Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

U Japanu, Juznoj Koreji, Singapuru, samo policija sme da ima oruzje. Niko drugi osim licenciranih lovaca koji prodju scile i haribde da dozvolu dobiju. Njih zovu seljaci da ubiju medveda koji je usao u njihovu kuhinju.

 

Ako su ubistva vatrenim oruzjem retka ili nepostojeca, onda je ubistvo od strane policajaca jos redje. Jednostavno, policija ne ocekuje da ce druga strana imati vatreno oruzje pa svoje i ne poteze.                

 

Ko je citao knjigu (3 knjige) Haruki Murakamija 1Q84, kada protagonista knjige, devojka Aomame hoce da kupi pistolj (naravno, ilegalno) , nabavljen joj je a uz njega je islo ime, adresa i telefon onoga ko ga joj je prodao, ziv covek koji ce, ako je uhvate sa tim pistoljem,  priznati i otici u zatvor. Nikakav Walmart, nikakve provere. Nema kupovine oruzja pod bilo kakvim legalnim okolnostima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, James Delaney said:

Da ponovimo ( ma kako neki zeleli da spinuju svoju zelju da razoruzaju ljude )

 

mQz5FVo.png

 

Jedino sto ce se ponavljati su masakri neduznih ljudi od strane psihopata koji legalno kupuju oruzje kao cokoladicu ili sladoled. Sad ako je tebi bitnija cevka od te cinjenice govori vise o tebi

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, James Delaney said:

Da ponovimo ( ma kako neki zeleli da spinuju svoju zelju da razoruzaju ljude )

 

 

Kako mislis, "neki zeleli da spinuju svoju zelju da razoruzaju ljude"?

 

Ocigledno je da je oruzje u rukama ludaka koji idu okolo i ubijaju neduzan svijet koji se bavi svojim poslom. Ljudi idu u supermarket da kupe namirnice, na festival bijelog luka, da se malo opuste - zar to ne moze u najbogatijoj zemlji, sa najvecom demokratskom tradicijom i najboljom policijom i vojskom na svijetu, a da ne postoji opasnost da te neko tu skenja iz automata na pravdi boga radi 2. (ili bilo kod drugog) amandmana?

 

Cuj, 'spinuju svoju zelju', kao da Uncle Sam cita ove nase diskusije i ceka da jedna strana dobije argument pa da zavrsi tu pricu. Meni je ljudski zao zrtava tog ludila ali realno me ne dotice sve dok je to sto dalje od mene.

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/30/2019 at 10:34 PM, Angelia said:

Polako, ni ti nisi odgovorio na moje pitanje, ali ja cu na tvoje veoma lako - gde sam ja tvrdila da je sistem u Skandinavskim zemljama komunizam tj nesto slicno SSSR? Naravno da nisam.

Kako mislis pristajem na FOX propagandu? 

Znam ja da ti mene nisi pitao zasto ja mislim da ovo sto Sanders i banda propagiraju nije skandinavski model, ali smo morali da razjasnimo da ja ne napadam skandinavski model. Radi, malo sklopoca i nesto sve vise tvrde da to bas i ne radi dobro, ali njihova stvar. Nije primenjivo na US, a i sto bi?

A sad ti meni objasni u kojoj to o Skandinavskih zemalja je minimalna satnica 15$ ili kako vec traze 25$. I u kojoj se to skandinavskoj zemlji vrsi preraspodela kapitala tako sto jedan deo placa 3X procentualno vise poreza, a bogami ide i na 4X, a trazi se i dodatno?

Ne znam kako tebi, ali meni malo to sto ta grupica propagira, sve zvuci kao socijalizam sa jakim simpatijama ka komunizmu. A ti samo gubis kredibilitet podmetanjem Foxa. 

Jer znas ko podrzava Sandersa - Socijalisticka Radnicka Partija :classic_biggrin: Nisi znao da je svojevremeno zagovarao i nacionalizaciju, samo sto je danas naucio da to nece proci ...

 

Pa FOX propaganda je kad tvrdis da su Sandersovi zahtevi komunizam posto do sada nista nisi spomenula sto bi bilo tipicno za komunisticke zemlje.

