Jump to content

Dijasporac u Majčici - pitfalls, tips & tricks


Plavi Golub

Recommended Posts

38 minutes ago, melankolic said:

 

Meni se pre čini da ti uzimaš ekstreme da bi isterao neku agendu. Ja uopšte ne mislim da su ljudi u Srbiji najgori na svetu (niti takvo neko rangiranje uopšte postoji). A to vidiš kad kreneš malo da putuješ po svetu, upoznaš druge ljude, pročitaš ili čuješ kako oni doživljavaju druge ljude...

 

Ko je uopšte rekao da su ljudi u Srbiji najgori? Za takvu ocenu bih morao da poznajem sve ostale, jedino mogu da poredim one grupacije koje poznajem. Drugo, šta znači “najgori”? Ja nisam poredio ličnosti i karakterne osobine, već navike, obrasce ponašanja, principe, stavove i sl. A u takvom poređenju jesmo na nižem stupnju društvenog razvoja (ako smem tako da se izrazim) od uređenih zapadnih društava.

 

38 minutes ago, melankolic said:

Postoje, naravno, neke situacije koje nas koji smo drugačije vaspitavani od onih bahatih posebno iritiraju. Ali razmisli samo, da li je to baš zbog mentaliteta ili zbog toga što potičemo iz te sredine?

 

Pa tu upravo i dolazimo do definicije mentaliteta. Za mene je on upravo to što ti opisuješ, drugačije vaspitanje, obrasci ponašanja, navike koje potiču iz sredine u kojoj ljudi žive i koji su duboko ukorenjeni u svesti pojedinca. Da, vaspitavani smo da preskačemo red i da se snalazimo kako znamo i umemo, ali nemojmo da se pravimo da je to nešto dobro jer je eto - vaspitanje i navika iz sredine iz koje potičemo. 

 

38 minutes ago, melankolic said:

Ja ti mogu reći da svaki stranac ovde s kojim sam uspostavio neki bliži kontakt isto ima zamerke na svoje sunarodnike kao i mi. Gotovo pa iste situacije koje smo i mi doživeli tamo.

 

Pa naravno, svaki stranac koji dolazi iz sličnih sredina kao i mi nam je sličan, ali težimo valjda da se približimo nekim uređenijim društvima, a ne onima koji svog sugrađanina poštuju kao psa na ulici (možda i manje).

 

Sorry, ali ti možeš koliko hoćeš da pravdaš negativne pojave u srpskom društvu nekakvim vaspitanjem i okolnostima u kojima se živi, meni će uprkos tome svako preskakanje reda od strane nekog bilmeza koji je umislio da je pametniji, sposobniji i važniji od ljudi koje preskače, uvek da izazove mučninu i žuč u stomaku. A preskakanje reda je samo najniži nivo onoga što u mentalitetu ljudi sa Balkana mora da se iskoreni.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Nisu me pitali kad su odlucivali gde cu se roditi. 

A i argument ti je bezveze, kao da kazes "nemam pojma sto ides u Peking ako ti smeta komunizam", verovatno postoji razlog.

Uz to, ja nikad nisam rekla da idem protiv svoje volje, niko me nije naterao, sto opet ne znaci da ne treba da kritikujem pojavu koju vidim.

Bilo je ovde ljudi koji su govorili da im je svašta u Srbiji smetalo pa su se iselili gde im mentalitet odgovara i ne odlaze u Srbiju. Na primer magripa65 i down with the sickness su za 20 godina bili možda ukupno nedelju dana u Srbiji. 

 

Ako ti smeta komunizam a voliš kinesku kulturu, odeš u Chinatown, posetiš kinesku izložbu, itd. Ako ti smeta srpski mentalitet a voliš rodbinu i prijatelje, pozoveš ih da dodju, napišeš garantno pismo, platiš im avionsku kartu, dodju kod tebe pa zajedno uživate u blagodetima američkog mentaliteta. Ovo što ti pričaš da radiš, mrziš mentalitet a svako malo ideš u Srbiju, to meni liči na mazohizam.

