Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

59 minutes ago, wwww said:

 

Od tog travopasa se drugo ne moze ni oekivati nego da i dalje siri stetocinstvo tu. Bilo da tapse pucanstvo po ramenima i govori mu da je sa njim sve u redu i ne treba da se menja, nego svet ne valja, bilo da mu daje dzabe pare umesto da ga podstakne da samo zaradi, bilo da ga sad huska protiv vakcina. Magare u Bec, magare iz Beca.

 

BTW, to sa suskanjem protiv vakcina treba podvesti pod sirenje laznih vesti, i uvesti proporcionalno kaznjavanje, ili kako se zove, kao u Svajcarskoj pa recimo ovoga kazniti jedno 10 miliona dolara. To je dobro.

Link to comment
Share on other sites

da "presecem"...

Sad slusam danasnji podkast Prof. Drostena, pa da samo nabacam par zanimljivosti ovde (posto mislim da mnogi ne ccitaju "naucnu" temu jer postavljaju neka pitanja o kojima je pisano tamo).

Pricao je o jednoj studiji u italijanskom mestu Vo, gde se je prvi Italijan identifikovan kao oboleli, italijanski epidemiolozi i UK sa Imperial koledza iz Londona. Mesto ima nekih 3400 stanovnika (kaze wikipedija), pa nije bilo tesko testirati veliku vecinu stanovnistva. Valjda su 2 dana posle identifikovanja tog zarazenog, to mesto potpuno izolovali i stavili u karantin na 2 sedmice. Testirali su nekih 70-80% stanovnistva (pcr teest, znaci trazili virus) i to ravnomerno po starosnim grupama. Prvo na pocetku karantina i drugi put posle 2 sedmice. Nasli su da je medju zarazenima 41% kod prvog testa i 45% kod drugog testa bilo asimptomaticno. Posto je tu bilo nekih preklapanja - kad se to sve izkoriguje dosli su do 43,2% od svih zarazenih je bilo asimptomaticno. Sasvim solidna brojka.

 

Onda je pomenuo jednu studiju iz Kalifornije, iz Santa Klare, gde su pozvali preko facebooka dobrovoljce na testiranje (generalna populacija). Javilo se 3300 osoba, testirali su u drive-through brzim ELISA testom (ovi jos uvek nisu validirani) na antitela (kao test za trudnocu). Nasli su 1,5% ljudi s pozitivnim testom. Ovo su morali da koriguju za faktor koji uzima u obzir da im "uzorak" nije bio reprezentivan po starosnim grupama (stariji ne vise po facebooku, pa nisu znali za poziv na testiranje), pa je posle te korekcije brojka iznosila 2,8%.

Potrebno je uraditi jos jednu korekciju rezultata, a to je na neprepoznavanje svih s antitelima. Tu su sami proverili test na uzorku od 37 dokazano pozitivnih i 30 dokazano negativnih uzoraka i dobili da je test prepoznao 25 od 37 pozitivnih (sto ce reci 68% mu je preciznost). S druge strane prouizvodjac tvrdi da je preciznost veca itd. itd. Elem, na kraju se doslo da je minimalan moguci udeo ljudi sa antitelima 2,5% a maksimalan 4,2%.

Sad bi trebalo odraditi jos jednu korekciju za to sto ovaj test moze da pogresno reaguje pozitivno na antitela kod srodnog corona grip virusa, pa na to da tih 3300 ljudi koji su dosli nije bas sasvim un-biased uzorak (jer su se odazvali ljudi koji su iz nekog razloga bili zainteresovaniji za testiranje, bilo sto su vec bili bolesni od necega, ili imali kontakt s  nekim ko je bio bolesan).

 

Ali ovi detalji nisu u krajnjoj liniji toliko bitni. Bino je da je brojka onih sa nekakvim antitelima, koji su imali "bliski susret trece vrsste" s covid-19 nije uopste velika. Hajde da budemo maksimalno optimisticni: nek je 5%. Sto ce reci da smo vrrrrrrlo daleko od herd immunity.

Edited by wwww
  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Kao što je sada protiv vakcine, tako je nedavno bio i protiv medicinskih operativnih zahvata, ali kada je iscrpeo sve po njemu bogougodne opcije, ipak je rešio da karijeru spašava operacijom. I spasio je, ali ga to očigledno nije otrglo od sektašenja. Tako da je ovo čisto proseravanje, i na vakcinu će da ide kao bela lala ako ga nedobog sopstvena tupavost ponovo ujede za guzicu.

