Jump to content

Nekretnine u svetu - rent or buy?


Yoyogi

Recommended Posts

46 minutes ago, Amigo said:

Cime ces kupiti neki veci kompleks gdje bi bilo mjesta da jedan stan das majstoru da ti odrzava apartmane.

Tu eto nastupa cela kolizija. Snadji se baki. Uzmi investment credit!

48 minutes ago, Amigo said:

Pogotovu da neces nikada naci majstora da samo za rentu radi za tebe, ko je lud da tako nesto prihvati.

Hoce da radi, ako su rente vise od njegovog prihoda u firmi. Nisi jos sreo coveka da ti kaze. :)

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, mrd said:

Tu eto nastupa cela kolizija. Snadji se baki. Uzmi investment credit!

Hoce da radi, ako su rente vise od njegovog prihoda u firmi. Nisi jos sreo coveka da ti kaze. 🙂

 

Znaci covek radi za rentu, ne treba da jede :59:

 

Nego nevezano za ovo, mislim da posebno treba pomenuti jednu stavku pri kupovini kondominujuma, gdje kondo korporacije naplacuju condo fee, tj odrzavanje zgrade. Uglavnom jedna pljacka kupaca, gdje se naplacuje po 600/700/800 dolara mjesecno, koja je mene odvratila od te ideje kupovine stana.

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, nssa said:

 

Izvini, mora da sam pobrkao, cinilo mi se da si na ovom ili bivsem forumu spominjala banku, secam se sigurno da si spominjala da radis nesto u vezi corporate tax.

 

Nijedna investicija, a kupovina nekretnina se vodi kao investicija, nije bez potpunog rizika. Kad govorimo o renta vs kupovina to mozemo da poredimo, recimo, sa stednja vs investicija (fondovi, stock...etc).

Sto se tice porasta vrednosti nekretnine ne moras da budes bas vidovit, nego strpljiv. Cak i da porast nije tako visok da je prosecno 5% godisnje, uz otplatu kredita (podizanje svog udela u stanu) kao vlasnik on bi imao (bar) neku vrednost koju kad renta nema. Da je novac (razliku)  investirao isto je pitanje da li bi pogodio pravu investiciju (bio vidovit). Nadam se da mi ne govorimo o spekulacijama sa nekretninama gde kupujes da bi preprodavao. To su razlike kao, recimo day trading vs long term trading. Vaze potpuno druga pravila.

 

Real estate bublle koji se dogodio u USA je posledica nepostojanja regulative. Za tvoju informaciju u Ontariju je od 2018 uveden tzv. mortgage stress test po kojem da bio ti bio odobren kredit moras da "prodjes" sa kamatom koja je 2% (cini mise toliko) veca od trenutne trzisne. Negativni trend cena nekretnina se korigovao za manje od godinu dana sto isto mozes da vidis na grafikonu koji je Amigo postavio. To pravilo je uvedeno da zbog visokih cena nekretnina kupci ne bi masovno dolazili u poziciju da ne mogu da servisiraju kredite. Sto ima za rezultat i stabilnije trziste.

 

Jesam pominjala corporate tax, ali ne i banku. Nema potrebe da se izvinjavas samo mi bilo smesno, kako takve price zvuce.

 

Vidis, ja sam upravo o tome pricala da postoje situacije u kojima izbor da investiras u nekretninu, i za svoje koriscenje, nije najbolja moguca investicija. Te bi se tako rentiranje vise isplatilo, jer bi svoj kapital stavio u neku bolju investiciju, sa boljim ROI. Naravno i ta investicija ide sa rizikom, ali to naravno moze da nosi i bolji profit. Imas recimo private equity funds koji nude poprilicno sigurne visoke povracaje, pa onda investment banke, sa nesto nizim ali jos uvek vise nego nekretnine. Naravno da treba ukalkulisati rizik.

 

Naravno ako je kapital mali, kupovina kuce je mozda jedina opcija u pocetku.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Angelia said:

Jesam pominjala corporate tax, ali ne i banku. Nema potrebe da se izvinjavas samo mi bilo smesno, kako takve price zvuce.