Link to comment
Share on other sites

  Pa naravno, svaki stranac koji dolazi iz sličnih sredina kao i mi nam je sličan, ali težimo valjda da se približimo nekim uređenijim društvima, a ne onima koji svog sugrađanina poštuju kao psa na ulici (možda i manje).   Sorry, ali ti možeš koliko hoćeš da pravdaš negativne pojave u srpskom društvu nekakvim vaspitanjem i okolnostima u kojima se živi, meni će uprkos tome svako preskakanje reda od strane nekog bilmeza koji je umislio da je pametniji, sposobniji i važniji od ljudi koje preskače, uvek da izazove mučninu i žuč u stomaku. A preskakanje reda je samo najniži nivo onoga što u mentalitetu ljudi sa Balkana mora da se iskoreni.

 

 

 

 Zeza me quote na Tapatalku pa ću ti odgovoriti onako generalno kakvi su moji utisci vezani za to pitanje.Ne znam koja si ti generacija (nije ni bitno) ali ja se sećam i nekih boljih vremena što se međuljudskih odnosa tiče. Potičem iz sredine koje je u smislu tog guranja i preskakanja u redovima bila prilično uređena. Nisam imao većih problema da sačekam svoj red, ljudi su bili daleko ljubazniji nego sada, postojala je manja tenzija u nekom mom okruženju. Da ne govorim da sam pre svih ovih sranja koje su nam se izdešavale osećao potpuno sigurno da se vraćam kući u gluvo doba noći, čak da malo i odmorim na ulici do svitanja. Sada je, kako čujem, Novi Sad jedan od najnebezbednijih gradova Srbija. Ni sada kada odem se ne osećam sigurno kada idem gradom. Izbegavam da susrećem poglede drugih ljudi jer nikad ne znaš na koga ćeš naleteti. Izgubila se i pristojnost u međusobnom obraćanju, ne sklapaju se više tako često prijateljstva po nekim zajedničkim senzibilitetima nego interes je jedino bitan. Kada sam ja bio klinac je bilo nezamislivo da slavimo rođendane po rođendaonicama ili da nam vaspitačice puštaju narodnjake. To je sad sve postalo pa skoro kao pravilo.

Možda će sve to tebi zvučati besmisleno ali te male stvari utiču na živote ljudi. Evo sad čitam da klinci nekom aplikacijom “čekiraju” markiranu robu svojih vršnjaka. A onda ko ima fake ili nema markiranu robu biva šikaniran od svojih školskih drugova i drugarica. U moje vreme je sigurno bilo toga ko može a ko ne može da dobije leviske ili motor ali nije bilo šikaniranja. Kada smo se šibali to je bilo dogovoreno unapred, pošibaš se i smiri se tenzija. Sad je to mnogo opasnije. Roditelji prete nastavnicima, utiču čak na uprave škola i fakulteta.

Zato uvek moraš uzeti u obzir kako je to sada a kako je bilo ranije.

 

I naravno da nije isto onima koji nisu prošli kroz ratove i sankcije kao mi i nama. Popričam s vremena na vreme s mojim norveškim prijateljima i kada im ispričam kako je to bilo ‘90- ih oni sami priznaju da ne mogu ni da zamisle takav život.

Njima je to bila najbolja dekada i rado je se sećaju a nas to uvek asocira na užas.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ObiW said:

Bilo je ovde ljudi koji su govorili da im je svašta u Srbiji smetalo pa su se iselili gde im mentalitet odgovara i ne odlaze u Srbiju.

Kao sto rekoh, bilo je ljudi sa drugacijim privatnim situacijama. Neki od nas imaju drugacije.

Tvoje propitivanje zadire u moju privatnost pa je neci ni komentarisati. Aj sad razmisli realno, koje chari to SR ima, pa da hrlim tamo :classic_biggrin: Odlicna ekonomija, turisticke atrakcije, prelepe plaze, odlican shoping, predivni univerziteti.... 

 

Stvarno, napises garancije, platis svima karte, da dodju da uzivaju :classic_biggrin: par puta godisnje, ti si bre neki Bil Gejts.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, ObiW said:

Bilo je ovde ljudi koji su govorili da im je svašta u Srbiji smetalo pa su se iselili gde im mentalitet odgovara i ne odlaze u Srbiju. Na primer magripa65 i down with the sickness su za 20 godina bili možda ukupno nedelju dana u Srbiji. 