 

I naravno da nije bezazleno to što lupeta, naročito u zemlji u kojoj je za mnoge idol i božanstvo.

  • Like 19
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Laki21 koji lebdi said:

 

Ma ja licno ne pljujem nikoga, svako ima pravo na svoje misljenje, pa i jedan prebacivac loptice preko mreze koji od skole ima samo osnovnu 🙂

Skola kao argument je za mene, onako..meh..Tokom svog zivota sam upoznao nekoliko ozbiljnih idiota, pravih ljudskih odrona sa diplomom Jale-a, UCLA i sl...i isto toliko fantasticnih ljudi, primera u svakom smislu sa srednjom elektrotehnickom, saobracajnom...Sto se misljenja tice slazem se kao i sa pravom svakog da kritikuje isto, posebno kad se radi o javnoj licnosti koja ima uticaja na glupake bez obzira na njihovo obrazovanje...

Edited by ZiS
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, wwww said:

da "presecem"...

Sad slusam danasnji podkast Prof. Drostena, pa da samo nabacam par zanimljivosti ovde (posto mislim da mnogi ne ccitaju "naucnu" temu jer postavljaju neka pitanja o kojima je pisano tamo).

Pricao je o jednoj studiji u italijanskom mestu Vo, gde se je prvi Italijan identifikovan kao oboleli, italijanski epidemiolozi i UK sa Imperial koledza iz Londona. Mesto ima nekih 3400 stanovnika (kaze wikipedija), pa nije bilo tesko testirati veliku vecinu stanovnistva. Valjda su 2 dana posle identifikovanja tog zarazenog, to mesto potpuno izolovali i stavili u karantin na 2 sedmice. Testirali su nekih 70-80% stanovnistva (pcr teest, znaci trazili virus) i to ravnomerno po starosnim grupama. Prvo na pocetku karantina i drugi put posle 2 sedmice. Nasli su da je medju zarazenima 41% kod prvog testa i 45% kod drugog testa bilo asimptomaticno. Posto je tu bilo nekih preklapanja - kad se to sve izkoriguje dosli su do 43,2% od svih zarazenih je bilo asimptomaticno. Sasvim solidna brojka.

 

Onda je pomenuo jednu studiju iz Kalifornije, iz Santa Klare, gde su pozvali preko facebooka dobrovoljce na testiranje (generalna populacija). Javilo se 3300 osoba, testirali su u drive-through brzim ELISA testom (ovi jos uvek nisu validirani) na antitela (kao test za trudnocu). Nasli su 1,5% ljudi s pozitivnim testom. Ovo su morali da koriguju za faktor koji uzima u obzir da im "uzorak" nije bio reprezentivan po starosnim grupama (stariji ne vise po facebooku, pa nisu znali za poziv na testiranje), pa je posle te korekcije brojka iznosila 2,8%.

Potrebno je uraditi jos jednu korekciju rezultata, a to je na neprepoznavanje svih s antitelima. Tu su sami proverili test na uzorku od 37 dokazano pozitivnih i 30 dokazano negativnih uzoraka i dobili da je test prepoznao 25 od 37 pozitivnih (sto ce reci 68% mu je preciznost). S druge strane prouizvodjac tvrdi da je preciznost veca itd. itd. Elem, na kraju se doslo da je minimalan moguci udeo ljudi sa antitelima 2,5% a maksimalan 4,2%.

Sad bi trebalo odraditi jos jednu korekciju za to sto ovaj test moze da pogresno reaguje pozitivno na antitela kod srodnog corona grip virusa, pa na to da tih 3300 ljudi koji su dosli nije bas sasvim un-biased uzorak (jer su se odazvali ljudi koji su iz nekog razloga bili zainteresovaniji za testiranje, bilo sto su vec bili bolesni od necega, ili imali kontakt s  nekim ko je bio bolesan).

 

Ali ovi detalji nisu u krajnjoj liniji toliko bitni. Bino je da je brojka onih sa nekakvim antitelima, koji su imali "bliski susret trece vrsste" s covid-19 nije uopste velika. Hajde da budemo maksimalno optimisticni: nek je 5%. Sto ce reci da smo vrrrrrrlo daleko od herd immunity.

 

Da li je bilo nekog govora o vremenu potrebnom da se stvore antitela, posto mi se cini da se i to pominjalo kao faktor?

