Jump to content

Nekretnine u svetu - rent or buy?


Yoyogi

Recommended Posts

7 minutes ago, zoran59 said:

Priznajem da mi ovaj post nije jasan. Mislio sam da je tako svuda.

Uostalom, zato se kuca ili stan zove "investicija" i zato postoje ljudi koji kupuju nekretnine pa ih izdaju u najam i na razlici otplate i kirije koju naplacuju - zaradjuju.

Stavise, izgleda da se to bas u Japanu mozda ne isplati, jer si napisao da vrednost nekretnine tamo pada sa godinama.

Nisam ekonomista, samo onako seljacki gledam na budjelar, pa te molim da objasnis.

 

 

Amigo, nije uvijek ekonomija presudna.

Ja bih ekonomski bolje prosao da smo placali rentu u stanu umjesto sto smo kupovali kuce.

Al' jbg, zivot kosta kako god okrenes, a imam hobije kojima se ne mogu baviti u stanu (preuredjivanje motora, bastovanstvo, stolarija itd.) jer stvaraju buku i smrad. Na kraju, dodjes na isto - netko placa skupe posjete restoranima i putovanja plus ulaznice za sportska natjecanja prateci tim za koji navija, a ja placam dijelove i farbu ili sjemenke i sadnice.

 

Zato rasprava o ekomomskoj isplativosti ima smisla samo ako te netko bas pita za savjet u njegovoj situaciji, inace je beskorisna.

Igranje saha je neuporedivo jeftinije nego skijanje, ali sumnjam da mozes skijase nagovoriti da predju na sah jer je ekonomski bolje... :classic_biggrin:

 

Zotjo, ovo moze i krace da se kaze: E, deco, mator sam za qrvanje i resih da se skrasim.:lol_2:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

 

Nece biti, pocelo je ovako

 

 

 

Vidis ima sve to na stranama, nema potrebe da ti to sumiras kako si probao.

Kontam da ti nije jasno, jer je tebi jasno samo da si ti nekako u pravu :classic_smile: a lepo sam ti dala i cifre.

Razmisli malo, hipoteka te kosta vise od 4%, porez oko 2%, odrzavanje 5%. Znaci ako nema appreciation nesto znacajno - tebi se sigurno isplati da rentiras vise nego da kupujes. Jer te renta nece kostati sigurno 11% vrednosti godisnje :classic_smile:

Nema ti tu sta da verujes ili ne - to je matematika.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Angelia said:

Vidis ima sve to na stranama, nema potrebe da ti to sumiras kako si probao.

Kontam da ti nije jasno, jer je tebi jasno samo da si ti nekako u pravu :classic_smile: a lepo sam ti dala i cifre.

Razmisli malo, hipoteka te kosta vise od 4%, porez oko 2%, odrzavanje 5%. Znaci ako nema appreciation nesto znacajno - tebi se sigurno isplati da rentiras vise nego da kupujes. Jer te renta nece kostati sigurno 11% vrednosti godisnje :classic_smile:

Nema ti tu sta da verujes ili ne - to je matematika.

Jedino je bitno dodati da,  ako i samo ako, vrednost nekretnina drasticno raste moze da se racuna da je posed nekretnine rentabilniji od rente. Sve ostalo je licna zelja i ako volis da sredjujes kucu po zelji, onda mozes da kazes da si bas hteo da pomeras zidove i sredis onako kako ti volis. 

Ostalo je:"Renta dobija sa svim aspektima!" Ako ti se zapusi kanalizacija, zoves gazdu, crkne frizider, opet gazda. Malo li je?

3 minutes ago, ObiW said:

Održavenje kuće košta 5% godišnje? Ko te to slagao?

Eto posto kod mene cena raste sumanuto, odrzavanje je oko 1-2%. :)

Da ne raste i da je cena onakva, kao kad sam kupio bilo bi 3-4%.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, mrd said:

Jedino je bitno dodati da,  ako i samo ako, vrednost nekretnina drasticno raste moze da se racuna da je posed nekretnine rentabilniji od rente. Sve ostalo je licna zelja i ako volis da sredjujes kucu po zelji, onda mozes da kazes da si bas hteo da pomeras zidove i sredis onako kako ti volis. 

Ostalo je:"Renta dobija sa svim aspektima!" Ako ti se zapusi kanalizacija, zoves gazdu, crkne frizider, opet gazda. Malo li je?

