Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

45 minutes ago, Plavi Golub said:

 

Ja sam se vise zezala da je Donny "prepisivao". Ako ispratis malo unazad videces na slikama da su u Srbiji stigli paketici sa logom. Jbg izborna godina. Sad natrag na ozbiljno, ja cak mislim da su u jednoj stvari u SAD u boljoj situaciji jer je tamo nadleznost za prakticne stvari u rukama guvernera, pa ako imaju relativno sposobnog dobro ce proci. Donny je vise kao stand up komicar u ovoj situaciji.

 

Iako je poredjenje besmisleno mozda bi i u Srbiji bilo bolje da su se i u ovome regionalno organizovali, mada ostaje pitanje kako je koji region kadrovski pokriven.

 

Ma Tramp ti je kao Vucic control freak, a vjerovatno i gori. Ne mogu to sami guverneri da iznesu.

 

https://www.cnbc.com/2020/03/17/coronavirus-cuomo-asks-for-federal-help-after-twitter-fight-with-trump.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Laki21 koji lebdi said:

 

Kako se komentarisu ovi brojevi? Katastrofa, ocekivano ili nije lose? Meni se cini da ova nedelja predstavlja pik epidemije kod nas.

 

Gledao sam danas krivu posle ovih rezultata, deluje mi kao da se mi tek zalecemo... ipak treba uzeti u obzir povecani broj testiranja, to daje neku utehu, ali izgleda da pre sredine maja nema stisavanja.

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Plavi Golub said:

..

 

 

Iako je poredjenje besmisleno mozda bi i u Srbiji bilo bolje da su se i u ovome regionalno organizovali, mada ostaje pitanje kako je koji region kadrovski pokriven.

 

Tja, naravno da ne treba predsednik da određuje kad će raditi grejanje, radno vreme kafića i slično, ali ne bi mi nimalo lakše bilo da gledam Vesića umesto Vučića. 

 

 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Plavi Golub said:

 

 

Iako je poredjenje besmisleno mozda bi i u Srbiji bilo bolje da su se i u ovome regionalno organizovali, mada ostaje pitanje kako je koji region kadrovski pokriven.

Gde su mladi tu je i sala.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

 

 

Da ne kritikujem samo druge, ovde kod mene u Ontariju gdje i nije toliko lose, u poredjenju sa Italijom ili Spanijom, ali desava se da ako imas neke siptome, kao sto ima sef od mog sina, temperaturu, kasalj i slicno, znaci nije slucaj iz novina, i covjek je nazvao tamo neki broj za koronu, jer je htio da se testira, odgovorili su mu, nista od testiranja, ti sada trebas da se samoizolujes na 14 dana od svoje porodice, a ako se stanje dovoljno pogorsa, onda da ode u hitnu :classic_ohmy:

Da ne spomenem da i dalje nema maski, rukavica da se kupi. Sreca narod je ipak disciplinovan, u samoposluge se pusta samo odredjen broj ljudi, u cekanju u redovima, drzi se odstojanje, ti prodavci stalno dezinfekuju kolica, korpe, ti ljudi su zaista heroji u ovoj situaciji, koji uglavnom rade za minimalac, a sada su valjda dobili malo vecu satnicu.

Identicno je u Francuskoj - sa slabim simptomima sedis kod kuce i gledas da ne zarazis svoje, eventualno zoves svog lekara opste prakse (svako ima svog) a ako se stanje pogorsa onda zoves hitnu, ja mislim da je u celoj evropi tako, bolnice za lakse slucajeve tipa sajam mislim da su postojala samo u Kini i sada u Srbiji.

 

Novost koja moze da bude jako dobra je da je Dr Raoult koji u Marseju nastavlja da testira sve koji dodju u klinicki centar za testiranje ( i ako su pozitivini da terapiju) je objavio juce da je primeceno bitno manje pozitivnih od kako je otoplilo i po njemu to znaci da je covid19 kao i drugi virusi gripa koji napadaju pluca osetljiv na vreme i misli da ce se povuci tj da se vec povlaci; Kaze da testira oko 4000 ljudi od pocetka epidemije, i tipicno ima oko 400 pozitivinih a poslednjih dana od kad je bas otoplilo samo oko 70 dnevno pozitivinih. Jos je svasta pricao, malo opleo po francuzima sto nisu odmah primenili njegov predlog lecenja sa cloroqinom nego su po njemu trazili neki skuplji lek, i koliko razumem ameri su bili pametniji od francuza i od toga napravili biznis. Dobar deo francuza (strucnih takodje) ga napadaju , od pocetka je rat izmedju njegovih pristalica i njegovih nepristalica. On kaze nijedan drugi lek se nije pokazao efikasnim a bi-terapija cloroqin+azitromycin definitivno fukncionise pod uslovom da se pravilno koristi, pogotovo je vazan tajming - ni prerano ni prekasno ga uzimati i u dobroj dozi i pod uslovom da se nemaju problemi sa bubrezima itd.