 

Vidis, ja sam upravo o tome pricala da postoje situacije u kojima izbor da investiras u nekretninu, i za svoje koriscenje, nije najbolja moguca investicija. Te bi se tako rentiranje vise isplatilo, jer bi svoj kapital stavio u neku bolju investiciju, sa boljim ROI. Naravno i ta investicija ide sa rizikom, ali to naravno moze da nosi i bolji profit. Imas recimo private equity funds koji nude poprilicno sigurne visoke povracaje, pa onda investment banke, sa nesto nizim ali jos uvek vise nego nekretnine. Naravno da treba ukalkulisati rizik.

 

Naravno ako je kapital mali, kupovina kuce je mozda jedina opcija u pocetku.

 

Ja sam prilicno fleksibilan i sa boldovanim mogu da se lako slozim. Ono sto ja hocu da kazem da je ta investicija izuzetno dobra, posebno u nedostatku staklene kugle i vidovitosti u pronalazenju investicija sa vecim prinosom a manjim rizikom. I naravno ovo boldovano je daleko od tvrdnje da je renta bolja nego kupovina (u Torontu naravno).

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Amigo said:

 

Znaci covek radi za rentu, ne treba da jede :59:

 

Nego nevezano za ovo, mislim da posebno treba pomenuti jednu stavku pri kupovini kondominujuma, gdje kondo korporacije naplacuju condo fee, tj odrzavanje zgrade. Uglavnom jedna pljacka kupaca, gdje se naplacuje po 600/700/800 dolara mjesecno, koja je mene odvratila od te ideje kupovine stana.

 

Ovo se cuje od ljudi koji ne razumeju sta se sve placa kroz condo maintenance fee. Kada bi prosli kroz sve stavke i uporedili sa troskovima odrzavanja kuce verovatno bi dosli do toga da nije jeftino ali daleko od pljacke. I naravno koliko ko ceni pogodnsoti koje mu zivot u condominiumu (razlikuje se i od rentanja stana) pruza.

 Kad cujem da je condoo fee pljacka, mogu gotovo sa sigurnoscu da kazem da osoba nije zivela u condominiumu ili nije razumela sta placa i to vrednovala. Kao i kod renta vs kupovina imamo i preferencije kuca vs condo. Sto bi rekli nije sve za svakoga.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, nssa said:

 

Ovo se cuje od ljudi koji ne razumeju sta se sve placa kroz condo maintenance fee. Kada bi prosli kroz sve stavke i uporedili sa troskovima odrzavanja kuce verovatno bi dosli do toga da nije jeftino ali daleko od pljacke. I naravno koliko ko ceni pogodnsoti koje mu zivot u condominiumu (razlikuje se i od rentanja stana) pruza.

 Kad cujem da je condoo fee pljacka, mogu gotovo sa sigurnoscu da kazem da osoba nije zivela u condominiumu ili nije razumela sta placa i to vrednovala. Kao i kod renta vs kupovina imamo i preferencije kuca vs condo. Sto bi rekli nije sve za svakoga.

 

Ma covek masovno nema pojma o cemu prica, ostao mentalno u BiH, samo telo mu je na ovom kontinentu, ali sam izgubio volju da ga ispravljam, to je full time posao 🤣. Uzmi zgradu 100 stanova, 500$ recimo fee, pa njima treba 4 meseca od svih stanara samo security da plate. Gde je odrzavanje zgrade, ciscenje, uklanjanje snega, popravke, condo menadzment ........ 

 

Plus ona klauzula da se mora imati u rezervi para koliko treba zgrada da se odrzava valjda 5 godina , a da nijedan stanar nije u stanju da plati condo fee. 

 

Ne zna on to, on jos u samoupravnom socijalizmu.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Ma covek masovno nema pojma o cemu prica, ostao mentalno u BiH, samo telo mu je na ovom kontinentu, ali sam izgubio volju da ga ispravljam, to je full time posao 🤣. Uzmi zgradu 100 stanova, 500$ recimo fee, pa njima treba 4 meseca od svih stanara samo security da plate. Gde je odrzavanje zgrade, ciscenje, uklanjanje snega, popravke, condo menadzment ........ 

