Jump to content

Dijasporac u Majčici - pitfalls, tips & tricks


Plavi Golub

Recommended Posts

@Div, ne radi to bas tako... Ako placas karticom, to radis po kursu svoje banke. Dakle, svejedno je da li placas u Kini, Srbiji, Rusiji, taj kurs je isti. E sad, ono sto imate kao dodatni trosak i sto je istina to je podizanje gotovine u inistranstvu: placas proviziju. Ono sto je relativno nova izmisljotina je sto sam napisao ranije: da i na POSu biras da li hoces u svojoj ili valuti zemlje u kojoj si. To je lose jer kurs koji se koristi pri tom je random kurs firme koja pruza tu uslugu.

Srbija se mnogo unapredila sto se tice gotovine. Sada i taxi mahom imaju POS terminale, restorani, prodavnice isto. Izuzeci su neke manje radnje tipa pekara i sl. Naravno pricam o BG 🙂 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, sreta-steta said:

Mislim da previse filozofirate vezano za red na BG aerodromu kod pasoske. Moze da se desi da se ceka, ali ajde uporedite to sa recimo Frakfurtom kada ne daj boze sleti a380 iz Kine ili Japana predhodno. I drugo, policija se na BG aerodromu ponasa mnogo normalnije od Nemacke: njima je tamo skroz OK da bleji salter prazan samo zato sto je za EU citizens a 100 ljudi u redu za non EU. U stvari gresim... Dizeldorf je gori. Vi to zovite red, ja zovem kretenizam. I to onaj tipican Nemacki. 

 

Ja nisam govorio o ponašanju policije, ona je na Tesli bila sasvim ok, relativno brza i nekomplikovana. Pričam o ponašanju ljudi koji staju u red i velikom broju padobranaca. Evo ti kontra primer, juče sam se vratio, let za Eindhoven, avion bar 80% ljudi sa ne-EU pasošima. Na pasoškoj kontroli 3 reda, 2 za EU, jedan za non-EU. I isti oni koji su se u Bgd pravili ludi, sada uredno čekaju i ne preskaču red za non-EU iako je duplo duži od ostala dva. Tek kad su se oni ispraznili i policajac rekao da mogu da pređu u njih, onda su prešli. 

 

Quote

Jedina stvar za izbegavanje je (a to ljudi masovno ne znaju) je da ako vas POS ili bankomat pita da li hocete u vasoj ili valuti zemlje treba da izaberete u valuti zemlje u kojoj ste. 

 

Tako je, uvek u valuti zemlje i pustiš MasterCard ili Vizu da odrade konverziju, njihov kurs je uvek drastično bolji od onog koji nudi bankomat. 

 

Edit. Da dodam. Što se tiče plaćanja karticama, tu je Srbija na višem nivou od Nemačke. Sorry, but true. U Nemačkoj još uvek postoji mnogo mesta na kojima ne primaju kreditne kartice već samo EC (Maestro), valjda zbog provizija. U početku kad sam došao i nisam imao nemački račun, stvaralo mi velike probleme.

Edited by Eddard
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, sreta-steta said:

Ovo za policiju jednostavno nije tacno. Meni se nikada nije desilo da sletim i cekam duze od 15/20 minuta na salteru

 

Dakle, tacno je iskljucivo ono sto se tebi desilo, ako se nekom drugom desilo nesto drugo i to vise puta to se ne racuna? OK razumeli smo se.

 

Za PIN ako je provaljen gde se koristi,  banke traze menjanje ne jedne, nego svih kartica koje imas kod njih.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Eddard said:

Edit. Da dodam. Što se tiče plaćanja karticama, tu je Srbija na višem nivou od Nemačke. Sorry, but true. U Nemačkoj još uvek postoji mnogo mesta na kojima ne primaju kreditne kartice već samo EC (Maestro), valjda zbog provizija. U početku kad sam došao i nisam imao nemački račun, stvaralo mi velike probleme

 

Ovo je i moje iskustvo sa njima, posebno je istocni deo tragican. Primaju samo nemacke kartice u nekim delovima, restorani i slicno. Veze su lose i velika podrucja sa 3G mrezom..

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

Meni je iskreno ono sto sam video u Bonnu bilo neverovatno. Prvo da u Rewe-u mogu da platim samo kesom, 1 bankomat na par kilometara. I vrhunac: Nemac (koji nije bio izolovan slucaj) dize celu platu jer nece da placa provizije do sledece plate. 

