Jump to content

Nekretnine u svetu - rent or buy?


Yoyogi

Recommended Posts

11 minutes ago, Yoyogi said:

Zato i putuju vozom po sat vremena do posla, da bi kupovali za 200-250 hiljada. Taj od milion dolara u Tokiju bi na uporedivoj lokaciji u Sidneju bio 5 miliona.

 

Ovaj što je 110k na slici bi na sličnoj lokaciji u Sidneju bio bar 800K.

 

Australija bar nema problema sa prostorom.

Pa nemoj da ocenjujes US na osnovu NYC, NYC je poseban svet

Link to comment
Share on other sites

Ništa ja ne poredim NYC. Ja sam došao sa slikom stana od 75kvm za 110K dolara a vi ste došli da zagadite Adom Međicom i splavovima i kako je to malo, tako reći ništa, da se to i ne zove 3-sobnim stanom. Ko ovo čita iz Srbije ili nemačke, od kada je 3-soban stan od 75kvm mali?

 

Države perjanice slobode a celokupno stanovništvo u dužničkim okovima za nekretnine. Kada vide da to ne mora tako, dignu dreku (pazi onoga sa splavom na Adi Međici) kao da im ja podvaljujem a ne njihove države.

 

Poenta je da je trosoban stan i u bogatoj kapitalističkoj zemlji pristupačan i da nema masovnog jezdiranja i dafinisanja populacije kao u Americi, Kanadi i Australiji (Engleska isto). A oni, kao da uživaju u tom poniženju, napadaju mene umesto da motkama najure Wall Street i oslobode se ropstva.

Link to comment
Share on other sites

@Yoyogi odakle tebi ideja da trosoban stan nije pristupačan u drugim manje razvijenim zemljama od Japana, ili više razvijenim od Japana? Vidiš da ljudi mogu da priušte i više od tih ogromnih 75.5 kvadrata i niko ne pravi dramu od toga.
P. S.
Ata ima loše u splavu na adi?

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yoyogi said:

 

Pa koliki je taj tvoj stan ako dvosoban može da bude duplo manji od njega?

 

Evo bas sam pogledao opet ....... nije 645 hiljada nego plus 60K za garazu ......... znaci 705 hiljada.

 

To su sve kineske pare, cak je i sales person Hao Lin Yang.

 

Oni beze iz Kine kao blesavi i donose milijarde dolara. To je dobro, Kinezi su okay, ne traze da se kanadski zakoni promene i da se uvedu islamski, nikada se ne bune, njima je ovde sve fantasticno, treba jos vise da se uvoze, to su vredni ljudi, mnogi se vrlo lako civilizuju, dok neki drugi ne bas.

 

Dimenzije stana su ti dole iskopirane, meni se cini da je to nekih 30-35 kvadrata, tolika je moja dnevna soba, to su bile dimenzije kada su Anglo-Saksonci gradili stanove :roflmao: ......

 

Ali to nema nikakve veze, posto sam ja ubedjen da se s tobom ne moze normalno pricati ........ neka bude da lazem, serem, pricam gluposti ..... meni je potpuno svejedno ......

 

Licno mislim da je Nagoya Surdulica za Toronto, ali to je moje misljenje, ne mora nista da znaci .........

 

Quote

spacer.png

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Evo bas sam pogledao opet ....... nije 645 hiljada nego plus 60K za garazu ......... znaci 705 hiljada.

 

To su sve kineske pare, cak je i sales person Hao Lin Yang.

 

Oni beze iz Kine kao blesavi i donose milijarde dolara. To je dobro, Kinezi su okay, ne traze da se kanadski zakoni promene i da se uvedu islamski, nikada se ne bune, njima je ovde sve fantasticno, treba jos vise da se uvoze, to su vredni ljudi, mnogi se vrlo lako civilizuju, dok neki drugi ne bas.

 

Dimenzije stana su ti dole iskopirane, meni se cini da je to nekih 30-35 kvadrata, tolika je moja dnevna soba, to su bile dimenzije kada su Anglo-Saksonci gradili stanove :roflmao: ......

 

Ali to nema nikakve veze, posto sam ja ubedjen da se s tobom ne moze normalno pricati ........ neka bude da lazem, serem, pricam gluposti ..... meni je potpuno svejedno ......