 

Ako ti smeta komunizam a voliš kinesku kulturu, odeš u Chinatown, posetiš kinesku izložbu, itd. Ako ti smeta srpski mentalitet a voliš rodbinu i prijatelje, pozoveš ih da dodju, napišeš garantno pismo, platiš im avionsku kartu, dodju kod tebe pa zajedno uživate u blagodetima američkog mentaliteta. Ovo što ti pričaš da radiš, mrziš mentalitet a svako malo ideš u Srbiju, to meni liči na mazohizam.

Nesto razmisljam o ovom tvom predlogu, pa se setih do pre neku godinu bila ziva i baba, 95 godina, sa operacijom kuka.... i njoj sam trebala da napisem garanciju, i uguram je u avion (koji cak i nije videla osim na TVu, i duboko je verovala da ljudi nisu ptice) da putuje 18-24 sata da se ja ne bih deranzirala sa balkanskim mentalitetom.

 

Genijalno 😂

 

Sta radis ako ne volis kinesku kulturu nego imas obaveza u Pekingu? Odes u Chinatown .....

Razmislicu kako da primenim tvoju logiku na razlicite pojave koje kritikujem, recimo lose puteve u Philliju - valjda treba da idem pesaka, ili otvorim prodavnicu na cosku.

 

Odavno me ovako neko nije zabavio besmislenim komentarom.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, melankolic said:

 

Meni se pre čini da ti uzimaš ekstreme da bi isterao neku agendu. Ja uopšte ne mislim da su ljudi u Srbiji najgori na svetu (niti takvo neko rangiranje uopšte postoji). A to vidiš kad kreneš malo da putuješ po svetu, upoznaš druge ljude, pročitaš ili čuješ kako oni doživljavaju druge ljude...

Postoje, naravno, neke situacije koje nas koji smo drugačije vaspitavani od onih bahatih posebno iritiraju. Ali razmisli samo, da li je to baš zbog mentaliteta ili zbog toga što potičemo iz te sredine? Ja ti mogu reći da svaki stranac ovde s kojim sam uspostavio neki bliži kontakt isto ima zamerke na svoje sunarodnike kao i mi. Gotovo pa iste situacije koje smo i mi doživeli tamo.

 

 

Ja ovo vidim na isti nacin. Ljudi primecuju negativne pojave koje se ponavljaju u njihovoj sredini i skloni su da ih pripisuju i onima kojima ne bi trebalo. Na nesto sto te iritira ne mozes se navici, naprotiv, iritacija vremenom biva sve veca i pocnes to da dozivljavas licno. U novoj sredini, posebno ako cemo u njoj boraviti samo privremeno, obicno smo mnogo tolerantniji, skloni da ne primecujemo negativne pojave i/ili da ih tumacimo kao izdvojene incidente, ne kao obrazac ponasanja svih ljudi u toj sredini.

 

8 hours ago, melankolic said:

 

Zato uvek moraš uzeti u obzir kako je to sada a kako je bilo ranije.

 

 

Zaista je bilo drugacije. Norme ponasanja koje i danas imam, usvojila sam dok sam odrastala, nisam morala da se prevaspitavam u Svedskoj. I ne, nisu me tim normama ucili roditelji, jer su bili prezaposleni i uglavnom se nisu time bavili. Vaspitavali su me uciteljica i kasnije nastavnici, vaspitavale su me mame mojih drugarica koje su bile domacice i stalno nas drzale na oku, vaspitavao me besni cika (svaka zgrada je imala bar po jednog) koji je istrcavao u dvoriste svaki put kad smo bili malo glasniji, vaspitavala me prodavacica u pekari koja je tacno znala ko je sledeci na redu i nije htela da usluzi one koji se guraju, vaspitavao me kondukter u gradskom autobusu (ja se secam kad su takvi sedeli u zadnjem delu i prodavali karte, a sofer samo vrteo djevrek :classic_smile:), koji nije hteo da zatvori vrata i da soferu znak da krene dok se sredina ne pomeri napred, vaspitavale su me decje emisije i casopisi, vaspitavale me cistacice u skoli koje su bile mali bogovi i mogle da te obrukaju pred svima ako si negde bacio papiric ili zalepio zvaku, vaspitavali smo i jedni druge svrstavajuci se u vrstu po dvoje kad negde idemo sa skolom i deleci medju sobom sve sto smo imali, ma mislim da nije bilo trenutka kad me neko nije vaspitavao i dovodio u red. Zato danas primecujem i iritira me nered, nepostojanje pravila ponasanja, i uopste srozavanje i ukidanje nekadasnjih pozitivnih vrednosti i normi ponasanja. Da je do mentaliteta, verovatno mi nista u Srbiji i ex yu danas ne bi smetalo, jer sam i sama njegov proizvod. Svedska me u tom smislu nije naucila nicem sto i ranije nisam znala.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Apropo aerodroma... sleteo sam u petak u 12 i bila je guzva. I ona zmija kod pasoske je slabo organizovana, i tako dalje. Nego sam cekao i bas razmisljao o ovoj temi... i redu je bilo i Srba iz Srbije, i Srba koji dolaze u posetu i iz okolnih zemalja, bilo je Kanadjana ovaj put, engleza itd... I sada: neko krene da preskace red i o kom mentalitetu govorimo:

- Ovih sto nisu pobegli odavde? 

- Gastosima?

- Glupim Bosancima? 

- Prljavim arapima?

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Iskreno, ne mogu se tačno setiti mog poslednjeg puta u BGD. Kada sam došao u situaciju da se tamo više ne ‘moram’ periodično vraćati - sve ređe obiđem preostalu rodbinu & prijatelje. Najbliže nastavljam da viđam redovno u Parizu ili Londonu. 

 

Imam neku svoju teoriju. Čini mi se da su te priče o mentalitetu i navikama zamlaćivanje. Ja sam sebi pre više od dvadest godina objasnio da ono što je bilo neko moje viđenje budućnosti Srbije neće biti moguće ostvariti. Ta bifurkacija koja je padom Berlinskog zida te ljude odvela u neku paralelnu realnost je toliko udaljena od one koju ja živim, da je iluzorno da od njih istu “tražim”. Ovde uopšte ne mislim na politiku. Mislim na društvo, na ljudske odnose, na vrednosti.

 

Često sebe vidim kao stranca u “svojoj zemlji”. Sve mi je poznato, ali i toliko drugačije. Stoga, za mene je ta zemlja, u punom smislu reći, prestala da odgovara na ime domovine i ostala rodna. Pa čak ni to, jer je ona odgovarala na ime Jugoslavije (nostalgije bez). 

 

Eto, već nekoliko godina nikako da se nateram da se ponovo vratim na kratko. Ne ide mi se...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa možeš ti svoju rodnu domovinu da voliš svim srcem i da za nju navijaš kada gledaš utakmice ili mečeve a da misliš da u njoj (ponovo) ne možeš da živiš. To znaju oni koji su otišli a i oni koji nisu možda misle da li bi im bolje bilo da jesu (otišli).

Znam mnoge koji nikada nisu hteli da se mrdnu, zaboravili politiku, vode život u poznatom okruženju familije i prijatelja, gledaju svoja posla, onda pozorišta, koncerti, izolovali se koliko mogu od nerviranja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, ObiW said:

Bilo je ovde ljudi koji su govorili da im je svašta u Srbiji smetalo pa su se iselili gde im mentalitet odgovara i ne odlaze u Srbiju. Na primer magripa65 i down with the sickness su za 20 godina bili možda ukupno nedelju dana u Srbiji.

Ako ti smeta komunizam a voliš kinesku kulturu, odeš u Chinatown, posetiš kinesku izložbu, itd. Ako ti smeta srpski mentalitet a voliš rodbinu i prijatelje, pozoveš ih da dodju, napišeš garantno pismo, platiš im avionsku kartu, dodju kod tebe pa zajedno uživate u blagodetima američkog mentaliteta. Ovo što ti pričaš da radiš, mrziš mentalitet a svako malo ideš u Srbiju, to meni liči na mazohizam.

 

Obi, nije to tako jednostavno. I ja spadam medju one koji redovno odlaze iprovode veci deo godisnjeg na Balkanu, mada nas mnoge stvari iritiraju.

Kao sto Angelia rece, nismo birali gde cemo se roditi.

