Jump to content

Nekretnine u svetu - rent or buy?


Yoyogi

Recommended Posts

17 hours ago, Denis Jasharevic said:

A plafon je negde tamo kad ljudi pocnu masovno da shvataju kako im je bolje negde drugo nego tu gde jesu i pocnu migracije ....... cenim da je to recimo u Kaliforniji vec scenario.

 

Ako nije tako, onda mora biti da sam glup :roflmao:

 

Tako nekako, imam drugara iz djetinjstva koji zivi u Kaliforniji, Concord, neko predgradje San Franciska i bas mi juce javlja da se seli u aprilu u Texas, okolina Dalasa.

Kaze ne moze vise da izdrzi tu skupocu, tacnije nije da ne moze da izdrzi, jer tu zivi vise od 20 godina, nego vise nece to da trpi.

 

17 hours ago, Angelia said:

Eh kad samo zaboravimo 2008, onda mislimo da ce cene stalno rasti. 

A ono jednostavno zavisi od ponude i potraznje, poreza i slicnih stvari:

 

The average sale price for a Manhattan apartment fell 14% in the third quarter, according to a report from Douglas Elliman and Miller Samuel. That was the steepest drop since 2010, when the city was still in the grips of the financial crisis, according to Jonathan Miller, CEO of Miller Samuel, the appraisal and research firm.

 

The average price of a Manhattan apartment is still not cheap — falling to $1.7 million. But brokers and real estate analysts say there is little sign of a bottom after nearly two years of declines.

“There is a lot of uncertainty in the air,” Miller said. “It’s going to be a slow grind over the next year or two.”

A continued drop in foreign buyers, changes in the federal tax laws that make it more expensive to live in high-tax states and a glut of high-priced condos have created the worst real estate market in Manhattan in a decade. Sales in the third quarter dropped by 14%.

 

Manhattan je ekstremni primjer, tu mi obicni ljudi nemamo sta da trazimo. Ok je mozda kada si mlad, pa se troje-cetvoro dijeli stan, zezanje i to, ali tu organizovati neki normalna zivot sa nekom obicnom platom je nemoguce.

 

Inace ti visemilionski megapolisi su u stvari najgori za svakodnevni zivot.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

 

Manhattan je ekstremni primjer, tu mi obicni ljudi nemamo sta da trazimo. Ok je mozda kada si mlad, pa se troje-cetvoro dijeli stan, zezanje i to, ali tu organizovati neki normalna zivot sa nekom obicnom platom je nemoguce.

 

Inace ti visemilionski megapolisi su u stvari najgori za svakodnevni zivot.

Ja sam ti Manhatten dala samo kao primer, imas ti dosta mesta u kojima vrednosti padaju.

Tako da reci da nekretnine uvek rastu, jednostavno nije tacno, cak i ako rastu sa inflacijom, opet to ne mozes gledati kao stvarni rast.

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Angelia said:

Ja sam ti Manhatten dala samo kao primer, imas ti dosta mesta u kojima vrednosti padaju.

Tako da reci da nekretnine uvek rastu, jednostavno nije tacno, cak i ako rastu sa inflacijom, opet to ne mozes gledati kao stvarni rast.

 

Sta bilo koga briga za Menheten ili Vankuver, ako tamo ne zivi. Cijene trebaju da se gledaju tamo gdje zivimo, ono sto se nas direktno dotice.

Kod mene u jednom gradu srednje velicine, 400.000 stanovnika, za poslijednjih 20 godina, cijene kuca su odprilike porasle tri puta.

Moja plata je porasla dva puta, ali to ide malo i sa stazom, napredovanje itd. Mislim da su objektivno plate porasle oko 1.5 puta.

Rente su se odprilike uduplale i dalje ce rasti, dok cijena kuce je fiksna, a kamate rekorndo male, tako da se ta razlika, renta - kredit vremenom smanjuje.

