Jump to content

Baštovanstvo


Kronostime

Recommended Posts

2 hours ago, Honey Badger said:

Juce sam malo izmijenio povrsinski sloj zemlje u saksijama sa papricicama. Bio je prilicno natopljen od cestih kisa i odlucio sam da ih malo obradujem sa svjezim kompostom uz nadu da ce taj novi, suhi sloj, malo povuci vlage u sebe i popraviti balans.

 

Opet ocekujemo kisu od sutra, predvidjaju i neko plavljenje i sad ne znam da li da pokusam nekako prekriti papricice ili ih ostaviti da kisnu, skontacu se u sljedecih sat-dva.

 

Garden.jpg

 

2.jpg  

 

 

3.jpg

 

 

 

 

Bravo, kod mene je pocela susa, da moram da ih hranim vodom svako vece. Puno vode, a u podne sve skruseno, da bi uvece vratilo svezinu, kad zahladi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Div said:

Paprike ti sjajno izgledaju, zdrave, vesele.

Višak vode paprikama po prabilu ne smeta, one inače trsže često i obilno zalivanje, e sad, da li to važi za sve vrste ili samo za ove naše, turšijare, ti bolje znaš.

Pitam se šta je veći problem, što ti imaš malo prostora, ili što ja imam previše, rastrgnem se ko Buridanov magarac, premiše mogućnosti, ne mogu na vreme da se oblučim šta ću.

 

 

Mogle su i bolje izgledati da su april i maj bili topliji i sa manje kise. Najvjerovatnije nece sve uspjeti zavrsiti sezonu sa zrelim plodovima ali bice dovoljno svakako. Sto se zaljevanja tice, paprike uopste, ne vole da sjede u mokroj, natopljenoj zemlji. Cak je pozeljno ponekad staviti biljku pod stres tako sto joj se onemoguci voda na krace vrijeme, pa kada se zalije, onda ona izbaci puno vise pupoljaka i cvjetica, odnosno donese veci prinos. Naravno, treba voditi racuna da ne bude suha predugo da crkne ali generalno je ok ako listovi padnu malo, brzo nakon zaljevvanja biljka se oporavi. I opet, treba paziti da se ni tada ne natopi jer ako naglo povuce puno vode, doci ce do pucanja opni u celijama ploda i pocece da trune, tzv blossom end rot.

 

Moj komsija Paul ovdje ima tehniku istu kao i komsija Rade na Majevici; obojica prvo sjednu ispred baste i razmotre situaciju i sta je danas moguce uraditi. I onda se daju na posao. Svaki dan po malo i planski. Kod mene je suprotno. Ja izbjegavam najgore poslove kao sto je cupanje korova na primjer sve dok ne pocne da raste iz cigli na kuci, a onda htio-ne htio, moram i pokidam se od posla.Ceka me veliki posao cupanja korova (trnje i boktepito sta sve) ispod jabuka, tu se vise ne moze proci u gornji dio baste.

 

 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

Vidiš, nisam znao te detalje oko zalivanja, najgore je što sam mislio da znam. Nisam nalivao vodu da paprika pliva, ali jesam obilno zalivao, zemlja mi je porozna, rastresita, upije sve. Pauze u zalivanju sam pravio neplanirano, jednostavno neburdem tu po nekoliko dana, pa ispada još i da sam pravilno radio i ne znajući. O potrebi velike količine vode sam slušao od mojih zemljaka, papriku gak+ji samo onaj ko ima sistem za zalivanje, nrkr finese nisam ni hvatao.

Više ću ja naučiti od tebe na forumu nego od svih komšija i rođaka koji se gadinama bave povrtarstvom.

A, planiranje, e to treba krenuti od godišnjeg, čak i dugoročnijeg, pa odrediti gde će šta da bude, pa kada se šta radi, šta je hitno a šta ide " po proceduri".