15 dolara minimum wage je prosecni minimum wage mnogih OECD zemalja, dok US ubire 27% GDP-a u porezima neke evropske zemlje skoro 60%, top braket u Danskoj sa skoro 55% ti pocinje vec sa 77K, itd.  

https://stats.oecd.org/Index.aspx?DataSetCode=RMW

https://www.bloomberg.com/opinion/articles/2019-02-19/high-tax-countries-make-more-people-pay-taxes

Dakle, sve je to otprilike na liniji sta trazi Sanders (sto ne znaci da se ja slazem sa tim), a ipak nisam primetio da komunizam vlada Evropom. 

Prema tome, malo preciznosti kad se koristi jezik ne bi bilo na odmet jer onaj pravi komunizam je bio zlocinacki sistem i ne bi ga trebalo mesati sa ovim danas.

 

Link to comment
Share on other sites

On 7/31/2019 at 12:51 AM, bohumilo said:

Zasto bi bas ovaj grafik bio tizer za diskusiju o zdravstvu, kada postoje parmetri koji daleko jace od konkretne implementacije zdravstvenog sistema koreliraju sa ocekivanom duzinom zivota, recimo gdp po glavi stanovnika (ali i brojni drugi, npr. zdravstvene navike stanovika, nacin israne itd...)?

Za pricu o zdravstvenom sistemu kao tizer ce bolje posluzite nesto sto uze i konkretnije reflektuje kvalitet zdravstvene usluge, npr. merenje izgleda za uspeh, kako kazu, "at the point of medical intervention", tj. kako ti se pise kada si primoran da koristis medicinske usluge, kako ces proci u kojoj zemlji npr kada ti dijagnostifikuju neku bolest, ili kada imas srcani udar. Nesto ovakvo, npr:

spacer.png
ili, ako bas zelis o ocekivanoj duzini zivoti, evo kako ona izgleda ako se iz statistike iskljuce npr. smrtonosne povrede (npr. saobracajne nesrece i slicno), koje ocigledno nemaju nikakve veze sa kvalitetom zdravstvenog sistema i opravdano ih je iskljuciti:

 

spacer.png

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Druga jedna stvar. Mnogo mi je komicno kada ljudi mesecima i godinama cekaju na (BILO KOJU, potpuno je nebitno) medicinsku uslugu i to zovu "univerzalna zastita", "svima dostupna", "svi pokriveni" itd - i to samo pokazuje jadan nivo ocekivanje kvaliteta i dostupnosti bilo kojeg proizvoda koje obezbedjuje drzava, a to je narocitno tuzno kada se radi o tako vaznoj usluzi kao sto je lecenje ljudi. U takvim uslovima su, recimo, kucni ljubimci u mnogo boljem polozaju od svojih gazda sto se tice zdravstva jer imaju srecu da za njih ne postoji "univerzalni zdaravstveni sistem"  nego ljudi kupuju medicinske usluge za svoje ljubimce na slobodnom trzisu, pa se nekada desava situacija da dok gazda ceka mesecima na zdravstvenu pomoc (i misli da se to zove "dostupna usluga") njegova kuca dobije odmah, bez cekanja, istu ili slicnu uslugu kod svog "lekara" (a kada bi veterinar kojim slucajem rekao "donesite ga sledece nedelje" izleteo bi iz ordinacije u pravednickom besu i istog casa nasao drugog ili treceg veterinara, "kad je zdravlje u pitanju nema cekanja").

 

Nije lepo da izvlacis pojedine podatke, pa onda pravis generalni zakljucak koji ne stoji - to se naziva jos i propagandom.

Nije valjda da su libertarijanci poceli da koriste komunisticke metode? 

Ako hoces malo sveobuhvatniji pregled kako se US poredi sa ostalima: 

https://www.healthsystemtracker.org/chart-collection/health-spending-u-s-compare-countries/#item-start

https://www.healthsystemtracker.org/chart-collection/quality-u-s-healthcare-system-compare-countries/#item-start

https://www.healthsystemtracker.org/chart-collection/mortality-rates-u-s-compare-countries/#item-start

I zakljucak je prilicno jasan - visoki troskovi sistema u US tesko da daju rezultate.

