Jump to content

Nekretnine u svetu - rent or buy?


Yoyogi

Recommended Posts

8 minutes ago, Angelia said:

 

 

Tu si u pravu, ali to je posledica 2008, posto se hipoteke ne dele sakom i kapom kao nekada, pa je postalo teze. Onda su i rente otisle na gore.

Nije bilo reč o rentama, niti o mogućnosti dobijanja kredita nego o mogućnosti  otplaćivanja kredita. Kuće su, prosto rečeno, toliko poskupele da je danas potrebno da imaš 30% veću platu nego pre nekoliko godina da bi otplaćivao istu kuću. Koliko skupu kuću možeš da kupiš se gleda tako što uzmeš godišnji prihod i pomnožiš sa 3. Ako ti je prihod 50 hiljada, možeš da kupiš kuću od 150 hiljada. Ako je ta kuća pre 5 godina bila 150 a sada je 200 hiljada, ti danas moras da zaradjuješ 67 hiljada da bi mogao da je kupiš. O tome se radi.

Link to comment
Share on other sites

On 2/4/2020 at 12:08 PM, Yoyogi said:

Nekretnine (kupovina stana ili kuće).

 

Odem u svoju banku da nešto uradim, kažu biće vam poslato na kućnu adresu. Rekoh, ona će se uskoro promeniti, drugi renta stan.

Službenica reče, videli ste našu ponudu za home loan? Možda i kupite stan?

 

Rekoh, nisam ja u cvetu mladosti. Nema problema reče ona, dokle god je rok otplate do vaših 80 godina starosti, može. Još mi reče, naš home loan officer je tu, porazgovarajte sa njime.

 

I eto mene u ofisu home loan službenika. Pita me, imam li neki primer šta bih kupio. Slučajno, oko cele procedure preseljenja, imao sam.

 

Dam mu primer (ne sme kredit manji od 100 hiljada USD) ovaj stan je 130 K USD.

 

2020trosoban01.jpg

 

Kaže, da ovo kupiš na 10 godina kredita, koštalo bi te 50 dolara kamate mesečno. I dade mi simulaciju, na papiru.

Cela kamata na 10 godina kredita bi bila 5,600 USD.

 

Stan je na lokaciji kao Konjarnik a metro ide na 3 minuta.

 

 

 

 

Da se vratimo na početak.

 

Prema skici bi to moglo da bude nekih 80m2, za 130kUSD, znači 1m2 za 1625USD, ili 37000CZK

To su za Prag smešne pare. Direktni gradjevinski troškovi su ovde cca 25-28k CZK za 1m2, za neki normalan standard. Ovde bi ovo sa slike bilo low end, ali dobro, razumem da je drugačija kultura i nedostatak prostora itditd. 

 

E sad, misim, gde je tu bizMis kejs, kad obračunaš i dodaš u cenu kvadrata stana cenu za parcelu, koja je skupa kao krv a zbog ograničene spratnosti kod stambenih zgrada je jak faktor u ceni stana, skuplje materijale, veću cenu rada, izuzetno skupo i komplikovano fundiranje, developers cost, inženjering, projektanta, marketing za prodaju, ovde nešto ljuto ne sedi. 

 

Ovde kod mene je prosečna netto plata bar upola manja nego u Japanu, a prema ovoj ceni stana ispada da su troškovi gradnje tamo nižiza neverovatnih 60-70%.

 

U finalnoj prodajnoj ceni stana direktni gradjevinski troškovi su max do 50%, često oko 30 - 35%. Ostalo je ono što sam nabrojao gore. To su primeri iz Praga, skupo zemljište, strašno dugačak proces dobijanja urbanističke i gradjevinske dozvole, visoki developers costs iz tog razloga što plaćaš tim da radi često i duže od 10 godina na jednom projektu. Sama realizacija je to najjednostavnije, dodje firma i sagradi 100 stanova za 15 meseci, constructio cost 30k/m2, sales price 80-100k/m2.

 

Hajde malo objasni, da to nisu gradski stanovi a ti kupuješ pravo korišćenja, kao recimo u Austriji Hauptmiete?

 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, alberto.ascari said:

 

 

 

Hajde malo objasni, da to nisu gradski stanovi a ti kupuješ pravo korišćenja, kao recimo u Austriji Hauptmiete?

 

 

To postoji i ovde, zove se co-op housing, non-profit. Vrlo mali broj doduse ..... cene su otprilike pola od regularnih kondiminijum apartmana.

 

Most housing co-ops are nonprofits. Whether in urban or rural settings, they generally are housed in apartment-like buildings. Instead of obtaining a mortgage to purchase a home you can resell — such as a condo, house or townhome — you buy a share in a nonprofit co-op housing corporation and pay a monthly housing fee.

34 minutes ago, alberto.ascari said:

 

 

Ovde kod mene je prosečna netto plata bar upola manja nego u Japanu, a prema ovoj ceni stana ispada da su troškovi gradnje tamo nižiza neverovatnih 60-70%.

