Jump to content

Crna Gora


djole

Recommended Posts

Evropa Sad je u većini privatnih kompanija, malih firmi, sabotirana od strane poslodavaca, većina radnika nije dobila veće plate.

Znam par firmi koje imaju po par stotina radnika, baš zato što su firme plaćale minimalac, sad samo povećali minimalac i smanjlli dio na ruke.

Tako da su povećane osjetili u državnoj upravi i to je to..

Program je započet bez ikakve mogućnosti da se obračunaju sa onima koji ga ne sprovode.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, SamoFlacko said:

Evropa Sad je u većini privatnih kompanija, malih firmi, sabotirana od strane poslodavaca, većina radnika nije dobila veće plate.

Znam par firmi koje imaju po par stotina radnika, baš zato što su firme plaćale minimalac, sad samo povećali minimalac i smanjlli dio na ruke.

Tako da su povećane osjetili u državnoj upravi i to je to..

Program je započet bez ikakve mogućnosti da se obračunaju sa onima koji ga ne sprovode.

Tesko je zatvoriti toliki broj firmi, uz to privatnici uvek prete otpuštanjem radnika a gde te radnike zaposliti po CG kad je decenijiski lopovluk sve uništio.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, SamoFlacko said:

Tako da su povećane osjetili u državnoj upravi i to je to..

Program je započet bez ikakve mogućnosti da se obračunaju sa onima koji ga ne sprovode.

Ne bih bio toliko negativan, znam ljude koji rade u privatnom sektoru i koji su dobili plate po novom obračunu.

Što se tiče nepostojanja prinude, šta treba više od finansijske policije (pod pretpostavkom da ista radi svoj posao, naravno)?

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Drug Crni said:

Hoce li Krivokapic praviti svoju stranku/pokret?
 

Po nekim informacijama koje stizu do mene ne planira da se bavi politikom. Tesko je koliko god neko bio posten, obrazovan i iskren da se izbori sa mafijom i strankama koje imaju podrsku raznih sluzbi.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Perkos2 said:

Po nekim informacijama koje stizu do mene ne planira da se bavi politikom. Tesko je koliko god neko bio posten, obrazovan i iskren da se izbori sa mafijom i strankama koje imaju podrsku raznih sluzbi.

Mene taj čovek podseća na Cvetkovića kojeg su Blic Stripu prestavljali kao sobaricu u vreme Tadićeve vlade.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, SamoFlacko said:

Evropa Sad je u većini privatnih kompanija, malih firmi, sabotirana od strane poslodavaca, većina radnika nije dobila veće plate.

Znam par firmi koje imaju po par stotina radnika, baš zato što su firme plaćale minimalac, sad samo povećali minimalac i smanjlli dio na ruke.

 

  

Pa to i jeste bio cilj, ako sam dobro razumeo. 

Da se ono "na ruke" uvede u legalne tokove. 

Problem je što niko tačno ne zna koliko se novca na taj način do sad isplaćivalo. 

Kreatori Evropa sad paketa su olako i površno zaključili da je u pitanju mnogo novca, da mnogo poslodavca isplaćuje minimalac na račun i još recimo 100-150 eura na ruke. 

To je pod velikim znakom pitanja, a na osnovu te računice oni su projektovali prihodnu stranu budžeta kojom bi popunili rupe. 

 

Realna je pretpostavka da će biti nekih otpuštanja ili će poslodavci uplacivati 450 eura minimalac, a onda tražiti od radnika da im deo plate vrate. 

Nema inspekcije koja to može sve ispratiti i dokazati takve malverzacije. 

 

Najgore je što je upravo oborena vlast koja je pripremila Evropa sad. 

I sad moze proći ceo prvi kvartal dok se ne formira nova vlada koja treba da nastavi projekat. 

Milojko Spajić se već ogradio od sudbine Evropa sad, tvrdeći da ovi novi neće znati sprovesti paket u delo. 

A Milo se žali da su tim projektom novoj vladi stavljeni finansijski okovi. 

 

Tako da je za Mickeya i  njegovu novu stranku, možda i bolje sto mu je Dritan oborio vladu

Jer, gradjani njemu zahvaljuju za povećanje minimalca, a svaki neuspeh i izgledan krah projekta pašće na teret nove vlasti. 

Edited by Bejbl
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Bejbl said:

Problem je što niko tačno ne zna koliko se novca na taj način do sad isplaćivalo. 

Kreatori Evropa sad paketa su olako i površno zaključili da je u pitanju mnogo novca, da mnogo poslodavca isplaćuje minimalac na račun i još recimo 100-150 eura na ruke. 