Naravno. Ako je up & coming market ili u razvoju, onda kupovina dobija sigurno.  I ako uzimas nesto sto zahteva ulaganje, pa dodas vrednost.

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Yoyogi said:

 

 

Promenio sam 3 lokacije stanovanja bez garancije da neće biti više. Tek prošle godine je rečeno - nema više. Premeštati zaposlene je uobičajena stvar.

 

Kakve to veze ima što su te premeštali? I ja sam se preselio pa sam kuću koju sam kupio i u kojoj sam živeo dao agenciji da je izdaje u moje ime, i to je funkcionisalo savršeno. Na novoj lokaciji sam naravno opet kupio kuću, pa sam imao dve kuće na dve lokacije. Nije to zakonom zabranjeno, znaš. 

Link to comment
Share on other sites

amortizacija na stambeni objekat je od 0,5 do 2%. 5% je više za montažne objekte ili eventualno neki poslovni objekat gde objekat propada bržim ritmom.

 

Jel može neko od vas da mi da matematički primer o tome da se ne isplati kupiti stan. Recimo dajte mi koliko je kirija za 20 godina vs neki kredit na 20 godina za kupovinu plus ostali troškovi. Meni nikako nije jasna ta teorija čak i po ovim lihvarskim kamatama ovde u srbiji i sa našim kriminalno malim primanjima.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, mrd said:

 

Eto posto kod mene cena raste sumanuto, odrzavanje je oko 1-2%. 🙂

Da ne raste i da je cena onakva, kao kad sam kupio bilo bi 3-4%.

Nema to veze sa cenom kuće već sa cenom rada, i u kakvom je stanju kuća koju si kupio. Ako si kupio novu kuću, prvih 10 godina slabo šta u nju ulažeš. Ako si kupio krš, a ne znaš sam ništa po kući, nebo je granica.

1 minute ago, Klotzen said:

amortizacija na stambeni objekat je od 0,5 do 2%. 5% je više za montažne objekte ili eventualno neki poslovni objekat gde objekat propada bržim ritmom.

 

Jel može neko od vas da mi da matematički primer o tome da se ne isplati kupiti stan. Recimo dajte mi koliko je kirija za 20 godina vs neki kredit na 20 godina za kupovinu plus ostali troškovi. Meni nikako nije jasna ta teorija čak i po ovim lihvarskim kamatama ovde u srbiji i sa našim kriminalno malim primanjima.

To za Srbiju sam i ja čuo: uzmi kiriju, pomnoži sa 240, i to bi trebala da bude cena stana. A nije. Zaključak je  da se u Srbiji izdavanje stanova ne isplati. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ObiW said:

Nema to veze sa cenom kuće već sa cenom rada, i u kakvom je stanju kuća koju si kupio. Ako si kupio novu kuću, prvih 10 godina slabo šta u nju ulažeš. Ako si kupio krš, a ne znaš sam ništa po kući, nebo je granica.

Ja ovde pretpostavljam da placas odrzavanje. Ima tu nakupi se. Samo dvoriste te kosta preko $2000 godisnje. :) Treba farbati na 2-3 godine, zaptivati prozore, krov ti je na 10-15 godina, svasta tu treba dodati na cenu. AC, heater, bojler. Sve to ne placas, kad rentas. :)

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Klotzen said:

amortizacija na stambeni objekat je od 0,5 do 2%. 5% je više za montažne objekte ili eventualno neki poslovni objekat gde objekat propada bržim ritmom.

 

 

Amortizacija se u US radi na 20 godina, da li su racunovodje u pravu, to pitanje moze da se postavi ali ce ti oni koji znaju matematiku to objasniti ovako (ja pitala): u toku zivota kuce (pazi US nije Srbija) u toku 20 godina ces morati da zamenis sve strukturne delove, krov, HVAC, water heater, barem jednom (ako hoces da ima istu vrednost kao kad si kupio) a i plumbing i struja ce da crkavaju i opravljaju se. Moraces i da ulozis u renoviranje, kuhinje, kupatila, ako imas drvene podove moraces da ih refinishujesh na svakih par godina, moraces da zamenis sve appliances.

Izracunali ljudi i rekli pravilo 20 godina. 

To ne znaci da ti neces naci kuce koje nisu renovirane 30, pa i 50 godina, samo im onda i cena to odrazava.

