Jump to content

Baštovanstvo


Kronostime

Recommended Posts

10 hours ago, zoran59 said:

Onda sam uzeo nekoliko onih casa od raznoraznalija iz ducana i odrezao im dno. Presadio sam bamije sajedno sa zemljom u kojoj su proklijale, a case mi sluze samo da znam gde su, da se ne zeznem i izvadim ih kad cupam travu:

 

Nepopravljiv. :lol_2:

 

I tako si ih fino sprijecio da rastu i razvijaju se kako bi inace. Izvadi te kantice dok bamje jos nisu izrasle i busti ih da rastu. A ti, ako vec strahujes da ih neces znati raspoznati od korova, prstenuj ih tankim obrucem koji ces odrezati sa tih kantica ali nema potrebe zabijati ga u zemlju. Ili, kao sav normalan svijet, zabij neki stapic pored tih biljki. 

 

 

7 hours ago, Div said:

Salata brzo raste, ne znam koliko zavisi od sorte, ali sam viđao salatu do kasne jeseni, neće biti mnogo bujna, možda i na ukusu da malo izgubi, ali zašto da ne, vredi pokušati.

 

Salata se sije svakih par mjeseci i bere se sve do zime. Treba paziti da nije na jakom suncu i da se redovno zaljeva da ne ode u sjeme. Zahtjevna je kao i korijander. Ja se nisam salatom bavio bas iz ovog razloga, a i neodoljive su puzevima, gusjenicama i raznim drugim bubama mada mislim da mi je to greska. Mogu samo da zamislim kolicine pesticida kojima komercijalni uzgajivaci prskaju salatu i vec mi kosa opada. 

 

 

@Vjekoslav

 

Za persun ti je odgovorila Vili, prve godine uzgajas persun za kuhinju, druge godine za sjeme. U slucaju da ti sjeme ne treba, najbolje sijati novi svake godine ili vise puta u toku godine. Problem je sto se mi cesto vezemo uz te biljke kao da su kucni ljubimci, pa nam zao da ih mijenjamo bas tako. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vjekoslav said:

34°C?! huh, sunce ti zarovo.

a kolika je vlaga?

Ovo su podaci za trenutno/danas. U 10-dnevnoj prognozi na sajtu koji pratim nema vlage...

 

iEtTvWx.jpg

edit: na onom dijagramu, ono plavo dolje je % sanse za kisu. valjda to ima veze s vlagom? :classic_wink:

 

 

1 hour ago, Honey Badger said:

Nepopravljiv. :lol_2:

I tako si ih fino sprijecio da rastu i razvijaju se kako bi inace. Izvadi te kantice dok bamje jos nisu izrasle i busti ih da rastu. A ti, ako vec strahujes da ih neces znati raspoznati od korova, prstenuj ih tankim obrucem koji ces odrezati sa tih kantica ali nema potrebe zabijati ga u zemlju. Ili, kao sav normalan svijet, zabij neki stapic pored tih biljki.

:thumbup:

Pa to sam vec ucinio, samo sam pojednostavio da skratim post i ne pisem elaborat...

 

Evo, samo par cm prstenova:

cK3f35l.jpg

CBiFPhk.jpg

 

Edited by zoran59
Link to comment
Share on other sites

On 6/2/2019 at 11:20 AM, Div said:

A, šta da gajim da potamani ove zveri:?

 

On 6/2/2019 at 5:09 PM, mrd said:

Za puzeve nalomi puno ljuske od jaja i pospi po zemlji, ne mogu da puze po ostrim ivicama, ali to moras pod hitno inace ode sve

 

On 6/2/2019 at 11:04 PM, Vjekoslav said:

kadulja odbija puževe,

 

Ljuska, kadulja, nista od toga ne radi ako je kisno i toplo, puzevi ce da se mnoze i da pojedu sve zivo. Imam hemijsko sredstvo, neke plave pellets koje koristim samo u slucajevima teske nuzde i to jako konzervativno - tek jedna ili dvije po kvadratnom metru. One su puzevima privlacnije od meke salate i to ih potruje. Medjutim, izbjegavam to i ove godine nisam koristio, vjerovatno i necu. Postoji jos jedan dobar metod ali nije svakome dostupan, odnosno ne vjerujem da se moze nabaviti u regionu - nematode crvici. To su mikroskopski crvi koji parazitiraju na puzevima i puzevima golacima i u 100% slucajeva ubiju domacina. Larve ili jajasca se naruce preko amazona i potrebno ih je posuti po zemlji i sacekati kisu ili ih aktivirati u vodi i time zaliti bastu. 