 

Licno mislim da je Nagoya Surdulica za Toronto, ali to je moje misljenje, ne mora nista da znaci .........

 

 

 

Sad ću ja da crtam na milimetarskom papiru i da računam, 35kvm je više nego dovoljno precizno.

 

Baš si morao da zasereš ba kraju. Nagoya, "Surdulica za Toronto", pravi više para nego cela ta tvoja nesrećna ledara od države. Samo Toyota pravi više nego država Singapur.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Yoyogi said:

 

 

Nagoya, "Surdulica za Toronto", pravi više para nego cela ta tvoja nesrećna ledara od države. 

 

Odgovoricu ti slikovnicom, idem da spavam ...... ti neces to razumeti, ali svi ostali hoce ......... to se racuna po coveku, a ne po drzavi  :classic_biggrin: ili gradu ......... izgleda da Kanadjanin pravi 20-tak % vise para/ PROIZVEDE VREDNOSTI od Japanca, cak i od Svaba  ........ yebiga ...... meni ni iz dzepa ni u dzep, ali kad neko sere, ja moram da reagujem .......... takav sam , takva mi semenka ..... ne podnosim glupost .....

 

spacer.pngspacer.png

spacer.png

 

Ameri jos malo vise ....... sta ces, statistika .....

 

spacer.png

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Odgovoricu ti slikovnicom, idem da spavam ...... ti neces to razumeti, ali svi ostali hoce ......... to se racuna po coveku, a ne po drzavi  :classic_biggrin: ili gradu ......... izgleda da Kanadjanin pravi 20-tak % vise para od Japanca ........ yebiga ...... meni ni iz dzepa ni u dzep, ali kad neko sere, ja moram da reagujem .......... takav sam , takva mi semenka ..... ne podnosim glupiranje .....

 

spacer.pngspacer.png

 

Pa ko se glupira? Ti opet tvrdiš da ljudska bića imaju, u proseku, jedan testis.

 

To su cifre na nacionalnom nivou, ja sam govorio sama Nagoya (jedan okrug) vs cela Kanada (kao država).

 

Ima još jedna ispravka na te sirove jedan-testis-u-proseku cifre: dok Japanac plati bankama godišnje 500 dolara kamate, prema tvojoj računici iz nekoliko postova iznad, Kanađanin plaća 

 

Stan dvosoban, ali skoro duplo manji od mog, tako ih danas prave - manji od japanskih - kosta 645.000 $. Mesecna rata sa 3% i ucescem 10% na 20 godina je 3314$. Podeli i ucesce na 240 meseci to je sada 3582 dolara mesecno.

 

Odrzavanje (condo fee) se placa mesecno 445 dolara i porez na stan otprilike 250, znaci mesecno bacas u bunar 700 dolara.

 

ZNACI KADA KUPIS TAJ STAN TVOJA MESECNA OBAVEZA JE 4228 DOLARA.

 

Pa gde nalaze te pare? To im je više od godišnjeg prihoda, za razliku koje nekima po svetu sve što uopšte imaju? Gde nalaze pare da podmiruju Jezdu&Dafinu i još im preostane da bacaju mesečno 700$ u bunar?

Šta jedu, piju, čime se greju, oblače, školuju, leče? Od kojih para kada su već u minusu sledeći tvoju metodu sirove i neshvaćene statistike?

Link to comment
Share on other sites

On 2/6/2020 at 3:09 AM, Amigo said:

 

Ne vidim nikakve dokaze tome, niti da je bilo ko pogrijesio sto je nesto kupio.

Da predpostavimo da je renta jeftinija 300 dolara mjesecno, kakve su to sad pare za neku investiciju, a renta ide do kraja zivota, dok se kupovinom kuce i odplatom kredita, smanjuje glavnica, a nekretnine polako rastu, vise ili manje, ali dugorocno idu gore, tako da poslije x godina, se vrijednost uvecala, kuca isplatila, nema vise kredita, dok renta i dalje ceka svakog prvog.

 

Takodje nije losa stvar nesto kupiti pa rentati nekome kome se to vise isplati:s_d: pa nek je taj odplacuje polako.