Naprotiv, zemlje sa duplo manje troskova imaju slicne rezultate.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Izvukao sam neke koordinate iz okoline, da ukazem na razlog posedovanja oruzja. Pogledati mapu , ljudi zive na kraju svakog poljskog puta koji se jasno vidi na karti. Ja da tamo zivim imao bih oruzje iako sam covek koji nikada nije posedovao, niti mi je trebalo. Da bude jasno, legalno je posedovanje oruzja, automatsko i polu automatsko je diskutabilno, a cini mi se da je posedovanje kontrolisano.

Some states have state preemption for some or all gun laws, which means that only the state can legally regulate firearms. ... These include automatic firearms (such as machine guns), short-barreled shotguns, and short-barreled rifles. Some states and localities place additional restrictions on such weapons.

Automatic Weapons Are Legal, But It Takes A Lot To Get 1 Of The 630,000 In The US

Iz istog razloga zbog koga smatram da je minimalac od $15 idiotizam, posto tih $15 u nekoj flyover state znaci bogatstvo u skupljim drzavama, nije ni za dzeparac. 

US je jedna velika zemlja, sto ljudi koji nisu izasli iz svoje ulice, ne mogu da shvate. Da budem jasniji, i u SF bay sam sretao ljude tridesetogodisnjake, koji zive na 40milja od SF, a nikada nisu tamo otisli. Neophodno je imati globalnu sliku kad govorimo o nekoj jednobraznoj regulativi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Eddard said:

Možeš li ovaj deo malo da elaboriraš?

Taj deo se odnosi na to da je se politicki projekat zvani SAD, zasnovan na libertarijanskim principa odbrane coveka i Bogom/Prirodom (a ne vladom, drzavom ili monarhom) mu datih ljudskih prava od samovolje vlade i/ili kralja, kroz istoriju pokazao superirionim u odnosu na stari svet, iz kojeg su Amerikanci i pobegli, i u odnosu na koji su se legitimisali - a jedan od centralnih principa je pravo gradjanina na samoodbranu, jer su Ocevi osnivaci tada dobro razumeli da samo naoruzan i opasan covek moze biti slobodan covek. To je jedan od razloga zbog kojeg su ljudi u SAD mogli da uzivaju u slobodi i prosperitetu dok su u Evropi i ostatku svetu divljali komunizam, nacizam i slicni zlikovacki projekti zasnovani na ideji da drzava pljacka, porobljava i odvodi nevine i nenaoruzane ljude u koncentracioni logore i na streljanja; ljudi su prvo bivali razoruzani (pa nije slucajno da su i danas komunisti i fasisti najglasniji u borbi protiv 2A - lako je prebijati devojke po ulicama i lomiti banke, pa te jos i slave po laznim medijima, ali nasrnuti na neciju kucu i porodicu kada taj mozda ima unutra nesto malo da te zagreje, za to treba ipak malo vise stisnuti guzicu), a onda odvodjeni - i odlazili su, uglavnom mirno, od Ausvica preko Kolime do Prijedora i Srebrenice. I ne samo da Amerika nije pala kao zrtva ovih sistema, nego je zbog toga bila u stanju da nekoliko puta spasava Evropu totalitarnih govana u koja stalno upadaju (sve smejuci se tome kako su Amerikanci naoruzani ). Ove ideje, kodifikovane u Ustavu, su ono sto i danas omogucava Amerikancima da se, koliko-toliko (tj. u vecoj meri nego Evopljani), odupru kolektivizmu, drzavizmu, velferstejtizmu i slicnim pojavama koje nazalost guse Evropu.


Druga stvar - uvek mi je cudno kako se, kad se dese ovakvi zlocini u kojima se ispostavi da drzava nije u stanju da zastite gradjane, iako bas zbog toga prikuplja porez i srgava milijarde dolara u policiju a ludaci i zlikovci i dalje ubijaju ljude, uvek pokrene prica o tome kako nevine i mirne gradjane treba razoruzati, kako oni treba da budu JOS MANJE u mogucnosti da se sami brane.

 

 

4 hours ago, Honey Badger said:

Nije valjda da iko gaji iluzije da neorganizovani (pa i da su organizovani) civili, cak i naoruzani automatskim puskama imaju ikakve sanse protiv najjace armije koja je ikada postojala na planeti?

