al je mnogo manje informacija bilo i mnogo veci strah i represija. Secam se kevine price i variola vera vakcinacije. Moji putuju iz Valjeva za Beograd busom, nekim poslom, zaustavlja milicija autobus u Lipovicama i vakcinise sve, nema ocu necu

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, djurava said:

Aj da ne ulazimo u neku dublju raspravu jer ovo nije tema za to. Beograd osamdesetih, jeste vece poverenje u drzavu al je mnogo manje informacija bilo i mnogo veci strah i represija. Secam se kevine price i variola vera vakcinacije. Moji putuju iz Valjeva za Beograd busom, nekim poslom, zaustavlja milicija autobus u Lipovicama i vakcinise sve, nema ocu necu

Važi, nećemo u raspravu i ne na ovoj temi, samo mislim da je ovo oko informacija malčice zabluda, pretpostavljam mlađeg sveta. Tada je, istina, bilo manje medija, nije bilo interneta i nije bilo izbora kao danas.
To što je postojalo bilo je kvalitetnije, a bogami i radio je bio slušan. Bilo je informacija samo si morao da ih tražiš, nije ti, kao danas, poplava informacija pretila da te udavi.
Pisana i javno rečena reč je imala težinu, tu je u stvari isto razlika.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ja od kad smo u skoli nabavili beskontaktne termometre stalno jurim domara po skoli da mi meri 🙂 Jbg, kad je dzabe i sirce je slatko. Nego mene drugo zabrinjava, cesto mi pokaze temperaturu izmedju 34 i 35, sta je sad pa to, majku mu kapitalisticku? 🙂 Inace hteli mi pre par meseci da kupimo za bebicku takav termometar kad su poceli malo da je muce zubici, ali nigde nismo uspeli da nadjemo, svuda bili rasprodati. Sad vidim Prizma ima akciju, oko 5000 je. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

Ja od kad smo u skoli nabavili beskontaktne termometre stalno jurim domara po skoli da mi meri 🙂 Jbg, kad je dzabe i sirce je slatko. Nego mene drugo zabrinjava, cesto mi pokaze temperaturu izmedju 34 i 35, sta je sad pa to, majku mu kapitalisticku? 🙂 Inace hteli mi pre par meseci da kupimo za bebicku takav termometar kad su poceli malo da je muce zubici, ali nigde nismo uspeli da nadjemo, svuda bili rasprodati. Sad vidim Prizma ima akciju, oko 5000 je. 

Imaš ovaj nije loš, a malo i bolja cena
https://www.wobyhaus.co.rs/ostali-merni-alat/12743-termometar-infracrveni-ms6522b

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Kada pričamo o profilaktičkoj histeriji, možda je ovo ilustrativan primer

 

Quote

Dr Danica Grujičić: "Možda se pojavi i kovid 23, zato moramo..."

Doktor Danica Grujičić, neurohirurg i direktor Instituta za onkologiju i radiologiju u Kliničkog centra Srbije apelovala je na građane da izbegavaju okupljanja.

 

"Onkološki pacijenti se leče na isti način na koji su se lečili i prošle godine. U sva tri talasa smo imali zaposlene koji, srećom, nisu imali težu kliničku sliku. Mi sutra radimo šest operacija jer tumori mozga ne mogu da čekaju. Moj apel svima je: nikako okupljanje, bez obzira da li se radi o otvorenom ili zatvorenom prostoru", rekla je Danica Grujičić.

Ona kaže da koronavirus nije izmišljotina, a da je jedini način da se problem reši, proizvodnja vakcine, te istakla važnost toga da Srbija bude vakcinalno suverena država.

 

"Bila sam na otvorenom, nosila sam masku i svejedno sam dobila koronu. Istog dana sam se zakucala u krevet. Mi ćemo morati da naučimo da živimo sa koronom, možda se pojavi i kovid 23, zato moramo da se naviknemo na mere", kazala je ona na RTS-u.

Daklem žena je poštovala mere, ali se ipak zarazila, a i kad sve ovo prođe da se ne okupljamo možda se pojavi kovid23.

Definicija histerije.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

@urosg3

U, hvala na predlogu!

@djura.net

Ma kad krenuli zubici imala blaaaago povisenu temperaturu pa Gospodja dobila ideju, posto se mala non stop vrpolji i tesko joj je izmeriti temperaturu onim konvencionalnim. Nego hvala Bogu i to potraja samo 2-3 dana.

Ukoliko imaš vremena da sačekaš, a putuje jedno dve nedelje, a imaš nekog u Nemačkoj, naruči nešto sa ebay.de tamo su ti od 10 do 20 evra. Recimo  ovako nešto.
Ja sam kupio ovaj sa linka gore zbog ranča i preganjanjima sa majstorima za grejanje, i sasvim radi posao, ni jednom nam nije dao rezultat da sam podgrejan leš. 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Likvi said:

Sad čujem aber, lekari po klinikama piju preventivno hlorokin 250mg

nisu ih informisali da Tramp nije to koristio da bi ozdravio (kao ni dezinfektivno sredstvo i jaku svetlost), vec remdesivir i to u ranoj fazi (iako je lek odobren samo za krajnje stadijume bolesti), ona sinteticka antitela i jos mnogo drugih "koktela"? Trampu nije koristilo preventivno uzimanje hlorokina, ipak se zarazio.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, urosg3 said:

Ukoliko imaš vremena da sačekaš, a putuje jedno dve nedelje, a imaš nekog u Nemačkoj, naruči nešto sa ebay.de tamo su ti od 10 do 20 evra. Recimo  ovako nešto.
Ja sam kupio ovaj sa linka gore zbog ranča i preganjanjima sa majstorima za grejanje, i sasvim radi posao, ni jednom nam nije dao rezultat da sam podgrejan leš. 

