Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

11 minutes ago, uini said:

 

kapiram po upisu da ti smeta kada tima preuzme kafanu.

a opet, smeta ti kada prilično kulturno & razložno diskutujemo ( :

 

valjda je ovo suština foruma, usput i na prikladnoj temi?

Loše kapiraš, ne prvi put.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

A nervozan ti prosledim bes
jer tuzna vest je
da to je nama poslednji ples

Tuga i stres, samo ljubavi bez
ovde sve traje jako kratko
dugacki SMS

Kaze mi - nece biti lako
tu me udari svest
nikada nece biti zlato
ako ubacis srebro

Dzaba sve to, dzaba leto
dusa 'ladna, kao zimi
kad o'ladi se beton 

 

♥️♥️♥️

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, DameTime said:

Auh. Ajmo polako. Ti uradiš test inteligencije i, pazi sad, ovo je ključni deo, postoje standardizovane norme prema polu, uzrastu, obrazovanju i geografskom regionu. Ako si ti muškarac, imaš 40 godina (lupila sam), imaš završene osnovne studije i živiš u velikom gradu - tačno ima vrednost proseka u odnosu na koju se ti porediš. Daklem, ne porediš se sa prosečnim IQ-om Srbije. I te norme su obično malo pomerene u odnosu na tih čuvenih 100. 

 

Nisam neki matematicar ali znam ponesto pa cu pokusati da makar parafraziram. 

 

Prosecna vrednost iliti srednja vrednost ili aritmeticka sredina predstavlja vrednost koja se za neki skup vrednosti racuna po formuli: (zbir svih vrednosti clanova skupa) / (broj clanova tog skupa). 

 

Medijana je u tom skupu brojeva ona vrednost koju dobijemo kad sve clanove skupa poredjamo u nizu po njihovoj vrednosti pa izaberemo srednji clan u tom nizu, tako da ispred njega ima isto onoliko clanova skupa koliko i iza njega. 

 

Normalna raspodela ili Gausova raspodela je jedna od funkcija koja se koristi da objasni/pokaze kolika je verovatnoca da ce neka vrednost nekog skupa da se pojavi u tom skupu. Pa se tako istrazivanjem i statistikom doslo do zakljucka da za IQ test vazi Normalna raspodela. Normalnu raspodelu karakterisu dva parametara - jedan od njih je nesto sto mozemo nazvati medijanom jer po normalnoj raspodeli ima tacno polovina clanova koji se mogu naci u skupu koji su sa vrednoscu manjom od nje (medijane) i pola clanova koji se mogu naci sa vrednoscu vecom od nje. Kod Normalne raspodele, s obzirom da je simetricna, medijana je jednaka srednjoj vrednosti. Drugi parametar Normalne raspodele je "koliko je sirok graf funkcije" odnosno varijansa. Standardna devijacija je koren varijanse.

 

Istrazivanja su pokazala da ocekivane vrednosti IQ-a populacije prate Normalnu raspodelu. I to onu Normalnu funkciju u kojoj je postavljeno da je najverovatnija vrednost koja se moze dobiti 100 (to je dakle srednja vrednost inteligencije populacije), odnosno da ce se pojaviti tacno pola slucajeva ispod te vrednosti i tacno pola slucajeva iznad te vrednosti. Obicno se za standardnu devijaciju uzima vrednost 15. Empirijski je dokazano da ce svi clanovi skupa koji su u okviru prve standardne devijacije (u nasem slucaju od 100-15=85 do 100+15=115) pojaviti u 68% posmatranja, a da ce se svi clanovi prve dve standardne devijacije (od 100-15-15=70 do 100+15+15=130) javiti u 95% posmatranja. 

 

Medjutim, pazi sada, ovo je kljucni deo, ovo iznad je generalizovana, globalna prica, na nivou cele svetske populacije. Kao sto si sama rekla, u podgrupama (prema polu, obrazovanju, sredini u kojoj zivi, cemu god) ti imas neke druge raspodele, ali i dalje je to Normalna raspodela, ali medijana za tu grupu je neka druga vrednost koja je opet izracunata kao ova globalna vrednost. Dolazilo se i do zakljucaka da se razlikuje i standardna devijacija te raspodele ali mozemo da uprostimo da je svuda i dalje 15 jer za regionalne grupacije to je tu oko 15. Za neke druge, recimo prema polu, devijacija se moze znacajno razlikovati pa jos kad u to ukljucimo sredinu gde su velike razlike medju polovima. Ali da ne komplikujem.

 

Tako da imamo recimo da je u Africi najniza srednja vrednost IQ-a. Nepal je pojedinacno najlosija drzava cini mi se, sa najmanjim IQ-om u odnosu na globalnu srednju vrednost (100), dok je Kina najbolja (nesto oko 108 valjda).

 

Evo recimo Normalnih raspodela neke tri etnicke grupacije u USA, cisto da vidis da je to ista raspodela samo sa razlicitom medijanom.  

main-qimg-91507d1bb7a47241efd88edf595313 

 

Afro i Hispano amerikanci imaju najnizu medijanu, dok amerikanci Azijskog porekla imaju najvecu.

 

 

I onda uzmes jednu Srbiju gde je po nekim podacima srednja vrednost 87 po nekim je bliza 90. Kako god, to je centralna vrednost Normalne raspodele. Jos jednom to je centralna vrednost, medijana, Normalne raspodele. Neka je 87, to znaci da pola populacije ima IQ manju od 87 (kad se merimo u odnosu na globalnu populaciju), a polovina ima IQ veci od 87. Dakle IQ distribucija populacije u Srbiji ima vrh na 87 (najveca verovatnoca je da ces sresti nekoga sa tim IQ-om) a 68% ljudi ima IQ izmedju 87-15=72 i 87+15=102. 

 

E sad, da bi izracunala koliki deo populacije Srbije (bez obzira na pol, grad u kome zive, i sta ti ja znam, dakle ograniceni smo jednom populacijom jedne drzave) ima IQ u odredjenom opsegu, konkretno u nasoj diskusiji izmedju 70 i 80,  potrebno ti je jos malo matematike. Ili ovaj kalkulator:

https://www.hackmath.net/en/calculator/normal-distribution?mean=87&sd=15&above=&below=&area=between&ll=70&ul=80&outsideLL=&outsideUL=&draw=Calculate

U linku su unapred podesene vrednosti.

Dakle nekih 19.18% populacije spada u opseg IQ-a od 70 do 80 ako uzmemo da je medijana 87. 

 

Globalno gledano, sa medijanom 100, to bi bilo tek 6.85% populacije. 


Dakle, Rasta u Srbiji ima 2.8 puta vise svoje target populacije (odnosno onog sto sam ja nazvao njegovom target populacijom) nego sto bi to imao u svetu. 

 

Eto... 

Edited by Kooineeperk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Redstar0356 said:

 

A nervozan ti prosledim bes
jer tuzna vest je
da to je nama poslednji ples

Tuga i stres, samo ljubavi bez
ovde sve traje jako kratko
dugacki SMS

Kaze mi - nece biti lako
tu me udari svest
nikada nece biti zlato
ako ubacis srebro

Dzaba sve to, dzaba leto
dusa 'ladna, kao zimi
kad o'ladi se beton 

 

♥️♥️♥️

 

Pratim i dizem za:

 

 

Ko bre ne zna da peva?! Bez autotjuna...

 

Lyrics nisu potrebni, nije autotjun izoblicio reci do nerazumevanja. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...