 

 

 

Ali su najmanje duplo vece od Srbije pa iako ne pratim cene nekretnina u Beogradu, sumnjam da se moze pazariti 80 kvadrata za 130K, mozda u Barajevu ili Besnom Foku :s_d: ...... 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Da vidimo sta kaze cika Google ......
 
The average sales price of a new apartment sold in the greater Tokyo region, as of July 2019 was ¥56,760,000 (about $533,500). The average price per square meter was ¥860,000 (about $8,091).
 
Otprilike to je to ....... nesto malo, 20-30% jeftinije od Toronta.
Ovo ima smisla.

Odesláno z mého BBF100-1 pomocí Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Doorn said:

U NL je potraznja za kucama veca od ponude. Ja sam moju kupio prije 15 godina i sramota me da sad napisem koliko je skocila u vrijdnosti.

Nece zena, ali sto se mene tice ja bih prodao i otisao na Sejsele. 

Uzas! Mi sad za stan, 3 godine od kupovine, mozemo dobiti bar 30 % vise (po WOZ).

 Nasi prijatelji hoce kucu u Hoofdoorp-u, prosle nedelje za kucu koja je na funda.nl bila 350 k, ponudili 390 k i nisu uspeli - neki je uzeli za preko 400 k. 

Da mi je znati do kad ce rasti, pa da u pravom trenutku prodam i pravac Florida 🙂

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Sunshine State said:

Uzas! Mi sad za stan, 3 godine od kupovine, mozemo dobiti bar 30 % vise (po WOZ).

 Nasi prijatelji hoce kucu u Hoofdoorp-u, prosle nedelje za kucu koja je na funda.nl bila 350 k, ponudili 390 k i nisu uspeli - neki je uzeli za preko 400 k. 

Da mi je znati do kad ce rasti, pa da u pravom trenutku prodam i pravac Florida 🙂

 

Cene će da rastu dokle god budu dolazili Rusi sa kintom u najlon kesama. 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Sunshine State said:

Uzas! Mi sad za stan, 3 godine od kupovine, mozemo dobiti bar 30 % vise (po WOZ).

 Nasi prijatelji hoce kucu u Hoofdoorp-u, prosle nedelje za kucu koja je na funda.nl bila 350 k, ponudili 390 k i nisu uspeli - neki je uzeli za preko 400 k. 

Da mi je znati do kad ce rasti, pa da u pravom trenutku prodam i pravac Florida 🙂

 

Cijene nece nikada prestati da rastu, mozda malo zastanu privremeno, ali uvijek ce rasti, kao sto rastu cijene hrane.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Doorn said:

Nema to nikakve veze sa rastom cijena u NL. 

 

U nasem gradu se bas dosta gradi, ne moze se reci da je mala ponuda. Zanima me otkud tolika potraznja?

 

Mislim, cinjenica je da je kamata na saving 0 % (za one sto imaju bas puuuno je cak negativna, - 0.5 %), pa verovatno isteruju ljudima stednju na ovaj nacin

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

 

Cijene nece nikada prestati da rastu, mozda malo zastanu privremeno, ali uvijek ce rasti, kao sto rastu cijene hrane.

Eh kad samo zaboravimo 2008, onda mislimo da ce cene stalno rasti. 

A ono jednostavno zavisi od ponude i potraznje, poreza i slicnih stvari:

 

The average sale price for a Manhattan apartment fell 14% in the third quarter, according to a report from Douglas Elliman and Miller Samuel. That was the steepest drop since 2010, when the city was still in the grips of the financial crisis, according to Jonathan Miller, CEO of Miller Samuel, the appraisal and research firm.

 

The average price of a Manhattan apartment is still not cheap — falling to $1.7 million. But brokers and real estate analysts say there is little sign of a bottom after nearly two years of declines.

“There is a lot of uncertainty in the air,” Miller said. “It’s going to be a slow grind over the next year or two.”

A continued drop in foreign buyers, changes in the federal tax laws that make it more expensive to live in high-tax states and a glut of high-priced condos have created the worst real estate market in Manhattan in a decade. Sales in the third quarter dropped by 14%.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

 

Cijene nece nikada prestati da rastu, mozda malo zastanu privremeno, ali uvijek ce rasti, kao sto rastu cijene hrane.

 

Pa i ne treba da prestanu da rastu, nista ne prestaje da raste, ako nista drugo mora pratiti inflaciju + koji procenat. Izuzetak su neke tehnicke stvari cija je proizvodnja omasovila, lekovi ciji je royalty period istekao i slicno. To moze da pojeftinjuje.

 

Medjutim, mi pricamo ovde o rastu koji je kao iz Sunshine primera, a ima i puno nenormalnijih - jednostavno neodrziv.

 

Znaci ovde se vec prica o generacijskim kreditima za nekretnine, na 50 i vise godina, posto jedna generacija nije u stanju da ih isplati.

 

Prosecna plata je recimo za 15 godina skocila sa 40 na 50 hiljada dolara godisnje, a manji stan sa 300 na 700 hiljada. 