 

Ja sam vec dala primer zasto se ne isplati, i u kojem slucaju. Ta racunica definitivno ne moze da se primeni na Srbiju.

30 minutes ago, ObiW said:

Nema to veze sa cenom kuće već sa cenom rada, i u kakvom je stanju kuća koju si kupio. Ako si kupio novu kuću, prvih 10 godina slabo šta u nju ulažeš. Ako si kupio krš, a ne znaš sam ništa po kući, nebo je granica.

 

Ako si kupio novogradnju onda si u pravu prvih 10 godina nema sta da ulazes, zato ce ti i banka racunati verovatno amortizaciju na 30 godina.

Medjutim Amigo je ovde insistirao da pricamo o prosecnim ljudima, sta god to bilo, a to ce ipak znaciti da ne kupuju bas novogradnju.

 

Mi takodje pricamo o ekonomskoj isplativosti, a za tu racunicu je nebitno da li ti znas da zamenis plocice u kupatilu, ili zamenis solju. I tvoje vreme se racuna u cenu kostanja odrzavanja.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ObiW said:

Kakve to veze ima što su te premeštali? I ja sam se preselio pa sam kuću koju sam kupio i u kojoj sam živeo dao agenciji da je izdaje u moje ime, i to je funkcionisalo savršeno. Na novoj lokaciji sam naravno opet kupio kuću, pa sam imao dve kuće na dve lokacije. Nije to zakonom zabranjeno, znaš. 

 

Kao permanent resident (green card) nesmetano mogu da kupujem nekretnine od 2015. do tada su bile fore sa garancijama i kamatom 1,000% od japanske.

Tada sam se poslednji put premestio.

Stan koji bih ja kupio ne bi smeo da se izdaje. U tim zgradama nema izdavanja, ne volje ljudi da stanuju tamo gde je stalni protok stanara i stavljena je ta zabrana.

Link to comment
Share on other sites

Stan koji bih ja kupio ne bi smeo da se izdaje. U tim zgradama nema izdavanja, ne volje ljudi da stanuju tamo gde je stalni protok stanara i stavljena je ta zabrana.

Naravno i zbog toga je mnogo jeftinije. Imas to pisao ti je [mention=485]Denis Jasharevic[/mention] zove se CO-OP i savet stanara odlucuje da li mozes da prodas novom kupcu. Ako im se ne dopada, moras da trazis novog. Postoje u Cali cak i HOA-e, koje limitiraju da ne mozes da izdas, ako kupis pod njihovom grupom! Gues what, cene tih jedinca su vise od 50% jefitnije od market price.

Ima nesto slicno ovome o cemu ti pises, to se zove affordable housing i ako su ti prihodi pod njihovim spektrumima, dobijes pravo da kupis tu kucu. Problem je sto i kad hoces da je prodas moras da trazis osobu sa istim uslovima koje si ti morao da imas da bi kupio.

Vidis i Japan je naucio nesto od US. :)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, zoran59 said:

Ja bih ekonomski bolje prosao da smo placali rentu u stanu umjesto sto smo kupovali kuce.

 

2 hours ago, Amigo said:

 Kako?

 

Amigo, kad smo doselili u C.C., TX, za prvo vreme smo rentovali 2-bdrm apartment za $450/mo. Mogli smo da ostanemo u njemu.

Ipak, zbog ranije navedenih razloga, kupili smo kucu. Naravno, kredit. Otplata - bila je (druga polovina '90-ih) oko $1300/mo.

Jos niko nije napravio kucu ili stan bas onako kako hocu, pa sam je preuredjivao. Treba i osiguranje. Onda, treba kositi travu u dvoristu, dakle treba i kosilica i benzin. Kad neki djavo procuri, treba krpiti (umesto da stanodavac brine). Da ne detaljisem preterano, ima tu i posla i troska.

Kad smo tu kucu prodali, dobili smo vise nego smo je platili. Svejedno, sumnjam da je razlika pokrila sve ulaganje, da ne govorim o ceni mojeg rada (srecom, umem, hocu i mogu pa mi je besplatno).