Ja vec 5-6 godina ne placam kredit, samo racune, osiguranje i porez, tako da je to manje od pola rente prosjecnog stana.

Vise placam za auto :lol_2:

 

Medjutim vremena su se promijenila, sada je postalo sve toliko skupo da je vise nije u pitanju izbor, nego mogucnosti, bar ovde kod nas u Ontariju.

Ipak mislim da mladi parovi treba da kupuju, (samcima je tesko, jedna plata mora sve da pokrije), ali ne kao sto si ti navele neke primjere kao stan od 750.000.:lol_2:

Ne kupuje neko ko pocinje od nule tako nesto skupo, nego se kupuje ono sto se moze, pa se poslije to proda i ima se za downpayment za nesto bolje itd. Korak po korak, pred njima je zivot.😎

Ja sam sa tim zavrsio, sad mogu samo da prodajem :classic_biggrin:

 

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

Ti mozes da prodas svoju kucu i da kupis garsonjeru u Torontu sa garazom, ali sta cemo mi koji ne mozemo :roflmao:

 

Nesto si opet pomesao, nije ovo topik da se hvalis svojim velicanstvenim finansijskim poduhvatima, ti i Warren Buffett jarani, vec generalno o Utiscima iz emigracije. 😁

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Denis Jasharevic said:

Ti mozes da prodas svoju kucu i da kupis garsonjeru u Torontu sa garazom, ali sta cemo mi koji ne mozemo :roflmao:

 

Nesto si opet pomesao, nije ovo topik da se hvalis svojim velicanstvenim finansijskim poduhvatima, ti i Warren Buffett karani, vec generalno o Utiscima iz emigracije. 😁

Meni je utisnuto, ta sledi kataklizma, posto niko vise ne moze da kupi kucu. Svet ce da propadne od nekupovine i stalne rente. :)

Bokca ti yoyo je opet poceo ekonomski debakl. :)

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Denis Jasharevic said:

Ti mozes da prodas svoju kucu i da kupis garsonjeru u Torontu sa garazom, ali sta cemo mi koji ne mozemo :roflmao:

 

Pa nisam siguran za garazu. :lol_2:

 

Quote

 

Nesto si opet pomesao, nije ovo topik da se hvalis svojim velicanstvenim finansijskim poduhvatima, ti i Warren Buffett jarani, vec generalno o Utiscima iz emigracije. 😁

 

Pomesao si ti, jer to nije nikakav finanCijski uspeh, nego neki prosjecan zivot ovde. Ako je tebi to hvalisanje, onda jebiga.

Mislim da mozes i ti, ako bi to zaista zelio.

 

22 minutes ago, mrd said:

Meni je utisnuto, ta sledi kataklizma, posto niko vise ne moze da kupi kucu. Svet ce da propadne od nekupovine i stalne rente. 🙂

Bokca ti yoyo je opet poceo ekonomski debakl. 🙂

 

Vec vidjeno, komentarises, a da ni ne citas:59: ili jos gore, citas, a ne razumes procitano :lol_2:

Druze ucitelju jasno sam rekao da treba da se i dalje kupuje.

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Amigo said:

 

Medjutim vremena su se promijenila, sada je postalo sve toliko skupo da je vise nije u pitanju izbor, nego mogucnosti, bar ovde kod nas u Ontariju.

Ipak mislim da mladi parovi treba da kupuju, (samcima je tesko, jedna plata mora sve da pokrije), ali ne kao sto si ti navele neke primjere kao stan od 750.000.:lol_2:

Ne kupuje neko ko pocinje od nule tako nesto skupo, nego se kupuje ono sto se moze, pa se poslije to proda i ima se za downpayment za nesto bolje itd. Korak po korak, pred njima je zivot.😎

Ja sam sa tim zavrsio, sad mogu samo da prodajem :classic_biggrin:

 

Pravis od svog licnog iskustva, generalne komentare pa se bunis kad ti kazem da to nije tacno.