Snaga otpora naoruzanih gradjana se cesto zestoko potcenjuje  (narocito ako ih ima recimo 100 puta vise nego napadaca, kako pretpostavlja DZejms Medison tamo u Federalistu kada je pisao o ovome) - a ne treba smetnuti s uma da oni ne moraju biti u stanju ultimativno da pobede vojsku, dovoljno je da predstavljaju kredibilnu pretnju. Evo jednog random primera, odlomak iz Tolandove ultimativne biografije Adolfa Hitlera, koja opisuje desavanja u Varsavskom getu 1943, i herojski otpor koji su pruzili Jevreji (naoruzani stapovima i "kanapovima", nekim sitnim oruzjem koje su mogli da prosvercuju) TADASNJOJ najjacoj armiji koja je ikad postojala:

 

Quote

One particularly horrifying aspect of Hitler’s Final Solution had recently come to an apocalyptical ending. Of the 380,000 Jews crowded into the Warsaw ghetto, all but 70,000 had been deported to the killing centers in an operation devoid of resistance. By this time, however, those left behind had come to the realization that deportation meant death. With this in mind, Jewish political parties within the ghetto finally resolved their differences and banded together to resist further shipments with force. They did so to Himmler’s amazement and he thereupon ordered the total dissolution of the Warsaw ghetto. At three in the morning of April 9, 1943, more than 2000 Waffen SS infantrymen—accompanied by tanks, flame throwers and dynamite squads—invaded the ghetto, expecting an easy conquest, only to be met by determined fire from 1500 fighters armed with weapons smuggled into the ghetto over a long period: several light machine guns, hand grenades, a hundred or so rifles and carbines, several hundred pistols and revolvers, and Molotov cocktails. Himmler had expected the action to take three days but by nightfall his forces had to withdraw. The one-sided battle continued day after day to the bewilderment of the SS commander, General Jürgen Stroop, who could not understand why “this trash and subhumanity” refused to abandon a hopeless cause. He reported that, although his men had initially captured “considerable numbers of Jews, who are cowards by nature,” it was becoming more and more difficult. “Over and over again new battle groups consisting of twenty to thirty Jewish men, accompanied by a corresponding number of women, kindled new resistance.” The women, he noted, had the disconcerting habit of suddenly hurling grenades they had hidden in their bloomers.

 

On the fifth day of frustration Himmler ordered the ghetto combed out “with the greatest severity and relentless tenacity.” Stroop decided to do this by setting fire to the entire Jewish area, block by block. The Jews, he reported, remained in the burning buildings until the last possible moment before jumping from the upper stories to the street. “With their bones broken, they still tried to crawl across the street into buildings which had not yet been set on fire.… Despite the danger of being burned alive the Jews and bandits often preferred to return into the flames rather than risk being caught by us.”

 

The defenders fought two, three weeks with reckless heroism, taking refuge, as a last resort, in the sewers. Finally, on May 15, firing from the few remaining Jewish nests of resistance became sporadic and the following day General Stroop blew up the Tlomacki Synagogue, in the “Aryan” section of Warsaw, to celebrate the end of the battle. For exactly four weeks the little Jewish army had held off superior, well-armed forces until almost the last man was killed or wounded...

 

Sada svako neka pretpostavi kakav je otpor mogao da se pruzi da TADASNJI progresivci nisu razoruzali stanovnistvo, zabranili "posedovanje i nosenje", pre nego sto su pristupili genocidu...

 

3 hours ago, Yoyogi said:

U Japanu, Juznoj Koreji, Singapuru, samo policija sme da ima oruzje.

Ali ne mozes uporedjivati Japan i SAD zato sto u SAD ima mnogo vise kriminala generalno:

 

https://www.numbeo.com/crime/rankings_by_country.jsp


 i oruzje daleko vise i cesce sluzi za prevenciju zlocina nego sto se se njime izvrse zlocini (a ovakva pucanja su statisticka retkost). Tako u SAD imamo situaciju da je najvise ubistava tamo gde su najstroziji zakoni o nosenju i posedovanju...