 

Sada i ovde, opet preuredjujem kucu. Poslednji put sam kupio kucu i preselio pre valjda oko pola godine. Kuca je bila zapustena, ali ima zdrav temelj i "kostur". Zato sam je dobio za manje od pola cene koliko na papiru vredi. (nevezano, okacicu neke fotke i postove na temi o kucnom majstorisanju koju je pokrenuo Div)

 

Da ne serem preterano, za razliku od rente (prilicno udobnog!) stana i cene stanovanja u sopstvenoj kuci, mogao sam da vec decenijama stavljam okruglo $ 1000/mo na stednju ili, jos bolje, u neki investicioni fond ili na berzu.

 

Al' sta cu, ne vodim se ekonomskom racunicom nego ceifom, a i ovo uredjivanje kuce je hobi i zajebancija. Da neko placa majstore, ne bi mu se isplatilo. Meni se isplati, a jos mi je i veselje.

Svako prema svojoj ludoj glavi, pa nema potrebe do jedni drugima solimo pamet jer je to nesto iz nase perspektive drugacije.

Nagadjam da bi tebi ili nekom drugom Kanadjanu bio dobar provod da u pola nominalne cene dobijete karte za vazan hokejski mec i pogledate ga.  Meni bi to bile bacene pare jer me hokej ne zanima, ni ne znam pravila.

 

Tako je i sa nekretninom. Jednome muka, drugome veselje a trecemu ekonomska racunica.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@zoran59 u mom selu a i sire, kuce su otisle gore najmanje od 3 do 4 puta u poslednjih 20 godina.

Nije nas dotakla kriza koja se desila u USA, jer banke nisu dijelile nekontrolisano kredite. Kamate su rekordno niske.

Znaci ako je kuca bila 200 hiljada, sada je od 700 do 800.

Toronto je naravno rekorder u cijenama, nije nista neobicno da je vrijednost jedne solidne kuce porasla za milion dolara.

Sad tu je problem ako zelis da iskoristis te pare, moras da odes u neki drugi, manji i jeftiniji grad, kojih ima u krugu od sat, dva voznje, prodas, kupis i razliku u dzep, npr 400/500 hiljada.

Ja tu mogucnost skoro da nemam, jer ja sam vec u tom najjeftinijem dzepu.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

 

Sad tu je problem ako zelis da iskoristis te pare, moras da odes u neki drugi, manji i jeftiniji grad, kojih ima u krugu od sat, dva voznje, prodas, kupis i razliku u dzep, npr 400/500 hiljada.

Ja tu mogucnost skoro da nemam, jer ja sam vec u tom najjeftinijem dzepu.

A ako ne zelis da zivis u jeftinijem gradu? Nego hoces da zivis u centru Toronta. Aj sad ne ono bas zgrada sa bazenom i gymom, nesto jednostavnije. U torontu sam bila jednom, i to na dan, ali predpostavljam da je slicno kao Philly, ili bilo koji veliki grad u US, ono suvi centar je gomila luksuznih zgrada - pa onda ide onaj drugi krug koji voli da se zove centar, ali neces pesaka stici do centra, pricam o tom drugom krugu. Koji generalno ima stabilne cene, ne skacu nesto u ludilo

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Angelia said:

A ako ne zelis da zivis u jeftinijem gradu? Nego hoces da zivis u centru Toronta. Aj sad ne ono bas zgrada sa bazenom i gymom, nesto jednostavnije. U torontu sam bila jednom, i to na dan, ali predpostavljam da je slicno kao Philly, ili bilo koji veliki grad u US, ono suvi centar je gomila luksuznih zgrada - pa onda ide onaj drugi krug koji voli da se zove centar, ali neces pesaka stici do centra, pricam o tom drugom krugu. Koji generalno ima stabilne cene, ne skacu nesto u ludilo

 

Ma rastei to ne samo u Torontu, nego u cijelom Ontariju. Ne mozes to da poredis sa Filadelfijom. rekao sam ti vec da su cijene u poslednjih 20 godina otisle najmanje 3 puta u Ontariju.

 

Vidis koliki je to rast u poslednje dvije decenije.

 

Historical-Toronto-Housing-Prices.webp

 

 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Amigo said:

 

Ma rastei to ne samo u Torontu, nego u cijelom Ontariju. Ne mozes to da poredis sa Filadelfijom. rekao sam ti vec da su cijene u poslednjih 20 godina otisle najmanje 3 puta u Ontariju.

 

Vidis koliki je to rast u poslednje dvije decenije.