 

Klopka sa pivom ce da funkcionise, samo osim puzeva mogu stradati i druge vrste insekata koje nisu stetne, nego naprotiv. Treba da se postavi otprilike 1cm iznad povrsine da barem nema slucajnih zrtvi, nego da u klopku upadaju samo bestije privucene mirisom ustajalog piva. Nacrtao sam na brzinu prikladnu schematiku kako jednostavno konstruisati smrtonosnu klopku za puzeve koristeci plasticnu flasu od sode:

 

klopka-za-puzeve.jpg

 

Puz nanjusi pivo, popne se preko uzdignutog dijela i klizne kroz prosireni otvor da se napije piva. Kada pokusa da izadje, isprijecice mu se izvrnuti grlic i puz ce se udaviti u pivu. Neko bi rekao - lijepa smrt. U svakom slucaju ima i gorih nacina da se napusti ova dolina suza. 

Edited by Honey Badger
  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Honey Badger said:

Postoji jos jedan dobar metod ali nije svakome dostupan, odnosno ne vjerujem da se moze nabaviti u regionu - nematode crvici. To su mikroskopski crvi koji parazitiraju na puzevima i puzevima golacima i u 100% slucajeva ubiju domacina. Larve ili jajasca se naruce preko amazona i potrebno ih je posuti po zemlji i sacekati kisu ili ih aktivirati u vodi i time zaliti bastu. 

 

potrebno je nekoliko tjedana da potamane domacine. nije efikasno kod puzeva sa kucicom (snails). a kod golaca (slugs), oni najgori / najinvazivniji, crveni spanjolski, imuni su na nematode. 

 

...

 

ja i dalje mislim da je rucno branje svaku vecer / jutro daleko najefektivnija metoda. zato su ove klopke koje si opisao dobra stvar. mada bi trebale biti pokrivene, jer ako kisa stalno pada (a ovdje kod nas pada vec 2. tjedan svaki dan), ispere ih. nismo spomenuli, medjutim ježeve je korisno imati u vrtu, oni vole papati puzeve.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vjekoslav said:

franck_kavovine_720x720_kavovine_web_bra

 

Divka nije neka jeftina zamjena za kavu, tipa danasnjih instant 3 u 1 napitaka. U biti je obrnuto, jer su kavovine postojale prije kave. Cikorija se npr. koristila kao lijek jos u Drevnom Egiptu. Divka se radi od korijena cikorije i od korijena jecma, i nije SFRJ izum. Divku je btw. koristila moja baka, nevezano za nestasice kave. A i baka novinara Drage Hedla (sto se moze procitati u njegovoj knjizi Donjodravska obala). Zato sto su bile pametne cure (jedna Madjarica druga Njemica).

 

https://www.franck.eu/hr/proizvodi/napitci-od-zitarica/proizvod/napitci-od-zitarica/

 

...

 

 

 

 

Evo nama novog izazova, mozda jos nije kasno da se ove godine odradi: uzgojiti nesto jecma i cikorije i napraviti DIVKA napitak.

 

 

 

Ko je za? 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Vjekoslav said:

za cikoriju smo okasnili dva mjeseca.

a za jecam punih osam mjeseci.

 

 

Onda da se spremimo za iducu godinu?

 

Taman da bez zurbe odradimo pripreme, nabavke i da isplaniramo kako treba.

Link to comment
Share on other sites

Dokle god su kompleksni ugljikohidrati, ne treba se brinuti. Meni oni cine preko 60% obroka. Cesto jedem ovsenu kasu (porridge) sa dosta suhog voca, oraha i raznog sjemena, a i dosta korjenastog povrca koje je puno skroba. Nalazim da mi to najbolje prija jer ne osjecam uspavanost nakon takvog obroka, a da mi dovoljno energije za cijeli dan, do vecere. Izbjegavam hranu zivotinjskog porijekla koliko mogu i uspijeva mi u 80-90% slucajeva. Prosle godine u ovo doba sam imao blizu 100kg, vjerovatno sam i prebacio u nekom trenutku ali kako sam poceo da postim (intermittent fasting) i ne jedem zivotinjsko, skinuo sam 20 kila. Sad se vrtim oko 80 ali sidjem i na 78. Na maraton u Amsterdam ne bih volio ponijeti vise od 75.

