Jump to content

Dijasporac u Majčici - pitfalls, tips & tricks


Plavi Golub

Recommended Posts

9 hours ago, ObiW said:

 

...

Za takvu drasticnu razliku Bosanci kazu "nije govno no se cuko posro".

 

Sto se jurenja veza tice, i Amerikanci imaju poslovicu "a good lawyer knows the law. A great lawyer knows the judge". 

 

Wow, znas sta - tog advokata sto zna sudiju, ja ne bih da znam. Ako cu se oslanjati na korupciju, hvala lepo.

A ti si inteligentna osoba i znas dobro sta sam ja rekla kad sam pomenula da me MUP nece juriti, za kradju identiteta, tj da me znaju. Sto nikakve veze nema sa trazenjem veze.

Izvukao si nesto iz kontexta pa probao da ispadnes duhovit- da ispadne neka kontradiktornost sto je potpuno netacno.

Korektno bi bilo da ponudis izvinjenje, za pokusaj podmetanja, ali ja nisam neko ko isteruje neku pravdu. 

 

No hard feelings, evo :classic_smile: za pokusaj.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Angelia said:

Wow, znas sta - tog advokata sto zna sudiju, ja ne bih da znam. Ako cu se oslanjati na korupciju, hvala lepo.

A ti si inteligentna osoba i znas dobro sta sam ja rekla kad sam pomenula da me MUP nece juriti, za kradju identiteta, tj da me znaju. Sto nikakve veze nema sa trazenjem veze.

Izvukao si nesto iz kontexta pa probao da ispadnes duhovit- da ispadne neka kontradiktornost sto je potpuno netacno.

Korektno bi bilo da ponudis izvinjenje, za pokusaj podmetanja, ali ja nisam neko ko isteruje neku pravdu. 

 

No hard feelings, evo :classic_smile: za pokusaj.

No hard feelings, ali ti si iz malog mesta gde se svi znaju pa ne moras da se smaras okretanjem telefona  a ja sam iz velegrada, pa moram da se cimam. 

 

Malo me je iznenadio tvoj holier than thou nastup ali sada vidim da si ti verovatno pomislila da je u mom slucaju radila neka koverta posto vidim da sada vec pominjes i korupciju. Necu da ti zamerim to soft ucitavanje, svako ima drugaciji referentni sistem a ja bas i nisam ulazio u detalje. U svakom slucaju, znaj da nikakvog podmicavanja drzavnog aparata sa moje strane nije bilo, nikakve devize nisu presle iz ruke u ruku, nikakva bombonjera nije kupljena, nikakav viski se nije donosio. Prosto je moj blizak prijatelj nazvao kolegu i rekao mu da me zna od detinjstva, da mi zna kompletnu familiju po vertikali i po horizontali, da ne muljam nista i da moj ostavinski postupak treba da se odradi hitno jer  ne zivim ovde i putujem u nedelju. I tako i bi. Da sam odrastao u malom mestu kao ti, niko ne bi trebao da okrece telefone, uradili bi to jer me znaju.

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, ObiW said:

 

Malo me je iznenadio tvoj holier than thou nastup ali sada vidim da si ti verovatno pomislila da je u mom slucaju radila neka koverta posto vidim da sada vec pominjes i korupciju. ....

Da sam odrastao u malom mestu kao ti, niko ne bi trebao da okrece telefone, uradili bi to jer me znaju.

 

 

Nisam pomislila, mislila sam da se bas desilo to o cemu pricas. Ja sam vec objasnila da sam i ja to radila, ali da sam videla zasto je to pogresno i prestala.

Ako u jednom sistemu, ti ne mozes da zavrsis administrativne stvari a da ti neko (neka veza) ne ucini uslugu, to je bez obzira sto nisu neke devize razmenile ruke, korupcija. Zato sto to (i sad ovde ne pricam o tvom prijatelju nego generalno) funkcionise po principu tante za kukuriku.

Nazalost i ova zadnja recenica ti je pogresna, posto sam ja iz tog malog mesta otisla pre 30 godina. Obicni plavci su izuzetak. 

 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Angelia said:

Nisam pomislila, mislila sam da se bas desilo to o cemu pricas. Ja sam vec objasnila da sam i ja to radila, ali da sam videla zasto je to pogresno i prestala.

Ako u jednom sistemu, ti ne mozes da zavrsis administrativne stvari a da ti neko (neka veza) ne ucini uslugu, to je bez obzira sto nisu neke devize razmenile ruke, korupcija. Zato sto to (i sad ovde ne pricam o tvom prijatelju nego generalno) funkcionise po principu tante za kukuriku.