 

Plus ona klauzula da se mora imati u rezervi para koliko treba zgrada da se odrzava valjda 5 godina , a da nijedan stanar nije u stanju da plati condo fee. 

 

Ne zna on to, on jos u samoupravnom socijalizmu.

 

 

Nije on jedini koji tako misli, cuo sam ja to od prilicno velikog broja ljudi (ne samo od  "nasih"), cak i od onih koji zive u condo. Preko 20 god. zivim u condo a od toga sam preko 15 clan Board of Directors u 2 razlicite zgrade. Rekao bih da upravljanje zgradom poznajem dosta dobro.

Ovo podvuceno moze da se dogodi samo teoretski, da se fee ne placaju toliko dugo i od tolikog broja vlasnika. Zgrada bi otisla u bankrot. Rezervni fond nije za tekuce odrzavanje vec za zamenu dotrajalih ili poboljsanja elemenata zgrade. Ali sad vec idemo u detalje. Medjutim ako nekoga interesuje mogu da pojasnim.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Ma covek masovno nema pojma o cemu prica, ostao mentalno u BiH, samo telo mu je na ovom kontinentu, ali sam izgubio volju da ga ispravljam, to je full time posao 🤣. Uzmi zgradu 100 stanova, 500$ recimo fee, pa njima treba 4 meseca od svih stanara samo security da plate. Gde je odrzavanje zgrade, ciscenje, uklanjanje snega, popravke, condo menadzment ........ 

 

Plus ona klauzula da se mora imati u rezervi para koliko treba zgrada da se odrzava valjda 5 godina , a da nijedan stanar nije u stanju da plati condo fee. 

 

Ne zna on to, on jos u samoupravnom socijalizmu.

Ne zna on ni sta sve treba da se radi, kao i da $2,500 renta dzabe dodje kao plata od 12*$2,500=$30,000 sto ti dodje skoro kao plata, ali sta da se radi, jos mu covek nije rekao da je to ok.

Mene cesto pomera to istresanje iz rukava, to ne postoji, nikada nisam vid'o.

Sto se HOA-e tice, ja ih ne volim, ali samo iz razloga sto u socijalizam i zajednicke akcije ne verujem. Za obican zivot, HOA je super, crkne ti ograda, zoves oni poprave, krov pocne da prokisnjava, oni poprave. 

Dosta je, ako se bolje razmisli, samo ta ograda i krov, sta ti vise treba. Ne mora svako da ima bazen, neki ni da plivaju ne znaju. :)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nssa said:

 

Ovo se cuje od ljudi koji ne razumeju sta se sve placa kroz condo maintenance fee. Kada bi prosli kroz sve stavke i uporedili sa troskovima odrzavanja kuce verovatno bi dosli do toga da nije jeftino ali daleko od pljacke. I naravno koliko ko ceni pogodnsoti koje mu zivot u condominiumu (razlikuje se i od rentanja stana) pruza.

 Kad cujem da je condoo fee pljacka, mogu gotovo sa sigurnoscu da kazem da osoba nije zivela u condominiumu ili nije razumela sta placa i to vrednovala. Kao i kod renta vs kupovina imamo i preferencije kuca vs condo. Sto bi rekli nije sve za svakoga.

 

Ja vrlo dobro razumijem sta se tu placa, jer ja sam imao jedan townhouse za rentanje. Tu je to bilo podnosljivo, medjutim condo fee po zgradama po 700 dolara mjesecno je ipak malo previse. 

Ja ne kazem da to nije luksuz, ko voli, ne mora nista da radi, platis i to je to, medjutim kada malo izracunas da taj mjesecni condo fee prebacis u hipoteticki mortgage, onda je to nekih 150.000 dolara. 

Osim toga postoje i kondos bez odrzavanja, jel tako?