 

 

3 hours ago, Amigo said:

 

Taj zakon je propisan prije 230 godina i u danasnje vrijeme je totalno besmislen.

Naprotiv, mislim da je u danasnje vreme, kada se socijalisticki mrak nadvija nad SAD, aktuelan kao i bilo kada u istoriji. Recimo, predsednicki kandidat Berni Sanders zeli da od Amerike napravi zemlju bede i siromastva gde ljudi cekaju u redovima za partijsko sledovanje hleba, kakvu danas imamo u Venecueli, i kako takva politika razara dobrovoljnu ekonomiju vlasti su prinudjenu da salju odrede po kucama da odvode ljude u ropstvo da tamo proizvode hranu za drzavu, kao sto sade rade Venecueli, - ali je to sasvim razlicit posao da li ce te, kada se pojavis na neciji prag da zarobis coveka, tamo sacekati goloruki nesrecnik ili "dobro untrenirana i naoruzana milicija, neophodna za slobodu drustva", kako tamo lepo pise...

 

 

 

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

2 hours ago, Anduril said:

I zakljucak je prilicno jasan - visoki troskovi sistema u US tesko da daju rezultate.

Naprotiv, zemlje sa duplo manje troskova imaju slicne rezultate.

 

Samo par crtica za razmisljanje:

 

1. Koje su to zemlje sa duplo manje troskova a slicnim rezultatima - i u cemu. Prosli put si kao parametar ponudio ocekivanu duzinu zivota, ali to nije dobra mera kako se vidi iz mog riplaja. Dakle, kada treba da ides pod noz, ili za nesto drugo gde ti treba lekar (dakle nesto gde zanemarujemo zivotne navike, dijetu itd...), gde je bolje biti nego u SAD?

2. Kako mislis "tesko da daju rezultate" kad SAD ima najbolji (ili medju najboljima) zdravstveni sistem na svetu po najrelevantnijim parametrima, od kojih sam neke pomenuo u citiranom postu?

3. Kada govoris o troskovima, da li su tu uracunati troskovi ulaganju u medicinska istrazivanje, tehnologiju itd? Ako je odgovor potvrdan, onda je to ogromna stavka u kojoj se troskovi knjize na americkoj strani, a benefiti na stranu celog sveta (ukljucujuci i SAD naravno) - kao sto je i inace stvar u mnogim drugim oblastima tehnologije i znanja generalno.

4. Sto se tice troskova, ne treba zaboraviti da oni, a to je ekstremno izrazeno u zdravstvu, nisu linearni sa returnom, nego troskovi rastu eksponencijalno (tj. imamo "diminishing marginal returns") - drugim recima, mnogo je teze/skuplje produziti prosecni ljudski vek sa 50 na 60 nego sa 70 na 80...

5. Na kraju, najzanimljivije, prosle nedelje sam bio u prilici da procitam interesantnu knjizicu dvojice ekonomista, Alexa Tabaroka i Erica Hellanda, pod naslovom "Zasto je sve toliko vrazje skupo" (moj slobodan prevod) koja je izazvala dosta paznje i polemika u struci i po raznim internet zajednicama, gde se na vrlo ubedljiv nacin pokazuje da su visoke cene u obrazovanju i u skolstvu posledica tzv. Baumolovog efekta, odnoso pojave da je porast cena nuzan u delatnostima u kojima produktivnost stagnira ili raste sporije nego u drugima (a zdravstvo je pravi predstavnik toga), jer je porastao oportunitetni trosak radnika u toj delatnosti, tj. moramo da ih platimo vise nego ranije da bi smo ih zadrzali da rade u tim delatnostima (klasican primer koji se obizno uzima je "string kvartet" koji svira neki barokni komad od 45 minuta: za proizvodnju tog dobra pre 100 godina bila su potreba 4 coveka da sviraju sat vremena, a sve je to potrebno i danas,dakle produktivni su tacno koliko i pre 100 godina, ali danas njih moramo da platimo dosta vise nego pre 100 godina da bi smo ih privoleli da nam sviraju, da ne odu u druge industrije gde produktivnost jeste drasticno skocila)...u svakom slucaju preporuka za citanje i razmisljanje, knjizica je dostupna dzabe ovde:

 

WHY ARE THE PRICES SO D*MN HIGH?

https://www.mercatus.org/system/files/helland-tabarrok_why-are-the-prices-so-damn-high_v1.pdf

 

Edited by bohumilo
  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, mrd said:

Da bude jasno, legalno je posedovanje oruzja, automatsko i polu automatsko je diskutabilno, a cini mi se da je posedovanje kontrolisano.

