Jump to content

Nekretnine u svetu - rent or buy?


Yoyogi

Recommended Posts

1 hour ago, Cyber said:

 

Na pomen Ceske, citam da ima jubilarni rodjendan za par dana (1. januar) – 30 godina otkako je Cehoslovacka postala Ceska i Slovacka. Obe zemlje su postale clanice EU i NATO-a 11 godina nakon razvoda. Pa se mislim, gde su oni a gde smo mi nakon 30 godina … neverovatno!

 

Tada smo došli da proslavimo novu godinu u Čehoslovačku a ostali smo u Češkoj. A vi ste tamo gde vam je mesto, a Srbija je druga priča. Svejedno se nećeš(mo) nikad vratiti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Beonegro said:

Možda za nekretninu van EU. U EU mi to djeluje nevjerovatno, pogotovo što znam ove tri velike češke banke (Sporitelna, Obchodni i Komerčni) i znam da korporativne klijente bez problema prate i van svojih granica, čak do te mjere da su radili leveraged buy-out u Srbiji (Yettel).

Yettel je češki biznis, PPF pokojnog biznismena Petra Kellnera. Inače, igra reči, češki je jetel detelina.

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, alberto.ascari said:

Yettel je češki biznis, PPF pokojnog biznismena Petra Kellnera. Inače, igra reči, češki je jetel detelina.

Da,ali leveraged buy-out (LBO) znači da se kredit otplaćuje samo iz prihoda biznisa u Srbiji, bez garancije češke grupacije.

Poprilično sam upoznat sa tim češkim i slovačkim tajkunima, Agrofert, EPH, PPF, Penta... do prije 4 godine sam ponešto radio sa nekim od njihovih preduzeća.

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Beonegro said:

Da,ali leveraged buy-out (LBO) znači da se kredit otplaćuje samo iz prihoda biznisa u Srbiji, bez garancije češke grupacije.

Poprilično sam upoznat sa tim češkim i slovačkim tajkunima, Agrofert, EPH, PPF, Penta... do prije 4 godine sam ponešto radio sa nekim od njihovih preduzeća.

 

Jedan ološ veći od drugog.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Cyber said:

 

Hvala na trudu, jesi sve nabrojala osim odgovora na moje pitanje – kako zaracunavaju? Znaci, kakav je spanski sablon za drzavni porez na nekretnine? Primera radi, dok se u Svedskoj placao taj porez bilo je da se on placa tek od neke odredjene vrednosti nekretnine (´aj da kazemo, milion kruna, primera radi) pa onda kako vrednost nekretnine ide na gore odredjeni procenat oporezivanja. Uz to, u tu poresku matematiku je bio ukljucen i civilni status (samac, par itd.). Taj sablon/opste pravilo me zanima (ne privatni troskovi, daleko bilo). Never mind, iskopacu negde. 

 

Edit: Evo pronadjoh: procentne stope kod poreza na imovinu za nerezidente su od 0,2% vrednosti imovine (maks. 25 miliona pezeta) do 2,5% (vrednost preko 600 miliona pezeta). Ista stopa vazi i za rezidente (+ neke dodatne razlike koje u kontekstu mog pitanja nisu relevantne). Izvor: klick!


Naravno da mi je od pocetka jasno da te ne zanima sta ja imam sa kazem vec samo zelis da pokazes kakva sam neznalica. Samo sam se pravila da ne znam sta ti je cilj 😁.

 

Pa hvala na objasnjenju! Mozes to isto da objasnis i onim hiljadama nerezidenata u Spaniji koji ne pokusavaju da sami deklarisu jer se stvarnost bitno razlikuje od ove tvoje jednostavne racunice. Naime, vrednost imovine je tu prilicno rastegljiva kategorija, pa i ovi procenti u konacnoj racunici ne znace mnogo. Ta vrednost zavisi od mnogo cega, i relativno cesto se menja, naravno na gore. Ljudima se dogadjalo da dobiju da odjednom treba da plate duplo, npr jer je u blizini izgradjen trzni centar pa vrednost nekretnine naprasno porasla. Nekad cak i retroaktivno za par godina. Zato je zlatno pravilo da stranci u Spaniji nista od toga ne rade bez advokata. 