 

20 minutes ago, Denis Jasharevic said:

Ma covek masovno nema pojma o cemu prica, ostao mentalno u BiH, samo telo mu je na ovom kontinentu, ali sam izgubio volju da ga ispravljam, to je full time posao 🤣. Uzmi zgradu 100 stanova, 500$ recimo fee, pa njima treba 4 meseca od svih stanara samo security da plate. Gde je odrzavanje zgrade, ciscenje, uklanjanje snega, popravke, condo menadzment ........ 

 

Plus ona klauzula da se mora imati u rezervi para koliko treba zgrada da se odrzava valjda 5 godina , a da nijedan stanar nije u stanju da plati condo fee. 

 

Ne zna on to, on jos u samoupravnom socijalizmu.

 

Ja ne znam gdje si ti mentalno, u Surdulici ili tako nesto, sto nije ni bitno, ali za ove rasprave jednostavno nisi kvalifikovan.

Mogu ti reci da si jedini covek koga poznajem, nema veze sto je virtuelno, da je dosao u Kanadu i nije uspio da uradi ono osnovno, da ima svoj krov nad glavom.

Pa da si ostao u i SFRJ do sada bi dobio stan.

Pogotovu sto su uslovi ovde za to bili idealni kada si stigao.

 

2 minutes ago, nssa said:

Nije on jedini koji tako misli, cuo sam ja to od prilicno velikog broja ljudi (ne samo od  "nasih"), cak i od onih koji zive u condo.

 

Valjda ima neki razlog onda.

 

2 minutes ago, nssa said:

Preko 20 god. zivim u condo a od toga sam preko 15 clan Board of Directors u 2 razlicite zgrade. Rekao bih da upravljanje zgradom poznajem dosta dobro.

Ovo podvuceno moze da se dogodi samo teoretski, da se fee ne placaju toliko dugo i od tolikog broja vlasnika. Zgrada bi otisla u bankrot. Rezervni fond nije za tekuce odrzavanje vec za zamenu dotrajalih ili poboljsanja elemenata zgrade. Ali sad vec idemo u detalje. Medjutim ako nekoga interesuje mogu da pojasnim.

 

Ja razumijem da si ti zadovoljan. Imas neki svoj odnos prema tome i vrednujes to na neki svoj nacin.

Sto se tice detalja, mozes li reci koliko to predstavlja mjesecno kod tebe?

 

1 minute ago, mrd said:

Ne zna on ni sta sve treba da se radi, kao i da $2,500 renta dzabe dodje kao plata od 12*$2,500=$30,000 sto ti dodje skoro kao plata, ali sta da se radi, jos mu covek nije rekao da je to ok.

Mene cesto pomera to istresanje iz rukava, to ne postoji, nikada nisam vid'o.

Sto se HOA-e tice, ja ih ne volim, ali samo iz razloga sto u socijalizam i zajednicke akcije ne verujem. Za obican zivot, HOA je super, crkne ti ograda, zoves oni poprave, krov pocne da prokisnjava, oni poprave. 

Dosta je, ako se bolje razmisli, samo ta ograda i krov, sta ti vise treba. Ne mora svako da ima bazen, neki ni da plivaju ne znaju. 🙂

 

Drugar, ti kupujes zgrade, veliki si biznismen, zamisli znas cak i da plivas :roflmao:, stvarno na to nema nista da se kaze, osim cestitam.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Amigo said:

 

Ja vrlo dobro razumijem sta se tu placa, jer ja sam imao jedan townhouse za rentanje. Tu je to bilo podnosljivo, medjutim condo fee po zgradama po 700 dolara mjesecno je ipak malo previse. 

Ja ne kazem da to nije luksuz, ko voli, ne mora nista da radi, platis i to je to, medjutim kada malo izracunas da taj mjesecni condo fee prebacis u hipoteticki mortgage, onda je to nekih 150.000 dolara. 

Osim toga postoje i kondos bez odrzavanja, jel tako?

 

Valjda ima neki razlog onda.

Ja razumijem da si ti zadovoljan. Imas neki svoj odnos prema tome i vrednujes to na neki svoj nacin.

Sto se tice detalja, mozes li reci koliko to predstavlja mjesecno kod tebe?