 

Nemam po Nemacke, ovi moji su gore preko mora 🙂 Ali zanimljive stvarcice, prave majstorske 🙂 Off: moram da te pitam koje je grejanje u pitanju, samo da nadjem pravu temu za to 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, urosg3 said:

Daklem žena je poštovala mere, ali se ipak zarazila, a i kad sve ovo prođe da se ne okupljamo možda se pojavi kovid23.

Definicija histerije.

Nece dzabe da dobije odlikovanje sutra. :classic_biggrin:

 

Zena je nesumnjivo zmaj u svojom podrucju rada ali sve ostalo, ne daj Boze nikome.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, wwww said:

nisu ih informisali da Tramp nije to koristio da bi ozdravio (kao ni dezinfektivno sredstvo i jaku svetlost), vec remdesivir i to u ranoj fazi (iako je lek odobren samo za krajnje stadijume bolesti), ona sinteticka antitela i jos mnogo drugih "koktela"? Trampu nije koristilo preventivno uzimanje hlorokina, ipak se zarazio.

Pa niko nije rekao da je hlorokin vakcina koja stiti od zaraze nego da ublazava simptome sto je mozda hlorokin i uradio pa se zato Trump izlecio u tri dana :smiley2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ciao said:

Pa niko nije rekao da je hlorokin vakcina koja stiti od zaraze nego da ublazava simptome sto je mozda hlorokin i uradio pa se zato Trump izlecio u tri dana :smiley2:

Tramp je uzimao hlorokin pre nekoliko meseci, tesko da je ta prevencija "dobacila" do jesenas.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, zoe Bg said:

Nece dzabe da dobije odlikovanje sutra. :classic_biggrin:

 

Zena je nesumnjivo zmaj u svojom podrucju rada ali sve ostalo, ne daj Boze nikome.

 

Poltron i ljiga, da skratimo pricu o dr. Grujicic.

 

edit..

 

Quote

"Dobra je stvar da veliki broj ljudi koji imaju blaže tegobe, a žele da se testiraju, imaju mogućnost da to urade i u privatnim laboratorijama. Svi sa pozitivnim nalazom treba da se jave u kovid-ambulantu i da se priključe sistemu. Takođe, laboratorije koje rade takva istraživanja bi trebalo to da prijavljuju", naveo je on.

 

Gde to moze privatno da se uradi test? Ako moze sve kod privatnika, onda super

Edited by ras kass
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, djurava said:

Aj da ne ulazimo u neku dublju raspravu jer ovo nije tema za to. Beograd osamdesetih, jeste vece poverenje u drzavu al je mnogo manje informacija bilo i mnogo veci strah i represija. Secam se kevine price i variola vera vakcinacije. Moji putuju iz Valjeva za Beograd busom, nekim poslom, zaustavlja milicija autobus u Lipovicama i vakcinise sve, nema ocu necu

 

Ovo ti je jako zanimljiva tema za diskusiju, uticaj informacija i dostupnost istih na odnos dobrih i losih odluka u stanovnistvu. Naime, iako su informacije osamdesetih godina bile daleko slabije dostupne, primetno je da taj bum informacija nije doneo blagostanje koje smo ocekivali. Naime, danas je opsteprisutan taj paradok "laznih vesti" i potpuno obesmisljavanje strucnog misljenja. Sto je siri kanal kojima ljudi dolaze do informacija, to je vise raznih "bot mac boato" kretena koji ljudima prodaju opasne neistine zarad medijske zastupljenosti.

 

Ne mogu uopste da tvrdim da je dostupnost informacija moj zivot ucinila boljim i bezbednijim. Mozda cak suprotno.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, John Terry said:

 

Ovo ti je jako zanimljiva tema za diskusiju, uticaj informacija i dostupnost istih na odnos dobrih i losih odluka u stanovnistvu. Naime, iako su informacije osamdesetih godina bile daleko slabije dostupne, primetno je da taj bum informacija nije doneo blagostanje koje smo ocekivali. Naime, danas je opsteprisutan taj paradok "laznih vesti" i potpuno obesmisljavanje strucnog misljenja. Sto je siri kanal kojima ljudi dolaze do informacija, to je vise raznih "bot mac boato" kretena koji ljudima prodaju opasne neistine zarad medijske zastupljenosti.

