Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 minutes ago, laki perkos said:

Daut Haradinaj kaze " da znam da sva poginula braća mogu da ozive,opet ne bih prihvatio srpske testove". 

 

Ne bih ni ja, sigurno ne po tu cijenu. Taman posla da pored korone, ljudi imaju posla sa zombi apokalipsom.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Eddard said:

Taj virus u otpadnim vodama nije aktivan, to su manje više ostaci virusa, njegova dnk može da se detektuje, ali nije infektivan.

 

Fala bogu, makar nesto pozitivno.

 

Mozemo se pozdraviti da cemo ikada vise bezbrizno jesti sismise i pangoline kao do pocetka pandemije ali barem nam ostaje da se i dalje mozemo kupati u fekalnim vodama.

 

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

I bar da ih obavesti da davanjem krvi potencijalno pomazu/spasavaju neciji zivot.

Ovde smo morali vanrednim stanjem da nateramo ljude da rade/ne rade nesto sto ce spasavati zivite, jer nismo mogli da racunamo na pojedinacnu svest. So?

Koliko sam uspela da cujem, onaj prvi zarazeni, kad je gostovao na TV, i pitali ga da li bi dao plazmu, kaze :"Naravno, samo prvi put sad cujem da moja plazma moze da pomogne, niko mi l tome nije govorio"

Pa, eto, nek drzava/bolnice pocnu da obavestavaju ove koji su prelezali sta mogu da urade za druge

 

Obaveštava premijerka, tkd su oni svoje uradili. S tim da posle opet ima keca u rukavu da, u slučaju predizborne potrebe, viče i optužuje da narod, kako eto nije human jer ne daje plazmu (onoliko koliko je potrebno).

 

E sad, da li postoje i druga rešenja?

 

1. Najneutralnije je ono koje je neko ovde već otkucao, da zovu te koji su preležali i sad su negativni i da im ponude, ako su već tolike stipse pa neće šuške da daju (a moram dosadno da naglasim, ogromne pare ide za zdravstvo, 20% budžeta) besplatne lekove ubuduće, ekstra neke stvari itd.

 

2. (možda i) Najbolje rešenje, koje država sigurno neće da uradi (jer je to politički nepopularno, a jelte idu izbori) je obavezno davanje plazme, odmah nakon negativnog testa, pa posle kad prođe korona nek država isplaćuje kazne za kršenje ustavnih prava pojedinaca i ostalog.

 

Ništa od toga neće da se desi, nego će na svim nivoima da bude prozivanje ko je više ili manje "human".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...Vjeko,i u mojoj županiji isto,1 novozaraženi(nakon desetak dana)i sloboda

kretanja na teritoriji županije.Istina,za nas na sjeveru bi puno značila i sloboda

kretanja između Varaždinske i Međimurske županije,ali to vjerojatno ide sa onim

kad govore o oživljavanju gospodarstva.Naime,tu su velike migracije ljudi u oba

smjera.

Danas je meni zapravo najinteresantniji podatak  bio da je povečan broj testiranih,koji

se može tumačiti na dva načina.Jedan je da je sada više laboratorija a drugi da sada 

povečana briga za staraćke domove i novi način rada u njima.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Vjekoslav said:

kod mene u posljednja 24h = 1 novozarazeni, dvoje skinuto s respiratora (sto uz dvoje preminulih prije neki dan cini trenutno ukupno nula osoba na respiratoru), a dobra je vijest svakako i da su od ponoci ukinuli e-propusnice, ergo, slobodno kretanje po mojoj zupaniji.

 

 

policija tvrdi da nije bilo prekrsaja samoizolacije preko vikenda, medjutim, koliko sam jucer primjetio, ljudi su se opustili, i dobar dio se vise ne drzi propisanih (i jos uvijek vazecih) mjera, tipa drzanja distance u trgovinama.

 

Svaka cast, susjedi! Zakriviste Gausa, samo nastavite tako!

Danas kod vas 10 novozarazenih i nijedan umrli. Ukupno 1881 zarazen i 47 umrli.

Za to vreme, kod zatarabljenih Srba, 6318 zarazenih i 122 umrla..... a nema Srbija 3 puta vise stanovnika nego Kroejsa....

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Sunshine State said:

 

Svaka cast, susjedi! Zakriviste Gausa, samo nastavite tako!

Danas kod vas 10 novozarazenih i nijedan umrli. Ukupno 1881 zarazen i 47 umrli.

Za to vreme, kod zatarabljenih Srba, 6318 zarazenih i 122 umrla..... a nema Srbija 3 puta vise stanovnika nego Kroejsa....

 

UK: Hold my beer.