 

Zato Vjeko, naj se sikirati oko malo zdravih carbs, nego de da vidimo koje vrste jecma i cikorije da nadjemo i da isplaniramo koliko usjeva nam treba da napravimo 100-500g Divka napitka. Mogla bi biti dobra zezancija. 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

Piše da smilje cveta u kasno leto  a moje ima cvet vec još od sredine Maja. Cvetovi nisu otvoreni jer nema sunca. Ne znam koliko da ga orežem. Na jesen ide u veću saksiju. Hvala za recept i potvrdu da je možemo da ga koristimo kao začin.

Link to comment
Share on other sites

 

Balon od vode, 10l, odrezao vrh i dno, dobijeni cilindar podelio na dva dela, dva kraća cilindra.

 

rezanje.jpg

 

Onda, makazama, sa jedne strane rezao cilindre da mogu da podvrnem, kao manžetne, mislim da je to dovoljna brana, da puževi ne mogu da se uspužu preko iz+vice.

 

rezanje-makazama.jpg

 

dobio ovako nešto:

 

brana.jpg

 

onda to oko, preko, svake biljke.

 

Dovoljno je široko, ne mnogo duboko, da ne zadržava previše toplote, a opet, mislim, nadam se da one beštije ne mogu da uđu do biljke. 

 

u-ba-ti.jpg

 

Napravio sam 5-6 prepreka, imam još desetak balona, tokom dana ću i ostale da preradim. Napraviću i jednu-dve zamke sa pivom.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Taman od gornjeg i donjeg dijela da sklopis smrtonosnu pivsku klopku. Odlicno si to napravio, mislim da bi moglo da ima efekta. Bitno je da ih zastitis dok su ovako male, kasnije kad izrastu, nece vise biti interesantni puzevima. Onda dolaze greenfly, blackfly i drugi sisaci (biljne) krvi. Obavezno posij onaj marigold, njegov miris ih zbunjuje i odbija.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Kronostime said:

Na ovoj temi se veverice ne spominju. kcAecqy.gif

:whistling:

Moja greska. Svake godine u ovo vreme sam ih spominjao na HATE. Imam dva velika badema, rode brat, bratu preko 100kg badema. Taman kad sazri, ali pazi za par dana, veverice sve zrelo osisaju da mozda ostane 2-3 loptice. :)

Ne smes da pucas. 😞

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, mrd said:

Moja greska. Svake godine u ovo vreme sam ih spominjao na HATE. Imam dva velika badema, rode brat, bratu preko 100kg badema. Taman kad sazri, ali pazi za par dana, veverice sve zrelo osisaju da mozda ostane 2-3 loptice. 🙂

Ne smes da pucas. 😞

Meso veverica je slicno zecijem (glodari jbg.) - ako te niko ne vidi, ne cuje i nema posle dokaza....

A i dobro krzno za glancanje  barke. :whistling:

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kronostime said:

Na ovoj temi se veverice ne spominju. kcAecqy.gif

:whistling:

 

Eh, jbg, kad su vec spomenute....

Kod mene postoje dve vrste. Vece, crvene sa raskosnim repom i manje, sive, sa tanjim repom. Pitao sam komsiju kakva je razlika, a on mi objasnio da su crvene squirrel a sive chipmunk. Google translate prevodi oba izraza kao "veverica". Da li kod nas postoji jos koji, ne znam.

 

Gradim guesthouse od nule. I pre par dana sednem da se odmorim kraj otvorenih al' jos nezavrsenih vrata, kad pored mene prozuji nesto sivo i popne se na vrh vrata i stoji. Bog te maz'o, chipmunk - poterao ga pas pa se stvorenje usralo. Mene se nije bojao. Trebalo mu je par minuta da ode dalje...

 

fHkQeZi.jpg

5vrNU66.jpg

0Ojlsmo.jpg

 

Inace, ne smetaju ni oni mene ni ja njih. Orahe nemam a ostalo, koliko vidim, ne diraju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...