Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

51 minutes ago, ciao said:

Glede samoizolacije i karantina toga nema niti je bio u EU koliko ja znam, u Francuskoj sigurno ne, to je specijalitet Kine prihvacen na Balkanu, isto kao i smestiti u specijalne bolnice one sa laksim simptomima i odredjivanje striktnog policijskog casa i sl

Samoizolacija ima svuda i karantin isto.
Nema policijskog casa tj potpune zabrane kretanja.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, VoodooDerina said:

 

Bitno je samo da smo lideri i da mere daju očekivane rezultate...

 

image.png.e9b5e1f3d8a5ecd65d1d00a2a7288a37.png

 

Koliko god da se ja slazem sa tobom oko napisanog, ipak mi se cini da se nasa kriva priblizava ovoj bezbednijoj zoni gde su ostale zemlje regiona. Vidi se da to ide jaaako sporo i prema ovome, ako ovako ostane, nas to ceka tek iduce nedelje, a onda mora i dalje da pada.

Link to comment
Share on other sites

Povodom rasprave o doktoru Konu. @Plavi Golub mislim da polazis od pogresne premise, pa samim tim ni zakljucak ne moze biti tacan. Uopste se ne radi o nekom doktoru koji je bez mrlje u karijeri. On je pre ovoga bio umesan u jednu veliku korupcionasku aferu, gde je sa iste pozicije kao sada, glavnog epidemiologa, svesno zamajavao javnost  laznim informacijama, sto je dovelo da nabavke vakcina koje nikada nisu upotrebljene. Ova afera nije dobila sudski epilog iskljucivo zahvaljujuci SNSu i njihovoj proceni da je bolje da te ljude imaju uz sebe na tim polozajima, naravno ne za opstu, nego za licnu korist.

 

Ono sto malo ljudi zna je da je Kon ucestvovao, tj jos uvek ucestvuje u jos jednoj aferi, ovog puta orkestriranoj od strane SNSa. Radi se formiranju lazne jevrejske opstine Beograd (na cijem celu je clan SNSa koji uopste nije Jevrej) sa ciljem da se pokradu pare od restitucije (950 hiljada evra godisnje narednih 25 godina). 

 

Radi se o coveku koji je do srzi korumpiran, tako da ne postoji nijedan argument, kada se uz prethodno navedene stvari doda i njegovo ponasanje u ovoj krizi, da on bilo sta radi iz dobre namere.

 

Ovo mu nije prvi put da je najavio ostavku. Pricao je da ce podneti ostavku ako se zatvore skole, jer za to nema nikakvog razloga, da bi posle dva dana zatvorili skole a on ostao na tom mestu. Promenio je iskaze do sada vise puta, jedan dan prica jedno, sutradan drugo. 

  • Like 14
Link to comment
Share on other sites

sunce ti , kad covek cita ovde sve sto napisete o svim ljudima koji imaju veze sa zdravstvom i trenutnim kriznim stabom i td. ( svi korumpirani, neznaju svoj posao,dupelisci , poltroni,lopovi ....) dobro da imate ovakvo trenutno stanje medju inficiranim,umrlim ...

  • Like 6
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ok, moje pitanje je ima li karantina kao u Srbiji, kad doputujes odnekud i, ako ima kao sto kazes, koliko je to u Nemackoj i Holandiji?

 

Hvala

 

28 minutes ago, Eddard said:


 

 


Netačno, svako ko posle višednevnog boravka u inostranstvu doputuje u Nemačku, mora 2 nedelje u samoizolaciju.

Evo sa sajta nadležnog ministarstva nakon Google translate:

The federal and state governments have agreed that a binding two-week quarantine for all Germans, EU citizens, citizens of a Schengen-associated state or people who have lived in Germany for many years and who come after a stay of at least several days abroad to return to their place of residence in Germany is arranged. This is done with a view to the current epidemic situation. In view of the highly dynamic, exponential course of infection, there is a transmission risk in an unmistakable number of regions worldwide. As a matter of principle, those affected must immediately go to quarantine at home, regardless of whether they have arrived by land, air or sea. You must also contact the health department responsible for you.

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, vanjabarsa said:

sunce ti , kad covek cita ovde sve sto napisete o svim ljudima koji imaju veze sa zdravstvom i trenutnim kriznim stabom i td. ( svi korumpirani, neznaju svoj posao,dupelisci , poltroni,lopovi ....) dobro da imate ovakvo trenutno stanje medju inficiranim,umrlim ...