To je pod velikim znakom pitanja, a na osnovu te računice oni su projektovali prihodnu stranu budžeta kojom bi popunili rupe. 

Meni ovo zvuči previše diletantski, nisu Spajić i Milatović nepismeni likovi.

Morali su da imaju predstavu o broju zaposlenih koji primaju minimalac i prosječnom gapu između njihovih sadašnjih plata i novog minimalca od 450 jura, i na osnovu toga su valjda napravili računicu da budžet to može da podnese. Sve drugo bi bilo političko samoubistvo, a oni kad su spremali i usvojili taj paket su ipak nastupali iz pozicije nekog ko pretenduje da ostane na vlasti duže vrijeme.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Beonegro said:

Meni ovo zvuči previše diletantski, nisu Spajić i Milatović nepismeni likovi.

Morali su da imaju predstavu o broju zaposlenih koji primaju minimalac i prosječnom gapu između njihovih sadašnjih plata i novog minimalca od 450 jura, i na osnovu toga su valjda napravili računicu da budžet to može da podnese. Sve drugo bi bilo političko samoubistvo, a oni kad su spremali i usvojili taj paket su ipak nastupali iz pozicije nekog ko pretenduje da ostane na vlasti duže vrijeme.

 

Njihova pretpostavka je bila da mnogo gradjana prima mimo minimalca i značajna sredstva "na ruke", te da poslodavcima neće biti problem da isplaćuju 450 evra na račun, ako ih se oslobodi doprinosa na zdravstvo.

To je nemoguće precizno znati, jer se to nigde nije knjižilo.

Ja nešto čisto sumnjem da su radnici u trafikama i marketima u Pljevlja, Berane, Rožaje bilo šta dobijali mimo minimalca.

 

Dakle, sve se planiralo na bazi optimističnih pretpostavki. Preoptimističnih, rekao bih.

 

Meni Spajić baš deluje kao lik koji voli da se kocka i rizikuje. Ide mu to uz imidž neženje i belosvetskog plejboja.

 

Šteta što mu oboriše vladu. Zaslužio bi možda i Nobelovu nagradu za ekonomiju, da mu je prošao s uspehom ovaj program.

 

 

Edited by Bejbl
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, deez nuts. said:

Cek, sad je Dritan kriv sto DF potkopava ovu vladu jos od 4.9.2020. godine?

Dritan bi hteo mesto predsednika vlade sa 4 poslanika, e za to je kriv. Ogroman raskorak između političkih ambicija i broja poslanika! Verujem da će URA doživeti rast, ali da će to opet biti zanemariv broj poslanika (5-6 at best).

 

eidt: Postoji li mogiućnost da ne dođe do novih izbora i da se nekako prikupi parlamentarna većina?

Edited by Liska Manjina
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Perkos2 said:

znači bolje je po  starom modelu dps-a?

 

Naravno da nije bolje, jer DPS-ov model je i doveo Crnu Goru u situaciju da joj je javni dug 80-90% BDP-a, sa kreditnim rejtingom na nivou smeća i ogromnim spoljno-trgovinskim deficitom koji se donekle pegla samo preko turističke sezone.

To je jako loša pozicija za malu zemlju, koja nije u EU i nije u eurozoni.

Nije Crna Gora kao Grčka, pa da je se mora po svaku cenu spašavati od bankrota.

 

Koliko znam, ne može se ni ući u EU sa javnim dugom preko 60% BDP-a.

 

Dakle, to bi trebao biti osnovni zadatak svake vlade u CG. Fiskalna konsolidacija, obaranje javnog duga, diversifikacija privrede, privlačenje stranih investicija.

Ali kako, kad to obično podrazumeva "stezanje kaiša", smanjenje plata, otpuštanja iz javnog sektora, povećanje poreza...

A nijedna vlada u CG neće u skorije vreme imati komfor u vidu stabilne većine, da može posegnuti za takvim merama.

 

Ako je pala vlada koja je povećala minimalac sa 250 na 450 eura, ja ne znam čemu mogu da se nadaju oni koji će smanjivati plate i minmalce.

 

Edited by Bejbl
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Bejbl said:

 

Naravno da nije bolje, jer DPS-ov model je i doveo Crnu Goru u situaciju da joj je javni dug 80-90% BDP-a, sa kreditnim rejtingom na nivou smeća i ogromnim spoljno-trgovinskim deficitom koji se donekle pegla samo preko turističke sezone.

To je jako loša pozicija za malu zemlju, koja nije u EU i nije u eurozoni.

Nije Crna Gora kao Grčka, pa da je se mora po svaku cenu spašavati od bankrota.

