Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

 

5 hours ago, zoe Bg said:

222/5446/6

 

 

8/760/4

 

...


kod mene u Osijeku
1/105/0

 

2020_04_28_covid_prevencija_490.jpg

 

btw. stvarno mi je zao sto nemamo ovdje dnevna izvjesca od forumasa po gradovima i opcinama u kojima zive, ove generalne brojke na nivou drzave me skoro uopce ne interesiraju, odnosno nista mi ne govore o sirenju ili obuzdavanju pandemije.

 

...

 

 

2 hours ago, BojanaCZV said:

NMXe, moram da te pitam zasto mislis da je ovo opasnije nego kad sednes za nekim na klupu?

 

Klupe niko nikada ne cisti.

 

Ja ozbiljno pitam, stvarno ne vidim razliku.

Mislis zbog case?

 

klupe po parkovima ciste ozonske rupe (sunceve uv zrake), kisa, i vjetar. medjutim sjediti tako blizu nekome znaci inficirati se njegovim kapljicama dok pricate. 10ak minuta je dovoljno da se zarazis.

 

...

 

 

50 minutes ago, nemanjaol said:

Maske bi trebalo da se nose uvek i svuda u javnosti. Ne da se onaj koji nosi masku ne bi zarazio, već da ne bi zarazio druge ukoliko je asimptomatičan, a zarazan. Po onome što je do sada bilo objavljivano zaista deluje da mogućnost zaraze na otvorenom nije velika, ali to bi bila neka dobra mera predostrožnosti dok ne dobijemo više podataka.

 

ne mozes se zaraziti ako samo proletis pored nekoga ko je zarazen, tako da ne vidim smisao u nosenju maski dok smo vani na ulici ili, sto je tek apsurdno, u prirodi. osim dakako ako ne uletimo u neko krdo. ali nema krda kada drzimo distancu od minimum dva metra. u Hrvatskoj je preporuceno nositi maske iskljucivo u zatvorenim prostorima. oni pak koji imaju potvrdu da su zarazeni nalaze se u samoizolaciji, ili u covid centrima, oni ne izlaze van. postoji tu jos jedna stvar, o kojoj smo negdje prije raspravljali, a odnosi se na infekcije upravo putem nepravilnog nosenja maski. sto u biti znaci nositi masku cijelo vrijeme dok smo vani? nama, laicima, neobucenima za nosenje maski, to znaci povecati mogucnost zaraze konstantnim namjestanjem i brljavljenjem po toj (pretpostavimo inficiranoj) maski. i to, nota bene, jednoj te istoj masci (u bolnici medicinsko osoblje svoje maske konstantno mijenja / odlaze stare i stavlja nove). u trgovini se zadrzimo maksimalno pola sata (a i to samo kada su u pitanju supermarketi), mislim da je to u vrh glave sto se kapaciteta / sposobnosti obicnog gradjanina da odrzi koncentraciju vezanu za (epidemioloski) ispravno nosenje maske.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

@Vjekoslav

 

Evo za Srem:

Prema najnovijim podacima, u Sremu je tokom vikenda i u ponedeljak 27. aprila zabeleženo svega dva nova slučaja zaraze koronavirusom i to u staropazovačkoj i rumskoj opštini, pa se tako broj obolelih popeo na 116.

I dalje je najveći broj zaraženih u opštini Stara Pazova 32, zatim sledi grad Sremska Mitrovica sa 28, u Inđiji 20, u Rumi je 13, u opštinama Šid i Pećinci po 8, dok je u Irigu 7.

 

Informacije radi, Srem ima oko 310 000 stanovnika.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

I mene to nervira...za Novi Sad su bas sture informacije...sve sto sam uspeo da nadjem je da je 69 na bolnickom lecenju, 58 na sajmu i 8 na respiratorima...ali i to nisu svi iz Novog Sada, znamo da se u KBC Vojvodina dovoze pacijenti iz drugih mesta...

