Jump to content

Šta kupiti od tehnike?


Recommended Posts

Koliko imam reprezentativan tv nisam siguran, ali pre otprilike 2god, sam baš u tom rasponu cene kupio Philips. Ne znam da li je taj model i dalje dostupan, (6500 series, tako nešto), ali cenim da imaš iste/slične, možda nešto bolje danas. Ako odeš na sajtove i staviš par filtera, trebalo bi da rešiš za par dana. Mislim da za tih 25-35k i ne može biti neke bitne razlike...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 6/6/2022 at 10:50 AM, uvrnuto said:

 

Imam Lenovo IdeaPad ali 14icu (jer mi je trebalo nesto prenosivo) i prilicno sam zadovoljan. Iako je to srednja klada Lenovo-a ipak je to Lenovo. 

 

Huawei je relativno now u domenu laptop-ova, umalo nisam njega uzeo kad se pojavio jer je bila neka fina promocija sa telefonom. Ali sam se premisljao upravo zato sto je nov na tom polju. I onda sam propustio promociju. 

 

Glavna razlika izmedju ova dva modela je u velicini ekrana i to ti je verujem odlucujuci faktor (Lenovo 15.6" a Huawei 14"). Razlika je i u velicini SSD-a (tu je Huawei bolji) ali meni bi licno to manje bilo vazno. Ako ti je bitno za neke online sastanke, Huawei ima dosta bolju kameru. 

 

Nema Huawei nekih ogranicenja ako si mislio nesto kao sa Android platformom. 

 

Dakle, odluka zavisi za sta ces ga koristiti - ako cesto treba da ide sa tobom onda uzmi 14" Huawei, bice ti lakse, ako ga vucaras po kuci od sobe do sobe onda uzmi 15.6" Lenovo. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Kooineeperk said:

Huawei je relativno now u domenu laptop-ova, umalo nisam njega uzeo kad se pojavio jer je bila neka fina promocija sa telefonom. Ali sam se premisljao upravo zato sto je nov na tom polju. I onda sam propustio promociju. 


Da, zbog ovoga sam i odustao, Lenovo mi je proveren za sad. 

 

Našao sam kasnije po istoj ceni i 15.6, Huawei, ista konfiguracija , ali naručih Lenovo ipak.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 6/19/2022 at 10:46 PM, Referent said:

Није техника, али има везе са техником. Да ли неко користи оне заштитне наочаре за компјутере? Има ли то ефекта икаквог?

Ima efekta, ne propuštaju takozvano plavo svetlo. Ako osećaš zamor očiju dok gledaš u monitor, može da ti pomognu. Na telefonu imaš opciju da filtriraš plavo svetlo, pa vidi da li ti odgovara, pošto se boje malo promene, tako će ti biti i sa naočarima. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Green23 said:

Ima efekta, ne propuštaju takozvano plavo svetlo. Ako osećaš zamor očiju dok gledaš u monitor, može da ti pomognu. Na telefonu imaš opciju da filtriraš plavo svetlo, pa vidi da li ti odgovara, pošto se boje malo promene, tako će ti biti i sa naočarima. 

To mozes da uradis i u setovanjima graficke kartice ili u meniju monitora.

Link to comment
Share on other sites

On 6/19/2022 at 10:46 PM, Referent said:

Није техника, али има везе са техником. Да ли неко користи оне заштитне наочаре за компјутере? Има ли то ефекта икаквог?


Ja kupio i pomagalo mi je, ali sam ih ćušnuo negde zimus kad sam ih nosio dok sam glumio Deda Mraza i evo sad ne nosim već pola godine, ali mi i ne smeta više toliko kad ih ne nosim. 😄

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Posto mi je ove godine propalo letovanje resih da pored novog kompa pazarim i neki TV. Vreme je da se zameni LG koji je zaista odsluzio svoje, ovo mu je vec 13-a godina. Trenutno mi samo 55-ica odgovara zbog prostora. Do nedavno sam bio resen da uzmem neki sa oled panelom, pre svega LG C1, ali sam razmisljao da sacekam i "crni petak" pa da vidim hoce li pasti cena C2. Ali onda naidjoh na recenzije Hisense U8H i zaista se iznenadih kako su ga nahvalili, i to iz nekoliko izvora. A ja TV kupujem, kao sto vidite, na dug period. Jasno je da je oled skoro pa perfekcija po pitanju slike, ali ostaje bojazan za taj burn-in. Cena za U8H i C1 su slicne tako da sam tu u pat poziciji. Mada, posle ovog mog LG 42LF2510 svaki je upgrade.🙂

Inace, kod mene TV radi i kad se ne gleda, cisto da nam pravi drustvo. 😁 Uglavnom se gledaju filmovi i serije u HD rezoluciji reprodukovani sa racunara i sportski dogadjaji sa SBB-a. Ima li neko oled i kakva su iskustva? Ima li mozda neko ovaj Hisense? 