Otac me zajeb'o tako sto je umro bez oporuke, a maceha pokusavala da me izbaci iz nasledstva - imao sam advokata, ali sam neke stvario morao obaviti sam. Kao sto sugerises, i ja sam doveo baku u Corpus na jednu celu zimu i prolece, to joj je bio prvi let avionom - sa 80 godina. Eh, jbg, onda je u domaji pala i slomila kuk, vise nije mogla da putuje. Dozivela je 93, u lepom i pristojnom starackom domu koji sam ja placao jer joj je penzija bila premala. Moj vec onda pokojni otac je bio njeno jedino dete, ja sam ostao jedini ko je uopste mario za nju, i sta da radim? Da idem na godisnji na Havaje jer me smeta mentalitet i pravosudje na Balkanu? Ma jok, odlazio sam i pokusao da joj olaksam poslednje godine.

 

Mozda to jeste neki oblik mazohizma, ali ne mogu iz sopstvene koze van, vaspitan sam tako da na to gledam kao odgovornost.

A "kolo srece" (stari forumas Rotterdamac bi rekao "tako ti pao grah") je odlucilo da su ljudi prema kojima osecam potrebu da im pomognem u Hrvatskoj i Srbiji.

Ali upravo zato sto to radim jer tako HOCU a ne jer MORAM - i sve placam iz svojeg dzepa - zadrzavam pravo da komentarisem sve, i dobro i lose.

Edited by zoran59
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Priča o mentalitetu pada u vodu upravo na primeru da ljudi poreklom iz različitih zemalja pronalaze zajednički jezik u zemlji koju su nastanili. Naravno da postoji mnoštvo slučajeva gde ljudi ne izlaze iz svoje etničke grupe ali, to je moj stav, to nema veze sa mentalitetom nego sa navikama.

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Yoyogi said:

Pa možeš ti svoju rodnu domovinu da voliš svim srcem i da za nju navijaš kada gledaš utakmice ili mečeve a da misliš da u njoj (ponovo) ne možeš da živiš. 

...

 

Pa ja ne mogu. Meni sve to ide zajedno.

Svim srcem jedino navijam za FRA/EU - domovinu.

 

Mogu se radovati uspesima SRB, ali često mi presednu jer su sistematski popraćeni nacionalističkim folklorom, a neretko zločinačkom ikonografijom. 

(Ovo ne preko TVa već iz iskustva)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, zoran59 said:

.....

i ja sam doveo baku u Corpus na jednu celu zimu i prolece, to joj je bio prvi let avionom - sa 80 godina.

......

 

Da se nadovezem na sopstveni post...

Nije informacija, nije nista bitno, samo anegdota koja ce mozda nekoga nasmejati.

 

Dakle, baka (prabaka moje cerke), kaze u izlevu neznosti "ti si moja mala pticica!"

A cerka, tada oko 4 godine stara, popizdi i kaze: : "nisam ja mala pticica, ja sam velika curka!"

 

Nekako se to uhvatilo i nasmejalo ljude.

Danas, baka je vec davno pokojna a dete je na fakultetu - i familija joj se obraca sa "Curka".

 

A ja, kao otac, samo brinem kakvog ce "curana" naci... :classic_biggrin:

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, GlennGould said:

 

Često sebe vidim kao stranca u “svojoj zemlji”. Sve mi je poznato, ali i toliko drugačije. Stoga, za mene je ta zemlja, u punom smislu reći, prestala da odgovara na ime domovine i ostala rodna. Pa čak ni to, jer je ona odgovarala na ime Jugoslavije (nostalgije bez). 

 

Eto, već nekoliko godina nikako da se nateram da se ponovo vratim na kratko. Ne ide mi se...

Sa ovim sentimentom se mogu potpuno sloziti.

Ne vidim razlog ni zasto bih ja isla da se situacija promeni, tj da nemam razloga.

 

Medjutim, ne mogu a da se ne nerviram kad vidim taj mentalitet u praksi, ne zato sto to ima uticaj na moj zivot, jer nema nesto drasticno, osim tih poseta, gde se jos mogu relativno ograditi od toga. Ali slusam porodicu i prijatelje, i koliko to ima uticaj na njihove zivote - i to me izuzetno nervira, zbog njih.

 

I to naravno stavljam na mentalitet, citajuci o istoriji, posmatrajuci ponasanje vecine i razmisljanje, pa cak i imigrante koji dolaze iz razlicitim mentaliteta, koji se uklope ili ne u novu zemlju, vidim da postoje razlike.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sa ovim sentimentom se mogu potpuno sloziti.

Ne vidim razlog ni zasto bih ja isla da se situacija promeni, tj da nemam razloga.

