Jump to content

Šta kupiti od tehnike?


Recommended Posts

13 hours ago, freethrow said:

Dopunjeno, i dalje je jako slabo...

batali i kupi novu. dvadeset godina je vise nego dovoljno za istu da izdrzi. Mozes da popravljas , ali ce tu uvek nesto novo da rikne.

14 hours ago, Kronostime said:

Mozda samo treba dopuniti gas - ja to radim svakog proleca i radi klima vec 20 godina kao kada je postavljena.

Pa cim puni svakog proleca, ocigledno da negde curi, ali njemu nije u interesu da locira kvar. To je zatvoren sistem, eventualno da ja dopunis jednom u 10 godina, kao i frizider. Ubacis u sistem boju i brzo pokaze gde curi, ali tada ne moze da ti naplati punjenje svake godine.

Edited by DJORDJE
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, freethrow said:

Realno sam je dopunio jednom pre jedno 10 godina i to je bilo to, tada je proradila kao nova. 

Pozovi nekog frigomehanicara da ti proveri kolicinu i pritisak gasa u cevima - hoce na onim cepovima s` vremenom da "iscuri" freon i klima radi losije zbog toga.

Meni dodje drugar svakog proleca da to proveri na mojoj i klimi kod moje majke u stanu i rade obe kao kad su postavljene, a stare su po 20 godina.

Ako je stvarno problem u kompresoru - onda kupi neku invertorku i miran si jos 20 godina.

 

Link to comment
Share on other sites

Vidi pošto je kompresor, ja sam svojevremeno promenio kompresor za nekih 50 evra (polovan) i klima radi već 18. godinu ko nova. Naravno sada su cene kompresora otišle tako da vidi koliko će ti majstor tražiti. Ako je do 100 evra za polovan kompresor ja bih je opravio, ako je više onda idi na novu.

Edited by Klotzen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  

On 9/21/2022 at 12:36 PM, Kronostime said:

Ako je dobro i redovno odrzavana - nemoj da je menjas.

Ako si vec resio - gledaj neku invertorku, manje-vise sve mu to dodje na isto, ali invertorke mogu da rade i na -20oC, sto dobro dodje, ponekad vec ove zime a mozda i naredne.

 

There, I fixed it. 

Link to comment
Share on other sites

https://www.rtings.com/tv/tools/compare/hisense-u8h-vs-lg-c2-oled/31242/31229?usage=1&threshold=0.10

Izbacili su recenziju i za model U8H. Nesumnjivo je bolji od onog modela U8G. U poredjenju sa C2, generalno gledano je malo losiji i mislim za bas tu razliku i jeftiniji. Ono sto mi se ne svidja kod Hisense-a je to sto prave razlicite TV-e za trzista. Ovo gore je US model i u odnosu na ovaj ovde ce se razlikovati. Koliko primecujem postolje je drugacije, a vidim sad i da ce na nonUS trziste stavljati IPS umesto VA panele i vrlo verovatno da ce biti Vidaa umesto Google TV. Ko zna sta jos menjaju. Najveca briga kod C2 mi je taj burn-in, inace bi ga uzeo bez razmisljanja. Znam da se retko javlja, ali sama mogucnost da nesto za sta placas preko 1000e bude negledljivo me bas odvraca od kupovine.  

Link to comment
Share on other sites

Objavise mi "tekst" u SK i nisu mi puno pomogli. Iskreno se nadam da ce malo pasti cena LG C2 u novembru ili cu biti prinudjen da kupim ovaj Hisense (kad se pojavi kod nas). Trenutna razlika od 500e je prevelika za mene pogotovo sto nisam planirao da ceo iznos isplatim u kesu. Gigatron mi najbolji izbor zbog placanja, ali bas preteruju sa cenama.

Link to comment
Share on other sites

Spremam se polako da uzmem novi TV. Zbog mesta izmedju komode i police ogranicen sam na 55inca (i to moram da proverim od modela do modela, za svaki slucaj, da ne usfali koji milimetar visine). 

 

Nadam se da ce biti nekih dobrih ponuda pred SP u fudbalu. 

 

Na SBB-u sam inace, pa cu po default-u imati EON box, ali koristim i MTS-ov Iris (mada su lock-ovali samo na njihovu mrezu ali ima trik i to da se resi...), a uz to bice potrebna podrska za Youtube, Netflix a moze da se desi da zatreba i podrska da se odigra neka android igrica na TVu. Tako da mi negine Android OS ili moze i nesto drugo? 