Pa radi se bolan, o tome sto ti je cena jedne prosecne "gajbe" u Torontu, Sydneyu ili LA preko 1 mil $ !!!! I to neki jednosoban - dvosoban stan koji ne zadovoljava prohteve cetvoroclane porodice! O kucama i da ne pricamo : oko 2- 3 miliona dolara!! Pa kupi ako mozes - a da nisi neki finansijski magnat, vec obican radnik- trudbenik! 

Drugo, koj ce ti moj- deca se posle 18- te sele : idu svako svojim putem. Ostanete ti i zena da otplacujete jos 20 godina kredite. A gde je tu finansijski stres????

 Cini mi se da je to pitanje stanovanja i kupovine nekretnina najbolje reseno u yoyinom Japanu! 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Angelia said:

Znam da imas topik o tome, par puta sam razmisljala da komentarisem pa sam odustala.

 

Hajde malo da se zezamo, ne treba to preozbiljno shvatiti.

 

4 hours ago, Darth Bane said:

Pa radi se bolan, o tome sto ti je cena jedne prosecne "gajbe" u Torontu, Sydneyu ili LA preko 1 mil $ !!!! I to neki jednosoban - dvosoban stan koji ne zadovoljava prohteve cetvoroclane porodice! O kucama i da ne pricamo : oko 2- 3 miliona dolara!! Pa kupi ako mozes - a da nisi neki finansijski magnat, vec obican radnik- trudbenik! 

Drugo, koj ce ti moj- deca se posle 18- te sele : idu svako svojim putem. Ostanete ti i zena da otplacujete jos 20 godina kredite. A gde je tu finansijski stres????

 Cini mi se da je to pitanje stanovanja i kupovine nekretnina najbolje reseno u yoyinom Japanu! 

 

Bane, ne pratis na casu, sada jeste to otislo nebu pod oblake, ali nije tako bilo oduvijek. Nas talas je dosao u pravo vrijeme, sada je potpuno drugacija situacija, Kina je presla na neki kapitalizam bez obzira sto KPK i dalje na vlasti, neki su se obogatili, sto u slucaju Kine znaci milioni ljudi koji preplavljaju cijeli svijet.

Mejdutim nije samo Kina, cijela Azija se siri i kupuje, ne pita za cijenu.

Ko zeli da ima neki svoj vlastiti kutak ide tamo gdje to moze da kupi, ko hoce u megapolise, onda ce da renta, dok moze. Na srecu tacno je da godisnje poveceane rente ograniceno na samo nekoliko procenata, tako da nema mrdanja.

 

Ako iko promjeni taj zakon to ce biti konzervativci, njima je to u krvi.

 

https://www.blogto.com/real-estate-toronto/2019/11/toronto-rent-control-rules-ontario/

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Yoyogi said:

Ništa ja ne poredim NYC. Ja sam došao sa slikom stana od 75kvm za 110K dolara a vi ste došli da zagadite Adom Međicom i splavovima i kako je to malo, tako reći ništa, da se to i ne zove 3-sobnim stanom. Ko ovo čita iz Srbije ili nemačke, od kada je 3-soban stan od 75kvm mali?

 

 

Razlicite zemlje - razlicite navike pa i kod prostora:

Over the last 42 years, the average new US house has increased in size by more than 1,000 square feet, from an average size of 1,660 square feet in 1973 (earliest year available from the Census Bureau) to 2,687 square feet last year.

 

Razumes zasto je za nas 75 kvadrata mali stan, druga stvar su recimo NYC i San Francisko koji nemaju prostora.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

 

 

Ko zeli da ima neki svoj vlastiti kutak ide tamo gdje to moze da kupi, ko hoce u megapolise, onda ce da renta, dok moze. Na srecu tacno je da godisnje poveceane rente ograniceno na samo nekoliko procenata, tako da nema mrdanja.

 

Ako iko promjeni taj zakon to ce biti konzervativci, njima je to u krvi.

 

https://www.blogto.com/real-estate-toronto/2019/11/toronto-rent-control-rules-ontario/

 

Ovo primitivno razmisljanje je upravo izazvalo krizu stanova u Torontu.

 

Da objasnim ako nekoga interesuje, ali ozbiljno, ne ove paja patak "analize" ....... 

 

DakleM ....... ljudi su opet zayebali sistem, tako ce uvek i biti i zato komunizmi propadaju .....