1 minute ago, ZiS said:

Skola kao argument je za mene, onako..meh..Tokom svog zivota sam upoznao nekoliko ozbiljnih idiota, pravih ljudskih odrona sa diplomom Jale-a, UCLA i sl...i isto toliko fantasticnih ljudi, primera u svakom smislu sa srednjom elekteotehnickom, saobracajnom...Sto se miljenja tice slazem se kao i sa pravom svakog da kritikuje isto, posebno kad se radi o javnoj licnosti...

 

Ne kazemo kakav je ko covek, nego sta zna. Kon ponavlja isto ono sto kaze Fauci.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, handys said:

 

Da li je bilo nekog govora o vremenu potrebnom da se stvore antitela, posto mi se cini da se i to pominjalo kao faktor?

Nije hteo da ulazi u detalje studije i da govori tacne cifre s intervalima poverenja itd.. Hteo je samo da naglasi da ova studija pokazuje da je procenat ljudi koji su bili u dodiru s virusom bas, bas mali i da ima jos da guramo dok se ne postigne imunitet krda.

 

Sad slusam sta ima da kaze o ulozi dece u svemu tome, pa cu kad zavrsim sumirati. (sutra ce biti na raspolaganju transkript, pa se moze pogledati detaljnije sta je tacno rekao)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, CheshireCat said:

@worldmeter:

Bude sitnih korekcija povremeno. Ja skidam neke od brojki i desi se da bude nekih uklapanja.

Uostalom, onaj finac je vaskrsnuo :classic_tongue:

Desavaju se i birokratske greske, a korekcije sledeceg dana...

54 minutes ago, Sunshine State said:

Procitah juce negde, i mislim i kod mene bilo tako - dodju na treci cas u skolu, odvedu nas u kabinet za muzicko, pozavrcemo / poskidamo rukave, pobodu nas i to je to - nisu roditelji dolazili s raznim idejama i pitanjima o hemijskom sastavu vakcine 😄

Meni i kad sam dobila zelenu kartu, pogledali, rekli treba da dobijes 123 i ja rekla aj bockaj.

Meni antivaxeri nisu jasni ama uopste.

48 minutes ago, vanjabarsa said:

da je novak nedaj boze inficiran ovim virusom i da je imao tesku klinicku sliku , i kad bi mogao od muke da progovori, prve reci bi mu bile da daje sve pare i sve sto  sto ima za vakcinu , ovako moze da lupa ..... (jbt. misla sam da ima i drugu vijugu osim one za tenis)

Ili bi se molio Bogu, i jako srpskoj genetici....

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, ZiS said:

Skola kao argument je za mene, onako..meh..Tokom svog zivota sam upoznao nekoliko ozbiljnih idiota, pravih ljudskih odrona sa diplomom Jale-a, UCLA i sl...i isto toliko fantasticnih ljudi, primera u svakom smislu sa srednjom elekteotehnickom, saobracajnom...Sto se miljenja tice slazem se kao i sa pravom svakog da kritikuje isto, posebno kad se radi o javnoj licnosti koja ima uticaja na glupake bez obzira na njihovo obrazovanje...

 

Nisi razumeo plot twist u mom postu bas najbolje, procitaj jos jednom 🙂

 

Btw to sto kazes je legitimno, ima puno budala sa diplomom, ali kad smo vec kod toga (iako nisam na to ciljao u svom postu), kad bi neko meni ponudio izbor, pre bih uzeo obrazovanje nego pare. 

Edited by Laki21 koji lebdi
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kido from Junkovac said:

Kad sam ja bio dete I mladic, vakcinacija je bila ko dobro jutro, niko se nikad nije bunio ni za sta.

Srbi su bili zesci vakseri tada, pre 30-40 godina.

Mene su sa ostalim drugarima iz skole svako malo punili necim, proveravali neke reakcije na podlaktici.

 

Posle sam prihajao u vojsku, pa su me tamo sa ostalima overili jos 7 puta u roku od tri meseca

svim vakcinama koje sam pre toga primio ili nisam.

I nakon toga saopstili da sa mozemo da piEmo vodu iz bare.

 

Posle kasnije sam se iscimo I za Kanadu, pa sam se overio jos jednom,

ovog puta protiv zauski, jer su me konstantno masile kroz zi'ot.

 

 

Na stranu sto sam protiv ovih brzoistestiranih vakcina, moja anegdota sa vakcinama..