 

 

Prvo nema condo/stan bez condo fee, postoje townhouses bez condo fee. Druga stavr je da je condo fee za stan i townhouse pokriva drugacije troskove

 

Kroz razgovor sa ljudima kojima je condo fee "pljacka" sam zakljucio da je jedan od glavnih razloga nerazumevanje troskova. A to cu ti objasniti kroz troskove u mom sadasnjem stanu. Za stan od nesto preko 1300 sqf fee je oko $850/mesecno. Taj fee pokriva vodu, struju, gas, tekuce odrzavanje, security (ukljucujuci concierge 24/7), ciscenje zgrade, snega, landscaping, osiguranje zgrade, fitnes centar sa bazenom i teniskim terenima, kablovsku, internet. Takodje ukljucuje i rezervni fond kroz koji se vrsi zamena svih instalacija i elemenata u zgradi. Jedino sto dodatno placam je telefon i osiguranje stvari u stanu.

Medjutim ako ne koristis sadrzaje koje imas onda ti se i racunica menja. recimo fitnes centar. koliko kosta mesecna clanarina pa puta broj clanova porodice koji to koriste, ili clanarina u tenis klubu i najam terena. internet i kablovska je valjda jasno.

Taj fee je u novim stanovima nizi jer mnogi imaju posebno merenje struje i prvih 5 godina ne moraju da uplacuju u rezervni fond zgrade.

 

Kad uporedjujes sa troskovima kuce onda treba uporedjivati visegodisnja izdavanja kod odrzavanja kuce jer menjas/popravljas krov svakih 10-15 godina, bojler i grejac mozda svakih 20, prozore isto tako...dok u stanu to placas na mesecnom nivou, plus kroz redovno odrzavanje i zamenu elemenata zgrade (i "zdrav" rezervni fond) odrzavas trzisnu vrednost nekretnine, jer i kucu ako hoces da prodas po odogovarajucoj ceni na trzistu, moras da u nju ulazes redovno. Kad kupac podize kredit dodje procenitelj kreditora da odredi vrednost nekretnine na osnovu koje kupac dobija kredit.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, nssa said:

 

Prvo nema condo/stan bez condo fee, postoje townhouses bez condo fee. Druga stavr je da je condo fee za stan i townhouse pokriva drugacije troskove

 

Kroz razgovor sa ljudima kojima je condo fee "pljacka" sam zakljucio da je jedan od glavnih razloga nerazumevanje troskova. A to cu ti objasniti kroz troskove u mom sadasnjem stanu. Za stan od nesto preko 1300 sqf fee je oko $850/mesecno. Taj fee pokriva vodu, struju, gas, tekuce odrzavanje, security (ukljucujuci concierge 24/7), ciscenje zgrade, snega, landscaping, osiguranje zgrade, fitnes centar sa bazenom i teniskim terenima, kablovsku, internet. 

 

To je odlican deal. Sasvim razumno i ok.

Moj drugar ima condo, mislim da placa oko 650, ukljucena samo voda, sto je bilo i u mom townhouse, samo ne toliko i naravno pored vode puni se rezervni fond. 650 samo za vodu i fond je za mene vec skupo. 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Amigo said:

 

To je odlican deal. Sasvim razumno i ok.

Moj drugar ima condo, mislim da placa oko 650, ukljucena samo voda, sto je bilo i u mom townhouse, samo ne toliko i naravno pored vode puni se rezervni fond. 650 samo za vodu i fond je za mene vec skupo. 

 

$650 samo za vodu i rezervni fond jeste skupo. Gde je drugar? U Torontu?

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, nssa said:

 

$650 samo za vodu i rezervni fond jeste skupo. Gde je drugar? U Torontu?

 

Nije cak ni Toronto, London. To je kod tebe super.

 

Nema bas ta zgrada, ali evo nesto slicno u blizini, ispravka, ukljuceno je i osiguranje.

 

https://www.realtor.ca/real-estate/21524852/155-kent-street-908-london

 

Maintenance Fees
$640 Monthly
Maintenance Fees Include
Insurance, Property Management, Ground Maintenance, Water
 
ili ova zgrada, samo osiguranje
 
 
Maintenance Fees
$686 Monthly
Maintenance Fees Include
Insurance, Landscaping, Ground Maintenance
Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, nssa said:

 

 

Taj fee je u novim stanovima nizi jer mnogi imaju posebno merenje struje i prvih 5 godina ne moraju da uplacuju u rezervni fond zgrade.