Svako ima svoju situaciju, raspravu smo poceli oko toga sto sam ja rekla da je rentiranje ekonomski opravdano, a ne da li samac treba da kupi stan od 750k ili ne. To je licna odluka.

Eto vidis ja kao samohrana majka, sam lepo rentirala dok nisam kupila (bas ono sto sam htela). 

I sta sad?

Znam barem jednog samca, koji je poceo od nule, i sad deset godina kasnije ima ne jednu, nego kucu i dva stana :classic_biggrin: Jbga downpayment ustedeo dok je rentirao. 

Ti si izabrao konvencionalni put, i to je ok za tebe, samo nemoj tvrditi da je to najbolja varijanta zato sto ti ne znas drugu.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Amigo said:

Vec vidjeno, komentarises, a da ni ne citas:59: ili jos gore, citas, a ne razumes procitano :lol_2:

Druze ucitelju jasno sam rekao da treba da se i dalje kupuje.

Opet si govorio o svom haustoru, gos'n polovni auto. Nemoj da se samaras, posto to bas nije zdravo. Ja sam takodje jasno rekao sta sam rekao, probacu da modifikujem kako bi i ti razumeo. :)

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Angelia said:

Pravis od svog licnog iskustva, generalne komentare pa se bunis kad ti kazem da to nije tacno.

Svako ima svoju situaciju, raspravu smo poceli oko toga sto sam ja rekla da je rentiranje ekonomski opravdano, a ne da li samac treba da kupi stan od 750k ili ne. To je licna odluka.

 

To moze biti licna odlluka, samo ako to mozes da priustis. To je mali procenat ljudi. 

 

21 minutes ago, Angelia said:

Eto vidis ja kao samohrana majka, sam lepo rentirala dok nisam kupila (bas ono sto sam htela). 

I sta sad?

 

Pa nista, tako valjda svako radi, prvo renta, pa kupi.

 

21 minutes ago, Angelia said:

Znam barem jednog samca, koji je poceo od nule, i sad deset godina kasnije ima ne jednu, nego kucu i dva stana :classic_biggrin: Jbga downpayment ustedeo dok je rentirao. 

 

Od nule valjda svako pocinje, osim ako nije princ Vilijam :lol_2: Rekao sam vec neki prosjecan put. 

 

Angelia, osnova nasih razilazenja je sto ja pises o prosjecnim ljudima sa prosjecnim primanjima, a ti o ljudima sa parama koji mogu da puknu 175 hiljada za downpayment.

Objektivno kako skupiti 175.000 gotovine, mislim kolika trebaju da su primanja za to i koliko treba vremena.

 

21 minutes ago, Angelia said:

Ti si izabrao konvencionalni put, i to je ok za tebe, samo nemoj tvrditi da je to najbolja varijanta zato sto ti ne znas drugu.

 

Prica je pocela tako da si ti tvrdila da je ekonomski isplativije cijeli zivot placati rentu. Ja mislim da nije i to i sama potvrdjujes vlastitim primjerom.

 

20 minutes ago, mrd said:

Opet si govorio o svom haustoru, gos'n polovni auto. Nemoj da se samaras, posto to bas nije zdravo. Ja sam takodje jasno rekao sta sam rekao, probacu da modifikujem kako bi i ti razumeo. 🙂

 

Ma nemas ti pojma sta si rekao, ne razumes ni sam sebe, a kamoli druge :lol_2:

 

A za ovoj gosn' polovni auto. Vidis kakav si covek. Smeta ti sto neko nece da kupi novi automobil. E svakakvih ljudi ima :59:

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Amigo said:

A za ovoj gosn' polovni auto. Vidis kakav si covek. Smeta ti sto neko nece da kupi novi automobil. E svakakvih ljudi ima 

Prvi si poceo sa spustanjem i podmetanjem. Ne smeta meni nista kod tebe tebi to smeta, cim reagujes. :girl:

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Amigo said:

 

Od nule valjda svako pocinje, osim ako nije princ Vilijam :lol_2: Rekao sam vec neki prosjecan put. 