 

Ne mogu uopste da tvrdim da je dostupnost informacija moj zivot ucinila boljim i bezbednijim. Mozda cak suprotno.

možda nastavimo ovde

https://vox92.net/forum/index.php?/topic/618-zivot-i-standard-u-sfrj/

i ja mislim da je dobra tema

 

Link to comment
Share on other sites

Moze a i ne mora, vezano je direktno za trenutnu situaciju u svetu. Toliko izvora informacija, toliko misljenja, toliko prostora za kuso i repato da iskaze svoj stav.

 

Postoji sala da se covek zbuni ukoliko naidje na izbor koji nije binaran. Dakle, hocu crni sok ili zuti sok. Trece nema.

 

Covek kod mene na poslu lepo rece da je ovakvo stanje u drustvu vladalo kod epidemije variola vere, bilo bi barem milion mrtvih. Tada je jaka drzava uzela stvar u svoje ruke, vakcinisala i spasila ljude. Bez pogovora, dobijala se direktiva kada i gde se prima vakcina. Bez pompe, bez panike, bez nadrilekara. Pogle ovo sad.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@urosg3, kolega, bio si u pravu.

Maske kurcu ne služe.

I Beogradu ih nosi 90% ljudi a brojevi skaču kao besni.

Da rezimiramo :SAMO lock down pomaže zbog proporcionalna manje kontakata koji se naprave u ograničenom vremenskom periodu.

S tim što smo mi ekonomski slaba zemlja i ne možemo ga priuštiti. 

U prevodu - najebali smo 😊

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, wwww said:

Tramp je uzimao hlorokin pre nekoliko meseci, tesko da je ta prevencija "dobacila" do jesenas.

U srpskim stabovima nisu dobacili do informacije da je tramp zgubio, 

pa i dalje piche hlorokin po njegovom protokolu. 
Doduse nemau hidrohlorokin, nego samo onaj Mikronov hlorokin, sto je gorak i grebe grlo. 
 

14 hours ago, zoe Bg said:

2823/13091/14

 

Na respiratoru 126

Zaboravan broj

 

 

Bio jednom jedan broj 
Čist i okrugao kao sunce 
Ali sam mnogo sam 

Počeo je da računa sa sobom 

Delio se množio 
Oduzimao se sabirao 
I uvek ostajao sam 

Prestao je da računa sa sobom 
I zaključao se u svoju okruglu 
I sunčanu čistotu 

Napolju su ostali usijani 
Tragovi njegovog računanja 

Počeli su da se jure po mraku 
Da se dele kad se množe 
Da se oduzimaju kad se sabiraju 

Onako kako se to u mraku već radi 

I nije bilo nikog da ga zamoli 
Da tragove zaustavi 
I da ih izbriše

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

Ja od kad smo u skoli nabavili beskontaktne termometre stalno jurim domara po skoli da mi meri 🙂 Jbg, kad je dzabe i sirce je slatko. Nego mene drugo zabrinjava, cesto mi pokaze temperaturu izmedju 34 i 35, sta je sad pa to, majku mu kapitalisticku? 🙂 Inace hteli mi pre par meseci da kupimo za bebicku takav termometar kad su poceli malo da je muce zubici, ali nigde nismo uspeli da nadjemo, svuda bili rasprodati. Sad vidim Prizma ima akciju, oko 5000 je. 

Znaci, domar te bazdari? :s_d:

 

Edited by Kronostime
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Wookie said:

Jedina razlika je što Nemačka i Francuska imaju nekakve mere (policijski čas i slično), a Srbija nema. U Srbiji će brojke početi da padaju samo kad se dovoljno ljudi zarazi, pa virusu bude teže da nađe novu zdravu žrtvu, ili, ako se ljudi useru od straha i počnu da sede u kućama i bez da im to neko naredi.

 

 

 

Pa mi tek sad krecemo da se zarazavamo jer idu slave. Cuo sam masu ljudi koji nece slaviti, ili u uzem krugu, ali cuo sam i gomilu koji planiraju sve redovno. Najgore je sto sam cuo primere gde tipa zena predlozi manji broj ili tako nesto, a onda srbenda otac/sin/muz u fazonu: STA? Ima da se slavi kao svake godine, alo!

I taj umanjenji broj slava je netipicni faktor koje druge zemlje nece imati do Bozica, pa nek se uce na nama kad vide kako mi budemo prosli, dal ce smeti da se ide kod nekog za Bozic. 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Koliko god sam protivnika "mera" i da se ne lažemo više cenim slobodu od bilo čega slave su velika opasnost. Produženi kontakt u zatvorenom, alkohol i i sve što ide sa tim je bingo za

virus. A virus kao primitivni organizam neće da mu smeta ni mainstream muzika 🙂

 

Država nema načina da spreči ljude da se druže, ono ima, ali taj način nosi veću opasnost od virusa, pa neka bude što biti mora. 

Verovatnoća da se sa prosečne slave vratiš kući nezaražen je skoro pa nepostojeća i to je konzervativna tvrdnja. Masovke na otvorenom su, bez obzira šta pričali Konovi benigna stvar, imamo hiljade primera da se nakon demonstracija nije desilo manje više ništa, ali zatvoreni prostor, produženi kontakt, 5 maski neće da pomognu. Tu je game over.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...