 

Pa upravo je ono izgleda najveci problem. Kazu da je ovaj drugi za manje od minuta ubio tih devet i ranio dvadeset. Sad ja nisam neki ekspert za oruzje, ali ni najbrzi pistolj nije moguce toliko brzo repetirati. 

 

Meni je jasno da se drzave razlikuju kao dan i noc, ali ovako nesto bi moglo da prodje u svim.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Plavi Golub said:

 

Pa upravo je ono izgleda najveci problem. Kazu da je ovaj drugi za manje od minuta ubio tih devet i ranio dvadeset. Sad ja nisam neki ekspert za oruzje, ali ni najbrzi pistolj nije moguce toliko brzo repetirati. 

 

Meni je jasno da se drzave razlikuju kao dan i noc, ali ovako nesto bi moglo da prodje u svim.

Pisali smo o tome, kod Vegas slucaja. Automatsko oruzje je zabranjeno, cak su i dodaci koji poluautomatske puske modifikuju u automatske, ali se tom problemu ne moze pristupiti hirurskim rezom, vec je u ovom slucaju neophodan micromanagement.

Naravno ovo sto sam napisao je moje misljenje i ne mora da se poklapa sa tudjim.

Opet, ponavljam, do nedavno sam mogao da se krecem bez ikakve legitimacije i niko nije smeo da me zaustavi, to se promenilo. US upada klise evropskih zemalja, gde ovaj oblik slobode ne postoji. U evropi su kaznjeni programeri, koji su pokusali da izbace waze application, ako me secanje ne  vara. :)  

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, bohumilo said:

Naprotiv, mislim da je u danasnje vreme, kada se socijalisticki mrak nadvija nad SAD, aktuelan kao i bilo kada u istoriji. Recimo, predsednicki kandidat Berni Sanders zeli da od Amerike napravi zemlju bede i siromastva gde ljudi cekaju u redovima za partijsko sledovanje hleba, kakvu danas imamo u Venecueli, i kako takva politika razara dobrovoljnu ekonomiju vlasti su prinudjenu da salju odrede po kucama da odvode ljude u ropstvo da tamo proizvode hranu za drzavu, kao sto sade rade Venecueli, - ali je to sasvim razlicit posao da li ce te, kada se pojavis na neciji prag da zarobis coveka, tamo sacekati goloruki nesrecnik ili "dobro untrenirana i naoruzana milicija, neophodna za slobodu drustva", kako tamo lepo pise...

 

Ovo je ili vec nenormalno razmisljanje i cisto podmetanje.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, bohumilo said:

Snaga otpora naoruzanih gradjana se cesto zestoko potcenjuje  (narocito ako ih ima recimo 100 puta vise nego napadaca, kako pretpostavlja DZejms Medison tamo u Federalistu kada je pisao o ovome) - a ne treba smetnuti s uma da oni ne moraju biti u stanju ultimativno da pobede vojsku, dovoljno je da predstavljaju kredibilnu pretnju. Evo jednog random primera, odlomak iz Tolandove ultimativne biografije Adolfa Hitlera, koja opisuje desavanja u Varsavskom getu 1943, i herojski otpor koji su pruzili Jevreji (naoruzani stapovima i "kanapovima", nekim sitnim oruzjem koje su mogli da prosvercuju) TADASNJOJ najjacoj armiji koja je ikad postojala:

 

 

15 minutes ago, bohumilo said:

The defenders fought two, three weeks with reckless heroism, taking refuge, as a last resort, in the sewers. Finally, on May 15, firing from the few remaining Jewish nests of resistance became sporadic and the following day General Stroop blew up the Tlomacki Synagogue, in the “Aryan” section of Warsaw, to celebrate the end of the battle. For exactly four weeks the little Jewish army had held off superior, well-armed forces until almost the last man was killed or wounded

 

Impresivno i zastrasujuce, ali su na kraju izginuli do poslednjeg. Svakako dostojanstveno, ali protiv sile nisu imali sanse. Kako otpor poljskih Jevreja nacistickom okupatoru ( i poljskim kolaboracionistima) treba da je ekvivalent ovome sto se desava u SAD?