 

Angelia, osnova nasih razilazenja je sto ja pises o prosjecnim ljudima sa prosjecnim primanjima, a ti o ljudima sa parama koji mogu da puknu 175 hiljada za downpayment.

Objektivno kako skupiti 175.000 gotovine, mislim kolika trebaju da su primanja za to i koliko treba vremena.

 

Jedan prosecan put je da vecina ljudi ne pocinje od nule. Najcesca varijanta je da ce imati pomoc roditelja da stave prvi downpayment.

Potpuno prosecni ljudi. 

Ja sam ti objasnila matematiku na primeru gde detaljno znam cifre, a ne da bi objasnjavala da neko ima 180k da stavi u kupovinu. 

Ali ti se zgodno pravis Tosha kad ti se objasnjava zasto nisi u pravu. Onda pricas o svemu, samo ne o temi.

 

A tema je bila da li je rentiranje ekonomski isplativije, to sto ti ne razumes cenu kapitala i naravno mislis da vrednost nekretnina uvek rastu (sto je neke kostalo jako debelo 2008), je vec druga prica.Ja pricam o stabilnom trzistu, koje nije u nekom bumu.

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Angelia said:

:classic_biggrin: A kako to molicu sam potvrdila?

 

Pa kupila si :lol_2:

 

9 minutes ago, Angelia said:

Jedan prosecan put je da vecina ljudi ne pocinje od nule. Najcesca varijanta je da ce imati pomoc roditelja da stave prvi downpayment.

Potpuno prosecni ljudi. 

 

:lol_2: ko princu Hariju

 

9 minutes ago, Angelia said:

Ja sam ti objasnila matematiku na primeru gde detaljno znam cifre, a ne da bi objasnjavala da neko ima 180k da stavi u kupovinu. 

Ali ti se zgodno pravis Tosha kad ti se objasnjava zasto nisi u pravu. Onda pricas o svemu, samo ne o temi.

 

A tema je bila da li je rentiranje ekonomski isplativije, to sto ti ne razumes cenu kapitala i naravno mislis da vrednost nekretnina uvek rastu (sto je neke kostalo jako debelo 2008), je vec druga prica.Ja pricam o stabilnom trzistu, koje nije u nekom bumu.

 

2008 se desila, nekoliko godina je bilo tako i onda je sve ponovo doslo na svoje. Nekretnina je dugorocna investicija.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Amigo said:

 

Pa kupila si :lol_2:

 

Kakve to veze ima sa da li ekonomski isplativije? Ti ne znas moju motivaciju za kupovinu, i ona definitivno nije bila ekonomske prirode :classic_biggrin:

2 minutes ago, Amigo said:

 

:lol_2: ko princu Hariju

 

Ne, nego kao prosecnom kupcu u US. Ima cak i poreski zakon o tome a i hipotekarna pravila za poklone porodice pri kupovini - ali eto to verovatno nisi znao.

Zadnji zakon bio nesto kao 14 ili 15 hiljada po poklonu, a da mozes valjda da akumuliras do 5 godina u jednoj transakciji. Zamisli poresko tacno zna da roditelji pomazu u kupovini, a ti nisi znao....

 

7 minutes ago, Amigo said:

 

 

2008 se desila, nekoliko godina je bilo tako i onda je sve ponovo doslo na svoje. Nekretnina je dugorocna investicija.