Nazalost i ova zadnja recenica ti je pogresna, posto sam ja iz tog malog mesta otisla pre 30 godina. Obicni plavci su izuzetak. 

 

Nema veze sto si otisla i kada si otisla, otisao i ja iz BG skoro pre 30 godina pa sam u njemu morao da obavljam ostavinsku raspravu - bas kao sto ces i ti morati da je obavljas u tvom malom mestu kad dodje vreme za to. 

 

I sta kazes, bas neces da tako nesto, kada za to dodje vreme, odradis preko kao sto sam to ja uradio, nego ces da insistiras da ti administracija zakaze ni po babu ni po stricevima? I onda ces da se cimas da zbog te jedne stvari dolazis iz Amerike u malo mesto kada ti oni kazu, bez obzira da li ti je zgodno zbog posla i porodice?  I kad te skolski zapita "pa dobro bre Andjo sto nam ne rece da zavrsimo ovo brzo nego si morala cak iz Amerika dolazis samo zbog ovoga?", ti mu kazes "brate, sta da ti kazem, u Americi sam pocela da mrzim korupciju, a da sam te zvala to bi bila korupcija."?

 

 

Edited by ObiW
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ObiW said:

Nema veze sto si otisla i kada si otisla, otisao i ja iz BG skoro pre 30 godina pa sam u njemu morao da obavljam ostavinsku raspravu - bas kao sto ces i ti morati da je obavljas u tvom malom mestu kad dodje vreme za to. 

 

I sta kazes, bas neces da tako nesto, kada za to dodje vreme, odradis preko kao sto sam to ja uradio, nego ces da insistiras da ti administracija zakaze ni po babu ni po stricevima? I onda ces da se cimas da zbog te jedne stvari dolazis iz Amerike u malo mesto kada ti oni kazu, bez obzira da li ti je zgodno zbog posla i porodice?  I kad te skolski zapita "pa dobro bre Andjo sto nam ne rece da zavrsimo ovo brzo nego si morala cak iz Amerika dolazis samo zbog ovoga?", ti mu kazes "brate, sta da ti kazem, u Americi sam pocela da mrzim korupciju, a da sam te zvala to bi bila korupcija."?

 

 

Posto nemam skolskog koji bi to mogao da kaze, ta opcija ne postoji. Verovatno cu kad do toga dodje, morati da proverim proceduru, i svoja prava.

Ja nisam uopste komentarisala tvoj izbor da to tako resis, ili situaciju koja te je na to navela, nego samo na tvoj komentar da te to ne nervira.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam sa vremenom naucio da se postuju obicaji zemlje u kojoj boravis. Recimo kada ulazis u Nikaragvu kolima, imas opciju da cekas na granici 10tak sati , ili stavis $50 u pasos i trazis da pricas sa sefom smene. Prodjes bez problema,  a i bez zaprasivanja DDTijem, sto je po pravilu.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Angelia said:

Posto nemam skolskog koji bi to mogao da kaze, ta opcija ne postoji. Verovatno cu kad do toga dodje, morati da proverim proceduru, i svoja prava.

Ja nisam uopste komentarisala tvoj izbor da to tako resis, ili situaciju koja te je na to navela, nego samo na tvoj komentar da te to ne nervira.

 

Cesto prava bas i nisu prava jer ne ukljucuju one koji idu preko reda. Uzmi primer otici kod lekara, zakazu a nikada da stignes na red, zato sto uvek dodje neko preko reda. Da li ces onda poteci vezu ili cekati da bolest sama prodje... 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Baby said:

 

Cesto prava bas i nisu prava jer ne ukljucuju one koji idu preko reda. Uzmi primer otici kod lekara, zakazu a nikada da stignes na red, zato sto uvek dodje neko preko reda. Da li ces onda poteci vezu ili cekati da bolest sama prodje... 

Pa vidi, ja bas o tome i pricam, da me ta sistemska korupcija uzasno nervira. Sad kad ja potegnem vezu neko drugi nece stici na red, i to se tako nastavlja u celom drustvu. Umesto toga ja kazem pogledam koja su moja prava (ukljucujuci da me neko ne zeza) i onda zahtevam da to ispune. Umesto da koristim istu precicu kao i vecina. Meni je jasno sta je lakse, i da nekad ljudi koji zive tamo i nemaju izbora, zato i ne osudjujem da neko izabere drugu opciju.