 

Na sta jos da obratim paznju? Tip panela? Neki predlog koje modele da pratim?

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Kooineeperk said:

Spremam se polako da uzmem novi TV. Zbog mesta izmedju komode i police ogranicen sam na 55inca (i to moram da proverim od modela do modela, za svaki slucaj, da ne usfali koji milimetar visine). 

 

Nadam se da ce biti nekih dobrih ponuda pred SP u fudbalu. 

 

Na SBB-u sam inace, pa cu po default-u imati EON box, ali koristim i MTS-ov Iris (mada su lock-ovali samo na njihovu mrezu ali ima trik i to da se resi...), a uz to bice potrebna podrska za Youtube, Netflix a moze da se desi da zatreba i podrska da se odigra neka android igrica na TVu. Tako da mi negine Android OS ili moze i nesto drugo? 

 

Na sta jos da obratim paznju? Tip panela? Neki predlog koje modele da pratim?

Ja sam u istoj situaciji. Cekam novembar i crni petak, nadam se da ce krenuti ranije sa akcijama. A nisi pomenuo najvazniju stvar za nas smrtnike - koliki je budzet.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Alek The Great said:

Ja sam u istoj situaciji. Cekam novembar i crni petak, nadam se da ce krenuti ranije sa akcijama. A nisi pomenuo najvazniju stvar za nas smrtnike - koliki je budzet.

Dobro pitanje - nemam pojma. Sta kosta da kosta, nema tu sta mudrovati, uvek kupujem neku srednju klasu. Nisam dovoljno bogat da kupujem najjeftinije stvari... 

Link to comment
Share on other sites

Ono sto vecina strucnjaka kaze - ako si filmofil uzmi oled, ako si vise gejmer i pratis sportske sadrzaje onda qled ili mini led. Samsung uglavnom pravi qled, a LG oled. Za ove TV-e ti je potrebno izdvojiti 700+ evrica za model od 55inc, zavisno od brenda i tipa panela. Moja preporuka bi bila Hisense U8G koji je u tom donjem cenovnom rangu. Oled je malo skuplji i preporuka je LG C1 koji je za model od 55inc 1200e, a za 48inc je 1000e. Modeli C2 su skuplji od prethodnika i kostaju oko 1600e. Sony sa oled panelom su bas jaki sa cenama, mozda cak i 50% jaci. Samsung je napravio svoj oled i taj model S95B je negde oko 2000e.

Sent from my RMX3301 using Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

U Tehnomaniji imaš trenutno dosta televizora na popustima. Gledaj ove što koštaju od 90k-120k što su na akcijama od preko 30%. Koji god da uzmeš za to što ti treba miran si godinama.

 

Na šta treba obratiti pažnju :

 

1. Veličina, što veći to bolji ali ne treba preterivati, evo ovde otprilike imate okvirno šta je najbolje u odnosu na daljinu sa koje gledate :

 

optimal-viewing-distance-television-grap

 

2. OLED vs LED , šta god ljudi pričali OLED je bolji ali je po meni mnogo skuplji nego što je bolji. No to je na tebi da oceniš. QLED i druga slična imena su unapređeni LED, nije tolika razlika da bi bilo bitno kod odabira no kod sličnih cena definitivno prednost dati QLED jer ima bolju sliku. No QLED troši više struje ako ti je to bitno a zna da bude kod onih kojima TV gori po ceo dan.

 

3. Rezolucija ne treba ići ispod 4k. U principu većina kanala je i dalje HD ili HD ready ali za par godina se možda standard promeni. Za komp i YT već ima gomila razloga za 4k.

 

4. Obavezno da je HDR velika je razlika.

 

Ima tu još nekih stvari ali mislim da je ovo sasvim dovoljno da izabereš dobar tv za sebe. Većina TV ima loše zvučnike no to se može zaobići sa eksternim. Što se tiče filmova Philips ima taj ambilight koji je fantastičan u mračnoj prostoriji. Kod HDMI obratiti da ima 2.1. jer novije konzole traže to. Ja uvek preporučujem Android jer koji god program da želiš da instaliraš za Android nećeš morati da se misliš da li postoji. No ko nije zahtevan i ne instalira ništa osim mainstream programa može slobodno i druge OS da koristi jer najpopularniji programi postoje u verzijama za sve OS.

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Alek The Great said:

Da li je neko pokusao da instalira Surfshark na LG? Postoji li verzija ove aplikacije za webOS?