 

 

 

 

Imate gde su utilities ukljucene? 

 

2 hours ago, nssa said:

 

Kad uporedjujes sa troskovima kuce onda treba uporedjivati visegodisnja izdavanja kod odrzavanja kuce jer menjas/popravljas krov svakih 10-15 godina, bojler i grejac mozda svakih 20, prozore isto tako...dok u stanu to placas na mesecnom nivou, plus kroz redovno odrzavanje i zamenu elemenata zgrade (i "zdrav" rezervni fond) odrzavas trzisnu vrednost nekretnine, jer i kucu ako hoces da prodas po odogovarajucoj ceni na trzistu, moras da u nju ulazes redovno. Kad kupac podize kredit dodje procenitelj kreditora da odredi vrednost nekretnine na osnovu koje kupac dobija kredit.

 

I zato u cenu kostanja kuce moras da uracunas amortizaciju, jer se odrzavanje ne radi na mesecnoj bazi.

Link to comment
Share on other sites

Taj fee pokriva vodu, struju, gas, tekuce odrzavanje, security (ukljucujuci concierge 24/7), ciscenje zgrade, snega, landscaping, osiguranje zgrade, fitnes centar sa bazenom i teniskim terenima, kablovsku, internet. Takodje ukljucuje i rezervni fond kroz koji se vrsi zamena svih instalacija i elemenata u zgradi. Jedino sto dodatno placam je telefon i osiguranje stvari u stanu.

3 hours ago, Angelia said:

Imate gde su utilities ukljucene? 

 

I zato u cenu kostanja kuce moras da uracunas amortizaciju, jer se odrzavanje ne radi na mesecnoj bazi.

 

Kod nas su utilities ukljucene u najvecem delu stanova i rentanih i condo. To se radi iz cisto tehnickih razloga. Jedino se ponegde posebno placa struja jer je strujomer jednostavno i jeftino postaviti jer svaki stan mora da ima razvodnu tablu. Vodu je tesko meriti jer je instalaciju jednostavnije i jeftinije razvoditi samo po vertikali a ne i horizontalno. Za merenje je potrbno da imas jedan ulaz vode u stan . Sto se tice gasa to bi bio najskuplji deo instalacija posto bi morao da se razvodi po citavoj zgradi a ne samo do centralnih bojlera.

Jedino sto se u poslednjih 10 tak godina pojavljuju condo sa strujomerima pa se stryuja placa van condo fee.

Posto si propustila moj post gde sam nabrojao sta je kod mene ukljuceno u condo fee da ponovim:

" Taj fee pokriva vodu, struju, gas, tekuce odrzavanje, security (ukljucujuci concierge 24/7), ciscenje zgrade, snega, landscaping, osiguranje zgrade, fitnes centar sa bazenom i teniskim terenima, kablovsku, internet. Takodje ukljucuje i rezervni fond kroz koji se vrsi zamena svih instalacija i elemenata u zgradi. Jedino sto dodatno placam je telefon i osiguranje stvari u stanu.

Kablovska i internet su, koliko znam, izuzetno retko ukljuceni u rentu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Amigo said:

 

Nije cak ni Toronto, London. To je kod tebe super.

 

Nema bas ta zgrada, ali evo nesto slicno u blizini, ispravka, ukljuceno je i osiguranje.

 

https://www.realtor.ca/real-estate/21524852/155-kent-street-908-london

 

Maintenance Fees
$640 Monthly
Maintenance Fees Include
Insurance, Property Management, Ground Maintenance, Water
 
ili ova zgrada, samo osiguranje
 
 
Maintenance Fees
$686 Monthly
Maintenance Fees Include
Insurance, Landscaping, Ground Maintenance

 

Informacija sta je ukljuceno u condo fee sa sajta real estate agenta nija bas najpouzdanija. Gotovo sam siguran da ukljucuje najmanje gas i vecinu stvari koje pokriva i moj condo fee zavisno sta imaju od dodatnih sadrzaja. Najbolje je da njega pitas sta dodatno placa. Nezaboravi da se condo fee odredjuje prema procentu povrsine stana u ukupnoj stambenoj povrsini zgrade. U tom istom procentu si i vlasnik zajednickih elemenata. recimo ovaj stan od 2000 sqf ako je ukupna stambena povrsina u zgradi 200 000 sqf on ucestvuje sa 1% u budzetu zgrade.