Samo kazem da nema smisla reci "e meni to ne smeta", moze da ti ne smeta samo ako ne vidis domino efekat koji ima na drustvo, ili si toliko retko u tom kontaktu da ne predstavlja problem za tebe.

Mene nervira.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Angelia said:

Pa vidi, ja bas o tome i pricam, da me ta sistemska korupcija uzasno nervira. Sad kad ja potegnem vezu neko drugi nece stici na red, i to se tako nastavlja u celom drustvu. Umesto toga ja kazem pogledam koja su moja prava (ukljucujuci da me neko ne zeza) i onda zahtevam da to ispune. Umesto da koristim istu precicu kao i vecina. Meni je jasno sta je lakse, i da nekad ljudi koji zive tamo i nemaju izbora, zato i ne osudjujem da neko izabere drugu opciju.

Samo kazem da nema smisla reci "e meni to ne smeta", moze da ti ne smeta samo ako ne vidis domino efekat koji ima na drustvo, ili si toliko retko u tom kontaktu da ne predstavlja problem za tebe.

Mene nervira.

 

Moze da te nervira koliko hoces kada je to duboki sistemski problem koji je jako tesko pod ovim uslovima resiti. Nervira vecinu i nista ne mogu da promenu. Eno uveli zvanicno da mozes da platis lekara poklonom od 462 evra. Kako da iskorenis kada uvode zakone kojima legalizuju korupciju? Znaci, nema druge ili se pomiris sa tim ili se nerviras. Nerviranje obicno ne menja nista... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/25/2019 at 12:36 PM, Angelia said:

Posto nemam skolskog koji bi to mogao da kaze, ta opcija ne postoji. Verovatno cu kad do toga dodje, morati da proverim proceduru, i svoja prava.

Ja nisam uopste komentarisala tvoj izbor da to tako resis, ili situaciju koja te je na to navela, nego samo na tvoj komentar da te to ne nervira.

Pa ima ono sto rece drug Kolbas iznad, a ima i ono drugo da je zivot kratak a ja sam u godinama kada moram da biram u vezi cega cu da se iznerviram. Konkretan primer: mogao sam da biram da se iznerviram sto moram da letim preko okeana u vreme kada nisam planirao da bih resio taj problem, a mogao sam da izaberem da se nerviram zbog toga sto okrecem telefone, a to ne bih morao da radim u Americi. Ooops, pa ja sam iz Srbije otisao bas zbog toga sto nije kao Amerika. 😄 I tako meni propade nerviranje sto Srbija nije Amerika. 

Edited by ObiW
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, ObiW said:

Ooops, pa ja sam iz Srbije otisao bas zbog toga sto nije kao Amerika. 😄 I tako meni propade nerviranje sto Srbija nije Amerika. 

Ma naravno, kad si u Rimu, baci djubre kroz prozor kola, parkiraj na tramvajskim sinama i na pesackom prevozu, daj panduru 10 evra kad te zaustavi da ne pise kaznu.... sto bi se nervirali kad ionako to skoro svi rade. 

Jbga, ja ne mogu.

A ako nekom zatreba lekarska briga, i zahteva poklon lekaru... ja cu da odem u privatnu kliniku i platim ko covek.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Ma naravno, kad si u Rimu, baci djubre kroz prozor kola, parkiraj na tramvajskim sinama i na pesackom prevozu, daj panduru 10 evra kad te zaustavi da ne pise kaznu.... sto bi se nervirali kad ionako to skoro svi rade. 

Ne radi se o tome...problem je što se u "Rimu" zakoni tretiraju po principu Mož' da bidne, al' ne mora da znači...i naravno da se ne treba spuštati na nivo polusveta, ali ponekad se čovek nadje u situaciji da je priteran uza zid kad se mora upotrebiti instikt za preživljavanje da bi se iz džungle izašlo u jednom komadu...ja lično nisam aktivirao taj instikt jer sam za sada sve imovinsko pravne stvari ili slične peripetije  završavao preko advokata (doduše ništa komplicirano), ali znam slučajeve kada su ljudi jednostavno morali da se prebace na balkanski modus operandi da bi završili nešto za šta bi im u njihovim zemljama zapadnog sveta trebala sasvim jednostavna i legalna procedura... pristojan svet se neće spuštati na nivo gomile, ali ponekad je centrifuga suviše jaka...if you know what I mean

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kolbas said:

Ne radi se o tome...problem je što se u "Rimu" zakoni tretiraju po principu Mož' da bidne, al' ne mora da znači...i naravno da se ne treba spuštati na nivo polusveta, ali ponekad se čovek nadje u situaciji da je priteran uza zid kad se mora upotrebiti instikt za preživljavanje da bi se iz džungle izašlo u jednom komadu...ja lično nisam aktivirao taj instikt jer sam za sada sve imovinsko pravne stvari ili slične peripetije  završavao preko advokata (doduše ništa komplicirano), ali znam slučajeve kada su ljudi jednostavno morali da se prebace na balkanski modus operandi da bi završili nešto za šta bi im u njihovim zemljama zapadnog sveta trebala sasvim jednostavna i legalna procedura... pristojan svet se neće spuštati na nivo gomile, ali ponekad je centrifuga suviše jaka...if you know what I mean

Potpuno te razumem, nakon sto sam napisala prethodni post, skontala sam da moze pogresno da se razume. Recimo kao da insinuiram da Obi podrzava sve te stvari, a nisam tako mislila. Htela sam da kazem pitanje je gde povlacimo granicu, i na koji nacin. Da li je povlacimo na monetarnoj korupciji ili ova "dodjes mi", ili eh jbga ionako je legalizovana korupcija, Sve su to opcije.

Da li se spustiti na taj nivo, ili barem ako moras da li te nervira?

Za nekih 10tak godina ja uspevam da se ne spustam na taj nivo i da odrzavam ono u sta verujem, da promena razmisljanja treba da podje od nas samih (pre toga sam i sama pribegavala tim resenjima, iako mi smetalo).

Ne moralisem ljudima koji su primorani, ali zameram onima kojima je to prvi izbor kao najlaksi.

Veruj mi taj stav me kostao dosta zivaca, jer inace nisam nesto specijalno konfliktna osoba, uglavnom cak izbegavam konflikte, ali izguravam neke stvari. To kosta, i kontam da je Obi napravio kalkulaciju i rekao "a u PM". 

 

Ne ocekujem da je Srbija isto sto i USA.

 

Nemam pojma kako bi bilo u situaciji da sam priterana uza zid, kao sto nisam znala sta da mu kazem za ostavinsku raspravu, jer ne znam ni sta su opcije. Veoma moguce da bi to ostavila clanovima familije koji nemaju taj problem, ili advokatima.

 

Ili bi jednostavno ukljucila taj instikt. Samo ne volim da mi neko kaze "pa mene ne pogadja, when in Rome....". Prihvatam da je neko izabrao da se ne nervira oko toga, mene nervira sto me guraju u to kao da je to normalno.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Angelia said:

Prihvatam da je neko izabrao da se ne nervira oko toga, mene nervira sto me guraju u to kao da je to normalno.

 

 

 

Zamisli da moras da dilujes sa tim svakodnevno, a ne par puta u par godina, pa ti bi zavrsila na nekim tabletama. 😂

Da je to najgore, bilo bi dobro, a to je samo jedan delic onog sto ne valja i sto nije normalno. 

 

7 hours ago, Angelia said:

 

A ako nekom zatreba lekarska briga, i zahteva poklon lekaru... ja cu da odem u privatnu kliniku i platim ko covek.

 

 

Nemoj zaboraviti da u Srbiji vecina radi (puno radno vremo, od ujutro do uvece) za 300 evra prosecne plate, nema tu mnogo izbora. 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Baby said:

 

 

Zamisli da moras da dilujes sa tim svakodnevno, a ne par puta u par godina, pa ti bi zavrsila na nekim tabletama. 😂

Da je to najgore, bilo bi dobro, a to je samo jedan delic onog sto ne valja i sto nije normalno. 

 

 

Nemoj zaboraviti da u Srbiji vecina radi (puno radno vremo, od ujutro do uvece) za 300 evra prosecne plate, nema tu mnogo izbora. 

nemoj da ulazis u to, moj teca je umro za 5k evra., nije mogao da plati operaciju, u to vreme ni ja nisam mogla da mu platim.

 

Moji roditelji nemaju zdravstvene knjizice.

 

Pricas nekom ko zna.

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Angelia said:

nemoj da ulazis u to, moj teca je umro za 5k evra., nije mogao da plati operaciju, u to vreme ni ja nisam mogla da mu platim.

 

Moji roditelji nemaju zdravstvene knjizice.

 

Pricas nekom ko zna.

 

7 minutes ago, Angelia said:

Edit: Moji roditelji nemaju zdravsteno a moj otac ima hronicno oboljenje zadnjih barem 35 godine. Kupujemo tretmane

 

A sta da rade oni koji nemaju decu po inostranstvu a istom su problemu? 

