Jump to content

Crna Gora


djole

Recommended Posts

15 minutes ago, Stoned Laki21 said:

 

nije naš Diktator nego crnogorski....  msm ono ne sećam se srceparajućih upisa za Durentea, Erdogana i slične tlačitelje iz drugih, stranih država.

 

Ne radi se o tome da li je crnogorski, srpski, turski ili mandžurijski, već se radi o tome da pošto ''vodi'' CG u u EU i NATO, onda mu je svašta dopušteno zarad ''višeg cilja'', a pogotovo od nekih koji se izjašnjavaju kao neki veliki liberali. Nešto slično kao sa Vučićem ovde.

Edited by djole
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sto se mene tice, metoda Djukanovica ne podrzavam niti mi je srcu mio.

 

Sto se tice ovog Zakona - nije los. Mafijaskoj organizaciji SPC treba oduzeti svu imovinu i vratiti ih korenima i isposnickom zivotu.

 

Crkva je sa nikad manje vernika procentualno gledano najbogatija u istoriji covecanstva.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, McLeod said:

Sto se mene tice, metoda Djukanovica ne podrzavam niti mi je srcu mio.

 

Sto se tice ovog Zakona - nije los. Mafijaskoj organizaciji SPC treba oduzeti svu imovinu i vratiti ih korenima i isposnickom zivotu.

 

Crkva je sa nikad manje vernika procentualno gledano najbogatija u istoriji covecanstva.

Ovo je i za tebe previše, nalupetao si za medalju

Čuj pored don Mila i don Brana ti nazivaš SPC mafijaškom organizacijom!

baš bi voleo da objasniš to da su najbogatiji u istoriji?

mada bi trebalo da letiš na raport!    

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, McLeod said:

Sto se mene tice, metoda Djukanovica ne podrzavam niti mi je srcu mio.

 

Sto se tice ovog Zakona - nije los. Mafijaskoj organizaciji SPC treba oduzeti svu imovinu i vratiti ih korenima i isposnickom zivotu.

 

Crkva je sa nikad manje vernika procentualno gledano najbogatija u istoriji covecanstva.

Može, ali ako bi se to uradilo u svim državama i važilo za sve crkve. Ovako je licemerno. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, McLeod said:

Sto se tice ovog Zakona - nije los. Mafijaskoj organizaciji SPC treba oduzeti svu imovinu i vratiti ih korenima i isposnickom zivotu.

 

 

A zašto se ograničavaš na SPC? Zašto diskriminišeš ostale verske zajednice?

 

Zašto ne oduzeti svu imovinu Katoličkoj crkvi? Islamskom mešihatu? Jevrejskoj verskoj zajednici? Subotarima? Budistima?

 

Možda zato što bi onda Crnu Goru žestoko opalio po ušima Vatikan, Izrael i SAD bi ih smesta proglasili antisemitima (sa svim pratećim posledicama u svim sferama), brdo islamskih država bi debelo zateglo odnose, možda bi i neka fatva pala na Mila i ekipu mu...

 

Kao i sve jajare, Milo se iživljava samo na slabijima.

Edited by Stiletto
Slovce
  • Like 10
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Naravno da vazi za sve crkve. Ali SPC je "moja" crkva.

 

@perkos da, to je onaj fazon mafijas je na celu drzave, pa onda mogu svi da se bogate na grbaci naroda.

 

I kod nas je tako, znaci za sve gde mali bata nije umesao prste, ok je da se lapa, evo recimo Stefanovicev tata sigurno manje lapa od Andreja, to je okej skroz.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, McLeod said:

Naravno da vazi za sve crkve. Ali SPC je "moja" crkva.

 

@perkos da, to je onaj fazon mafijas je na celu drzave, pa onda mogu svi da se bogate na grbaci naroda.

 

I kod nas je tako, znaci za sve gde mali bata nije umesao prste, ok je da se lapa, evo recimo Stefanovicev tata sigurno manje lapa od Andreja, to je okej skroz.

Naravno da nisi odgovorio ili ukazao na to kako se to SPC obogatila u Crnoj Gori nekim mafijaškim radom, najlakše je zapljunuti i prozvati ali kad treba da to i dokažeš onda idu neke otrcane fraze i razvodnjavanje.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Stiletto said:

 

A zašto se ograničavaš na SPC? Zašto diskriminišeš ostale verske zajednice?