 

Ti kao investitor kupis preskupu gradsku zemlju, isplacas milione i milione dolara za gradnju, razvijas ekonomiju, zaposljavas ljude ....... i onda ti neki polupismeni majmun iz gradske uprave koji radi od 9 do 5 i to ako nije bolestan, a bolestan je svaki drugi dan - moze mu se - odredi po kojoj ceni mozes izdavati stanove u SVOJOJ zgradi :s_w: .......

 

Naravno ....... sta se desilo ...... u Torontu niko nije izgradio zgradu za rentanje 20 godina a za to vreme je Toronto dobio 2-3 miliona novih stanovnika. :classic_biggrin:

 

Gradjeni su iskljucivo stanovi za prodaju jer je tu lova.

 

Naravno, jedino resenje je da stimulises investitore olaksicama da konacno pocnu graditi zgrade za izdavanje ..... medjutim ne ...... majmuni ne shvataju i hteli bi jos vise da naguze ove sto vec imaju zgrade. :roflmao:

 

Majmunska posla ....... a sve zbog glasova na izborima.

 

E sad, ovaj Amigo nikada nije bio u Torontu, pa i ne zna ....... on samo prica onu glupavu pricu o grtalici koju je izmislila neka budalcina, njegov zemljak.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Angelia said:

Imate rent control i ti se pitas kako se vise isplati rentirati?

 

Ti Angelia uopste ne uzimas u obzir cetvrtu dimenziju vrijeme. Sada vise uopste nije pitanje sta se isplati, nego sta mozes.

Dakle u periodu koliko smo se mi naselili ovde znaci prije 20-25 godina, moglo se kupiti i lijepo proci u svemu tome, jer da ponovim jos jednom 3 puta su cijene otisle, sada je gotovo.

Cijeli ovaj talas je imao srece da dodje u pravo vrijeme, ne samo zbog cijena koje su bile pristupacne, nego i zbog niske kamate.

Masa ljudi ne samo da je kupila sebi kuce i stanove, nego su pametni kupovali i nekretnine za rentanje, koje su se godinama prakticno same isplacivale.

Po tvojoj logici najvise isplati placati sto manju rentu, zivjeti u nekoj rupi i kupovati akcije Majkrosofta.:lol_2:

 

11 minutes ago, Denis Jasharevic said:

E sad, ovaj Amigo nikada nije bio u Torontu, pa i ne zna ....... on samo prica onu glupavu pricu o grtalici koju je izmislila neka budalcina, njegov zemljak.

 

Posto me prozivas, inace te ni bih ni spomenuo, ali djavo ti ne da mira, samo mogu da kazem da si propustio sansu i sada si zakopan u tom stanu, sve do trenutka kada te Ford i bratija ne izigraju, da ne kazem nas narodni izraz :classic_biggrin: i nadju nacina da pocnes ili da placas ekonomsku rentu u toj tvojoj zgradi ili da se selis tamo gdje mozes da to platis, npr da rentas sobu, ides u Hamilton, nadjes neki stan kod nuklearke, selis se na Tajland kod Yoyogija, sta ja znam, naci ce se nesto, nije kraj svijeta.

 

 

 

 

Djeco koja dolazite, kupujte nekretnine cim se ukaze neka prilika, ne bacajte pare kroz prozor nekog stana.

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Ovo primitivno razmisljanje je upravo izazvalo krizu stanova u Torontu.

 

Da objasnim ako nekoga interesuje, ali ozbiljno, ne ove paja patak "analize" ....... 

 

DakleM ....... ljudi su opet zayebali sistem, tako ce uvek i biti i zato komunizmi propadaju .....

 

Ti kao investitor kupis preskupu gradsku zemlju, isplacas milione i milione dolara za gradnju, razvijas ekonomiju, zaposljavas ljude ....... i onda ti neki polupismeni majmun iz gradske uprave koji radi od 9 do 5 i to ako nije bolestan, a bolestan je svaki drugi dan - moze mu se - odredi po kojoj ceni mozes izdavati stanove u SVOJOJ zgradi :s_w: .......