 

Medjutim, ne mogu a da se ne nerviram kad vidim taj mentalitet u praksi, ne zato sto to ima uticaj na moj zivot, jer nema nesto drasticno, osim tih poseta, gde se jos mogu relativno ograditi od toga. Ali slusam porodicu i prijatelje, i koliko to ima uticaj na njihove zivote - i to me izuzetno nervira, zbog njih.

 

I to naravno stavljam na mentalitet, citajuci o istoriji, posmatrajuci ponasanje vecine i razmisljanje, pa cak i imigrante koji dolaze iz razlicitim mentaliteta, koji se uklope ili ne u novu zemlju, vidim da postoje razlike.

Ne vidim razlog isto ne napomenuti i kritikovati. Ako samo jedna osoba shvati o čemu se radi zbog toga što je pročitala na 4umu, ako ne opet nije važno. Činjenica je da se duboki primitivizam neguje na tom području i da nije vezano za obrazovanje,već nekulturu. Dok su mi klinci bili mali nosio sam dečija sedišta za kola i nisam hteo da sednem ako auto nema gde da se veže sedište. Visoko obrazovani ljudi, koje tu u Srbiji zovu profesorima, su mi pričali kako smo se pokondirili u US i kako smo mi kao klinci skakutali po zadnjem sedištu i ništa nam nije bilo. Znači nije samo mentalitet, nešto je i bez mozga!

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Elem, dobro je sto na forumu postoje samo plusevi, jer bih inace za ovaj post najverovatnije dobio 2870 minuseva.

 

Dosadjujem, ponavljam jedan te isti post 1108-i put.

Ali spada na temu, dijaspora i iritacije u majcici.

 

Pre okruglo tri godine su se na Balkanu desile strasne poplave.

U medijima i na sajtovima vlada vise drzava su se pojavili brojevi racuna, gde moze da se uplati pomoc.

I ja, naivan i glup, uplatio. $1000 u Srbiju, isto toliko u BiH i Hrvatsku. Nisam Rockefeller, to sam osetio, ali nisam ni bio gladan zbog toga. Koliko mogu.

 

I onda me godinu dana kasnije spopao djavo. Zanimalo me gde su pare.

Pisao sam medijima - u Srbiji, b92, Danas, StudioB, Vreme i valjda jos nekome. Pisao sam Vladi i ministarstvima, skupstini grada.

Samo sam pitao koliko je para sakupljeno i kako su isplacene, kome.

 

Nisam dobio ni jedan jedini FUCKING ODGOVOR!

 

Poslacu opet, necacima i familiji direktno.

Na racun Vlade, vise nikada. Prevarili su me jednom, OK, budala sam, ali dva puta nece.

 

Balkan je LOPOVLUK!!!

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zoran59 said:

Elem, dobro je sto na forumu postoje samo plusevi, jer bih inace za ovaj post najverovatnije dobio 2870 minuseva.

 

Dosadjujem, ponavljam jedan te isti post 1108-i put.

Ali spada na temu, dijaspora i iritacije u majcici.

 

Pre okruglo tri godine su se na Balkanu desile strasne poplave.

U medijima i na sajtovima vlada vise drzava su se pojavili brojevi racuna, gde moze da se uplati pomoc.

I ja, naivan i glup, uplatio. $1000 u Srbiju, isto toliko u BiH i Hrvatsku. Nisam Rockefeller, to sam osetio, ali nisam ni bio gladan zbog toga. Koliko mogu.

 

I onda me godinu dana kasnije spopao djavo. Zanimalo me gde su pare.

Pisao sam medijima - u Srbiji, b92, Danas, StudioB, Vreme i valjda jos nekome. Pisao sam Vladi i ministarstvima, skupstini grada.

Samo sam pitao koliko je para sakupljeno i kako su isplacene, kome.

 

Nisam dobio ni jedan jedini FUCKING ODGOVOR!

 

Poslacu opet, necacima i familiji direktno.

Na racun Vlade, vise nikada. Prevarili su me jednom, OK, budala sam, ali dva puta nece.

 

Balkan je LOPOVLUK!!!

 

Narocito poslije raspada SFRJ. U SFRJ je postojao ipak neki zakon i neka mjera u kradji, ovo sada vise nema nikakve mjere ni u cemu.