Link to comment
Share on other sites

Nije problem da radi nego je problem neka statična slika na ekranu koja stoji duže vreme. Od toga nastaje burn in. Obično to nastaje kod ekrana na kompjuterima i konzolama. Ja sam imao plazmu TV skoro 10 godina i nisam imao taj problem, međutim na mobilnom mi se to desilo. Neki burn in efekti mogu da se reše ali neki ne.

 

Hisense je ok mid range brand. Sasvim ok Televizori, cene su im niže od ostalih jer guraju taj fazon kao Xiaomi da se probiju u vrh jeftinijim proizvodom pa da onda polako izjednače cene sa konkurencijom. Takođe možeš da gledaš i TCL, isto vrlo dobra tehnika stiže od njih. LG, Sony, Samsung su vrh, ali i cene su im malo jače. Ja i dalje cenim Philips i Panasonic iako se može naći dosta kritike na njihov račun.

 

https://gigatron.rs/televizori/philips-televizor-55oled706-12-smart-436767

 

Philips ima taj ambilight koji je odličan kod gledanja filmova, pogledaj na YT kako to izgleda ako te to interesuje.

 

LG C1 ti je ovde na odličnoj akciji trenutno :

 

https://www.tehnomanija.rs/televizori-audio-i-video/smart-tv/lg-smart-televizor-oled55c11lb-aeu-000000000001138335

 

a i ovaj je na dobroj akciji :

 

https://www.tehnomanija.rs/televizori-audio-i-video/smart-tv/samsung-qe55qn85batxxh-televizor-139-7-cm-55-4k-ultra-hd-smart-tv-wi-fi-srebrno-000000000001193706

 

U principu za te novce nećeš pogrešiti jer u toj klasi nema mnogo krševa. Samo pogledaj recenzije i pogledaj neki video o burn in efektu pa prelomi da li će tvoj sistem upotrebe TV biti podložan tome ili ne.

Link to comment
Share on other sites

dilema izmedju LG oleda i bilo kakvog Hisensa ne bi smela da postoji

posebno za iste/slicne novce

uzmi oled i uzivaj

 

ja imam  LG oled B9 65" vec 2-3 godine

isto tako imamo obicaj da tv radi i kad ga stvarno ne gledamo

koristim ga intenzivno i za igranje(PS5)

i taj, sada vec malo stariji model, ima 2-3 ugradjene zastite od burn-ina 

jedna je da smanji intenzitet kojim sijaju fiksni elementi na slici, kao sto je npr logo tv stanice

druga je pixel refresher koji se pokrece kad ugasis tv i traje mislim oko 1h

isto imas i screensaver koji podesavas posle koliko min neaktivnosti se pali

ukucane sam samo istrenirao da ne pauziraju sliku kada nesto gledaju i tako je ostave duzi period(satima)

nisam do sada imao nikakav problem, a slika je stvarno neuporediva sa non-oled panelima

 

najblize sto sam bio tom nekom burn-in efektu jeste kad sam tek uzeo sony i cyberpunk 2077

i pauziram nesto a taj pause screen ima onaj bas drecavi cyberpunk logo

odem da radim nesto drugo, a screensaver mi nije bio podesen, i ta fiksna slika sa ogromnim drecavim logom je ostala tako 4-5h

tu sam se malo uplasio da sam sjebao tv, ali je pixel refresher odradio svoje i evo 2 god kasnije nema nikakve posledice

 

 

 

Edited by NikadProtivKaline
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ono sto mi je bitno je da mi taj TV traje bar 5-7 godina s obzirom da dajem tolike novce. Mini led tehnologija se bas priblizila oled-u, pogotovo po pitanju "true black" sto je i najveci stih oleda. Kazem, tesko da cu negde naci oba tv-a izlozena jedno pored drugog pa da uporedim. Jedino mi preostaje jutjub bar sto se tice slike. Sto se tice samih performansi i specifikacija...

https://www.rtings.com/tv/tools/compare/lg-c1-oled-vs-hisense-u8g/21421/24875?usage=1&threshold=0.10

A ovo je poredjenje sa malo losijom verzijom Hisense-a. Ono sto je evidentno jeste da LG ima bolje procesuiranje. Sa druge strane Hisense ima bolje osvetljenje i po meni mozda prihvatljiviji smart OS. Nije sad Hisense uposte neki znj brend, bas su napredovali. Sta znam, pustio mejl i SK-u, nadam se da ce mi odgovoriti u ovom oktobarskom izdanju.