 

Zašto ne oduzeti svu imovinu Katoličkoj crkvi? Islamskom mešihatu? Jevrejskoj verskoj zajednici? Subotarima? Budistima?

 

Možda zato što bi onda Crnu Goru žestoko opalio po ušima Vatikan, Izrael i SAD bi ih smesta proglasili antisemitima (sa svim pratećim posledicama u svim sferama), brdo islamskih država bi debelo zateglo odnose, možda bi i neka fatva pala na Mila i ekipu mu...

 

Kao i sve jajare, Milo se iživljava samo na slabijima.

 

Ovaj zakon se odnosi na sve verske zajednice u Crnoj Gori. Problem je samo sto je SPC jedna eksteritorijalna organizacija, sto ovim zakonom vise ne moze da bude. I ostale verske zajednice su "pogodjene" ovim zakonom, jer teritorijalna konfiguracija verske zajednice koja je registrovana u CG ne moze se prostirati van CG i protok novca je stavljen u drzavne okvire, kao i za svaku drugu regularnu organizaciju.

 

Znaci SPC ovim gubi samo taj eksteritorijalni polozaj i nista vise, pitam se zasto im je to toliko bitno.

 

Procitao sam ceo zakon btw. Procitajte i vi.

  www.mmp.gov.me

3 minutes ago, laki perkos said:

Naravno da nisi odgovorio ili ukazao na to kako se to SPC obogatila u Crnoj Gori nekim mafijaškim radom, najlakše je zapljunuti i prozvati ali kad treba da to i dokažeš onda idu neke otrcane fraze i razvodnjavanje.

 

 

Crkva je mafijaska organizacija per se. Svuda. I to nije ekskluzivitet SPC. Njima smeta, kao sto rekoh, to sto gube eksteritorijalnost, sto apsolutno nece uticati ni na jednog obicnog vernika SPC u CG, vec samo na one koji bi da daju politicke proglase iz bezbednog okruzenja.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Evo samo nekih sjajnih clanova iz tog zakona koje bi trebalo preuzeti:

 

Član 27 Vjerska zajednica za svoje obaveze odgovara cjelokupnom imovinom, u skladu sa zakonom. Imovina vjerske zajednice može se koristiti samo za vršenje vjerskih obreda i vjerskih poslova, izgradnju i održavanje vjerskih objekata i u dobrotvorne svrhe.

Član 30 Vjerska zajednica je dužna da plaća poreze, doprinose i druge dažbine, u skladu sa zakonom.

 

Član 37 Vjerski službenik koji vrši vjerski obred ili vjerski posao može primiti naknadu, odnosno nagradu za vjerske poslove i vjerske obrede od lica na čiji zahtjev vrši obred, odnosno posao, na osnovu autonomnih propisa vjerske zajednice. O prihodima iz stava 1 ovog člana vjerska zajednica vodi evidenciju.

 

A sta gospodi popovima posebno smeta:

 

Član 6 Dobra koja predstavljaju kulturnu baštinu Crne Gore, a na kojima pravo svojine ili pravo korišćenja ima vjerska zajednica, ne mogu se otuđiti ili iznijeti iz države, bez saglasnosti Vlade.

 

Član 7 Vjerska zajednica djeluje u skladu sa pravnim poretkom Crne Gore, javnim redom i moralom. Djelovanje vjerske zajednice ne smije biti usmjereno protiv drugih vjerskih zajednica i vjeroispovijesti, niti na štetu drugih prava i sloboda vjernika i građana. Zabranjeno je političko djelovanje vjerske zajednice i zloupotreba vjerskih osjećanja u političke svrhe.

 

Član 11 Teritorijalna konfiguracija vjerske zajednice koja je registrovana i djeluje u Crnoj Gori, ne može se prostirati van Crne Gore. Sjedište vjerske zajednice koja je registrovana i djeluje u Crnoj Gori mora biti u Crnoj Gori.

 

Član 52 Vjerski objekti i zemljište koje koriste vjerske zajednice na teritoriji Crne Gore, a za koje se utvrdi da su izgrađeni, odnosno pribavljeni iz javnih prihoda države ili su bili u državnoj svojini do 1. decembra 1918. godine, kao kulturna baština Crne Gore, državna su svojina. Vjerski objekti za koje se utvrdi da su izgrađeni na teritoriji Crne Gore zajedničkim ulaganjima građana do 1. decembra 1918. godine, državna su svojina.