Edited by ZiS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Izašli su preliminarni podaci o ukupnom broju umrlih u Srbiji u martu (link). Ovako to izgleda u poređenju sa prethodnim godinama:

 

2013 - 9075

2014 - 9213

2015 - 10149

2016 - 8478

2017 - 9169

2018 - 10105

2019 - 8933

2020 - 8189

 

Naravno da ovo ne mora ništa da znači, ali je zanimljivo. Vidjećemo kakve će biti aprilske brojke...

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Ječmendo said:

Izašli su preliminarni podaci o ukupnom broju umrlih u Srbiji u martu (link). Ovako to izgleda u poređenju sa prethodnim godinama:

 

2013 - 9075

2014 - 9213

2015 - 10149

2016 - 8478

2017 - 9169

2018 - 10105

2019 - 8933

2020 - 8189

 

Naravno da ovo ne mora ništa da znači, ali je zanimljivo. Vidjećemo kakve će biti aprilske brojke...

 

Pokosila nas korona.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Zvezdarac said:

Saobracajne nesrece,nesrece na radu,ubistva itd su sigurno na totalnom minimumu.

 

U saobraćajnim nesrećama prosečno gine oko 50 ljudi mesečno u Srbiji, ubistava je nešto manje od 40 mesečno, takođe prosek poslednjih godina, tako da to ne utiče značajno na ove brojeve.

 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, VoodooDerina said:

 

U saobraćajnim nesrećama prosečno gine oko 50 ljudi mesečno u Srbiji, ubistava je nešto manje od 40 mesečno, takođe prosek poslednjih godina, tako da to ne utiče značajno na ove brojeve.

 

sad će Vučić ukine i saobraćaj da spasi 50 ljudi mesečno.

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

kosovo-covid.jpg

 

nije mi palo na pamet da cu na tom sajtu naci podatke i za Kosovo?! a oni se, dakako, i nadasve "logicno", pribrojavaju podacima iz Srbije. :classic_wacko: dakle vodis borbu protiv epidemije na teritoriji na kojoj nemas ni svoje institucije, ni apsolutno nikakvu kontrolu. pala mi na pamet Ukrajina, medjutim, u Ukrajini je ovako:

 

Data from the occupied territories of Donetsk and Luhansk Oblasts, the Autonomous Republic of Crimea, and the city of Sevastopol is excluded from the daily updates by the Ukrainian Ministry of Healthcare.[1] The unrecognized Donetsk People's Republic and the unrecognized Luhansk People's Republic report numbers independently, while Russia includes the annexed Republic of Crimea in their numbers.

 

dakle to sto Vuciceva vlada radi nema nigdje u Evropi, a mozda ni na svijetu. ko kaze da je on samo regionalni sampion imbecilnog politikantstva?! al ne jebe to Vucica, on je fakat proglasio vanredno stanje i na Kosovu. kao sto ga ne jebe ni apsolutno opravdan zahtjev pokrajinske vlade Vojvodine da se tamo ukine vanredno stanje. ne znam, meni je ovo dovoljno sekiracije za mjesec dana, kako vi prezivljavate u toj Vucicevoj Srbiji ostaje enigma. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Zvezdarac said:

Saobracajne nesrece,nesrece na radu,ubistva itd su sigurno na totalnom minimumu.

 

Paradoksalno zvuci, ali pre neki dan sam cuo na tv podatak da je mnogo vise ljudi poginulo u  saobracajkama u prethodnih mesec i po (od kad je na snazi "policijski cas"), nego prethodnih godina u ovom istom periodu.

Link to comment
Share on other sites

 
Paradoksalno zvuci, ali pre neki dan sam cuo na tv podatak da je mnogo vise ljudi poginulo u  saobracajkama u prethodnih mesec i po (od kad je na snazi "policijski cas"), nego prethodnih godina u ovom istom periodu.
Video i ja isti info, mislim da je gostovao neko iz Agencije za bezbednost saobracaja. Ono sto mi je posebno zanimljivo je da, koliko se secam, nije dato nikakvo objasnjenje za to, vec je samo konstatovano kao, eto, cudan podatak. Bio je komentar samo da, to je verovatno zbog motorciklista, koji su "krenuli zbog lepog vremena da voze, a oni su sporiji ucesnici u saobracaju".