Valjda ima nade za mene, tek sam počeo, mlad sam.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Div said:

Vidiš, nisam znao te detalje oko zalivanja, najgore je što sam mislio da znam. Nisam nalivao vodu da paprika pliva, ali jesam obilno zalivao, zemlja mi je porozna, rastresita, upije sve.

....................

 

Da ne citiram citav post...

 

I ja sam napravio gresku. Preterao sam s vodom. Sve ono sto sam presadio je jedva malo naraslo, tek toliko da se vidi mala razlika. Nakon 10-ak dana, prva pomisao mi je bila da nema dosta vode pa sam zalio vise. Kad ono - corak!

Pa sam malo citao i naisao i na ovo:

... According to some experts, less is often more when it comes to watering your vegetable crops. In areas without drought, a common mistake new gardeners make is watering too much! ...

 

U clanku je tabela, koliko vode za koju vrstu: https://www.almanac.com/content/when-water-your-vegetable-garden-watering-chart

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja sam se zacudio koliko kod nas svijet ne zna. Poklonio sam neko sjeme nekoj familiji i zali se, kaze zaljeva svaki dan, a one ne rastu i crkavaju. Pa prestani zalijevati, vidis da se dave, kazem mu. I kako je prestao zaljevati, tako su mu papricice i zivnule i procvjetale. Pogotovo me za njega cudi, to je covjek od preko 60g, zivio na periferiji, otac mu imao bastu, kalemio voce... 

 

Mene kad nesto interesuje onda se potrudim da naucim sve sto mogu iz svih izvora koje imam na raspolaganju. Kupio sam par knjiga, znao sam iz biblioteke iznajmiti neke, podosta informacija ima i na internetu, nema potrebe da se pogadja treba li ovako ili onako kada su informacije dostupne na par klikova.

 

5 hours ago, Div said:

A, planiranje, e to treba krenuti od godišnjeg, čak i dugoročnijeg, pa odrediti gde će šta da bude, pa kada se šta radi, šta je hitno a šta ide " po proceduri".

 

Naravno da treba. Najbolje je voditi evidenciju gdje je sta, da znas za iducu godinu. Trebas voditi racuna o rotaciji usjeva, da ne uzgajas iste biljke na istom mjestu svake godine jer ces iscrpiti zemlju i navuci kojekakve bolescine. 

 

Evo seme kako se to radi, pa si skinite ovu sliku i stavite u neki folder na kompjuteru, za podsjetnik.

 

Crop-Rotation-copy.jpg

 

Svake godine treba zamijeniti mjesta tako da prodje 4-5 godina dok se vrsta ne vrati na isto mjesto. 

 

Sto se zaljevanja i prihrane tice, uvijek je bolje manje nego vise. I ja sam ispocetka pretjerivao ali sam nadosao u voznji. Sada zaljevam samo ako znam da je suho (zabijem kaziprst u zemlju pored biljke i osjetim koliko je vlazno) i hranim tek kad procvjeta i pocne da formira plodove i to strogo po uputama ili jos manje, nikako vise.

 

Ovaj hobi je kud i kamo ljepsi ako donosi rezultate, zato vrijedi ponekad nesto i procitati umjesto pogadjati i voditi se nekakvom intuicijom.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

rocoto-flower.jpg

 

Rocoto chilli

 