 

U prvom osnovne su nas vodili u zbornicu na vakcinaciju, ja sam imao fobiju od igle, plakao sam i vristao, na kraju me uciteljica drzala.. ali nesupesno, sutnuo je u cevanicu i pobegao iz skole (secam se da sam se skrivao u dvoristu dok ne dodje vreme da se vracam kuci).. koji je to blam bio za moje roditelje 😄

  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Baby said:

@wwww Posto ti sve ovo pomno pratis, a ja pratim tebe uglavnom... da li su vrsili neke analize oko vakcinisanih protiv gripe, da li su mozda oni ti koji imaju asimptomaticnu reakciju na virus ili nema veze nikakve sa vakcinom?

Postoji vise teorija: da oni koji su vec prelezali neki grip izazavan nekim (drugim) korona virusom mozda imaju vec nekakav imunitet pa su njihovi slucajevi laksi, pa onda ona za vakcinisane protiv tuberkuloze, polio itd. Pretpostavljam da neka grupa radi i na tome. Mislim da je sef RKI rekao da oni nemaju potpune anamneze (ne dobijaju jer nije u "protokolu" prijave slucajeva) za sve identifikovane obolele. A definitivno bi bilo interesantno videti ima li nekih korelacija s mnogim faktorima.

Elem, za sada nisam naletela na takvu analizu.

 

Prof. Drosten kaze da on puno prati sta americki naucnici, britanski i ovi iz Hong Konga objavljuju, rade, komentarisu (ocigledno smatra te izvore vrlo relevanttnim i pouzdanim).

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Valensija said:

Kakva histerija u vezi Novaka!?

Ubi vas ovaj karantin....

 

Znas li kako bi prosao u Nemackoj sa ovim budalastinama? Razapeli bi ga i to sa pravom.

 

Ovako je dolio na namernu populisticku kampanju i vlasti i dela opozicije na ultimativnom zaglupljivanju naroda sta njih briga sto ce necije dete da umre jednog dana. Dovoljna im je masa idiota koji se "bore" protiv Sorosa. Kapital iz skole Stiva Banona je OK.

Ljudi danima u svim medijima vode "antiglobalisticku", anti EU kampanju" pokradeno u prethodnim decenijama sta se moglo i jos se krade, a sad treba da se obezbedi da porodicni prestolonaslednici imaju priglupu, neobrazovanu i nadobudnu marvu koja ce za njih raditi za kikiriki. Jos da se rese belog Sengena i bombona. Pa glup vidi da im je to cilj.

 

Ovo uopstenije smesno. I organizovan je regionalni projekat. Kao u nekoj evangelistickoj vukojebini usred prerije.

Edited by Plavi Golub
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Baby said:

 

To ti mislis. Neka ubedi 1000 ljudi, sto sigurno hoce, vec je previse. Koliko njih se samo primilo na njegov nacin ishrane samo zato sto on tako jede... 

 

Sta to nekoga treba da bude briga ako neko nece da primi vakcinu zbog Djokovica? 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

 

Sta to nekoga treba da bude briga ako neko nece da primi vakcinu zbog Djokovica? 

 

 

Nisam bas sigurna da razumem pitanje.

 

Ali, onda uopste ne treba da komentarisemo antivaksere, jer je to njihov odabir, zar ne?

 

edit: upravo sam naisla na mali prilog: 

 

 

Edited by Baby
Link to comment
Share on other sites

Zato sto taj olos koji slusa glupandere unistava tu zemlju decenijama, i svi takvi do poslednjeg su anticivilizacijski elementi koji se pale na razne rusije i kine i slic.e. Sto se mene tice, takve treba tretirati kao u tim rusijama i kinama kad se recimo resi da "narod" bude vakcinisan - ko mnogo misli pa se opire, jedan ga drzi za jaja dok mu drugi shikne vakcinu u bulju, a za narocito okorele mislioce u obzir dolazi i varijanta sa streljanjem.

 

Alternativno, predlazem segregaciju. Sav taj civilizacijski otpad u rezervate a la Vrli novi svet. Dosta su trosili vreme i energiju normalnim ljudima uvlaceci ih u svoje ludosti. Imace tamo sve sto ima ovde, i zadruge, i farme i sve, moci ce neometani da antivakcinase, ravnozemljase itd, samo nece moci da izlaze i shtrokave normalan svet. Jurasik park ograda. To je trebalo izgraditi jos 1989 kao prioritetni projekat.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...