Link to comment
Share on other sites

pa na tom compare ti i pise da je LG bolji izbor

ako to nije dovoljno, cak i na low res slici kao sto je ova vidis razlike u crnoj boji, zamisli kako je tek uzivo

mQOEhwg.png

 

ono sto je jos tacno u tekstu jeste oko brightnessa, i generalno oled kvalitet slike dolazi do punog izrazaja tamo gde nemas puno svetlosti

ja sam ionako navikao da mi je soba zatamnjena kad gledam film ili se igram...tako da mi to nije faktor

za normalno koriscenje burn-in takodje nije faktor

lg webOS je top, tu nema zamerke, Hisense-ov nisam nesto intenzivno koristio pa ne mogu da komentarisem

da je Hisense jeftiniji bar nekih 20-30% pa da kazes mozda je bolji odnos cena/kvalitet

ovako, ako su novci isti, moje misljenje je da je blasfemija uzeti led pre oleda

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, NikadProtivKaline said:

pa na tom compare ti i pise da je LG bolji izbor

ako to nije dovoljno, cak i na low res slici kao sto je ova vidis razlike u crnoj boji, zamisli kako je tek uzivo

mQOEhwg.png

 

ono sto je jos tacno u tekstu jeste oko brightnessa, i generalno oled kvalitet slike dolazi do punog izrazaja tamo gde nemas puno svetlosti

ja sam ionako navikao da mi je soba zatamnjena kad gledam film ili se igram...tako da mi to nije faktor

za normalno koriscenje burn-in takodje nije faktor

lg webOS je top, tu nema zamerke, Hisense-ov nisam nesto intenzivno koristio pa ne mogu da komentarisem

da je Hisense jeftiniji bar nekih 20-30% pa da kazes mozda je bolji odnos cena/kvalitet

ovako, ako su novci isti, moje misljenje je da je blasfemija uzeti led pre oleda

Pa da, ali ovo je U8G model koji nije mini led. I bas potenciraju kako se na modelu U8H znacajno unapredila ta crna boja. Evo covek objasnio...

Ima na njegovom kanalu jos par klipova i direktno poredjenje sa C1. Ono sto me za sada jako naginje ka C2 je taj evo panel, najveci upgrade u odnosu na C1.

 

Link to comment
Share on other sites

El moze neko da mi objasni razliku ova dva TV? 

https://www.ctshop.rs/lg-oled55c22lb-smart-oled-tv-55-quot-4k-ultra-hd-dvb-t2.html

 

https://www.ctshop.rs/lg-oled55c21la-smart-oled-tv-55-quot-4k-ultra-hd-dvb-t2.html

 

Jedino sto primecujem je razlika u slici, gde za ovaj skuplji je slika sa evo panelom. Koliko sam gledao svi C2 su sa evo panelom. Naravno, kad sam ih pozvao rekli su mi vecu cenu, ovaj drugi nisu ni pominjali.

Link to comment
Share on other sites

C2 ima za nijansu kvalitetniji ekran (ništa bitno), 7.2.2 zvuk (C1 ima 5.2.2), procesor 5. generacije (c1 ima 3. generaciju) i malo napredniji OS. Naime imaš napredniji voice control i mogućnost pravljenja profila, vidim da se to najviše ističe verovatno ima još unapređenja samo verovatno nisu vidljiva ili bitna.

 

Vidim da ima različitih verzija C2 tako da prouči da li svi imaju isti hardver ili ih ima različitih.

Link to comment
Share on other sites

Hajde da priupitam - moja Tadiran klima je ušla u, čini mi se, 20tu godinu i vreme je za zamenu... Nisam uopšte pratio tržište, šta i kako ide, valja i slično, pa bih voleo neku preporuku u smislu odnosa cena / kvalitet / trajanje (ne očekujem opet 20 godina, ali ono, 5-8). 12tica, standardna.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, freethrow said:

Hajde da priupitam - moja Tadiran klima je ušla u, čini mi se, 20tu godinu i vreme je za zamenu... Nisam uopšte pratio tržište, šta i kako ide, valja i slično, pa bih voleo neku preporuku u smislu odnosa cena / kvalitet / trajanje (ne očekujem opet 20 godina, ali ono, 5-8). 12tica, standardna.

Ako je dobro i redovno odrzavana - nemoj da je menjas.

Ako si vec resio - gledaj neku invertorku, manje-vise sve mu to dodje na isto, ali invertorke mogu da rade i na -20oC, sto dobro dodje, ponekad.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...