Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

15 hours ago, SteveFrancis#3 said:

Strasno je koliko je ovo sranje koje nazivamo civilizacijom zapravo krhko. Decenijama tupimo o nekakvom odrzivom razvoju i napretku, a postali smo kompletno zavisni od stvari koje su izuzetno ranjive. Prakticno nijedna zajednica, bila ona manja ili veca, nije sustinski samodovoljna niti samoodrziva. Ako smo u globalnom selu, globalni su nam i vuci - ovaj sad grize i da moze da prica pitao bi gde ste bili, sta ste radili. Neverovatno je odsustvo svesti, ne samo kod prostog puka (tu bi se takvo stanje javilo kao default), vec prvenstveno kod intelektualne elite. Hoce li se prestati sa produbljivanjem zavisnosti i daljom delegacijom zivota sistemima koji u sekundi mogu da nestanu? Hocemo li i dalje slusati o potrebi napustanja gotovog/papirnog novca i prelaska na elektronski centralizovan sistem? Kako je moguce da smo kao covecanstvo posle svega jos uvek totalno nepripremljeni za reset?

 

Znam da je ovo poprilicna papazjanija i daje tesko za pracenje i snalazenje, ali morao sam da izbacim iz sistema

Pokrenuo si par posebnih ali povezanih pitanja. Pre svega samodovoljnost i ranjivost. Već su počele diskusije na temu da li će ovo značiti korak ka većoj izolaciji ili još većoj povezanosti (da bismo se protiv budućih pretnji zajednički borili).

 

Neka zanimljiva razmišljanja na koja naleteh juče https://www.vijesti.me/svijet/globus/kriza-koja-ce-promijeniti-globalni-poredak-kako-ce-svijet-izgledati-nakon-pandemije-koronavirusa

 

Inače, otkako je sveta i veka, svaki napredak u tehnologiji je značio da ona postaje moćnija i/ili efikasnija ali je povećavao ranjivost i međuzavisnost. Prelazak sa lova Zagorovim načinom (kamenom i štapom) na upotrebu nekog metala je značio da zavisiš od onih koji će naći i obraditi taj metal da bi ga koristio i da si polubespomoćan bez njih. Ta udobnost lakšeg lova ti je s drzge stane oduzimala neku snagu koja bi ti pomogla u drugim okolnostima. Tamburinjov primer je najočigledniji, jer nam se te promene dešavaju pred očima pošto je potrebno manje od pola ljudskog veka da se dese, ali je princip isti već milenijumima. Najmoćniji ljudi u jednom dobu bi bili najslabiji u drugom.

 

Moje, potpuno laičko, misljenje je da smo već odavno prešli tačku u kojoj je moguć povratak na sisteme koji su nekad bili pouzdani. Šta će biti na kratak rok nemam pojma, moguće je da će biti više različitih scenarija u različitim delovima planete ali na dugi rok, mislim da će se nastaviti u istom smeru, eventualno značajno sporije, uz više provera i pravljenje bekap opcija. Naravno, i to će zavisiti od toga kako će izgledati trka za profitom i mestom na tržištu, kad sve ovo izbledi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...