 

Sto je sve savrseno normalno za sekularnu drzavu.

 

8 minutes ago, djole said:

još jedan ''liberal'', pobornik državnog nasilja onda kada njemu i njegovim nazorima to odgovara

 

Ne lupetaj molim te.

 

Procitaj zakon pa mi reci kakvo je to drzavno nasilje? Je l' Crna Gora sekularna drzava ili nije, bar na papiru?

 

Btw. najsmesnija stvar u celoj ovoj prici je sto ovaj zakon zapravo i nije dovoljan da bi se s punim pravom CG nazvala sekularnom. Autonomija verskih zajednica je i dalje presiroka za moderno vreme.

 

Za obicne vernike u CG i van CG se apsolutno nista ne menja. Ako zele da posete Ostrog i daju prilog manastiru, mogu to i dalje da rade, taj prilog ostaje manastiru. Cak je za obicne vernike ovo i bolje, jer sada mogu biti sigurniji da ce prilog dat manastiru i ici manastiru, a ne u necije dzepove.

Edited by McLeod
  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, McLeod said:

 

 

Član 6 Dobra koja predstavljaju kulturnu baštinu Crne Gore, a na kojima pravo svojine ili pravo korišćenja ima vjerska zajednica, ne mogu se otuđiti ili iznijeti iz države, bez saglasnosti Vlade.

 

Član 7 Vjerska zajednica djeluje u skladu sa pravnim poretkom Crne Gore, javnim redom i moralom. Djelovanje vjerske zajednice ne smije biti usmjereno protiv drugih vjerskih zajednica i vjeroispovijesti, niti na štetu drugih prava i sloboda vjernika i građana. Zabranjeno je političko djelovanje vjerske zajednice i zloupotreba vjerskih osjećanja u političke svrhe.

 

Član 11 Teritorijalna konfiguracija vjerske zajednice koja je registrovana i djeluje u Crnoj Gori, ne može se prostirati van Crne Gore. Sjedište vjerske zajednice koja je registrovana i djeluje u Crnoj Gori mora biti u Crnoj Gori.

 

Član 52 Vjerski objekti i zemljište koje koriste vjerske zajednice na teritoriji Crne Gore, a za koje se utvrdi da su izgrađeni, odnosno pribavljeni iz javnih prihoda države ili su bili u državnoj svojini do 1. decembra 1918. godine, kao kulturna baština Crne Gore, državna su svojina. Vjerski objekti za koje se utvrdi da su izgrađeni na teritoriji Crne Gore zajedničkim ulaganjima građana do 1. decembra 1918. godine, državna su svojina.

 

Sto je sve savrseno normalno za sekularnu drzavu.

 

 

Ne, to nije normalno za sekularnu državu. Sekularna država baš ne treba da ima ikakve veze sa religijom, a ne da stavlja šapu na verske zajednice i njihove posede, kako bi tobože zaštitila njihove slobode.

 

Jedino ako je tvoj ideal sekularne države SSSR.

Edited by djole
  • Like 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, McLeod said:

Sto je sve savrseno normalno za sekularnu drzavu.

Savrseno normalno za uredjenu pravnu sekularnu drzavu...

Sad ti stavi ovu sintagmu u istu recenicu sa DPS... 😄

Za mene licno izmedju rezima DPS i Mila i rezima SNS i Vucica nema nikakve razlike i cak sta vise posmatram ih kao jedan organizam sa dve glave...

Na stranu to sta mislim o DF i Spc i u CG i generalno,a ne mislim nista dobro...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ovo je savrseno normalan odgovor jedne drzave na eksteritorijalnost crkve koja se mesa u drzavne poslove na njenoj teritoriji.

 

Je l' crkva verska ili politicka organizacija?

 

SPC kao verska organizacija moze i sa ovim zakonom bez problema da opstaje na teritoriji CG.

2 minutes ago, mare80 said:

Savrseno normalno za uredjenu pravnu sekularnu drzavu...

Sad ti stavi ovu sintagmu u istu recenicu sa DPS... 😄

Za mene licno izmedju rezima DPS i Mila i rezima SNS i Vucica nema nikakve razlike i cak sta vise posmatram ih kao jedan organizam sa dve glave...