 

Historical-Toronto-Housing-Prices.webp

 

 

Ti samo tvoj haustor, pa tvoj haustor. Ne citas nista sto ti se kaze, a price su iz prve ruke. Da u tvom predgradju Detroita, su cene porasle par puta. Na nekim mestima u SF zalivu su porasle vise od 10 puta za poslednjih 20 godina, ali u nekim drugima gradovima, Reno, Elko Carson City, Virginia City, nisu. Da ne pominjem Iova, ili neke fly over drzavice, pa OH Columbus, Cleveland i neka druga mesta nisu skocila ni par % u poslednjih 20 godina. Sta ti to govori, da li da odes u Elko i kupis nekretninu, ili da rentiras dok ti treba?

Nisi procitao nista, nisi cak ni pokusao da razmislis sta je to profit, a sta gubitak, nego onako, rekao mi jedan covek.

Go for it.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Amigo said:

 

Ma rastei to ne samo u Torontu, nego u cijelom Ontariju. Ne mozes to da poredis sa Filadelfijom. rekao sam ti vec da su cijene u poslednjih 20 godina otisle najmanje 3 puta u Ontariju.

 

Vidis koliki je to rast u poslednje dvije decenije.

 

 

Rastu cene i u Filiju, samo zavisi gde, nisam te to pitala.

Pitala sam te sta u onim delovima gde su cene relativno stabilne, tj rastu nesto nebitno u odnosu na inflaciju. To da overall rastu, je kad izvuces prosek.

Podsetio si me na onu scenu iz Goldmember kad ucenjuje svet, pa ga pitaju koliko da plate a on kaze nesto kao "i want ....a million dollars". A oni ga svi gledaju zbunjeno.

 

To sto si ti kupio recimo nekretninu pre 20-30 godina, za 200k, nema istu vrednost kao danasnjih 200k. Ima nesto sto se zove discount CF, ali da te ne zbunjujem dalje posto ne planiram da to objasnjavam.

 

Ono sto si mogao da priushtish za 200k pre 20-30 godina, nije isto sto mozes da kupis danas.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mrd said:

Ti samo tvoj haustor, pa tvoj haustor. Ne citas nista sto ti se kaze, a price su iz prve ruke. Da u tvom predgradju Detroita, su cene porasle par puta. Na nekim mestima u SF zalivu su porasle vise od 10 puta za poslednjih 20 godina, ali u nekim drugima gradovima, Reno, Elko Carson City, Virginia City, nisu. Da ne pominjem Iova, ili neke fly over drzavice, pa OH Columbus, Cleveland i neka druga mesta nisu skocila ni par % u poslednjih 20 godina. Sta ti to govori, da li da odes u Elko i kupis nekretninu, ili da rentiras dok ti treba?

Nisi procitao nista, nisi cak ni pokusao da razmislis sta je to profit, a sta gubitak, nego onako, rekao mi jedan covek.

Go for it.

 

A, koliko su porasle cene najma stanova u delovima CA, u SF zalivu, u kojima su 10 puta povećane cene za kupovinu stana ili kuće?

Da li je moguće da nisu rasle srazmerno?

Link to comment
Share on other sites

 
A, koliko su porasle cene najma stanova u delovima CA, u SF zalivu, u kojima su 10 puta povećane cene za kupovinu stana ili kuće?
Da li je moguće da nisu rasle srazmerno?
Stan u kome sam ja živeo 2000 i plaćao $1450 je sada $2750. U tom delu 3sobna bila $270k, a sada je oko $2mil. U drugim delovima je još drastičnije. Svi stranci hoće u Cali što Diže cenu. Kinezi samo useljavaju, valda im Kina nije dovoljno dobra. Samo 200milja u centralnoj Cali to izgleda mnogo drugačije. Cene su mnoge niže.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, mrd said:

Naravno i zbog toga je mnogo jeftinije. Imas to pisao ti je [mention=485]Denis Jasharevic[/mention] zove se CO-OP i savet stanara odlucuje da li mozes da prodas novom kupcu. Ako im se ne dopada, moras da trazis novog. Postoje u Cali cak i HOA-e, koje limitiraju da ne mozes da izdas, ako kupis pod njihovom grupom! Gues what, cene tih jedinca su vise od 50% jefitnije od market price.

Ima nesto slicno ovome o cemu ti pises, to se zove affordable housing i ako su ti prihodi pod njihovim spektrumima, dobijes pravo da kupis tu kucu. Problem je sto i kad hoces da je prodas moras da trazis osobu sa istim uslovima koje si ti morao da imas da bi kupio.