 

Naravno ....... sta se desilo ...... u Torontu niko nije izgradio zgradu za rentanje 20 godina a za to vreme je Toronto dobio 2-3 miliona novih stanovnika. :classic_biggrin:

 

Gradjeni su iskljucivo stanovi za prodaju jer je tu lova.

 

Naravno, jedino resenje je da stimulises investitore olaksicama da konacno pocnu graditi zgrade za izdavanje ..... medjutim ne ...... majmuni ne shvataju i hteli bi jos vise da naguze ove sto vec imaju zgrade. :roflmao:

 

Majmunska posla ....... a sve zbog glasova na izborima.

 

E sad, ovaj Amigo nikada nije bio u Torontu, pa i ne zna ....... on samo prica onu glupavu pricu o grtalici koju je izmislila neka budalcina, njegov zemljak.

 

Svasta se pisalo na ovoj temi o rentiranju i kupovini, i uglavnom poredile babe i zabe. Razliciti ljudiu razlicite preference, i to je svakako u redu.

 

Medjutim kad napises da se u Torontu nisu gradile zgrade za izdavanje, vec iskljucivo za kupovinu, covek se zapita a gde ti zivis. Na samo nekoliko stotina metara od tebe, mozda kilometar niz Dundas prema zapadu, je u poslednjih 5-6 godina izgradjeno 2-3000 stanova za rentanje, uveliko se gradi nekoliko 30 spratnih zgrada u High Park, a ima ih sirom GTA.

Tacno je da se izgradnja stanova za rentanje usporila od pocetka 80-tih, ali ne toliko zbog kontrole rente vec i zbog zakonske regulative u oblasti stanova za prodaju - Condominium Act koji je uneo regulativu u ovu oblast i omogucio prodavanje condominiuma isto kao i kuca. Pre toga je valsnistvo nad stanom bilo gotovo siva zona i stanovi se nisu mogli jednostavno preprodavati. Da nema potraznje za condominiumima i dalje bi se gradile zgrade za rentanje, to bi bar trebalo da bude jasno.

 

Porast rente je ogranicen samo za "stare" unajmljivace, i sam si rekao da novi unajmljivaci za isti stan placaju trenutnu trzisnu vrednost najma. Pri tome vlasnik zgrade moze da prebaci sve troskove poboljsanja uslova stanovanja kao i izuzetne troskove tekuceg odrzavanja na stanare, naravno uz dozvolu regulatornog tela (a dobiju je uvek).

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, nssa said:

 

Svasta se pisalo na ovoj temi o rentiranju i kupovini, i uglavnom poredile babe i zabe. Razliciti ljudiu razlicite preference, i to je svakako u redu.

 

Medjutim kad napises da se u Torontu nisu gradile zgrade za izdavanje, vec iskljucivo za kupovinu, covek se zapita a gde ti zivis. Na samo nekoliko stotina metara od tebe, mozda kilometar niz Dundas prema zapadu, je u poslednjih 5-6 godina izgradjeno 2-3000 stanova za rentanje, uveliko se gradi nekoliko 30 spratnih zgrada u High Park, a ima ih sirom GTA.

Tacno je da se izgradnja stanova za rentanje usporila od pocetka 80-tih, ali ne toliko zbog kontrole rente vec i zbog zakonske regulative u oblasti stanova za prodaju - Condominium Act koji je uneo regulativu u ovu oblast i omogucio prodavanje condominiuma isto kao i kuca. Pre toga je valsnistvo nad stanom bilo gotovo siva zona i stanovi se nisu mogli jednostavno preprodavati. Da nema potraznje za condominiumima i dalje bi se gradile zgrade za rentanje, to bi bar trebalo da bude jasno.

 

Porast rente je ogranicen samo za "stare" unajmljivace, i sam si rekao da novi unajmljivaci za isti stan placaju trenutnu trzisnu vrednost najma. Pri tome vlasnik zgrade moze da prebaci sve troskove poboljsanja uslova stanovanja kao i izuzetne troskove tekuceg odrzavanja na stanare, naravno uz dozvolu regulatornog tela (a dobiju je uvek).

 

 

Hahaha ....... daj ybt nije poenta samo da lupas kontru ...... Te zgrade koje pominjes su luxury rentals i short term rentals .... good luck ako nadjes 1-bedroom ispod 3000 plus sve ostalo ....... i dobro si to rekao posto to i jeste deo problema, niko nece da gradi za sirotinju raju.