 

Idi to objasni onima u Detroitu, sigurna sam da ce biti srecni da cuju tu mudrost.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Angelia said:

Kakve to veze ima sa da li ekonomski isplativije? Ti ne znas moju motivaciju za kupovinu, i ona definitivno nije bila ekonomske prirode :classic_biggrin:

 

Motivacija mozda nije bila, ali je ipak ekonomski isplativo :classic_biggrin:

Ako si izgubila na tome, onda priznajem da nisam u pravu.:classic_blush:

 

2 minutes ago, Angelia said:

Ne, nego kao prosecnom kupcu u US. Ima cak i poreski zakon o tome a i hipotekarna pravila za poklone porodice pri kupovini - ali eto to verovatno nisi znao.

Zadnji zakon bio nesto kao 14 ili 15 hiljada po poklonu, a da mozes valjda da akumuliras do 5 godina u jednoj transakciji. Zamisli poresko tacno zna da roditelji pomazu u kupovini, a ti nisi znao....

 

Kako nisam znao, eto spomenuo sam princa Harija :lol_2:

 

2 minutes ago, Angelia said:

Idi to objasni onima u Detroitu, sigurna sam da ce biti srecni da cuju tu mudrost.

 

Generalno treba kupovati, ali nije valjda da mislis da ne treba voditi racuna o lokaciji.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Angelia said:

Idi to objasni onima u Detroitu, sigurna sam da ce biti srecni da cuju tu mudrost.

Nemoguce je objasniti to nekome ko sve meri kroz svoj arsin. 1997 u Santa Clari(south bay) cena cetvorosobne kuce je bila $250k, sada je $.2mil. U Virginia City-u je slicna kuca bila $70k a danas je $100k. Daklem kupovina se isplati isto kao sto se isplati kupit polovna kola, ako su neka koja se ne kvare, a kao nova izgube puno na ceni. Medjutim kupiti polovan auto koji se kvari, Saab nije bas mudro, posto ces se ubiti u opravkama. Ford oko 100000 milja ima da te ukolje sa transmisijom. 

Eto tako je dobro i kupiti u Virginia City. :)

4 minutes ago, Amigo said:

Generalno treba kupovati, ali nije valjda da mislis da ne treba voditi racuna o lokaciji.

Ne uvodi sada nove stepene slobode, kad si po obicaju bio iskljuciv!

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Amigo said:

 

Motivacija mozda nije bila, ali je ipak ekonomski isplativo :classic_biggrin:

Ako si izgubila na tome, onda priznajem da nisam u pravu.:classic_blush:

 

:lol_2: moze biti a ne mora. Sutra ako dobijem na ruletu, to ce po tvojoj logici znaciti da sam dokazala da je kockanje ekonomski isplativo.

22 minutes ago, Amigo said:

 

Kako nisam znao, eto spomenuo sam princa Harija :lol_2:

 

Vickasto, znaci nije da vecina pocinje od nule.

Ima cak i onih kojima drzava pomaze u kupovini.

24 minutes ago, Amigo said:

 

Generalno treba kupovati, ali nije valjda da mislis da ne treba voditi racuna o lokaciji.

Aha znaci nije da nekretnine uvek rastu, nego to zavisi od trzista (lokacije, ponude i potraznje, ekonomskih pokazatelja itd).

Da li je moguce da sam ja ipak bila u pravu :classic_ohmy:

Link to comment
Share on other sites

Nisam lično zainteresovan za temu niti imam iskustva iz dijaspore, ali sam ubeđen da ne postoji jedinstven odgovor na pitanje šta je bolje, isplativije, kupiti ili iznajmiti kuću, stan. Tu se ne radi o fiksnim parametrima, sedneš sa digitronom, izračunaš i dobiješ odgovor. Odgovor je za svakog drugačiji, čak i jednog čoveka nije isto sada i pre 10, 5, 2 godine. Može biti isplativije da držim pare u slamarici nego da uložim u posao, u poslu mogu da izgubim a u slamarici ne, ali mogu i da dobijem, zaradim, dok u slamarici, u najboljem slučaju nominalno ostajem na svom, gubim za iznos inflacije.