Na stranu to sta mislim o DF i Spc i u CG i generalno,a ne mislim nista dobro...

 

Pa nista, onda se vracamo na perkosovu opasku - posto znamo ko je Milo Djukanovic, mafijas, onda necemo podrzati ovaj zakon jer ce Milo ovaj zakon iskoristiti za razracunavanje sa SPC,drugim mafijasem, pa cemo onda navijati za sitnijeg mafijasa.

 

To sto je zakon na papiru zapravo jedan od boljih zakona na ovim prostorima u poslednjih nekoliko godina, to nema veze, jer "znamo mi sa kojim ciljem i od koga to dolazi".

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, McLeod said:

Pa nista, onda se vracamo na perkosovu opasku - posto znamo ko je Milo Djukanovic, mafijas, onda necemo podrzati ovaj zakon jer ce Milo ovaj zakon iskoristiti za razracunavanje sa SPC,drugim mafijasem, pa cemo onda navijati za sitnijeg mafijasa.

Necemo navijati ni za koga,ali se necemo praviti naivni da poverujemo da mafijasko -kleptomanske organizacije kao sto su DPS,SNS i ostali donose zakone u interesu gradjana,a ne u interesu njihovom...

Uostalom vreme ce pokazati kao sto rece premijer Marovic,ja licno verujem da se nece nista spektakularno desiti...

Sto se tice oporezivanja to je stvar koja je i u Srbiji trebala da bude donesena poodavno...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kad mi komsija krimos donese rolex da ga kupim,jesm zadovoljan sto mogu da dobijem sat za male pare,ali ne ne mogu da proglasim komsu za uzornog biznismena... 😉

Procice i njihovo i Vucucevo i Milovo i Amfilohijevo doci ce dan kada ce o ovim stvarima moci hladne glave i civilizovano da se razgovara,do tada ono malo pristojnog naroda treba da gleda da budalama ne daje municiju za nove sukobe...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kao sto sam vec vise puta napomenuo, ja sam iz CG otisao u septembru 1999. zbog karaktera vlasti i njene nesmjenjivosti, a uzgred budi receno, i plemenskog karaktera crnogorskog drustva, i nemam namjeru da se u istu vracam ako me neka ljuta nevolja na to ne prisili. That being said, uprkos svemu tome, ovog puta cu da se slozim sa Bobanom McLeodom, jer ovo sto je citirao dosta lici na francuski zakon o separaciji drzave i crkve iz 1905. godine.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, mare80 said:

Kad mi komsija krimos donese rolex da ga kupim,jesm zadovoljan sto mogu da dobijem sat za male pare,ali ne ne mogu da proglasim komsu za uzornog biznismena... 😉

Procice i njihovo i Vucucevo i Milovo i Amfilohijevo doci ce dan kada ce o ovim stvarima moci hladne glave i civilizovano da se razgovara,do tada ono malo pristojnog naroda treba da gleda da budalama ne daje municiju za nove sukobe...

 

Niko te ne tera da kupis. I meni je potpuno svejedno. Ne podrzavam nasilje koje se desilo juce.

 

Pricam o Zakonu koji na papiru stvarno uopste nije los. Opet kazem, kratak je, procitajte. Sumnjam da je 0,0001% onih koji su digli moleban za SPC procitalo.

 

Nego otese nam Ostrog, suze Vasilija vise nece leciti unesrecene fazon. Za vernike se apsolutno nista ne menja, cak bi, opet, moglo da bude i bolje, ako bi se ovaj zakon zaista primenjivao.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, McLeod said:

Nego otese nam Ostrog, suze Vasilija vise nece leciti unesrecene fazon. Za vernike se apsolutno nista ne menja, cak bi, opet, moglo da bude i bolje, ako bi se ovaj zakon zaista primenjivao.

O tome i govorim,ne o zakonu samom po sebi nego o tome da DPS i druzina imaju stvarnu zelju da ga primenjuju za sve jednako...

Ako je cilj zakona da se regulise odnos izmedju verskih zajednica i drzave to je ok,ako je cilj da se obracunava sa Amfilohijem,za negiranje suvereniteta,ustavnog poredka i ostalog postoje drugi zakoni koji ce istog tog Amfilohija i ostale iz SPC kazniti prekrsajno ili krivicno i za to zakon o verskim zajednicama ne treba da sluzi...

Edited by mare80
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...