Capsicum pubescens is native to Bolivia and Peru[2] and dates back to pre-Incan times, finding traces of its presence in the Guitarrero Caves. The existence of Capsicum pubescens was documented by ancient Peruvians of the Paracas, Nazca, Moche, and Chimu cultures, through textiles, ceramics, and domestic remains. This chili pepper is the most important ingredient of the Bolivian sauce llajwa. It is also considered the flagship of Peru and it is consumed fresh, paste, dried, or ground. It belongs to a species of the genus Capsicum (pepper), and is known in Peru and Ecuador as rocoto (Quechua,[3][4] rukutu, ruqutu'), locoto in Bolivia and Argentina (Aymara,[5] luqutu)[6] and as the manzano pepper in Mexico [7] which means 'apple' for its apple-shaped fruit. This species is found primarily in Central and South America, and is known only in cultivation.[8] The species name, pubescens, means hairy, which refers to the hairy leaves of this pepper. The hairiness of the leaves, along with the black seeds, distinguish this species from others.[9] As they reach a relatively advanced age and the roots lignify quickly, sometimes they are called tree chili. Of all the domesticated species of peppers, this is the least widespread and systematically furthest away from all others. It is reproductively isolated from other species of the genus Capsicum.[8] A very notable feature of this species is its ability to withstand cooler temperatures than other cultivated pepper plants,[10] although it cannot withstand frost.[9]

https://en.wikipedia.org/wiki/Capsicum_pubescens

 

Link to comment
Share on other sites

Nije losa situacija, rocoto papricice i paradajz napreduju fino ali su super-ljute totalno zakazale. Jos je i vjeverica jednu iskopala, pa se ne nadam da cu ove godine probati Borg 9, trenutno u top 3 rekordera po ljutini. Jedno od 4 sjemena bamije koje sam posijao direkt u bastu je niklo i ako prezivi djetinjstvo, moz' bit bidne nesto od toga. Bojim se samo da ce joj puzevi doci glave prije nego i razvije prve prave listice ali da ne baksuziram jos.c9ea351a566b33c394ca06332a945f76.jpgd277d773890f26d8d57b12d9f8e5e3ae.jpge913df9d681a46ca1b6838b10a1031af.jpg

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

spacer.png

spacer.png

I naša bašta dobro napreduje... uglavnom standardne kulture, krompir, salata, šargarepa, maline, kopar, luk, paradajz, krastavac...ne koristim nikakav top soil niti prihranjivanje, osim što s proljeća pokupim izmet od kerova koji ostaje kad se sneg istopi, bacim to, okrenem zemlju ašovom, poravnam, a supruga posadi... inače sam dosta često čuo da kereći izmet nije dobar, ali mi nismo nikad imali problema, sve nikne kako valja... imamo i dosta cveća po dvorištu i oko kuće...sa štetočinama nemamo problema jer valjda zbog oštrih zima kojekakve bube teško opstaju, ponekad imamo invaziju gusenica, ali one uglavnom napadaju lišće na stablima...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Sve super osim dog shit. Mozes navuci kakvu bolestinu ili parazita, pa belaj. 

 

Prosle godine sam kupio kantu chicken manure pellets, trosio sam prosle godine, ove takodje, a ostace i za dogodine. Ne sjecam se koliko je kostalo, nesto sitno jos i dostavljeno na adresu. 

 

Mozes da napravis i compost pile, da tu bacas kuhinjske otpatke, razne oguljine i drugi organski materijal i time djubri bastu, batali dog shit dok si ahead.

 

 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Kolbas said:

Sad si me zabrinuo...ja mislio dog shit možda nije dobar samo za biljke, nisam znao da može da se tako zakači boleština...onda ću da batalim i predjem na nešto drugo

 

Svako sirovo djubrivo (svjeza zivotinjska balega) se nanosi na kraju sezone, tj pred zimu da ima vremena da istruli i oslobodi hranljive sastojke za biljke, a ujedno da se oslobodi amonije i raznih stetnih tvari, bakterija, virusa i parazita. Ne koristi se izmet pasa i macaka je se njihova ishrana sastoji pretezno od proteina, a oni nisu dobri za biljke, uz druge nedostatke koje sam pomenuo u prethodnom postu.