Postoji priča o čuvenom beogradskom trgovcu, Vladi Mitiću, imao je radnje, robne kuće, a živeo kao podstanar, govorio je, radnja može da kupi kuću, kuća ne može radnju.
Pitam se, kada bih imao 200.000 dolara, nisam vešt u biznisu i ulaganjima, ne volim rizike, šta je bolje, držati pare u banci ili kupiti nekretninu. Znam da će svaki odgvor počinjati sa: Zavisi od...

Link to comment
Share on other sites

On 2/5/2020 at 7:14 PM, Denis Jasharevic said:

 

Ali su najmanje duplo vece od Srbije pa iako ne pratim cene nekretnina u Beogradu, sumnjam da se moze pazariti 80 kvadrata za 130K, mozda u Barajevu ili Besnom Foku :s_d: ...... Hajd

Nećemo preterivati u karikiranju 😄

Za te pare možeš, na primer, da kupiš stan na Medak padini. Novogradnju. Pretpostavljam da znaš o čemu pričam. Iskreno, ja bih i poklon stan tamo odbila, jer je, iako relativno blizu gradu, blago rečeno, okruženje užasno, kao i infrastruktura, ulice tesne, jedva da se dva aVta mogu mimoići... Takođe možeš kupiti i u Kumodražu, ali onaj najdalji deo, što bi se reklo "na kraj sela". Samo sam ti navela neke od primera. Razna brda tipa Labudovo, Petlovo, ne želim ni da pominjem, to i nije Beograd već skoro pa Čačak. Lično mislim da su investicije tog tipa neisplative i da nekretnine u tim delovima neće rasti. Ali, ne znači da sam u pravu, jer ovaj grad se širi rapidno i ja zaista nisam pametna odakle sve ljudi dolaze.

 

On 2/5/2020 at 9:12 PM, ObiW said:

A što rastu cene u Beogradu?

Nejasno, bar meni. Svi talasi "izbeglištva" su prošli, otud i nepoznanica ko kupuje stanove u Bgd-u. Jedina logična pretpostavka je da su kupci iz unutrašnjosti koji žele svoje parče prestonice. Ja imam mali stan na Lekinom brdu, kupljen svojevremeno za vrlo "pristojnu" cifru, a iz razloga što mi je bio blizu porodičnog stana (ceo moj beogradski deo života se odvija oko Ustaničke) i kao investicija (rentiran je nekih šest godina). Sada za taj stan dobijam 10K eura više nego što je plaćen + izdavala sam ga 6 godina. Znači, vrlo pristojno isplativo. Iskreno, razmišljam da ga prodam, jer se meni nikada nije ni sviđalo Lekino brdo, posebno što je na lokaciji kod gimnazije, dakle na pola puta između Ustaničke i Gospodara Vučića. Ako nemaš auto, bog'me imaš da tabanaš uzbrdo dobrano. Obaška što su ulice tesne, jedva nađeš mesta za parkiranje, jer nemaju sve zgrade garaže. No, ne razmišljaju svi k'o ja, ljudi vole da imaju stan u "izvikanom" delu grada, a taj deo trenutno to jeste. Sam bog zna zašto. Valjda što se naslanja na Vračar, do centra si začas, zgrade su male, ne više od četiri-pet spratova, Šumice blizu, navodno miran kraj... i šta znam iz kojih još razloga. Čisti snobizam, IMO.

Pogađaš da, iako je "stidljivo" oglašen, pomama za malim stanom na tom mestu ogromna. Uglavnom su kupci iz unutrašnjosti, pristojno situirana gospoda srednjih godina koja želi da kupi stančić deci dok studiraju, a i kao finu investiciju...