Od vrsnjackog nasilja, pa do organizovane mafije, korupcije, stranackog zaposljavanja i slicno.

Samo pitanje je da li je to posljedice mentaliteta, po misljenju nekolicine ili neceg drugog.

Ja ne mislim da je mentalitet krivac za to katastrofalno stanje, jer sam sigiran de se preko 90% iseljenika savrseno uklopi u bilo koje drugo progresivno drustvo, bez ikakvih problema, cak mozda prosjecno i prevazilazi domicilno stanovnistvo.

Link to comment
Share on other sites

Čitam o ovim iskustvima sa aerodroma. Moja dva najgora su bila u Ajndhovenu i na Šarlroa. Na ovom prvom su 3 aviona odjednom sletela a oni su držali jednu EU i jednu neEU kontrolu otvorenu. Na Šarola je tehnika zakazala pa su ručno proveravali karte. Bukvalno sam juče u Nici video dva lika kako šmrču spid u sred kafića gde nije čak ni žurka. Da ne pričam kako sve turističke destinacije u EU imaju traume od Engleza... Sad treba da pričam kako su svi Francuzi raspali narkomani 😄 

 

Po mom mišljenju mentalitet je precenjena kategorija. Mislim, činjenica je da u Srbiji ima mnogo više konzervativnih i ljudi koji se hvale time što su se snašli ali baš sam sa mnooogo stranaca i to obrazovanih radio u BG i znate kako se lako naviknu na prelaženje na crveno ako nema automobila, 20 minuta treba

Edited by Nicklord
Link to comment
Share on other sites

Nije sustina u pljuvanju radi pljuvanja.

 

Vec da postave jedan broj metalnih stubica i traka i odvoje linije kao kontrolnom boksu kao na chekingu. I povecas broj policajaca kad ti sleti par aviona vise. A mogu i klincima da ponude neki  part time job (u letnjem periodu) da nadziru te redove i uljudno opomenu padobrance. Kosta takoreci nista. Olaksava zivot prilicno i poravlja opsti utisak. Jeste ima  bezveznih aerodroma, ali Tesla je u glavnom gradu i glavni nas aerodrom. I ne treba uvek da  gledamo da li ima gorih, nego malo ka gore, pa korak po korak napred.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

Surčin ima 5.5 miliona putnika godišnje i ovde čitam o redovima i preskakanju pri tom malom, praktično mikimaus prometu. Eto, to nikada nisam video a moj krug su aerodromi sa 60-90 miliona putnika godišnje (Bangkok, Hong Kong, Singapore, Tokyo).

 

Changi, torbe te uvek već čekaju

 

2019changi03.jpg

 

Immigration (imao sam vremena da pogledam sa galerije dva različita terminala i njihove imigracione šaltere sa galerije)

 

2019changi11.jpg

 

Ko bi rekao da kroz njega prođe preko 61 milion putnika godišnje

 

2019changi12.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nicklord said:

 Da ne pričam kako sve turističke destinacije u EU imaju traume od Engleza... Sad treba da pričam kako su svi Francuzi raspali narkomani 😄 

 

I ovo je klasicna zamena teza.

Pocnimo sa pricom o Englezima, gde je to obrazac ponasanja koji je cest, da van UK sebi dozvoljavaju stvari koje ne rade u UK, sto jeste deo mentaliteta - posledica, malo grubo receno imperijalisticke istorije, a ja britance obozavam pa ovo misljenje ne mozes pripisati nekoj predrasudi. Ali to je samo jedan aspekt britanskog mentaliteta - koji neces videti u UK.

Sto se tice narkomana koje si video, to nije uobicajena norma u FR - pa tako to ponasanje ne mozes pripisati Francuzima, nego je to pattern narkomana, a ne prosecnog Francuza.

Vili nesto ranije objasnjavala o Svedskoj, i zasto cesto smatramo da su ljudi iz tih krajeva "hladni", iako nisu, nego se radi o mentalitetu, znaci prihvacenom drustvenom ponasanju.

 

I ponovo, ne pricamo o izuzecima, nego vecinskim drustvenim normama. Videces ti i u US, nekog ko ti je utrcao u red, ali onda ces videti vecinu koja ga mrko gleda i smatra za nepristojnog. Cak je veoma moguce da ce neko i reagovati, ljubazno, nije vas red, red je tamo...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...