Inace je ova nekretnina otprilike duplo jeftinija nego u Toronto, a za potpuno nove zgrade i  3 puta.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, nssa said:

Taj fee pokriva vodu, struju, gas, tekuce odrzavanje, security (ukljucujuci concierge 24/7), ciscenje zgrade, snega, landscaping, osiguranje zgrade, fitnes centar sa bazenom i teniskim terenima, kablovsku, internet. Takodje ukljucuje i rezervni fond kroz koji se vrsi zamena svih instalacija i elemenata u zgradi. Jedino sto dodatno placam je telefon i osiguranje stvari u stanu.

 

Kod nas su utilities ukljucene u najvecem delu stanova i rentanih i condo. To se radi iz cisto tehnickih razloga. Jedino se ponegde posebno placa struja jer je strujomer jednostavno i jeftino postaviti jer svaki stan mora da ima razvodnu tablu. Vodu je tesko meriti jer je instalaciju jednostavnije i jeftinije razvoditi samo po vertikali a ne i horizontalno. Za merenje je potrbno da imas jedan ulaz vode u stan . Sto se tice gasa to bi bio najskuplji deo instalacija posto bi morao da se razvodi po citavoj zgradi a ne samo do centralnih bojlera.

Jedino sto se u poslednjih 10 tak godina pojavljuju condo sa strujomerima pa se stryuja placa van condo fee.

Posto si propustila moj post gde sam nabrojao sta je kod mene ukljuceno u condo fee da ponovim:

" Taj fee pokriva vodu, struju, gas, tekuce odrzavanje, security (ukljucujuci concierge 24/7), ciscenje zgrade, snega, landscaping, osiguranje zgrade, fitnes centar sa bazenom i teniskim terenima, kablovsku, internet. Takodje ukljucuje i rezervni fond kroz koji se vrsi zamena svih instalacija i elemenata u zgradi. Jedino sto dodatno placam je telefon i osiguranje stvari u stanu.

Kablovska i internet su, koliko znam, izuzetno retko ukljuceni u rentu.

Kod nas, barem ono sto sam videla je uglavnom drugacije.

 

Ponegde je water/sewage ukljuceno, ali ne zbog usluge, nego zato sto ako neko to ne placa, landlord/vlasnik (ispravka HOA) moze da dobije lean, pa izbegavaju problem.

Uglavnom svaki condo ima svoj strujomer, gas i slicno.

U condo fees su ukljuceni porez i osiguranje (za zgradu, ne tenants insurance), portion, po kvadraturi, amenities, maintenance (samo strukturalne stvari i odrzavanje common areas i naravno reserve) i naravno sneg, landscaping i tako te zajednicke stvari. internet/TV/telefon su na korisnika.  

 

Nisam propustila tvoj post, zato mi bilo neobicno, kablovska i internet se ovde retko pojavljaju kao ukljucene.

 

Edit: struju i gas moze da imas ukljuceno prorated, samo kod duplexa ili triplexa. Inace svako svoj merac.

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

Moj sidnejski stan je 300 dolara (AUD) mesečno. Uključeno jedino liftovi, bašta i indoor heated pool sa saunom.

Ništa struja, voda gas (koga nema).

 

Kada se je fasada renovirala, popelo se na 1,800 dolara šestomesečno. Ima 200 stanova pa se rasporedi. Skele je opasale (tu sam čuo od radnika na skeli uz, moj prozor, "Mujo, jebo te kurac") ali nije bilo tako strašno kao 700 dolara mesečno.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Yoyogi said:

Moj sidnejski stan je 300 dolara (AUD) mesečno. Uključeno jedino liftovi, bašta i indoor heated pool sa saunom.