 

Najbolje ti je da si napravis kompost pile pa ces imati i manje smeca za bacanje, a tacno ces znati sta imas u tom kompostu. U to idu svi kuhinjski otpaci biljnog porijekla (oguljine luka, krompira, ogrisci voca i sl), nesto 'braon' materijala (karton, suho lisce i s), otkosena trava i sl. Nikako ne treba u kompost pile bacati ostatke kuhane hrane jer ce privuci pacove i u tvom slucaju rakune, oposume, a mozda cak vukove i medjede, sto racunam da bi najradije da izbjegnes. :classic_smile:

 

Mozes da skupljas te otpatke preko cijele godine i na jesen sve prospes po povrsini i prevrnes asov, isto kao sto si dosad radio sa psecim izmetom i do proljeca ce basta biti spremna. Vodi racuna da rotiras vrste, imas schemu u jednom od prethodnih postova i obavjestavaj nas kako ti ide. Sretno. :classic_smile:

 

 

p.s. https://www.rhs.org.uk/advice/profile?pid=444

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kolbas said:

Sad si me zabrinuo...ja mislio dog shit možda nije dobar samo za biljke, nisam znao da može da se tako zakači boleština...onda ću da batalim i predjem na nešto drugo

 

Vrlo malo verovatno, ali moguce, bolje izbegavati. Uostalom kako ces spreciti divlje zivotinjke, nepresusni izvor svih bolestina, a tu gde si ih ima mnogo, da ti se setkaju po basti i obavljaju svoje fizioloske potrebe, zar ne. Tako da ne treba ni paniciti.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

Pa moji psi su outdoor, tačnije imaju dovoljno veliko dvorište i toplu garažu između kojih cirkulišu...koristio sam samo ono njihovo 💩 koji je odležalo zimu ispod snega tako da je ono već poprilično  dezintegrisano, znao sam da to ima neke kiseline, nisam znao za te bakterije... svakako ću preći na nešto drugo...btw, juče smo presadili paradajz, deluje ok i jedva čekam da sazri, pošto je ovaj iz prodavnice bljutav

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Kolbas said:

Pa moji psi su outdoor, tačnije imaju dovoljno veliko dvorište i toplu garažu između kojih cirkulišu...koristio sam samo ono njihovo 💩 koji je odležalo zimu ispod snega tako da je ono već poprilično  dezintegrisano, znao sam da to ima neke kiseline, nisam znao za te bakterije... svakako ću preći na nešto drugo...btw, juče smo presadili paradajz, deluje ok i jedva čekam da sazri, pošto je ovaj iz prodavnice bljutav

 

Vec jedemo ribu ili beli luk iz Kine koji se "hrane tj. navodnjavaju" pravo Iz kanalizacija, tako da psece govance manje-vise nije smak sveta :classic_biggrin:.

  • Ha-ha 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

samo da kazem da zalijevanje navecer, po ovim uzasnim vrucinama / sparinama, fercera i kod bosiljka. ako ga se zalije ujutro, ma koliko rano ujutro to bilo, ne stigne jadnicak popiti dovoljno vode prije nego ga sunce krene prziti, i onda se sav objesi / sparusi. za persin isto vrijedi. a bogami i za cvijece na mom balkonu.

 

 

Edited by Vjekoslav
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Denis Jasharevic said:

Vec jedemo ribu ili beli luk iz Kine koji se "hrane tj. navodnjavaju" pravo Iz kanalizacija, tako da psece govance manje-vise nije smak sveta :classic_biggrin:.

 

ne znam kako navodnjavaju cesnjak u Kini, medjutim onaj domaci, sitni cesnjak, koji ja ponekad uspijem nabaviti na osjeckoj veletrznici od seljaka iz Baranje ili iz Erduta, okusom je (kao i jacinom) superioran tom kineskom. jedino sto i kosta nekoliko puta vise. ali i traje nekoliko puta duze. nekoliko mjeseci meni moze stajati u spajzi, a da se ne pokvari ili osusi. 

 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

Vec jedemo ribu ili beli luk iz Kine koji se "hrane tj. navodnjavaju" pravo Iz kanalizacija, tako da psece govance manje-vise nije smak sveta :classic_biggrin:.

 

Ja ne.