 

Medjutim, koliko sam cuo konacno je nekome doslo iz dupeta u glavu da ponudi neki deal ...... 30% zgrade da ide sa kontrolisanom rentom i 70% market vrednost, vlasnik odredjuje, godisnje.

 

Pitanje je da li ce i to da radi. Mozda ako grad da zemlju. To su vec detalji sa kojima nisam upoznat.

 

Sto je glavna fora, vi bi svi popizdeli kada bi grad odredjivao za koliko mozete izdati svoju nekretninu, ali za nekoga ko slupa 20-30 miliona u novu zgradu to ne vazi ...... on je Crveni Krst.

 

Pa nece to tako da radi prijatelju ..... vec ne radi i to katastrofalno ne radi.

 

 

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Amigo said:

 

Posto me prozivas, inace te ni bih ni spomenuo, ali djavo ti ne da mira, samo mogu da kazem da si propustio sansu i sada si zakopan u tom stanu, sve do trenutka kada te Ford i bratija ne izigraju, da ne kazem nas narodni izraz :classic_biggrin: i nadju nacina da pocnes ili da placas ekonomsku rentu u toj tvojoj zgradi ili da se selis tamo gdje mozes da to platis, npr da rentas sobu, ides u Hamilton, nadjes neki stan kod nuklearke, selis se na Tajland kod Yoyogija, sta ja znam, naci ce se nesto, nije kraj svijeta.

 

Mnogo se brines za mene, hvala ti ....... ali odmori.

 

Pa sto ne bih otisao na Floridu, jeftina renta, dobar zivot ....... sve Ford do Forda :classic_biggrin:

 

Ti ne smes tamo, osecao bi se kao krme u Teheranu. :s_d: Jel tako? 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Naravno, jedino resenje je da stimulises investitore olaksicama da konacno pocnu graditi zgrade za izdavanje ..... medjutim ne ...... majmuni ne shvataju i hteli bi jos vise da naguze ove sto vec imaju zgrade. :roflmao:

 

 

Pa zato i imate nedostatak stambenih jedinica, i cene otisle u nebo.

Nema to kod nas. Rent control je najgluplja stvar koju grad moze da uvede - kod nas ustvari dobijas incentive od grada da grade investitori.

 

33 minutes ago, Amigo said:

 

Ti Angelia uopste ne uzimas u obzir cetvrtu dimenziju vrijeme. Sada vise uopste nije pitanje sta se isplati, nego sta mozes.

Dakle u periodu koliko smo se mi naselili ovde znaci prije 20-25 godina, moglo se kupiti i lijepo proci u svemu tome, jer da ponovim jos jednom 3 puta su cijene otisle, sada je gotovo.

Cijeli ovaj talas je imao srece da dodje u pravo vrijeme, ne samo zbog cijena koje su bile pristupacne, nego i zbog niske kamate.

Masa ljudi ne samo da je kupila sebi kuce i stanove, nego su pametni kupovali i nekretnine za rentanje, koje su se godinama prakticno same isplacivale.

Po tvojoj logici najvise isplati placati sto manju rentu, zivjeti u nekoj rupi i kupovati akcije Majkrosofta.:lol_2:

 

 

 

Aha to je onaj princip, da sam znao da cu da padnem seo bih. A posto vremeplov nemamo, i svi smo pametniji danas sta smo juce mogli da uradimo, moramo da se bavimo samo trenutnom situacijom. A ona kaze da iako su cene mozda porasle kod tebe, to nije kako trziste funkcionise generalno, pa je kupovina uvek rizik.

Sad ako je tebi primer koji sam dala od 750k rupa... :lol_2:

 

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Denis Jasharevic said:

Sto je glavna fora, vi bi svi popizdeli kada bi grad odredjivao za koliko mozete izdati svoju nekretninu, ali za nekoga ko slupa 20-30 miliona u novu zgradu to ne vazi ...... on je Crveni Krst.

 

Pa nece to tako da radi prijatelju ..... vec ne radi i to katastrofalno ne radi.

 

Pa za tebe upravo radi. Kakav je tvoj interes da ti uduplaju rentu? 

Mislis da ce da pojeftini renta, ako se ukinu ogranicenja povecana renti?