Naravno navijam da je on u pravu za ovo da se virus povlaci zbog dolaska lepog vremena. Verovatno ce se vratiti sledece zime ali bicemo spremniji a i da se malo predahne

 

https://www.youtube.com/watch?v=5gMj6r9t-F4

 

Edited by ciao
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Novosti iz Cali:



RELATED: Newsom unveils plan to reopen California, ease stay-at-home restrictions amid coronavirus pandemic

"We need to get our kids educated. We need to deal with their mental health and parent's mental health. It's hard to educate your kids and then take care of everybody else," said Gov. Newsom.
 


The new vision of school will include social distancing within the school.

"They can come in as cohorts in the morning and some in the afternoon. We have to work of course with our union and others in management to figure something like that out," said Gov. Newsom.

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Sunshine State said:

 

Gde tacno vidis zalet ?

 

 

 

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2020&mm=04&dd=15&nav_category=12&nav_id=1670072

 

Kada na prvom grafu izbacis br testiranih, kriva zarazenih pokazuje nagli rast. To ipak deluje manje strasno kad se pogleda drugi grafik, gde broj testiranih po danima brze raste od broja zarazenih po danima.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Plavi Golub said:

@mrd

 

Rad u smenama inace su stalno prva pod normalnim okolnostima?

 

To znaci da je prostor veliki da mogu da ih razbacaju.

Jasno ti je da je u US drugaciji pristup skolama. Skola je prepodne, kad roditelji rade. Zamisli, recimo sadasnju 3-u beogradsku (onu u Njegosevoj ulici) sa 2200 studenata na rastojanju od 2 metra. Nisam hteo da diskutujem ovo, dok ne dobijem krajnje cinjenice, posto nema dovoljno podataka. 

U ucionicu 12x12 metara ne mozes puno ljudi da smestis na 2 metra rastojanja. 

Svakako ce biti kompletno novo iskustvo.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dl91 said:

Jbt, u Svedskoj u jednom danu 170 mrtvih. Jezivo. 


To su, naravno, oni koji nisu registrovani tokom uskrsnjih praznika. U nedelju i ponedeljak ih je bilo po petnaestak i odmah je bilo jasno da to nije realno. 


Inace, na danasnjoj kzs drzavnog epidemiologa izrazen je ”oprezni optimizam” (njihove reci). Kazu da su ocekivali veci broj novoobolelih i mrtvih tokom produzenog vikenda, ali i da je rano da se kaze da li su ove vise-manje konstantne brojke u poslednjih nedelju-dve dana (oko 500 novoobolelih i 80-tak mrtvih dnevno) slucajnost ili znak da je kriva definitivno zaravnjena i da vise nece biti naglih skokova.

Novinari su pitali hoce li biti masovnijeg testiranja, o cemu se ovih dana pricalo, pre svega zbog potrebe da se prepoznaju eventualni asimptomatski slucajevi medju onima koji su po prirodi svog posla u svakodnevnom kontaktu sa starima (domovi i pomoc u kuci). Odgovor je bio da se to nece raditi jer bi promena dosadasnje strategije testiranja bitno otezala pracenje situacije. Ne spore da bi to smanjilo rizik kojem su stari ovako izlozeni, ali kazu da je u ovom trenutku veoma vazno da se uprati trend i da kriva pokaze da li smo prosli peak i usli u ravni deo. Tek kad budu sigurni da tu vise nece biti neocekivanih skokova i slicnih iznenadjenja, krenuce se s masovnim testiranjem. Ali ako sam dobro razumela, ne na prisustvo samog virusa, vec na antitela, da bi se utvrdilo dokle se stiglo s kolektivnim imunitetom. 
Za one koji osecaju bilo kakve simptome (temperatura, kasalj, kijavica, malaksalost...) i dalje vazi poziv i pravilo da ne dolaze na posao. Za sve ostale preporuka da rade od kuce ako je moguce, drze odstojanje, izbegavaju javni prevoz (ali ne i svez vazduh!), peru ruke i slicno.
I to bi bilo to, sto se tice Svedske.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, vilhelmina said:


To su, naravno, oni koji nisu registrovani tokom uskrsnjih praznika. U nedelju i ponedeljak ih je bilo po petnaestak i odmah je bilo jasno da to nije realno. 