 

Znam da je tema "Utisci iz emigracije" i da vas možda i ne zanimaju istinski cene u Bgd-u, ali eto, možda će nekoga i zanimati.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Visoke su izmedju ostalog jer lokalni kriminalici, a i oni iz regiona i sire, podignuti u status kontraverznih biznismena, kroz stanogradnju i uopste gradjevinske poduhvate peru novac za cije poreklo niko ne pita.  Moze biti da i uzajamno kupuju te stanove. Mislim da nije samo Beograd u pitanju, vec i Novi Sad.

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovako, može li čovek da kupi stan gde je otplata manja nego kirija? U Japanu, može. Stan po položaju kao Konjarnik u Bg + metroom koji ide na 3 minuta, 18 minuta do centra grada, ako nekome treba da tamo ide.  Supermarketi, hypermarketi, sve na peške.

Mlade porodice kupuju stanove i kuće, na kredit od 35 godina, ako je i 400 hiljada dolara za nov i fancy stan, to im je mesečna otplata kao hiljadu dolara mesečno. Na kredit možda plate 25 hiljada dolara kamate za celo njegovo vreme otplate. To nadmašuje rentu.

 

Ovde me napadoše izjezdirani i izdafinisani robovi koji smatraju da to nije normalno. Nije, kod njih. Pa stavljaju grafikone i čuda koja su primerena bankarskom divljaštvu u koje su ih, zbog toga i primili da mu služe i da budu upregnuti u kola, da vuku.

 

Napadoše me kao da sam Severnokoreance prozivao za njihov režim. A Severnokoreanci i ne znaju za drugi režim.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Angelia said:

:lol_2: moze biti a ne mora. Sutra ako dobijem na ruletu, to ce po tvojoj logici znaciti da sam dokazala da je kockanje ekonomski isplativo.

 

Znaci bilo je ekonomski isplativo. Poredjenje sa ruletom je neozbiljno.

 

15 hours ago, Angelia said:

Vickasto, znaci nije da vecina pocinje od nule.

Ima cak i onih kojima drzava pomaze u kupovini.

 

To nisam znao, da Amerika dijeli pare za te stvari. Svaka cast. Poslednii za koga sam cuo da to radi je bio Gadafi :lol_2:

 

15 hours ago, Angelia said:

Aha znaci nije da nekretnine uvek rastu, nego to zavisi od trzista (lokacije, ponude i potraznje, ekonomskih pokazatelja itd).

Da li je moguce da sam ja ipak bila u pravu :classic_ohmy:

 

Nije moguce, nekretninama uvijek dugorocna raste vrijednost, Detroit i slicni primjeri se samo mogu uzeti kao izuzeci koji potvrdjuju pravilo.

 

Ako ovo cita bilo ko, bilo gdje, ko razmislja o kupovini nekretnine, sto prije to bolje, jer kada se dodje u neke godine onda to gubi svaki smisao.

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Amigo said:

Poslednii za koga sam cuo da to radi je bio Gadafi :lol_2:

Nekako ti on bas lezi?

Kad izadjes iz haustora i prosetas gradom, naici ces na male kucice koje prodaju novine. Kad naidjes do te male skoro kutijice, pitaj ciku da ti da svezanj papira(novine) pogledaj oglase i naci ces da pojedini gradovi/countys daju odredjene sume novca, ako se preselis da zivis tamo na odredjeno vreme.

Ima svega na ovoj planeti. 

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Amigo said:

Nije moguce, nekretninama uvijek dugorocna raste vrijednost, Detroit i slicni primjeri se samo mogu uzeti kao izuzeci koji potvrdjuju pravilo.

Nije tacno! Naveo sam ti primer Virginia City gde je cena nekretnina promenjena samo za porast inflacije, plus kad hoces da je prodas ima da ostaris, dok se to desi, ili da spustis cenu.

Pravilo je da ako je nekretnina roba na ceni, onda ima vrednost, ako nije, onda nema. Ako se ozbiljno zanimas za nesto tako, postoje studije. Odes u bibilioteku i pitas onu tetu, ona sigurno zna da ta uputi na pravo mesto.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...