@Plavi Golub ovo je tipican primer kako se od necega sto je razmena misljenja, pravi rasprava... Ja nisam rekao da nije tacno, dakle mozda ti se zalomilo da si cekao/la sat vremena. Ali, eto, ja godisnje na Teslu sletim 30+ puta i pravilo je da se ne ceka dugo. Isto kao i sto stav o Frankfurtu ne pisem na osnovu jednog vec 20+ sletanja godisnje. 

A kako se to pin "provali"? Prevare sa karticama se ne rade tako kako ti zamisljas... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, sreta-steta said:

Prvo da u Rewe-u mogu da platim samo kesom, 1 bankomat na par kilometara.

 

Ove dve stvari ti ne verujem. U današnje vreme nemoguće.

 

Što se toga tiče da Nemci više vole keš, apsolutno tačno. Ja sam se zaprepastio kada mi je lik tražio da mu platim auto u kešu. Ne samo jedan lik, svaka privatna prodaja auta ide u kešu. 

Link to comment
Share on other sites

@sreta-steta

PIN

 

Tako sto ti disu za vrat kad ga ukucavas. Prilepe ko taksena marka, pa moras da molis da naprave  odstojanje. Pogledaj post koji je Doorn ostavio za oca i penziju. Beograd nije jedini kriterijum kako si i sam lepo primetio. Cak je i grad iz koga dolazim u tom smislu poprilicno  pristojan, ali i dalje moram da opomenem konobara da mi ne stoji za ledjima kad ukucavam PIN.

Prevare sa karticama mogu da se rade na razne nacine.

Na tezi nacin nas zemljak koji radi pri vrhu jedne korporacije i finansijskom delu je to saznao. Nije rec o Srbiji. Zato podize pare iskljucivo sa kreditnih kartice gde je steta limitirana dozvoljenim iznosom. Jos jedna bivsa koleginica iz srpskog dela radnog veka je dozivela slicno, i to u EU. Skinuto joj 800 evra, prilicna steta na srpske uslove.

 

Apropos ovog za raspravu. Nisam htela raspravu, jer niti cu ja tebi promeniti utisak, niti ti meni. Htela sam malo da ti sugerisem vise na stil pisanja “ovo nije tacno”. Recimo na onom topiku za nekretnine nisam htela da ulazim u raspravu iako imam drugacija saznanja o nekim stvarima od tebe. 

 

Bilo je godina kada sam imala 80 letova u godini, imam uvid u stanje na prilicnom broju aerodroma u svetu. U Beograd dolazim relativno cesto, doduse ne toliko kao ti. Napisala sam ono u dobroj nameri, ne da sporta radi zapljunem to odakle poticem. 

 

I da ne zaboravim vece primedbe imam na putnike duplih standarda  (ono sto je Eddard pojasnio) nego i na policiju, osoblje na “Tesli” je OK. 

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Plavi Golub said:

@sreta-steta

PIN

 

Tako sto ti disu za vrat kad ga ukucavas. Prilepe ko taksena marka, pa moras da molis da naprave  odstojanje.

 

Pa šta će sa tvojim PINom? Jedino da ti otme/ukrade karticu pa onda može (sa znanim PINom) da podiže pare (do limita koji si možda upravo ispunio za taj dan) dok si u nesvesti ili u neznanju da je ukradena.

 

1 hour ago, Plavi Golub said:

Na tezi nacin nas zemljak koji radi pri vrhu jedne korporacije i finansijskom delu je to saznao. Nije rec o Srbiji. Zato podize pare iskljucivo sa kreditnih kartice gde je steta limitirana dozvoljenim iznosom. 

 

I obična ATM kartica ima taj limit, kako gde, 1,000 dolara pa dole do (u inostranstvu) 500-600 dolara.

 

Kreditna kartica može tako da radi ako na njoj postoje pare unapred stavljene. Ako tih para nema, jednostavno podizanje sa nje je cash-advance (to može na  ATM) vuče kamate kao 17% dok se pare ne uplate nazad. Kao zaduživanje preko kreditne kartice.  Nadam se da je to onaj koji to radi to znao.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Yoyogi said:

Kreditna kartica može tako da radi ako na njoj postoje pare unapred stavljene. Ako tih para nema, jednostavno podizanje sa nje je cash-advance (to može na  ATM) vuče kamate kao 17% dok se pare ne uplate nazad. Kao zaduživanje preko kreditne kartice.  Nadam se da je to onaj koji to radi to znao.