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/27/2020 at 1:20 PM, ciao said:

Kazu francuzi kako su nemacke cifre malo  "namestene" napr - pitanje za nase nemce : jel istina da nemci ne rade obdukciju u smislu ne kontrolisu posthumno da li je neko ko je umro imao koronu ili ne? to je pogotovo kriticno za staracke domove, ovi ovde su nabili onoliko mrtvih posle obdukcije svih koji su umrli u starackim domovima, izbrojase njih skoro deset hiljada.

 

Bajdvej - ovde kukaju kako nemamo i dalje dovoljno testova, pa sto ih trose onda na prosek godina 88 koji umru u domovima staraca ????

U Nemackoj se do sada prakticno nije radila obdukcija ljudi koji su testirani pozitivno na covid-19 i preminuli (razlog je bio da se zastite lekari koji vrse obdukciju). Sto znaci svi ovi koji se racunaju kao umrli od covid-19 su imali pozitivan test. 

Koliko znam kad god se desio ulazak virusa u staracki dom testirali su sve, pa su onda oni pozitivni poslati na lecenje i onda ili su se izlecili ili preminuli (pa su usli u statistiku).

Ne znam da li su radili obdukcije umrlih u starackom domu kojima pre toga nije dokazan covid-19 ("prirodnom smrcu"), niti da li su u tom slucaju testirali na covid-19.

 

Na pocetku epidemije su npr. u Baden-Württembergu dodatno odradili testove kod nekih ljudi koji su dali uzorak zbog gripa, pa su im naknadno ustanovili da su se ipak zarazili covid-om. Tada su to mogli jer su imali dovoljno kapaciteta za testiranje. Ne znam u kom stepenu su proverili slicne slucajeve.

 

Ako su negde neralne brojke onda se to odnosi na netestiranje ljudi s slabijim simptomima. Tu je od pocetka bila preporuka da se oni koji imaju slabije simptome jave na neki broj, saopste simptome i sede kod kuce (nisu bili testirani ako nisu imali kontakt s nekim potvrdjenim zarazenim ili putovali u kriticne regione). Njih su onda kao redovno zvali da provere kako su, da li je doslo do pogorsanja simptoma, pa ako jeste onda su ih eventualno odvozili u bolnice. Ne mogu da potvrdim da je sve ovako i bilo (ne znam nikog ko je imao neke simptome). Pre koju sedmicu su kao promenili kriterijum, ali nisam sigurna sta to tacno znaci, da li sada testiraju i ljude s slabijim simptomima.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Vjekoslav said:

ali nema krda kada drzimo distancu od minimum dva metra.

 

U ovome je suština. Ne odgovaram tebi već pišem nešto uopšteno svima, koji smatraju da pučina nije stoka. Po pitanje održavanja fizičke distance ipak većim delom jesto stoka. Šta je u pitanju, da li neke frustracije, da li obično qrčenje, dali prosta bezobzirnost, da li odsustvo percepcije sveta oko sebe (potpuno nerazmišljanje), ili jednostavno razmišljanje - ja sam mlad, meni to ne može ništa, a druge, ko ih hebe - ne znam, ali na šetalištima u Beogradu je jedini način da ostvariš distancu da konstantno obraćaš pažnju koliko daleko je neko ispred, a koliko iza tebe i da bežiš u travnjak ili drveće, bilo gde van staze, da bi ostvario distancu jer svi smatraju da je staza ekskluzivno njihova i da je potpuno normalno da ti prođu tik ispred nosa i očešaju se o tebe. Koliko god da je staza široka, već dvoje jedno pored drugog baš u sredini, a tek troje ili više, je za sve druge čini neprohodljivom bez kontakta. Da bi malo udahnuo negde vazduh u prirodi, moraš da hodaš cik-cak slalom, više van staza nego po stazi.