Hocu da ti kazem da znas, ali nekako se postavljas kao da je nesto nije normalno, sto ustvari u Srbiji je prihvatljivo i normalno za mnoge, zato i potezu poznanstva, rodbinu, prijatelje, da bi dobili ono sto im svakako sleduje, samo na vreme. Pa sad, ko nema rodbine, prijatelje i poznanike, a i para, taj ga je nacisto nadrljao.

 

Mislim, stvarno mi je zao za tvoje, ali je totalno irelevantno za raspravu. Mozda bi onda ti bas i trebalo da razumes zasto su ljudi ne bas tako fini, ne bas tako kulturni, ne bas tako "edukovani" (sto voli da se poteze po forumu, jer svi su krivi, samo ne oni koji su sistem napravili da funkcionise ovako)... i sto traze nacina da, rekla bih prezive, ali cu reci odzive taj zivot sa sto je moguce manje maltretiranja, ako vec nemaju druge uslove. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Baby said:

 

 

A sta da rade oni koji nemaju decu po inostranstvu a istom su problemu? 

Hocu da ti kazem da znas, ali nekako se postavljas kao da je nesto nije normalno, sto ustvari u Srbiji je prihvatljivo i normalno za mnoge, zato i potezu poznanstva, rodbinu, prijatelje, da bi dobili ono sto im svakako sleduje, samo na vreme. Pa sad, ko nema rodbine, prijatelje i poznanike, a i para, taj ga je nacisto nadrljao.

 

Mislim, stvarno mi je zao za tvoje, ali je totalno irelevantno za raspravu. Mozda bi onda ti bas i trebalo da razumes zasto su ljudi ne bas tako fini, ne bas tako kulturni, ne bas tako "edukovani" (sto voli da se poteze po forumu, jer svi su krivi, samo ne oni koji su sistem napravili da funkcionise ovako)... i sto traze nacina da, rekla bih prezive, ali cu reci odzive taj zivot sa sto je moguce manje maltretiranja, ako vec nemaju druge uslove. 

Rade ono sto su moji radili pre nego su imali decu po inostranstvu, a to je sta do pre 15 godina. Pate.

Nemam pojma sta hoces - da opravdam sto je tako kako je? Citiracu Djindjica za to - parafraziram, razumem da je tesko, da nema sta da se jede, ....ali sto ovaj sat ne radi?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Rade ono sto su moji radili pre nego su imali decu po inostranstvu, a to je sta do pre 15 godina. Pate.

Nemam pojma sta hoces - da opravdam sto je tako kako je? Citiracu Djindjica za to - parafraziram, razumem da je tesko, da nema sta da se jede, ....ali sto ovaj sat ne radi?

 

Ok, nerviraj se i dalje... 

Link to comment
Share on other sites

On 6/26/2019 at 4:46 PM, Angelia said:

Ma naravno, kad si u Rimu, baci djubre kroz prozor kola, parkiraj na tramvajskim sinama i na pesackom prevozu, daj panduru 10 evra kad te zaustavi da ne pise kaznu.... sto bi se nervirali kad ionako to skoro svi rade. 

Jbga, ja ne mogu.

 

Pa daj da ti damo medalju što ne bacaš djubre pod prozor. 😂. Nema mnogo takvih kao što si ti. 

Edited by ObiW
Link to comment
Share on other sites

tako i moja sestra, cim sleti iz bijelog svijeta na Pleso, oma sortira lovu u koverte. sve vec ima detaljno isplanirano. a bila napredna omladinka SSOJ-a, najbolja ucenica gimnazije, dva fakulteta (sociologija i politologija), zestoki borac protiv mita i korupcije (jos u Suvarovo vrijeme), itd. itd. itd. kazem ja njoj jednom - halo seko, sta radis ti? zar nije korupcija jedan od razloga sto si i otisla van? seka: ajde mali ne seri. gledaj ispred sebe i pazi kako vozis. imamo 20 min da stignemo do... a onda 15 min do... zatim idemo...

 

tja, sta dijaspora napravi od postenih ljudi. :cry:

 

Ostajte ovdje! 

Ovdje vam svako bratski kovertu steže -
U tuđem svijetu za vas pelen cvjeta;
Za ove krše sve vas, sve vas veže:
Ime i jezik, bratstvo, i koverta sveta! 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

:classic_smile: Ne ide ti bas to sa sarkazmom. However, 5 ko vrata za trud :classic_biggrin:

Pa bolje da se zezam nego da ti kazem sta mislim o tome sto poredis ostavinsku raspravu sa istresanjem mrvica sa stolnjaka preko terase.... 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...