 

Ne vuce svaki put odmah, ima nekad grace period od mesec dana pre nego se kamata pocne zaracunavati. Korisceno na krakorocnim putovanjima. Prebaci odmah novac sa tekuceg na taj racun po povratku.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Yoyogi said:

Ako tih para nema, jednostavno podizanje sa nje je cash-advance (to može na  ATM) vuče kamate kao 17% dok se pare ne uplate nazad. Kao zaduživanje preko kreditne kartice. 

 

Ne mora da bude. Većina kreditnih kartica u Nemačkoj je charge tipa, to znači da možeš da se zadužuješ do određenog limita, ali sve što si potrošio plaćaš u sledećem obračunskom periodu. Znači nešto kao odloženo plaćanje na do mesec dana. I tu nema kamate. Naravno, ima i takvih klasičnih gde si dužan da platiš mesečno određen deo (obično je min. 5%), a na ostatak se zaračunava kamata koja jeste toliko visoka. 

Link to comment
Share on other sites

@Plavi Golub all fine, obraticu paznju 🙂 

 

Putujem puno, i aerodrome delim samo na one cijom sam uslugom zadovoljan i one cijom uslugom nisam. Beograd je u gornjoj kategoriji, ono sto mu ja zameram je prtljag koji moze da se ceka doveka, internet ogranicen na 1h i ogranicene prodavnice/restorani. Ali pasoska je nesto sto u BGD funkcionise dobro, poredivsi sa ostalim aerodromima te velicine. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa dobro konevergirasmo nekako. Za prtljag se slazem. Restorani i prodavnice su meni OK. Iskustva sa pasoskom malo drugacija.

No sve u svemu i meni je beogradski aerodrom pri vrhu lestvice aerodroma slicne velicine.

Jos taksiste da grad uljudi i sve pet.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

Mislim da vam ovo sa podizanje novca sa CC nije tačno. To se smatra cash advance i to nije isto kao da si nešto kupio (tu im trgovac da 3% provizije) pa platiš kada stigne račun preko svoje banke.

Za CC cash advance je procedura, da platiš to je kao da nekome negde šalješ novac. Banke to ne oduzimaju automatski, mada su izdavači i ATM i CC za tebe lično.

Pa CC kompanije manjim delom žive od direktnog skidanja sa računa kada si nešto kupovao a najslađe im je zaduživanje koje traje mesecima i godinama. Neplaćeni računi koji se protegnu sa kamatama a Cash advance je u toj kategoriji. Pa se ljudi čude: Kako ovo, podigao sam sa CC 1,000 dolara a sada treba da platim (mesecima kasnije, nije znao da se to ne skida automatski) 1,100 dolara?

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Div said:

 

Ima mesta na kojima ne može da se plati karticom, mora se imati nešto više keša nego u zapadnim zemljama da se ne bi našao u neprijatnoj situaciji.

 

Ima tih mesta i na Zapadu, jer niko nije obavezan da primi karticu, svoju uslugu moze svako da naplati kako hoce. Druga je stvar sto gubi  musterije ako ne prima kartice, ali to je njegova stvar.

 

1 hour ago, Eddard said:

Samo što ovde nije reč o samoj pasoškoj kontroli, već o mentalitetu ljudi koji staju u red za nju ;-).

 

 

Malo mi je pateticna prica o mentalitetu. Ako cemo tako generalizovati, onda svi na ovom forumu imamo taj mentalitet, ukljucujuci i ove sto misle da su nekog drugog mentaliteta.

 

1 hour ago, Yoyogi said:

Mislim da vam ovo sa podizanje novca sa CC nije tačno. To se smatra cash advance i to nije isto kao da si nešto kupio (tu im trgovac da 3% provizije) pa platiš kada stigne račun preko svoje banke.

Za CC cash advance je procedura, da platiš to je kao da nekome negde šalješ novac. Banke to ne oduzimaju automatski, mada su izdavači i ATM i CC za tebe lično.