 

Distanca od dva metra se drži pred nekoliko supermarketa, ali i tu samo prvih nekoliko, ostali se onda već nalepe na one ispred sebe. Što je duži red, to više kontakta. Za razliku od prirode, gde se maske gotovo uopte ne nose, malo je bolja situacija kod supermarketa ali i tu je jedno 30% bez maske ili je drži kao portiklu ispod brade. Uđem u Maxi, nagnem se da uzmem nešto iz srednjeg red, nagne se lik preko mene, praktično se naslonio na mene, da u istom trenutku uzme nešto iz gornjeg reda. naravno bez maske. Uđemo u Jysk da kupimo kamperske stolice i stojimo na kasi na baš najužem grlu gde je razmak između rafa i kase otprilike 1,2 metra, ulazi neka žena na glavni ulaz i, umesto da ide levo oko kase u taj red, u koji je htela, što bi ujedno bio i kraći put, ide ravno na nas dvoje i hoće da se baš progura kroz nas. Naravno, bez maske. Da je supruga nije odgurnula, ova bi nam direktno disala u lice. Umalo tuča da nastane. Svaki dan, kada ulazim i izlazim iz kola, u ulici koja je mirna i gotovo nema saobraćaja, što će reći, može da se izbegne nepotrebna blizina bez rizika da te neka kola pokupe, prolaznici i biciklisti, koji mogu da me vide i da malo skrenu, idu ravno na mene, makar pod rizikom da udare u mene i u otvorena vrata kola. Retko kome pada napamet da malo skrene i srećan si ako je razmak metar a ne pola metra ili manje.

 

Ima još mnogo takvih detalja, zbog čega sada maltene baš sve naručujemo pa kad stigne i šta stigne, to je to. Iako većina ispoštuje policijski čas, što je manje bitno, Srbijuksi jednostavno nisu sposobni i ne žele da drže fizičku distancu, što je, u stvari, mnogo bitnije. Pri tome svi stalno pričaju međusobno ili na mobilni, o teškom izdisaju džogera i biciklista tek da ne pričam, i kada ne nose maske, nije ti baš svejedno da li će ti se previše približiti.

 

Kapljično prenošenje ne zahteva da ti neko iz blizine ispljune šlajmaru od pola kilograma ravno u lice ili da kašlje kao magarac, dovoljno je da glasno govori, smeje se ili, u slučaju sportista, teško diše i izdiše i eto belaja. Za džogere i bicikliste važi i mnogo veći razmak od dva metra, može sve lepo da se nađe i pročita.

 

E, zato ponavljam da je pučina stoka grdna. Bez držanja makar minimalne propisane distance, da ne pomenem da se u civilizovanijim društvima i bez virusa iz puke pristojnosti drži neka distanca, ode mast u propast. Našim ljudima, i to većini, kakvi god bili inače, to je jednostavno strano. Pitanje promašenog sistema vrednosti i mentaliteta krda/plemena, pitanje neke lične frustracije ili kompleksa, pitanje sujete, bahatosti, nerazmišljanja,... Ne bih da ulazim u moguće patologije. Lako je razbiti klince/odrasle ljubitelje grupnog oblokavanja pivom na Košutnjaku, to bi policija lako rešila, da postoji ikakva ozbiljna želja. Nema tih grupa baš toliko. Mesto toga besmisleno kazne nekog starca sa 150k i traktoristu na njegovoj njivi sa 50k. Ali sa masom, koja jednostavno ne može ili ne želi da drži razmak ni nuklearkom ne možeš da izađeš na kraj. Sad ih niko tako brzo ne može prevaspitati. A i nije da postoji neka želja za time.

 

Glede pitanja "komunikacije". Dovoljno su opasnosti komunicirane a ionako svi vise satima pred televizorima. Ko hoće da shvati, shvatio je. To je mali procenat, uglavnom 50+ i po facama i držanju pristojniji svet. Za ozbiljan brainwashing mase nasred krize nema vremena, a nesposobna ekipa na vlasti nema ni volje ni sposobnosti. Jesmo stoka i zadnji, koji je dobro znao kao sa istom da izađe na kraj, je bio Miloš Obrenović. Naravno, ne daj bože, da AvAv ode korak dalje i primeni te metode.