 

Dakle neka vrsta civilne zastite, svi u kucama naoruzani automatskim oruzjem? Na kojoj vrsti oruzja se zaustavljamo?

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mrd said:

Pisali smo o tome, kod Vegas slucaja. Automatsko oruzje je zabranjeno, cak su i dodaci koji poluautomatske puske modifikuju u automatske, ali se tom problemu ne moze pristupiti hirurskim rezom, vec je u ovom slucaju neophodan micromanagement.

Naravno ovo sto sam napisao je moje misljenje i ne mora da se poklapa sa tudjim.

Opet, ponavljam, do nedavno sam mogao da se krecem bez ikakve legitimacije i niko nije smeo da me zaustavi, to se promenilo. US upada klise evropskih zemalja, gde ovaj oblik slobode ne postoji. U evropi su kaznjeni programeri, koji su pokusali da izbace waze application, ako me secanje ne  vara. 🙂 

 

Jeste tacno ovo za legitimisanje. Tata je uvek imao primedbu na nas lezeran pristup "zasto ides bez LK?" U nekim drzavama vozacka je dovoljna kao legitimacija ili cak platna kartica ako ima sliku.

 

Apropos automatskog oruzja ne zamisljam ja da to moze prakticno da se resi jednim potpisom, ali sto se kaze od necega mora da se pocne svako u svojoj drzavi.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Plavi Golub said:

Jeste tacno ovo za legitimisanje. Tata je uvek imao primedbu na nas lezeran pristup "zasto ides bez LK?" U nekim drzavama vozacka je dovoljna kao legitimacija ili cak platna kartica ako ima sliku.

Ovo sve nije opravdanje, ali je objasnjenje vrste problema. Prosecan amerikanac, to oseca kao uskracivanje slobode i individualiteta. Ne postoji razlog zbog koga bi se te slobode odrekli.

2 minutes ago, Plavi Golub said:

Apropos automatskog oruzja ne zamisljam ja da to moze prakticno da se resi jednim potpisom, ali sto se kaze od necega mora da se pocne svako u svojoj drzavi

Kao sto rekoh obrazovanje je kljuc svih tih problema. Medjutim, u vecini drzava se na obrazovanje odvaja oko desetak hiljada, a na zatvor po zatvoreniku se trosi vise od 6 puta toliko.

Nije to samo promena dekreta, to je i promena mentaliteta, a vidimo na exYU primeru, kako to lako ide. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Baby said:

 

Da, ali je govor doveo do akcije. 

Ne mora da znaci. Vecina ovih koji su krenula u akciju i nisu mnogo pricali pre toga, da jesu verovatno bi dosli nekom na radar kao sto se desilo sa onim na Floridi, ali nisu imali dovoljno zakonskih osnova da reaguju.

Znaci radi se o mentalnim slucajevima, a ne podstrekivanje na nasilje. I ovaj je napisao da njegova ubedjenja datiraju daleko pre Trampa, i da on krivi i Demokrate i republikance za situaciju.

 

9 hours ago, Eddard said:

Ne može meni niko da objasni kako je ovo prihvatljiva cena 2. Amandmana. Zajebi.

Pa tesko je to za rzumeti kad ne poznajes kako vecina Amera razmislja. Da postoji takvo misljenje, da 2. amandman nije vredan, doslo bi i do nekog ogranicavanja.To sto imas manji broj po velikim gradovima koji su u fazonu, samo kriminalcima treba takvo oruzje, je jos uvek manjina.

I onda se desi onako nesto kao u Brooklynu - jbga jos se i ne zna sto ali se sumnaj da je neki kriminalni obracun, zapucaju lepo na igraliste....

2 hours ago, Anduril said:

 

Pa FOX propaganda je kad tvrdis da su Sandersovi zahtevi komunizam posto do sada nista nisi spomenula sto bi bilo tipicno za komunisticke zemlje.