Vidis i Japan je naucio nesto od US. :)

 

Ne, nema toga. "mansion", gde samo vlasnici žive, unapred poznato, nema izdavanja i osim vlasništva nema drugog kriterijuma. A opšte zgrade, bez security, tu se niko ne zadržava duže od 2-3 godine. Stanovi u njima su baš mnogo jeftiniji kada dođu na prodaju. One se tako i prave - za izdavanje i to su one koje se ruše, ne renoviraju, posle nekog vremena (decenije).

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Klotzen said:

Jel može neko od vas da mi da matematički primer o tome da se ne isplati kupiti stan. Recimo dajte mi koliko je kirija za 20 godina vs neki kredit na 20 godina za kupovinu plus ostali troškovi. Meni nikako nije jasna ta teorija čak i po ovim lihvarskim kamatama ovde u srbiji i sa našim kriminalno malim primanjima.

 

To sve zavisi od slucaja do slucaja. Naprimer, ja sam dugo u stanu i placam ga mesecno 1156 dolara, od Aprila 1184, to je godisnje povecanje.

 

Ali moj stan je danas 2120 dolara, za toliko bi ga izdali - ako bih se ja iselio. Rente su ekslodirale poslednjih 2-3 godine, pre toga su skoro 15 godina prilicno mirovale.

 

Preko puta moje zgrade se gradi zgrada sa stanovima za prodaju.

 

Stan dvosoban, ali skoro duplo manji od mog, tako ih danas prave - manji od japanskih - kosta 645.000 $. Mesecna rata sa 3% i ucescem 10% na 20 godina je 3314$. Podeli i ucesce na 240 meseci to je sada 3582 dolara mesecno.

 

Odrzavanje (condo fee) se placa mesecno 445 dolara i porez na stan otprilike 250, znaci mesecno bacas u bunar 700 dolara.

 

ZNACI KADA KUPIS TAJ STAN TVOJA MESECNA OBAVEZA JE 4228 DOLARA.

 

KAO STO REKOH JA MESECNO PLACAM 1156:s_d: SVE.

 

Eto .......... mesecna razlika je 3072 dolara ili u srbskoj valuti 2109 Evrica narednih 240 meseci. Sa tim parama se moze mnogo toga uraditi.

 

Prakticno, ja bih bio teski idiot da napustim ovaj stan i kupim novi. Tako ja to vidim.

 

Drugi stan koji placam 1650 dolara za decu, koji rentiram vec 15 godina, a koji se trenutno izdaje za > 3000$ ........ o njemu i da ne pricam. To su neke nenormalne cifre. Stanovi te velicine se vise i ne prave, u zgradi preko puta kosta 2,7 miliona, ali je to neki penthouse, teski luksuz - pa nije za poredjenje.

 

 

 

 

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

Pa evo tvoj jaran Yoyogi renta vec 17 godina i sta mu fali? Jos uvek se razmislja da li da kupi nesto .......... kako ne razumes, neko nece, neko ne moze ...... 100 ljudi 100 ....... 

 

Pitaj moje biografe na forumu, oni mogu da ti potvrde da je Yoyogi kupio prvu nekretninu u Australiji čim je postao državljanin. Otplatio za 5 godina. Pozdrav sa balkona iz Sidneja, Australija

 

2020firstrealestate01.jpg

 

Onda, kada se preselio u Japan, da ni on ni ona , moj aćerka, ni njeno potomstvo ne budu u tom ludilu nekretnina.

 

Kupio 2008. stan u Bangkoku, kesh pare i tu provodi 70 dana godišnje, sve školske raspuste

 

2019workthai04.jpg

 

To je sada razmišljanje. Šta će meni 3-soban stan (u vlasništvu) kada ćerka ode u svoj život? Bolje da joj kupim 1-soban stan da bude sama i da radi šta hoće.

 

Šta će meni trosoban stan kada ćerka ode, žena će ići u Thai najbolje mesece tamo, dolaziti u Japan najbolje mesece ovde, i ja isto. Meseci tamo, vamo, šta će nam veliki stan.

 

Iz rentiranog 3-sobnog  stana možemo da se povučemo u ono što nam treba (da kupimo manje) ali iz kupljenog 3 sobnog, teško.

Edited by Yoyogi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...