Edited by Akiro
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Vjekoslav said:

 

 

 

ne mozes se zaraziti ako samo proletis pored nekoga ko je zarazen, tako da ne vidim smisao u nosenju maski dok smo vani na ulici ili, sto je tek apsurdno, u prirodi. osim dakako ako ne uletimo u neko krdo. ali nema krda kada drzimo distancu od minimum dva metra. u Hrvatskoj je preporuceno nositi maske iskljucivo u zatvorenim prostorima. oni pak koji imaju potvrdu da su zarazeni nalaze se u samoizolaciji, ili u covid centrima, oni ne izlaze van. postoji tu jos jedna stvar, o kojoj smo negdje prije raspravljali, a odnosi se na infekcije upravo putem nepravilnog nosenja maski. sto u biti znaci nositi masku cijelo vrijeme dok smo vani? nama, laicima, neobucenima za nosenje maski, to znaci povecati mogucnost zaraze konstantnim namjestanjem i brljavljenjem po toj (pretpostavimo inficiranoj) maski. i to, nota bene, jednoj te istoj masci (u bolnici medicinsko osoblje svoje maske konstantno mijenja / odlaze stare i stavlja nove). u trgovini se zadrzimo maksimalno pola sata (a i to samo kada su u pitanju supermarketi), mislim da je to u vrh glave sto se kapaciteta / sposobnosti obicnog gradjanina da odrzi koncentraciju vezanu za (epidemioloski) ispravno nosenje maske.

 

Naravno da nećeš nositi masku ako ides u prirodu i negde gde nema nikoga, pod "javnost" sam mislio na javni prostor. Hipoteticki npr bi verovatno bilo ok ici bez maske ako si izasao da se prosetas malo po svom kraju, ukoliko zivis van centra grada. Ili si izasao samo da prosetas psa ili nesto slicno. 

 

Medjutim hajde da pogledamo zasto ljudi inace izlaze napolje

 

Mozda idu do prodavnice, znaci treba da imaju masku,

 

Ako idu na posao, i do tamo moraju da idu javnim prevozom - treba im maska

 

Ako su posli u trzni centar na soping idu u zatvoreni prostor i prodavnice - treba im maska,

 

Idu da sednu na kafu/pice - treba im maska

 

Idu samo da se prosetaju kroz glavnu pešačku zonu, verujem da znas kako to izgleda leti u Beogradu i kolika je guzva - treba im maska. 

 

I ponovo, maskom ne stitis sebe, nego stitis druge. Sada vec znamo sa sigurnoscu da postoji solidan broj asimptomatskih slucajeva koji mogu da zaraze druge, takodje znamo sa sigurnoscu i da su zarazeni zarazni dva dana pre nego sto razviju simptome. Sto znaci da ja npr mogu da budem zarazen, a da to i ne znam. 

 

Super je socijalna distanca i treba i to praktikovati, ali videcemo koliko ce to biti izvodljivo u velikom gradu poput Beograda kada se sve mere ukinu. Da pojasnim samo, obavezno nosenje maski je nesto sto ide uz prekid svih restriktivnih mera koje postoje i nas zivot uz virus koni je prisutan i cirkulise slobodno do vakcine. 

 

Sto se tice maske kao izvora zaraze, jbm li ga to moze biti opasnost, ali ukoliko ne cackas masku ne mozes da je zarazis. Svakako se ovde ne bi ni ocekivalo da svi nose epidemioloske maske, vec visekratne pamucne, a i verujem da bi se ljudi brzo navikli da ih ne cackaju. 

 

Jos bolja opcija je da skapiramo da je ovo mnogo manje opasno nego sto je delovalo, ili da je virus oslabio, ili neki breaktrough u terapiji. Onda mozemo da se vratimo na business as usual. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...