To je zato sto smo jedan divan narod koji je na vreme prepoznao ozbiljnost situacije i ponasa se u skladu sa istom...posebno mi Vojvodjani 😋

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, vanjabarsa said:

sunce ti , kad covek cita ovde sve sto napisete o svim ljudima koji imaju veze sa zdravstvom i trenutnim kriznim stabom i td. ( svi korumpirani, neznaju svoj posao,dupelisci , poltroni,lopovi ....) dobro da imate ovakvo trenutno stanje medju inficiranim,umrlim ...

 

Pa ima u zdravstvenom sistemu puno valjanih i strucnih ljudi, nije valjda da su nasi lekari dobri samo kada odu u Nemacku. Nevezano za ovu pricu oko Kona, kod nas je najveci problem sto kljucne pozicije u svim sferama zivota uglavnom zauzimaju oni koji su podobni prema nekim drugim kriterijumima. Nije kod nas problem middle management, nego CEO.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, vanjabarsa said:

sunce ti , kad covek cita ovde sve sto napisete o svim ljudima koji imaju veze sa zdravstvom i trenutnim kriznim stabom i td. ( svi korumpirani, neznaju svoj posao,dupelisci , poltroni,lopovi ....) dobro da imate ovakvo trenutno stanje medju inficiranim,umrlim ...

 

Predrag Kon
Epidemija

Tepavcevic Kisic


Google

Earth

 

Pametnom dovoljno.

 

 

  • Like 4
  • Thanks 4
  • Ha-ha 14
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Nicklord said:

Tamo ima oko 1700 umrlih po danu prosečno. Skoro se izjednačilo, mada ne znam koga sve tu računaju

Nema bas 1700 prosecno.

 

Ima prosecno 500-600 umrlih u bolnicama i u poslednjih desetak dana stizu cifre valjda posle obdukcija iz starackih domova, danas je bilo naprimer 924 iz starackih domova - cifra malo popravljena u odnosu na uskrsnji weekend kad je bilo prosecno 300+300)

 

Nazalost svi su izgledi da ce u domovima katastrofa da se nastavi, jednom kad je virus usao nece izaci, jedino osoblje izlazi izgleda, daju otkaz, uzimaju bolovanje.

Tamo ce samo retki u izuzetno dobrom stanju da prezive ovo - mislim na stanovnike domova

Link to comment
Share on other sites

Nešto razmišljam, povodom priče oko šetanja i de je ono uskraćeno... Realno, da li stvarno neko nekom brani da do 17h šeta do mile volje? Doduše, ne mora kej, park i ne mora sa društvom... Zar je neizvodljivo, čak i onima koji žive u zgradi da šetaju ako im je do šetnje, u krajnjoj liniji i oko zgrade?

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, CLakiSH said:

Predrag Kon
Epidemija

Tepavcevic Kisic


Google

Earth

 

Pametnom dovoljno.

 

 

Tacno je ono sto sam procitao na drustvenim mrezama :

"Ako se ovo jos malo nastavi,nama ce na jednog epidemiologa biti potrebna tri psihijatra"... 😀

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, vanjabarsa said:

dobri su, dobri lekari iz srbije i kod nas.

meni je moram da priznam , blago receno , neprijatno kad citam sve te stvari .

 

Retko ko je rekao da oni nisu stručni, tipa banalizujem, dobar je on lekar (Nestorović) gde se 2 ljudi meni bliskih u njega kune kao u trećeg roditelja, ali taj čovek nam je davao kakve savete pre mesec i po dana. Ne zameri što sam prost, ali to što on zna da opravi respiratorne organe ne abolira ga od možda i neumesne kritike da je budaletina na kub i da su mu nastupi nadasve neprimereni. Za Kona niko nije rekao da je loš epidemiolog, samo mu ljudi spočitavaju grehe iz ne tako daleke prošlosti... ja očekujem od nekoga ko mi je glavni autoritet u tom Štabu, tipa Nestorović, pa Kon i na kraju i DTK očekujem da se ponaša u skladu sa situacijom u kojoj se nalazi, a i u skladu sa autoritetom koji treba da predstavlja. Ovako su svojim ponašanjem i onako poljuljano poverenje (ako ga je i bilo) dodatno zaljuljalji, pogotovo ako se setimo da nam je ministar zdravlja (doktor) Lončar onako nonšalantno najavio da mi možemo da sad čas u Batutu i Torlaku vakcinu protiv korone smućkamo...

