Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

20 hours ago, Tamburinjo said:

Isto kao sto ja drvim kako se za 30 godina svet najnaprednijih tehnologija promenio od ping pong igrica do smart telefona bez kojih je nemoguce zamisliti zivot, a automobil radi po istom principu vec sto godina, ne mogu cak ni da izbace neke delove nego stalno ubacuju nove. 

E to je zavera koja ima uporiste. 

 

To je sasvim druga tema. S tim da ne vidim prostor da se to uopste zove nekakvom zaverom. Opste je poznato kakav uticaj ima industrija fosilnih goriva na politiku i legislativu SAD i da je jos uvek u centru citave ekonomske paradigme. Inace, izuzetno mi je tesko da zamislim da za 50+ godina nije napravljen bas nikakav sustinski proboj na polju pogona recimo. Mozda privatne kompanije i preduzetnici zaista nisu u tome uspeli, ali nemam nikakvu dilemu da nije isti slucaj i sa vojskom, narocito imajuci u vidu desetine milijardi dolara koje se slivaju u jako kratkim vremenskim intervalima putem raznoraznih manje ili vise opskurnih projekata. I to jos za SAD ponesto i znamo/cujemo/procitamo, makar dovoljno za naslucivanje nekih obrisa problematike, dok su Rusija i Kina 2 gigantske katancine.

 

 

5 hours ago, 21Barkley said:

Pokrenuo si par posebnih ali povezanih pitanja. Pre svega samodovoljnost i ranjivost. Već su počele diskusije na temu da li će ovo značiti korak ka većoj izolaciji ili još većoj povezanosti (da bismo se protiv budućih pretnji zajednički borili).

 

Neka zanimljiva razmišljanja na koja naleteh juče https://www.vijesti.me/svijet/globus/kriza-koja-ce-promijeniti-globalni-poredak-kako-ce-svijet-izgledati-nakon-pandemije-koronavirusa

 

Inače, otkako je sveta i veka, svaki napredak u tehnologiji je značio da ona postaje moćnija i/ili efikasnija ali je povećavao ranjivost i međuzavisnost. Prelazak sa lova Zagorovim načinom (kamenom i štapom) na upotrebu nekog metala je značio da zavisiš od onih koji će naći i obraditi taj metal da bi ga koristio i da si polubespomoćan bez njih. Ta udobnost lakšeg lova ti je s drzge stane oduzimala neku snagu koja bi ti pomogla u drugim okolnostima. Tamburinjov primer je najočigledniji, jer nam se te promene dešavaju pred očima pošto je potrebno manje od pola ljudskog veka da se dese, ali je princip isti već milenijumima. Najmoćniji ljudi u jednom dobu bi bili najslabiji u drugom.

 

Moje, potpuno laičko, misljenje je da smo već odavno prešli tačku u kojoj je moguć povratak na sisteme koji su nekad bili pouzdani. Šta će biti na kratak rok nemam pojma, moguće je da će biti više različitih scenarija u različitim delovima planete ali na dugi rok, mislim da će se nastaviti u istom smeru, eventualno značajno sporije, uz više provera i pravljenje bekap opcija. Naravno, i to će zavisiti od toga kako će izgledati trka za profitom i mestom na tržištu, kad sve ovo izbledi.

 

O tim bekap opcijama i pricam - one ne postoje i do sada niko nije osecao nikakvu potrebu da o njima razmislja i sistemski se njima pozabavi. Upravo tu mislim na odsustvo svesti kod politickih, intelektualnih elita i naucne zajednice. Nije stvar ovde samo u borbi protiv zaraza i nekakvoj buducoj saradnji s tim u vezi. Ova pandemija je izazvala i niz drugih poremecaja i aktuelizovala neka jos sustinskija pitanja - cita se nasiroko poslednjih dana kako je internet ugrozen usled preopterecenja uzrokovanog rekordnim saobracajem do koga je opet dovela izolacija. Probajmo zamisliti danasnji svet u potpunosti bez interneta na nekoliko nedelja samo (ili da odemo jos dalje da ukljucimo i nestanak struje u jednacinu). U slucaju korone to bi ipak sasvim izvesno bio tek temporarni problem, ali sta cemo sa samom cinjenicom nase potpune zavisnosti i robovanja pomenutom na nekakav dug rok? Najverovatnije smo pri samom kraju procesa obrtanja magnetnih polova, pa iako niko ne moze da zna koliko brzo ce se to dogoditi, to predstavlja gasenje svetla: cao djaci, reset. Pored toga, neki ekscesivniji izlivi suncevog zracenja su uvek mogucnost i proizvode manje-vise istu posledicu. O udaru nekog veceg nebeskog tela koje je, gledajuci hronologiju i dostupne podatke, gotovo due, da ne govorimo. Sta smo mi kao covecanstvo uradili, kako smo se pripremili za bilo sta od toga? Moze Harari da pise sta hoce, mi smo tek obnovili prvi osnovne.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...