 

Koliko znam, ne može se ni ući u EU sa javnim dugom preko 60% BDP-a.

 

Dakle, to bi trebao biti osnovni zadatak svake vlade u CG. Fiskalna konsolidacija, obaranje javnog duga, diversifikacija privrede, privlačenje stranih investicija.

Ali kako, kad to obično podrazumeva "stezanje kaiša", smanjenje plata, otpuštanja iz javnog sektora, povećanje poreza...

A nijedna vlada u CG neće u skorije vreme imati komfor u vidu stabilne većine, da može posegnuti za takvim merama.

 

Ako je pala vlada koja je povećala minimalac sa 250 na 450 eura, ja ne znam čemu mogu da se nadaju oni koji će smanjivati plate i minmalce.

 

Ipak je to Crna Gora( isto je i u Srbiji) gde će pre opstati Vlada koja smanjuje primanja i uništava sve što iole vredi nego Vlada koja nešto pokušava da promeni i pokrene državu u pozitivnom pravcu, nažalost to je surova istina koja se potvrđuje svakodnevno. Nije ova Vlada u CG pala zbog ekonomije i lošijeg ekonomskog stanja građana već zbog "politke"  Sve i da je Evropa sad funkcionisala i bolje od Spajićeve zamisli bilo bi isto. Sad im eto Draginje i onog Jokovića i Nimanbega oni će sigurno bolju ekonomsku politiku da vode.  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, deez nuts. said:

Cek, sad je Dritan kriv sto DF potkopava ovu vladu jos od 4.9.2020. godine?

DF je možda potkopavao, ali je Dritan postavio dinamit 🙂

 

Totalno je nebitan DF u ovoj priči, oni su mogli samo da pljuckaju sa strane. Ključ je bio sukob između Dritana i Demokrata. Čak mislim da je i Krivokapić bio samo kolateralna šteta tog sukoba.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Perkos2 said:

Po nekim informacijama koje stizu do mene ne planira da se bavi politikom. Tesko je koliko god neko bio posten, obrazovan i iskren da se izbori sa mafijom i strankama koje imaju podrsku raznih sluzbi.

 

Po drugim informacijama priča se da će on u tu "Spajićevu i Milatovićevu" stranku, neki čak kažu da je to njegova stranka a ako ih još i Joanikije podrži moglo bi to skupo da košta srpske stranke.

 

Dolazak Dritana u BG na sastanak sa "patrijarhom" je jasan signal sa kim je Dritan ugovorio rušenje Krivog.

 

Ono što mene interesuje je da li onaj deo medija koji je bio protiv Mila može da se okarakteriše kao blizak nekoj stranci ili su oni bili samo protiv Mila. Pitam jer će to biti jako važno u ovim sad obračunima do sledećih izbora.

Link to comment
Share on other sites

Expertska Vlada je Dritanovo cedo. Bio je iskljuciv u tome i imao je kredit da to i dobije.

Ovaj pad nije toliki problem, koliko cinienica da je odbijao pozive za rekonstrukcijom iste u okviru parlamentarne vecine. Cak se pominjala mogucnost da bi dobio i premijersko mjesto u sklopu dogovora o novoj vladi.

Nudjena mu je drugu sansu koju ocigledno nije ni razmatrao. Izabrao je pakt sa dps-om uz pregrst nemustih i nebuloznih pravdanja i pojasnjenja. 

Ozbiljan salto mortale.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Valensija said:

Expertska Vlada je Dritanovo cedo. Bio je iskljuciv u tome i imao je kredit da to i dobije.

Ovaj pad nije toliki problem, koliko cinienica da je odbijao pozive za rekonstrukcijom iste u okviru parlamentarne vecine. Cak se pominjala mogucnost da bi dobio i premijersko mjesto u sklopu dogovora o novoj vladi.

Nudjena mu je drugu sansu koju ocigledno nije ni razmatrao. Izabrao je pakt sa dps-om uz pregrst nemustih i nebuloznih pravdanja i pojasnjenja. 

Ozbiljan salto mortale.

 

U kojoj "paralelnoj stvarnosti" bi Srbija mogla da ima premijera poput Dritana?

Dobro znate na šta mislim...

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Accuphase said:

U kojoj "paralelnoj stvarnosti" bi Srbija mogla da ima premijera poput Dritana?

Dobro znate na šta mislim...

Premijera “poput Dritana” ne bih nikome pozelio, ponajmanje Srbiji.

Ovo sto nas Dritan upravo radi je  nesto cega se stidi svaki posteni covjek u CG.

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...