Ništa struja, voda gas (koga nema).

 

Kada se je fasada renovirala, popelo se na 1,800 dolara šestomesečno. Ima 200 stanova pa se rasporedi. Skele je opasale (tu sam čuo od radnika na skeli uz, moj prozor, "Mujo, jebo te kurac") ali nije bilo tako strašno kao 700 dolara mesečno.

 

Pa kako odrzavate zgradu. Ne velike radove posto za njih posebno placate, nego kako placate ako negde u zgradi pukne cev, ili treba zameniti glavni ventil? Ko upravlja zgradom i zove majstore? Ko cisti zgradu?

 

I ovo 1800 sestomescno sta znaci? 6 mesecnih rata ili na svakih 6 meseci? Imate li centralno grejanje/hladjenje? Nama ovde treba i jedno i drugo, kod tebe mozda samo hladjenje.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, nssa said:

 

Pa kako odrzavate zgradu. Ne velike radove posto za njih posebno placate, nego kako placate ako negde u zgradi pukne cev, ili treba zameniti glavni ventil? Ko upravlja zgradom i zove majstore? Ko cisti zgradu?

 

I ovo 1800 sestomescno sta znaci? 6 mesecnih rata ili na svakih 6 meseci? Imate li centralno grejanje/hladjenje? Nama ovde treba i jedno i drugo, kod tebe mozda samo hladjenje.

 

Da 6-mesečno.

 

Nikada nisam čuo za cev da pukne. Ako i pukne, mislim da bi zgrada to odradila. Nema nikakvog grejanja, nema aircon, to je tvoje da se greješ i hladiš. Voda i struja individualno merljivo i naplativo.

 

Zgrada ima management, čistače.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Yoyogi said:

 

Da 6-mesečno.

 

Nikada nisam čuo za cev da pukne. Ako i pukne, mislim da bi zgrada to odradila. Nema nikakvog grejanja, nema aircon, to je tvoje da se greješ i hladiš. Voda i struja individualno merljivo i naplativo.

 

Zgrada ima management, čistače.

 

Dosla te fasada dodatnih 10,000? To se kod nas radi iz rezervnog fonda. Doduse mi imamo mnogo vise opreme za zgradu i drugaciji su nam meteo uslovi pa je i odrzavanje objekta skuplje (recimo vodonepropusna membrana na podzemnoj garazi mora da se obnovi na 30 god i kosta cca 3 mil)

 

Veruj mi pukne cev, pokvari se ventil, crkne energency generator (da ti radi lift i voda, svetla kroz zgradu kad nestane struje), sto ce reci da i tvoja zgrada ima neko tekuce odrzavanje ukljucujuci i ciscenje koje ti nisi ni "primetio" u tih AUD 300. Verovatno imate i nekog "domara" ili kako se kod vas to vec zove

 

Koliko tebe ukupno mesecno kosta stan kad uracunas i troskove koje licno placas? Kod nas voda, struja, gas, kanalizacija, odvoz smeca cini otprilike 40% dazbina, 20-25% ide u rezervni fond a ostalo na druga odrzavanja ukljucujuci kablovsku i internet

Link to comment
Share on other sites

Pa tako, 300 AUD mesečno, 270 CAD kada si vlasnik. To je je kada nema nekih popravki. Kada ima, skoči troduplo.

Ništa uračunato, nema grejanja (nepotrebno) ,  nema klime (potrebno)  nema kablovske,  nema uključene u cenu vode i struje, sve se  individualno meri i naplaćuje.

 

To je ova zgrada, sa koje se snimaju razglednice grada koji je posle San Francisca najviše fotografisan na svetu od svih gradova na planeti. Postovao sam svoje slike sa balkona, ovo je sa neta, iz helikoptera. Ja sam sa strane luke i grada.

 

2020pottspoint01.jpg

 

Na posao sam išao peške, IBM je kadru. Ako je baš kiša ili vrućina, onda vozom 90 sekundi, taman toliko možeš da zadržiš dah.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...