15 dolara minimum wage je prosecni minimum wage mnogih OECD zemalja, dok US ubire 27% GDP-a u porezima neke evropske zemlje skoro 60%, top braket u Danskoj sa skoro 55% ti pocinje vec sa 77K, itd.  

https://stats.oecd.org/Index.aspx?DataSetCode=RMW

https://www.bloomberg.com/opinion/articles/2019-02-19/high-tax-countries-make-more-people-pay-taxes

Dakle, sve je to otprilike na liniji sta trazi Sanders (sto ne znaci da se ja slazem sa tim), a ipak nisam primetio da komunizam vlada Evropom. 

Prema tome, malo preciznosti kad se koristi jezik ne bi bilo na odmet jer onaj pravi komunizam je bio zlocinacki sistem i ne bi ga trebalo mesati sa ovim danas.

 

1. Sandersovi stavovi su poznati - i poznato je da covek zastupa komunizam, ne treba ti Fox za to.

2. Navedi mi skandinavsku zemlju - posto jel da ti tvrdis da se americki socijalisti naslanjaju na skandinavski model, koja ima $15 minimalnu satnicu, ili $25 kako sad Sanders i ostali guraju - ne da uvodis novi pojam koliko realno zaradjuju. Drzavni minimalac.

3. Navedi mi koja od Skandinavskih zemalja ima progresivnu skalu u kojoj ce oni koji zaradjuju u top % placati po 3 i 4X vise od srednjeg staleza. 

 

Tako da nista od toga nije u liniji onog sto Sanders trazi. Top bracket u Danskom na 77k nije u stvari top bracket, nego isti porez za veci deo stanovnista. Dok u Svedskoj imas 2-tier porez. 

Sanders trazi za Top % da placa 70%, u odnosu na prethodni od 37% ili najnizi od 12% - znaci sta je to nego preraspodela kapitala, uzmi od onih sto zaradjuju vise.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, mrd said:

Ovo sve nije opravdanje, ali je objasnjenje vrste problema. Prosecan amerikanac, to oseca kao uskracivanje slobode i individualiteta. Ne postoji razlog zbog koga bi se te slobode odrekli.

Kao sto rekoh obrazovanje je kljuc svih tih problema. Medjutim, u vecini drzava se na obrazovanje odvaja oko desetak hiljada, a na zatvor po zatvoreniku se trosi vise od 6 puta toliko.

Nije to samo promena dekreta, to je i promena mentaliteta, a vidimo na exYU primeru, kako to lako ide. :thumbup:

 

 

Protivrecis Lecicu

 

 

Shvatam ja prednosti tog drugog pristupa iz ugla onih koji ga forsiraju.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Plavi Golub said:

 

 

Protivrecis Lecicu

....

 

Shvatam ja prednosti tog drugog pristupa iz ugla onih koji ga forsiraji.

Dobro, jasno je onda, koliko tu ima promenljivih i sa cime se svi u US suceljavaju, da ne pominjem politicare, koji da bi bilo sta sa svoje agende progurali moraju diplomatski da pristupe problemu. Znaci compromise of compromise. :)

Ovde je neko pomenuo 3D printere, to je tek nova stvar. Ti online mozes da nadjes tonu blueprints raznih oruzja, a danas 3D pritner mozes da kupis za $300-$400. Go figure.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Angelia said:

Ne mora da znaci. Vecina ovih koji su krenula u akciju i nisu mnogo pricali pre toga, da jesu verovatno bi dosli nekom na radar kao sto se desilo sa onim na Floridi, ali nisu imali dovoljno zakonskih osnova da reaguju.

Znaci radi se o mentalnim slucajevima, a ne podstrekivanje na nasilje. I ovaj je napisao da njegova ubedjenja datiraju daleko pre Trampa, i da on krivi i Demokrate i republikance za situaciju.

 

Slazem se da je problem daleko pre Trampa, problem u deljenju oruzja bez ikakve kontrole. Samo na sve to kada se doda da ima verbalnog potstrehivanja mrznje, onda se ti mentalno poremeceni i orabre. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to [USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja
  • Lobotomija locked this topic
  • Lobotomija unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...