Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

13 hours ago, SteveFrancis#3 said:

O tim bekap opcijama i pricam - one ne postoje i do sada niko nije osecao nikakvu potrebu da o njima razmislja i sistemski se njima pozabavi. Upravo tu mislim na odsustvo svesti kod politickih, intelektualnih elita i naucne zajednice. Nije stvar ovde samo u borbi protiv zaraza i nekakvoj buducoj saradnji s tim u vezi. Ova pandemija je izazvala i niz drugih poremecaja i aktuelizovala neka jos sustinskija pitanja - cita se nasiroko poslednjih dana kako je internet ugrozen usled preopterecenja uzrokovanog rekordnim saobracajem do koga je opet dovela izolacija. Probajmo zamisliti danasnji svet u potpunosti bez interneta na nekoliko nedelja samo (ili da odemo jos dalje da ukljucimo i nestanak struje u jednacinu). U slucaju korone to bi ipak sasvim izvesno bio tek temporarni problem, ali sta cemo sa samom cinjenicom nase potpune zavisnosti i robovanja pomenutom na nekakav dug rok? Najverovatnije smo pri samom kraju procesa obrtanja magnetnih polova, pa iako niko ne moze da zna koliko brzo ce se to dogoditi, to predstavlja gasenje svetla: cao djaci, reset. Pored toga, neki ekscesivniji izlivi suncevog zracenja su uvek mogucnost i proizvode manje-vise istu posledicu. O udaru nekog veceg nebeskog tela koje je, gledajuci hronologiju i dostupne podatke, gotovo due, da ne govorimo. Sta smo mi kao covecanstvo uradili, kako smo se pripremili za bilo sta od toga? Moze Harari da pise sta hoce, mi smo tek obnovili prvi osnovne.

Niti su ikad postojale. Bekap opcije. Prilagođavalo se okolnostima kad nastupi ludilo. Otud i panični potezi u vremenima kriza koji često naprave još veće probleme ili grđe posledice. 

 

Ne možeš uvek ni da pripremiš bekap za sve, posebno ne za neke prirodne katastrofe. Ok, znam da se eksperimentiše sa različitim načinima predviđanja zemljotresa ali je sve to još uvek u početnoj fazi.

 

Otkako je električna struja postala osnov za svako funkcionisanje mi smo na toj stazi bez alternative nego možemo samo da pokušavamo da unapredimo zaštitu i obezbedimo izvore. Ovo sada sa internetom je samo nadgradnja.

 

Ima svesti kod pojedinaca ili grupa, ali to jeste nedovoljno. Ne opravdavam ali razumem zašto je to tako. Većina pojedinaca/kompanija/vlada je prezauzeta dnevnom borbom za opstanak, zbog čega svako pravljenje bekapa za nešto što možda neće nastupiti nikad znači odvajanje sredstava, ljudi i kapaciteta za te namene. Na taj način se smanjuju resursi za unapređenje konkurentske pozicije danas ili sutra, dok razmišljaš o mogućem prekosutra ili za sedam dana, i to na širem nivou. Za to vreme konkurencija ne stoji. Ili si ti ekološki osvešćen i lišavaš se mnogih dobara ili usluga ali si na istom ''brodu'' sa svima oko sebe i vidiš kako ti rastu magareće uši. Drugim rečima, ili ćemo svi razmišljati, dogovoriti se i poštovati ili će najebati onaj koji to radi na svoju ruku.

Link to comment
Share on other sites

 

Europe boy

You, looking in my direction,
you saw bulls in your sleep and you left Madrid.
You're in my eyes and you tell the sirens and the deceits of your dream that goes on ...
 
You, Europe boy,
you never lose your way.
 
You, kicking the night,
drinking rivers of vodka and putting on my jeans,
you're always starting something, you leave me suspended and do not talk about you ...
 
You, Europe boy,
you and your off-road heart.
 
You who make love wildly
you always find a ride to move on
you travel looking so precarious
you almost look like a poet in your boulevards...
 
You, Europe boy,
you bring luck around.
 
You, meeting everyone by chance,
you don't return to Warsaw to avoid being enrolled.
Now you are living a challenge through the streets of Cologne
and you don't know where you are going ...
 
You, Europe boy,
you never hoist your flag

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...