 

U Torontu je to zbog masovnog useljavanja stotina hiljada sa pokradenim parama iz shithole countries.

 

U Beogradu je to zbog nezavrsenog procesa dedziberizacije i gastarbajterskih kupovina.

 

I sve je to u redu, sve ima objasnjenje.

 

Medjutim sam proces nije beskonacan. Samo je pitanje gde je plafon.

 

A plafon je negde tamo kad ljudi pocnu masovno da shvataju kako im je bolje negde drugo nego tu gde jesu i pocnu migracije ....... cenim da je to recimo u Kaliforniji vec scenario.

 

Ako nije tako, onda mora biti da sam glup :roflmao:

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Denis Jasharevic said:

.....

 ....... cenim da je to recimo u Kaliforniji vec scenario.

.....

:thumbsup:

 

U pravu si.

 

Why Texans Don’t Want Any More Californians

... Since the end of the Great Recession, home prices in Los Angeles, San Diego, and San Francisco have increased by

70 percent, 80 percent, and 116 percent, respectively.  ...

izvor, citav zanimljiv clanak: https://www.theatlantic.com/ideas/archive/2020/01/the-truth-about-the-california-exodus/605833/?utm_source=pocket-newtab

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 
Pa i ne treba da prestanu da rastu, nista ne prestaje da raste, ako nista drugo mora pratiti inflaciju + koji procenat. Izuzetak su neke tehnicke stvari cija je proizvodnja omasovila, lekovi ciji je royalty period istekao i slicno. To moze da pojeftinjuje.
 
Medjutim, mi pricamo ovde o rastu koji je kao iz Sunshine primera, a ima i puno nenormalnijih - jednostavno neodrziv.
 
Znaci ovde se vec prica o generacijskim kreditima za nekretnine, na 50 i vise godina, posto jedna generacija nije u stanju da ih isplati.
 
Prosecna plata je recimo za 15 godina skocila sa 40 na 50 hiljada dolara godisnje, a manji stan sa 300 na 700 hiljada. 
 
U Torontu je to zbog masovnog useljavanja stotina hiljada sa pokradenim parama iz shithole countries.
 
U Beogradu je to zbog nezavrsenog procesa dedziberizacije i gastarbajterskih kupovina.
 
I sve je to u redu, sve ima objasnjenje.
 
Medjutim sam proces nije beskonacan. Samo je pitanje gde je plafon.
 
A plafon je negde tamo kad ljudi pocnu masovno da shvataju kako im je bolje negde drugo nego tu gde jesu i pocnu migracije ....... cenim da je to recimo u Kaliforniji vec scenario.
 
Ako nije tako, onda mora biti da sam glup [emoji23]
Nisi u pravu, postoje analize kooe pokazuju da se ljudi iseljavaju iz Cali. Specijalno starci. Pazi kad ti je porez na nekretninu u Cali $1000 mesečno. [emoji14]

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, mrd said:

Nisi u pravu, postoje analize kooe pokazuju da se ljudi iseljavaju iz Cali. Specijalno starci. Pazi kad ti je porez na nekretninu u Cali $1000 mesečno. emoji14.png

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

 

Mislis da je u Texasu puno manje? Porez na nekretninu koji ja placam je 2% vrednosti kuce. Proporcionalno vise, vrednost kuce je manja, ali ne ustedim ja tu mnogo u odnosu na CA. Ono sto je ovde bolje je sto ne postoji State Income Tax.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ObiW said:

 

Mislis da je u Texasu puno manje? Porez na nekretninu koji ja placam je 2% vrednosti kuce. Proporcionalno vise, vrednost kuce je manja, ali ne ustedim ja tu mnogo u odnosu na CA. Ono sto je ovde bolje je sto ne postoji State Income Tax.

Kombinacija poreza je problematicna, pa u najgore spada NY. Tako da samo property tax nije relevantna 

Moras da uzmes u obzir skolski okrug, state income tax, sales tax, pa kod nekih i city tax.... 

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, alberto.ascari said:

 

O BG cenama nemam pojma, ne znam.

 

 

 3300 E/m2 novogradnja Kalenic i dobro se prodaje.  Troskovi gradnje su 500 - 600 m2 najvise (kada je sve ostalo obezbedjeno).  Medjutim nedostatak KV majstora pocinje da utice na ove troskove.  Zemljiste je do skoro bilo 20% od bruto kvadrature zgrade, ne znam kako se danas ugovara.  

Edited by Newcastle
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Newcastle said:

 3300 E/m2 novogradnja Kalenic i dobro se prodaje.  Troskovi gradnje su 500 - 600 m2 najvise (kada je sve ostalo obezbedjeno).  Medjutim nedostatak KV majstora pocinje da utice na ove troskove.  Zemljiste je do skoro bilo 20% od bruto kvadrature zgrade, ne znam kako se danas ugovara.  

Za te pare cu ipak da kupim u Filiju :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...