 

 

  • Like 1
  • Ha-ha 7
Link to comment
Share on other sites

ne bih da se ponavljam, ali ja kas sam tvrdio da je policijski čas neodrživ i štetan, rekli su mi da nemam empatije da dozivam leševe i da mi je ekonomija bitnija od baka i deka.
Hrvatska i Slovenija pokazuju da nekritičko praćenje Vučićevih odluka, žene sa izraženom potrebom za šminkom ludog Nestorovića i kakim/ne kakim potpukovnika dovodi do brojki koje Srbija ima.

Jedini od svih je onaj Janković relevantan, on je na poseban način sporan, ali nije etično da pišem šta mislim o njemu, znamo ga odavno u porodici.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne vidim kako bismo se poredili sa Hrvatima, ljudi su reagovali 3 nedelje pre nas

dok je u Srbiji bilo kul da budemo poslednja zemlja bez registrovanih slucajeva

ovog najsmesnijeg virusa u istoriji.

 

Ko zna sta su sve Hrvati uradili u prvim nedeljama dok smo se mi kliberili sto su oni zarazeni.

Posledice u pristupu smo videli kasnije.

 

Mozemo sada da pricamo sta god hocemo, ali prave analize drzavnih odgovora bice uradjene kasnije

I onda ce se videti ko je uradio dobar posao. 

Siguran sam da ce rana I angazovana reakcija biti jedan od kljucnih razloga za bolji rezultat.

Vucic moze da nas maze I laze sad, te vatrno oko, te sad kasno Marko radimo iljade testova dnevno,

istina ce izaci na videlo, kad tad.

 

Naravno, te analize uradice neke druge zemlje, a odjeci ce stici u Srbiju kasnije, ali ce stici.

 

 

 

 

Inace ovo dole je odlomak iz teksta u Jutarnjem, koji je preneo nova rs.

Moj problem je sto kad odem na originalan clanak u Blumbergu, ne mogu da nadjem taj deo kad Tignel prica

o dostizanju kolektivnog imuniteta uskoro, tokom Maja.

Neka neko postira ako nadje originalni citat.

 

" Švedski netipičan pristup borbi protiv pandemije koronavirusa počinje davati rezultate, barem tako tvrdi Anders Tegnell, vodeći epidemiolog u toj skandinavskoj zemlji, ujedno i glavni državni strateg u ovoj borbi.

- Najnovije brojke o stopi zaraze i smrtnim slučajevima pokazuju da se situacija počinje stabilizirati. Slikovito bismo mogli reći da se trenutačno nalazimo na nekoj visoravni - izjavio je Tegnell za lokalne medije, a prenosi Bloomberg.

- Naši ljudi zaduženi za izradu matematičkih modela kažu da imamo sve više imunih u populaciji, i to u mjeri da to već polako počinje imati utjecaja na širenje infekcije. Modeli nam ukazuju da bismo kolektivni imunitet mogli steći negdje tijekom svibnja. Ali to su samo matematički modeli i oni su precizni onoliko koliko i podaci koje u njih unosimo. Vidjet ćemo hoće li se obistiniti, izjavio je. "

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

CG od sutra krece sa ublazavanjem mjera. Proces ce trajati 45 dana, sto znaci da se drzava vraca u normalan rezim rada do 1. Juna. 

 

Sad ce biti zanimljivo ako dodje do naglog rasta zarazenih u narednom periodu. Isto vazi i za ostale drzave koje popustaju mjere.. 

Link to comment
Share on other sites

Kako verovati u bilo šta od tih ljudi?

 

Jel se sećate one konferencije kad su napustili demostrativno pričajući da smo najgora deca i da ako se ne uozbiljimo sledi italijanski scenario?

To je bilo 31. marta. Imali smo 115 zaraženih.

Istog dana je išla i SMS poruka.

 

To je bilo pre 20 dana. Tog dana smo imali 900 slučajeva, a Češka 3300.

Češka je sada na 6750 a mi na 6600.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, CheshireCat said:

Kako verovati u bilo šta od tih ljudi?

 

Jel se sećate one konferencije kad su napustili demostrativno pričajući da smo najgora deca i da ako se ne uozbiljimo sledi italijanski scenario?

To je bilo 31. marta. Imali smo 115 zaraženih.

Istog dana je išla i SMS poruka.

 

To je bilo pre 20 dana. Tog dana smo imali 900 slučajeva, a Češka 3300.

Češka je sada na 6750 a mi na 6600.

 

Secamo se. I? Sta je onda predlog da radimo? Da ih cekamo sa batinom ispred ulaza, da ih pljujemo, da prestanemo da citamo i komentarisemo temu ako mislimo da bas nista nije tacno? Zasto smo onda ovde ako nicemu ne verujemo?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...