 

47 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Mnogo se brines za mene, hvala ti ....... ali odmori.

 

Prvi si poceo, onak seljacki po obicaju.

 

47 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Pa sto ne bih otisao na Floridu, jeftina renta, dobar zivot ....... sve Ford do Forda :classic_biggrin:

 

Ti ne smes tamo, osecao bi se kao krme u Teheranu. :s_d: Jel tako? 

 

Vjerovatno sam bio tamo vise puta od tebe, ja ne idem u hotele, imam kod koga da odem i vidim zivot iz prve ruke.

Nije lose, plate nisu bas velike, ali lijepa klima, ljeta paklena, ali ostatak godine je super. Idem sad u martu pa cu ti poslati razglednicu 😎

i nekretnine su povoljne :lol_2:

 

33 minutes ago, Angelia said:

Pa zato i imate nedostatak stambenih jedinica, i cene otisle u nebo.

Nema to kod nas. Rent control je najgluplja stvar koju grad moze da uvede - kod nas ustvari dobijas incentive od grada da grade investitori.

 

Ma nije zato, nego sto je ovaj prostor atraktivan za useljenika sa parama. 

 

33 minutes ago, Angelia said:

Aha to je onaj princip, da sam znao da cu da padnem seo bih. A posto vremeplov nemamo, i svi smo pametniji danas sta smo juce mogli da uradimo, moramo da se bavimo samo trenutnom situacijom. A ona kaze da iako su cene mozda porasle kod tebe, to nije kako trziste funkcionise generalno, pa je kupovina uvek rizik.

Sad ako je tebi primer koji sam dala od 750k rupa... :lol_2:

 

Ma rupu da rentas i stedis lovu, nista ne rizikujes.

34 minutes ago, Eddard said:

Raspravu o nekretninama u dijaspori ćemo splitovati u novu temu ako se slažete, meni se dopada ovo vaše preganjanje, samo izbegavajte lična prepucavanja, pls (Denis & Amigo, naravno ;))

 

Ma nema problema, ovo je vec postalo dosadno, kakvo je stanje u Njemackoj?

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Amigo said:

 

Vjerovatno sam bio tamo vise puta od tebe, ja ne idem u hotele, imam kod koga da odem i vidim zivot iz prve ruke.

Nije lose, plate nisu bas velike, ali lijepa klima, ljeta paklena, ali ostatak godine je super. Idem sad u martu pa cu ti poslati razglednicu 😎

i nekretnine su povoljne :lol_2:

 

 

Ja idem u hotele, a to ..... Jackson Florida, crkva, srbski klub, baja mali knindza koncert .... taj zivot iz prve ruke priznajem nisam video.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Amigo said:

 

1. Ma nije zato, nego sto je ovaj prostor atraktivan za useljenika sa parama. 

 

 

2. Ma rupu da rentas i stedis lovu, nista ne rizikujes.

1. Uglavnom uslovi na trzistu zavise od vise faktora. Da su rente trzisne, ne bi bilo nedostatka stanova, jer bi se vise gradilo za izdavanje, pa bi manje ljudi bilo prisiljeno da kupuje.

 

2. Neko ce i tu varijantu da izabere, razliciti ljudi imaju razlicite motivacije, tebi to mozda ne odgovara, a nekom odgovara.

Link to comment
Share on other sites

@nssa

 

Evo bas potrazih tu tvoju novogradnju koju pominjes i ispada da ja ipak vrlo dobro znam gde zivim, za razliku od nekih ....... da ih ne imenujem.

 

RBC podaci ....... Torontu u naredne 2 godine treba 53.500 stambenih jedinica ..... 

 

2019 je izgradjeno 4.300 i to je rekordna godina od 1995.

 

:roflmao: Izvini jebiga. Morao sam da proverim gde ja to zivim :s_d:

 

A svega ovoga ne bi bilo da je Pera otisao pravo u policiju ili nssa na Google.

 

 

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Denis Jasharevic said:

@nssa

 

Evo bas potrazih tu tvoju novogradnju koju pominjes i ispada da ja ipak vrlo dobro znam gde zivim, za razliku od nekih ....... da ih ne imenujem.

 

RBC podaci ....... Torontu u naredne 2 godine treba 53.500 stanbenih jedinica ..... 