Isto vazi i za druge racune. Dolaze cudne sume, s detaljnim objasnjenjem na spanskom, pa ti vidi sta ces s tim. Dobar advokat to cesto moze da obori, ali ti vidi da li ti je jeftinije da platis racun takav kakav je, ili da platis advokata. To je prosto tako i to svi znaju, ali kao sto rekoh, mene sve to licno ne brine mnogo jer za malu vrednost nekretnine, i te cesto sumnjive racunice, ne cine veliku razliku. 

Ali covek se uci dok je ziv. Prve godine sam osiguranje platila preko spanske banke, tako mi rekao tadasnji advokat. Kasnije se ispostavilo da samo posedovanje racuna godisnje kosta koliko i samo osiguranje, znaci platila sam duplo. Promenila i advokata i banku, i sad je druga prica. O porezima cu moci da se izjasnjavam tek kad prodje par godina. Ovi procenti s neta su samo opste mesto. Procenjena vrednost nekretnine je ustvari ono sto odlucuje, a to se menja.

Link to comment
Share on other sites

On 12/24/2022 at 10:24 AM, Amigo said:

 

Pa to ja pricam od pocetka ove teme, medjutim cijene su toliko otisle, da jednostavno vecina to tesko moze da priusti. Dzaba sto je to bolje, kada se ne moze.

Moja prva kamata je bila 7.25%, sto je vise nego sada, medjutim cijene su bile odprilike 5 puta manje, tako da je moja mjesecna rata bila koliko se sjecam oko 800 dolara, dok je sada 3000, nije to lako placati.

 

Sada cene idu malo dole ali sutina je to o cemu pricas. Meni sada banka sigurno ne bi dala kredit za kucu koju imam, cak mozda ne bi dala ni za manji stancic. Kad sam kupio bilo je 200K pre dvadeset godina, sada je malo ispod 1M. Plate skoro isto. Plate u mnogim (narocito auto sektor) fabrikama su sada manje ili iste nego pre 25g godina. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Eddard & @Amigo

Te cifre su vam jako dobre. Kod mene to nije moglo. Recimo kuca od 500k je mogla da dobije hipoteku samo na 417.5k jer preko toga ide jambo kredit, koji je tesko dobiti (nisam proveravala da li se ovo menjalo). Tako da je 5% ucesca, nemoguca misija na tu cifru. Zavisno gde zivis, uglavnom od skolskog okruga, samo porez i osiguranje za kucu (ne kredit) su oko 1k mesecno. uz to kad kupujes moras da dodas 10-20k na troskove transakcije (porez na transakciju je recimo u Filiju 2%), pa title, advokat...

Za nekretninu manje vrednosti (mislim da je limit bio oko 350k) mogao si da dobijes FHA loan, koji ima 3% ucesca. To je da pomogne first time buyers, ne vazi za investicije.

Ako ti je ucesce ispod 20% kamata je bila veca.

Troskovi transakcije zavise od lokacije, jer porez moze da uzima grad, drzava I opstina.

Kod mene u PA kupac ne placa proviziju agentu, samo prodavac. Dok u NYC I kupac placa zavisno gde.

Ako zivis u naselju koje ima odrzavanje stanara, kod nas HOA (home owners association) onda imas I taj mesecni trosak. Moze da ide od 50$ mesecno, pa do 2k sam videla u NYC.

 

Ima tu dosta faktora za odluku izmedju rentiranja I kupovine.

Ako je kraj stabilan pa nekretnina dobija na vrednosti, kupovina je dobra opcija, jer je hipoteka kad placas principal neka vrsta ustedjevine. Sa druge strane, imas trosak odrzavanja nekretnine, nesto uvek crkne, ili se prosto istrosi vremenom, pa kad treba da menjas ogradu ili krov, good luck.

Kod stanova je obicno odrzavanje jeftinije, ali I oni recimo imaju HOA, pa ako treba da se zamene recimo prozori na celoj zgradi, dobijes dodatni mesecni trosak.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...