 

 

Niko ovde pri čistoj svesti ne pominje u negativnom kontekstu tvoje kolege, koji su u prvim borbenim redovima, neopremljeni, brojčano osakaćeni sa nesposobnim rukovodećim kadrom iznad sebe i bez neposrojećih zaliha, linija snabdevanja,...  tim ljudima kapa dole što uz pomoć štapa i kanapa, izlažući se riziku zaraze ( i sebe i svojih bližnjih) koliko toliko drže situaciju pod kontrolom, jer šta da radi onaj doktor u nišu kad ima 200 zaraženih po domovima starih, a njemu pola saradnika zakačilo virus, a sedam dana pre toga rukovodsto r. SRBIJE držalo mini miting u tom istom Nišu.

 

 

 

Nekako imam osećaj da su isturili ovo malo zdravstvenih radnika u prve redove da budu "topovsko meso", a pukovnik Kon i ekipa će posle bitke da si međusobno dele ordenje i hvalospeve...

  • Like 6
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Azazelkg said:

Nešto razmišljam, povodom priče oko šetanja i de je ono uskraćeno... Realno, da li stvarno neko nekom brani da do 17h šeta do mile volje? Doduše, ne mora kej, park i ne mora sa društvom... Zar je neizvodljivo, čak i onima koji žive u zgradi da šetaju ako im je do šetnje, u krajnjoj liniji i oko zgrade?

Kako neko ko radi, može da šeta? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Azazelkg said:

Nešto razmišljam, povodom priče oko šetanja i de je ono uskraćeno... Realno, da li stvarno neko nekom brani da do 17h šeta do mile volje? Doduše, ne mora kej, park i ne mora sa društvom... Zar je neizvodljivo, čak i onima koji žive u zgradi da šetaju ako im je do šetnje, u krajnjoj liniji i oko zgrade?

 

Od kada je čoveka postoji "trgovina" između slobode i sigurnosti.

Nekim ljudima je bitnije jedno, nekima drugo i obično teško mogu da se razumeju među sobom.

Nekima sloboda nije imala cenu i davali su živote za nju, drugi su činili i pristajali na sve da bi preživeli.

 

Ne osuđujem, niti smatram da je jedna ili druga krajnost u pravu, a ljudi se uglavnom nalaze negde između te dve krajnosti i što su bliže jednom polu teže im je da razumeju one na drugoj strani.

  • Like 8
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Ok, moje pitanje je ima li karantina kao u Srbiji, kad doputujes odnekud i, ako ima kao sto kazes, koliko je to u Nemackoj i Holandiji?

 

Hvala

 

Do te informacije je lako doci na sajtu odgovarajuceg ministarstva u svakoj [EU] zemlji. 

 

Müssen sich Einreisende in Quarantäne begeben?

 

Bund und Länder haben sich darauf verständigt, dass für alle Deutschen, EU-Bürger, Bürger eines Schengen-assoziierten Staates oder langjährig in Deutschland wohnhafte Personen, die nach einem mindestens mehrtägigen Auslandsaufenthalt einreisen, um an ihren Wohnort in Deutschland zurückzukehren, eine verbindliche zweiwöchige Quarantäne angeordnet wird. Dies erfolgt mit Blick auf die aktuelle epidemische Lage. Ein Übertragungsrisiko besteht angesichts des hochdynamischen, exponentiell verlaufenden Infektionsgeschehens in einer unübersehbaren Anzahl von Regionen weltweit. Die Betroffenen müssen sich grundsätzlich unmittelbar nach der Einreise in häusliche Quarantäne begeben, unabhängig davon, ob sie auf dem Land-, Luft- oder Seeweg eingereist sind. Sie müssen sich zudem mit dem für sie zuständigen Gesundheitsamt in Verbindung setzen

Edited by Cyber
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Azazelkg said:

Nešto razmišljam, povodom priče oko šetanja i de je ono uskraćeno... Realno, da li stvarno neko nekom brani da do 17h šeta do mile volje? Doduše, ne mora kej, park i ne mora sa društvom... Zar je neizvodljivo, čak i onima koji žive u zgradi da šetaju ako im je do šetnje, u krajnjoj liniji i oko zgrade?

 

Pa, recimo, neki ljudi i rade...i to do 5 pm, taman kad pocne policijski cas. Pa onda se raduju vikendu, kad ono "Ochin diko! Sedi u kuci do utorNIka!"

Neki ne mrdaju ni inace iz kuce....drugima je setnja neophodna jer sede 9-10 sati na poslu tokom radne nedelje.

Dakle, stvarno mi (meni) neko brani da setam

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...