 

2019 je izgradjeno 4.300 i to je rekordna godina od 1995.

 

:roflmao: Izvini jebiga. Morao sam da proverim gde ja to zivim :s_d:

 

A svega ovoga ne bi bilo da je Pera otisao pravo u policiju ili nssa na Google.

 

 

 

 

E sad je vec bolje. Od "iskljucivo" smo dosli do 4300 samo u 2019.

 

a ovo ti je taj rental kompleks:

 

https://www.concertproperties.com/rentals/sierra-village-gate-west

 

I ne kazes nista kako to da toliki ljudi kupuju stanove (i kuce) umesto da rentaju. Neznaju ljudi da naprave racunicu?

To sto si ti nasao da ti je rentiranje isplativije ne znaci da neko drugi to ne moze da (za sebe) nadje kupovinu kao bolju opciju.

 

Racunica koju si pokazo je primer navlacenja vode na svoju vodenicu. Tvoje rentiranje stana i novi stan nemaju vremenski istu polaznu tacku.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nssa said:

 

 

Racunica koju si pokazo je primer navlacenja vode na svoju vodenicu. Tvoje rentiranje stana i novi stan nemaju vremenski istu polaznu tacku.

Mislis nemaju istu vrednost?

 

Ocigledno Toronto trziste ima specificnu situaciju (posto ima rent control), najbolji nacin da vidis da li se isplati kupovati ili rentirati, je da pogledas koliko se prodaju investicione nekretnine - koliko im je cap rate. Ja koliko vidim za Toronto to je 4%, kod mene je bolje, to je 6%. Ne znam kakve su kamate sad u Torontu, ali mi 4% cap rate zvuci kao "jeftinije je da iznajmis".

I NYC radi sa 4% cap rate, i kad sam ja pitala zasto bi uopste neko kupio investment property da gubi pare, bankari su mi objasnili da je to shelter za porez, znaci nije regularne smrtnike koji kupuju da zive.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

1. Uglavnom uslovi na trzistu zavise od vise faktora. Da su rente trzisne, ne bi bilo nedostatka stanova, jer bi se vise gradilo za izdavanje, pa bi manje ljudi bilo prisiljeno da kupuje.

 

2. Neko ce i tu varijantu da izabere, razliciti ljudi imaju razlicite motivacije, tebi to mozda ne odgovara, a nekom odgovara.

 

Pa ko kaze da rente nisu trzisne? To sto postoji kontrola povecanja rente ne znaci da se one i ne povecavaju preko utvrdjenog procenta ukoliko vlasnik zgrade pokaze da su mu troskovi poboljsanja zgrade/stanova ili povecani troskovi tekuceg odrzavanja opravdani. Primer : pre nekoliko godina je bio trend popravljanja terasa. Troskovi su regularno preneseni na stanare kroz vanredno povecanje stanarina. Ili zamena prozora na stanovima. Termicka izolacija fasade. Sve se to prenese na rentu.

 

Neznam zasto mislis da su ljudi u Torontu prisiljeni da kupuju stanove umesto rentanja? Moguce da je kod vas drugacije. Ona Denisova racunica je problematicna po vise osnova. Prva je da izostavlja "equity" u nepokrentosti koja je izuzetno bitna na trzistu koje dugorocno raste po stopi od preko 10% godisnje (i u proseku je 2 x veci od zbira interesa na kredit i inflacije). To bi kao neko ko radi u banci trebalo da znas da je to prilicno solidan povrat na investiciju a uz to i prilicno siguran. Nije bas potrebno da se ide u velike racunice da bi se doslo do razloga zasto ljudi radije kupuju nego rentaju u Torontu i drugim centrima sa slicnim uslovima na trzistu nekretnina.

Kada na to dodas da developeri brze okrenu pare kroz stanove za prodaju jasno je zasto se manje grade stanovi za rentanje. Napominjem ponovo da je vrlo bitan (bar za Toronto/Ontario) Condominium Act koji je uveo regulativu u ovaj segment nekretnina. Prakticno se sa kupovinom stana kupuje i procenat "zajednickih elemenata" zgrade i sve moze da se zavede u katastar i na to dobije hipotekarni kredit. Pre toga je to skoro bilo nemoguce.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...