Pa CC kompanije manjim delom žive od direktnog skidanja sa računa kada si nešto kupovao a najslađe im je zaduživanje koje traje mesecima i godinama. Neplaćeni računi koji se protegnu sa kamatama a Cash advance je u toj kategoriji. Pa se ljudi čude: Kako ovo, podigao sam sa CC 1,000 dolara a sada treba da platim (mesecima kasnije, nije znao da se to ne skida automatski) 1,100 dolara?

 

Koliko i ja znam, na podizanje novca sa kreditne kartice kamata ide istog momenta kada podignes novac.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, sreta-steta said:

toga se i ja secam iz vremena kada sam koristio kreditnu (cca pre 10 god): potrosnja je imala grejs period od mesec dana, ali dizanje kesha kamata ide odmah. Ali mozda negde kreditne rade drugacije, sta znam...  

Verujem da znas da postoje ATM kartice koje funkcionisu isto kao CC, s'tim sto se novac skida odmah sa racuna i banka naplacuje odredjeni % po transakciji. Jos uvek je povoljnije kad se novac na taj nacin skida sa racuna, nego menja cash u banci. (mnogim bankama)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

Malo mi je pateticna prica o mentalitetu. Ako cemo tako generalizovati, onda svi na ovom forumu imamo taj mentalitet, ukljucujuci i ove sto misle da su nekog drugog mentaliteta.

 

Ne slazem se sa tobom ovde.  Prica nije pateticna vec je realna. I bez zelje da se uvidi problem, nema ni promene. Za deo ljudi to znaci ono do Horgosa vozim ko po jajima, od Horgosa ciglu na gas. U sustini me boli uvo da ispadnem ono nesto posebno, sto nije ni njegov motiv, vec da se takve stvari ne desavaju.

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

Malo mi je pateticna prica o mentalitetu. Ako cemo tako generalizovati, onda svi na ovom forumu imamo taj mentalitet, ukljucujuci i ove sto misle da su nekog drugog mentaliteta.

 

Zasto bismo tako generalizovali? Govorimo o tome da nekim ljudima taj mentalitet nije odgovarao, i verovatno ima nekih kojima tamo i ne odgovara danas, pa zasto bi onda takvi kojima to smeta bili istog mentaliteta?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Zasto bismo tako generalizovali? Govorimo o tome da nekim ljudima taj mentalitet nije odgovarao, i verovatno ima nekih kojima tamo i ne odgovara danas, pa zasto bi onda takvi kojima to smeta bili istog mentaliteta?

 

Ne znam sto mene pitas, ja ne generalizujem da su svi ljudi tamo isti i uopste ne znam sta se to podrazumeva tacno pod taj mentalitet, osim generalno da je nesto lose?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

Zasto bismo tako generalizovali? Govorimo o tome da nekim ljudima taj mentalitet nije odgovarao, i verovatno ima nekih kojima tamo i ne odgovara danas, pa zasto bi onda takvi kojima to smeta bili istog mentaliteta?

Interesantan je taj strah da se kaze istina. Naravno da mnogima odgovara to guranje, to sto komsika Mica zna kafe kuvaricu u opstini i moze preko reda da te uvede na salter. To je taj mentalitet, koji nekima ne odgovara, posto znaju da sistem moze da funcionise, bez obzira da li si proveo 4 ili 10 minuta u redu ispred kase u samoposluzi. Tu mnogi borci za ispravnost korupcije i nereda potezu svoje argumente. Najgore je kad naucimo da sistem moze da radi i ako ne preskacemo red. 

Kad se ulazi u US, na carini u SF, redovi su i do pola sata cekanja, medjutim malo kome pada na pamet da presece, posto zna da ce se posao i ovako i onako obaviti. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Amigo said:

 

Ne znam sto mene pitas, ja ne generalizujem da su svi ljudi tamo isti i uopste ne znam sta se to podrazumeva tacno pod taj mentalitet, osim generalno da je nesto lose?

Pa ti si ponudio generalizaciju. Mentalitet ne mora generalno da bude losa stvar, ali moze da ima lose aspekte koji jednostavno zasenjuju dobre. I ne vidim zasto je problem kritikovati takav mentalitet, pogotovo kad je, kao u slucaju Balkana, doveo do nekih losih posledica, ukljucujuci da neki ljudi beze od istog. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...