 

Kupujem iskljucivo spanski bijeli luk, nikada kineski i ne jedem nista sto nije iz mora, divlje izlovljeno i tako se ponasam vec duze vrijeme. Najgori su prawns i tilapia ribe sa farmi. To je fuj.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Kolbas said:

svakako ću preći na nešto drugo

 

Obavezno.

 

Ako imas grah (boraniju), kad oberes, nemoj cupati biljke iz zemlje, korijen je pun azota i ostavi ga preko zime, iduce sezone tu posij/posadi nesto drugo i bice ok. Takodje imas i crop manure; to su biljke koje jako brzo izrastu i kada se prekopaju, vrlo dobro obogate zemljiste hranljivim tvarima. Kada zavrsis sa paradajzom ili povadis krompir, samo razbacas sjeme, jako brzo nikne i izraste. Za to se cesto koristi djetelina, alfalfa ali i mnoge druge

 

Pusti ti Kineze i Jashara, nema potrebe rizikovati, a pogotovo sada kad znas da nije bas 100% kosher/halal jesti (indirektno) kereca govnanca.

 

 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

prije neku godinu, na vukovarskoj adi, primjetim da jedan bracni par pere sudje na sjevernoj obali otoka. ja ih pitam znaju li da se odvodna cijev iz javnog wc-a nalazi na dnu, otprilike 70 metara uzvodno od mjesta gdje peru sudje. gospodja se odmah uspravi (sjedila je na flosu), gospodin suti, i nakon jedno 15-ak sekundi mrtve tisine kaze: mi ovdje peremo sudje vec godinama, nikada nismo imali problema. i odu sa flosa, a vidim im po licima, ona ljuta ko ris, a on ipak zamisljen. stariji par, recimo oko 60-ak godina..

 

 

Link to comment
Share on other sites

On ‎6‎/‎30‎/‎2019 at 6:00 AM, Honey Badger said:

 

Ja ne.

 

Kupujem iskljucivo spanski bijeli luk, nikada kineski i ne jedem nista sto nije iz mora, divlje izlovljeno i tako se ponasam vec duze vrijeme. Najgori su prawns i tilapia ribe sa farmi. To je fuj.

 

Naravno da ne kupujem ni ja. Riba samo Portugal, Chile, Canada, wild caught never farmed,  kakva bre Kina, neka zadrze za sebe ……. mada ni norveshki ofarbani farmski salmon ne dolazi u obzir. Luk kalifornijski umesto kineskog, tacno 3 puta skuplji. 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Naravno da ne kupujem ni ja. Riba samo Portugal, Chile, Canada, wild caught never farmed,  kakva bre Kina, neka zadrze za sebe ……. mada ni norveshki ofarbani farmski salmon ne dolazi u obzir. Luk kalifornijski umesto kineskog, tacno 3 puta skuplji. 

 

Opet, domace je najbolje...

 

bl.jpg

 

 

:classic_smile:

 

Edited by Honey Badger
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Svaka vam cast na ovoj kucnoj poljoprivredi. Lepo za oko, ali me nikada nije vuklo. Kao klinca otac me je ganjao da mu pomazem oko vikendice i tu sam valjda stekao averziju. Dok sam imao kucu, udarilo me jedno vreme da nesta pokusam da sadim,  dao Bog sve je to pocrkalo posle par meseci. :classic_biggrin:

Uspeo sam da ubijem cak i par kaktusa u saksiji.:classic_laugh: 

Ili zaboravim da zalivam, ili previse zalivam, da ne spominjem razne boljke i bube. Sada se drzim Xbox-a, tu barem ne mogu nesto da zayebem, a i lakse za grbinu.

Sto se hrane tice, nemojte previse da se lozite na to wild caught, pogotovo kada dolazi iz zemlja treceg sveta. Zna da bude wild bas kao one farmerke iz Pazara.:roflmao:

 

Edited by DJORDJE
  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...