Sent from my RMX3301 using Tapatalk
 

https://support.surfshark.com/hc/en-us/articles/360018751373-How-to-set-up-Surfshark-smart-DNS-for-LG-TV-

 

Proveri još negde, tj. da li su ljudi pisali o ovome.

Edited by Green23
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/8/2022 at 10:08 AM, Klotzen said:

2. OLED vs LED , šta god ljudi pričali OLED je bolji ali je po meni mnogo skuplji nego što je bolji. No to je na tebi da oceniš. QLED i druga slična imena su unapređeni LED, nije tolika razlika da bi bilo bitno kod odabira no kod sličnih cena definitivno prednost dati QLED jer ima bolju sliku. No QLED troši više struje ako ti je to bitno a zna da bude kod onih kojima TV gori po ceo dan.

 

ovo zavisi sa cim tacno poredis

ako poredis sa nekim obicnim smart TV-om da, ali vecina ljudi negde pravi dilemu kod napucanih QLED, NanoCell i sl. modela, koji kostaju skoro kao OLED...i samog OLEDa

moj kolega je uzeo pre nekoliko meseci QLED za 1,3-1,4k, a mogao je u tom trenutku OLED za 1,5-1,6k...to po meni nema nikakvog smisla

 

ostalo se slazem

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mi u porodici nismo zahtevni korisnici TV-a, tako da sigurno necu ici na OLED. 

 

Uglavnom se vrti EON, decije stvari i to je, jelte, ograniceno. Ili Youtube. Ja cak i kad gledam utakmice obicno to radim za kompom, pa i neki film/seriju pustim na Netflix-u na kompu. 

 

Kad bi uzeli novi TV koriscenje se ne bi mnogo promenilo osim sto bi mozda cesce pogledao neki sport i/ili neki porodicni film. Vesti, emisije, to gotovo uopste ne gledamo. Rekao bih da nam je TV ukljucen u proseku max 3 sata dnevno, sa sve vikendom kad se bindzuju crtani filmovi 😄

 

Necu bas neku no-name marku gledati mozda Hisense, Samsung, mozda i Xiaomi, LG, mislim da oko nekih 60k dinara moze da se kupi solidan TV. Bitna je garancija, da ne razmisljam. 

Link to comment
Share on other sites

Najveci problem Hisense-a je taj sto pravi razlicite modele istog imena za razlicita trzista. Tako da ako gledas neku recenziju na yt, a radio je neki amer (a uglavnom je tako) imaj u vidu da to mozda nije isti TV. Konkretno, ovaj novi model, U8H, u odnosu na USA trziste nema vufer, ima IPS umesto VA panela, drugacije postolje, ima Vidaa OS umesto Androida i jos na sve to skuplje je. Zato razmiljam da dam koju stotku evra vise i kupim LG C2, tako bar znam sta kupujem.

Sent from my RMX3301 using Tapatalk

  • Thanks 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Kooineeperk said:

 

Necu bas neku no-name marku gledati mozda Hisense, Samsung, mozda i Xiaomi, LG, mislim da oko nekih 60k dinara moze da se kupi solidan TV. Bitna je garancija, da ne razmisljam. 

 

Možeš i TCL da dodaš ovoj listi brandova, skroz ok TV-ovi. Gledaj neki što košta 90k a da je na kaciji 30%-35% i to je to. Crni Petak je krajem novembra, trebalo bi i ona penzionerska nedelja vrlo brzo da bude (ako imaš nekog penzionera) pa prati akcije. Ja često biram televizore za moju rodbinu i prijatelje i najčešće akcije su u Tehnomaniji. Ovi ostali nemaju mnogo akcija ali budu pojedinačni modeli na odličnim akcijama tako da gledaj svakih par dana.

 

U principu čak i da kupiš neki bez akcije za 60k to su većinom ok televizori, pogotovo od brandova koje si naveo.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Navodno bi od marta 2023 u EU trebao da stupi zakon koji ogranicava potrosnju TV-a tj onaj EEI. Ta norma je doneta pre 2-3 godine i sada ce 8K televizori tesko proci taj standard. A vrlo moguce i 4K sa vecom dijagonalom, pogotovo microLED i QLED. To ce vrlo verovatno i na nas uticati. Nekako mi je logicno kao da bi to moglo da prouzrukuje neku rasprodaju po snizenim cenama. A ne bi me ni cudilo da proizvodjaci pocnu da stavljaju ECO mod kao osnovni pa ti onda kuci prckaj po podesavanjima. Ja verujem da vecina ljudi gleda TV kako ga i kupi.

Sent from my RMX3301 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...