Inace, na danasnjoj kzs drzavnog epidemiologa izrazen je ”oprezni optimizam” (njihove reci). Kazu da su ocekivali veci broj novoobolelih i mrtvih tokom produzenog vikenda, ali i da je rano da se kaze da li su ove vise-manje konstantne brojke u poslednjih nedelju-dve dana (oko 500 novoobolelih i 80-tak mrtvih dnevno) slucajnost ili znak da je kriva definitivno zaravnjena i da vise nece biti naglih skokova.

Novinari su pitali hoce li biti masovnijeg testiranja, o cemu se ovih dana pricalo, pre svega zbog potrebe da se prepoznaju eventualni asimptomatski slucajevi medju onima koji su po prirodi svog posla u svakodnevnom kontaktu sa starima (domovi i pomoc u kuci). Odgovor je bio da se to nece raditi jer bi promena dosadasnje strategije testiranja bitno otezala pracenje situacije. Ne spore da bi to smanjilo rizik kojem su stari ovako izlozeni, ali kazu da je u ovom trenutku veoma vazno da se uprati trend i da kriva pokaze da li smo prosli peak i usli u ravni deo. Tek kad budu sigurni da tu vise nece biti neocekivanih skokova i slicnih iznenadjenja, krenuce se s masovnim testiranjem. Ali ako sam dobro razumela, ne na prisustvo samog virusa, vec na antitela, da bi se utvrdilo dokle se stiglo s kolektivnim imunitetom. 
Za one koji osecaju bilo kakve simptome (temperatura, kasalj, kijavica, malaksalost...) i dalje vazi poziv i pravilo da ne dolaze na posao. Za sve ostale preporuka da rade od kuce ako je moguce, drze odstojanje, izbegavaju javni prevoz (ali ne i svez vazduh!), peru ruke i slicno.
I to bi bilo to, sto se tice Svedske.

 

I s merama i bez striktnih mera, kriva ima svoj tok...ako nista, bar cemo na primeru Svedske znati sta (mozda) da se radi u drugom talasu

Link to comment
Share on other sites

Dakle, da se citiram, ispravio sam svoj prethodni post, ovo su definitvne mere donesene u sastanku Merkel sa svim pokrajinama:

 
- Ograničenja okupljanja i putovanja ostaju na snazi do najmanje 3.5.
- Od 20.4. će da se otvaraju prodavnice do 800kvm, plus prodavnice bicikala i automobila i knjižare, pod strogim uslovima - ograničen broj ljudi unutra, stroge higijenske mere.
- utakmice Bundeslige i veliki događaji i dalje zabranjeni do kraja avgusta!
- Od 4.5. postepeno otvaranje škola i vrtića, prvo za završne razrede.
- preporuka za nošenje maski u javnom prevozu i prodavnicama
- crkvene službe, mise i ostala crkvena okupljanja do daljnjeg ne
- restorani ostaju zatvoreni


Eto.
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ovo za Bundesligu koliko sam ja shvatio je vezano za meceve sa publikom...Postoji mogucnost da ce se prvenstvo nastaviti bez publike (opet kazem, koliko ja mogu da pohvatam na Nemackom 😁ispravicete me ako gresim).

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ZiS said:

Ovo za Bundesligu koliko sam ja shvatio je vezano za meceve sa publikom...Postoji mogucnost da ce se prvenstvo nastaviti bez publike (opet kazem, koliko ja mogu da pohvatam na Nemackom 😁ispravicete me ako gresim).

 

Sumnjam...čisto logički gledano. Nije to samo  "E sad ćemo da igramo  fudbal/košarku/dopunipoželji". Igrači ponovo treba da prođu pripreme nakon ovako duge pauze.  Pripreme se ne rade na stadionu na kom se igra utakmica i u gradu iz kog je ekipa, znači treba otići negde a za to verovatno će biti teško obezbediti logistiku. Šta ćemo sa stranim igračima, koji ne mogu da doputuju, koji će čak i ako doputuju otići u karantin. Igrači dele svlačionice, tuševe. Jedan nek pokupi virus negde napolju...eto cele ekipe ponovo u izolaciji, a kako će onda igrati utakmice. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ništa se nije promenilo sa testiranjima kod nas. JEdnostavno više ljudi ispunjava propisane kriterijume da bi bili testirani. To što su negativni ne znači da nisu bolesni jer vidimo da širom sveta dosta testova failuje pogotovo ovih kineskih koje mi sad koristimo. Jedino čega ima značajno više su preventivni testovi tipa onog u vladi ili onog na VMA jer tu verovatno većina ne ispunjava kriterijume da bi bili testirani ali ipak budu. To je jedino realno povećanje broja testova u odnosu na prvih par nedelja kada je preventivnih testova bilo od prilike na jednog zaraženog još jedan test.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Charlie Foxtrot said:

 

Sumnjam...čisto logički gledano. Nije to samo  "E sad ćemo da igramo  fudbal/košarku/dopunipoželji". Igrači ponovo treba da prođu pripreme nakon ovako duge pauze.  Pripreme se ne rade na stadionu na kom se igra utakmica i u gradu iz kog je ekipa, znači treba otići negde a za to verovatno će biti teško obezbediti logistiku. Šta ćemo sa stranim igračima, koji ne mogu da doputuju, koji će čak i ako doputuju otići u karantin. Igrači dele svlačionice, tuševe. Jedan nek pokupi virus negde napolju...eto cele ekipe ponovo u izolaciji, a kako će onda igrati utakmice. 

 

Veruj mi da sam upoznat sa tematikom, to mi je posao...i opasno smo najebali mi sportski radnici...naravno da nece odmah pocinjati, sigurno ce biti neki vid priprema, 15-ak dana je sasvim dovoljno s obzirom da ti igraci rade svakodnevno u koordinaciji sa strucnim stabovima...Logicki deluje tako kao sto ti kazes ali se mora uzeti u obzir i ekonomski aspekt...citam sad u bildu, sastanak lige je 23.04...Videcemo, vec sam pisao da po nekim informacijama koje ja imam i kod nas ce se igrati, planira se pocetak treninga pocetkom maja...Videcemo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Sunshine State said:

Kazu li nesto za putovanja, letove?

Ide li se u samoizolaciju kad se dodje u DE?

 

Hvala!

Glede samoizolacije i karantina toga nema niti je bio u EU koliko ja znam, u Francuskoj sigurno ne, to je specijalitet Kine prihvacen na Balkanu, isto kao i smestiti u specijalne bolnice one sa laksim simptomima i odredjivanje striktnog policijskog casa i sl

Edited by ciao
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Klotzen said:

Ništa se nije promenilo sa testiranjima kod nas. JEdnostavno više ljudi ispunjava propisane kriterijume da bi bili testirani. To što su negativni ne znači da nisu bolesni jer vidimo da širom sveta dosta testova failuje pogotovo ovih kineskih koje mi sad koristimo. Jedino čega ima značajno više su preventivni testovi tipa onog u vladi ili onog na VMA jer tu verovatno većina ne ispunjava kriterijume da bi bili testirani ali ipak budu. To je jedino realno povećanje broja testova u odnosu na prvih par nedelja kada je preventivnih testova bilo od prilike na jednog zaraženog još jedan test.

Nije bas tako, da su indikacije za testiranje ostale iste mi bismo imali priblizno isti procenat pozitivnih u odnosu na testirane. Na osnovu rezultata u poslednjih 4-5 dana moze se videti kontinuirani pad procenta pozitivnih u odnosu na testirane. Na osnovu ovog podatka se moze reci da se sada zaista krenulo u neko prosireno testiranje, a ne onda kada su presli sa 600 na 1000 tesiranih. Tada nam je procenat pozitivnih bio isti ili je cak rastao.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, orionbre said:

Pa ima pametnija posla - politicku kampanju. To i radi tih 48 minuta (ili i 59). Gde ce bolje - gledanost rekordna, nema protivnika, ja pa ja pa ja... Idealno

48 minuta cutanja i ponavljanja onog sto je vec receno je politicka kampanja? Ne bih bas rekao... moze on to i pametnije da iskoristi u te svrhe.

Link to comment
Share on other sites



Glede samoizolacije i karantina toga nema niti je bio u EU koliko ja znam, u Francuskoj sigurno ne, to je specijalitet Kine prihvacen na Balkanu, isto kao i smestiti u specijalne bolnice one sa laksim simptomima i odredjivanje striktnog policijskog casa i sl


Netačno, svako ko posle višednevnog boravka u inostranstvu doputuje u Nemačku, mora 2 nedelje u samoizolaciju.

Evo sa sajta nadležnog ministarstva nakon Google translate:

The federal and state governments have agreed that a binding two-week quarantine for all Germans, EU citizens, citizens of a Schengen-associated state or people who have lived in Germany for many years and who come after a stay of at least several days abroad to return to their place of residence in Germany is arranged. This is done with a view to the current epidemic situation. In view of the highly dynamic, exponential course of infection, there is a transmission risk in an unmistakable number of regions worldwide. As a matter of principle, those affected must immediately go to quarantine at home, regardless of whether they have arrived by land, air or sea. You must also contact the health department responsible for you.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...