Jump to content

Baštovanstvo


Kronostime

Recommended Posts

14 minutes ago, Div said:

Evo bolje slike:

 

Ako si siguran da je od sjemena koje sam ti poslao, onda samo moze biti suncokret. On ce da naraste do 3 metra u visinu, jeli ti zgodno mjesto tu? Mislim da mu je mjesto negdje uz ogradu ili medju kukuruzima da ima jos nekog oslonca.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Honey Badger said:

 

Ako si siguran da je od sjemena koje sam ti poslao, onda samo moze biti suncokret. On ce da naraste do 3 metra u visinu, jeli ti zgodno mjesto tu? Mislim da mu je mjesto negdje uz ogradu ili medju kukuruzima da ima jos nekog oslonca.

 

Jeste od semenki koje si mi poslao, voleo bih da je suncokret, nije baš dobro izabrano mesto, ali se da rešiti, po dve pritke iz svaku stabljiku, a nema ih mnogo, rešiće problem vetra. 

Sad već izgleda da mi je sve niklo, u saksijama su peršun, neven i bosiljak, ostalo je u bašti.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Bolje posij oko njega neki kukuruz.  Na 20ak centimetara od suncokreta bi bilo taman da jedni druge cuvaju.

 

Do kraja sezone mozda i uberes nesto ali u svakom slucaju ce izgledati ljepse od pritki.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, ironside said:

A komshija Paul i bokerica? Nishta?

 

Neki dan se zalio da su mu izgrizle papucu, a ja sam mu prijavio da se penju uz oluk i na krov, vjerovatno traze neku rupu da se ugnijezde. Gledao sam ga kako se pentra uz ljestve, pokusava nekako da ih sprijeci jer ako udju u zgradu, strah me bilo da se ne srolja odozgo. Vjeverice su u stanju napraviti ogromnu stetu, te ga potpuno razumijem.

 

Ma pusti Paula, on samo prijeti, nema on petlje da ih tamani, kao ni ja. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Honey Badger said:

Cisti bezobrazluk i provociranje.

 

62239308-434006630664811-605093733750276

Ne pominji ih opet su mi obrstile bademe za par dana. To je neunistivo, a ne smes da pucas. Strasno, kyce mi je traumirano, ide od drveta do drveta do ograde i laje, a one zvrkaste, samo pobgnu.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/10/2019 at 1:51 PM, Honey Badger said:

Bolje posij oko njega neki kukuruz.  Na 20ak centimetara od suncokreta bi bilo taman da jedni druge cuvaju.

 

Do kraja sezone mozda i uberes nesto ali u svakom slucaju ce izgledati ljepse od pritki.

 

Eto meni još jedne obaveze, gde naći šaku kukuruza za setvu u ovo vreme, setva je završena, valjda je nekom preteklo malo.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Div said:

 

Eto meni još jedne obaveze, gde naći šaku kukuruza za setvu u ovo vreme, setva je završena, valjda je nekom preteklo malo.

 

Trebas posijati neki slatki, za kuhanje, ne neki stocni. Pa mozda stigne izrasti da mozes skuhati koji klip ali i ne mora. Mislim da je lakse posijati nekoliko sjemenki, nego zabijati pritke u zemlju.

Link to comment
Share on other sites

We shall never surrender!

 

 

Smrt britanskim vjevericama i lisicama, belgijskim zelenim papigama, jazavima i rakunima, te svoj mogućoj američkoj, da ne pričam o australskoj pošasti.

Free to the people!

Death to the predators i žderačima naših zasjeva.

Link to comment
Share on other sites

Poslusao sam Honey Badgera i nisam one biljke iz tegli presadio odmah. Ima i nesto u tome sto je citav vikend padala kisa a jucer kad je opicilo sunce, bilo je grozno sparno.

 

A onda sam danas iskopao rupe (BTW, sve je slikano krumpirom)...

av6BIN9.jpg

 

... i u njih nasuo i one zemlje za profi-sadnju iz ducana...

AgSVhw3.jpg

 

... pa presadio biljke iz teglica zajedno sa zemljom i pokrio ih i sa svojom iskopanom zemljom.

VDQnnKv.jpg

 

Ako su preblizu jedna drugoj, jbg, necu ih vise presadjivati. Sta je, tu je.

 

Jednu papriku nisam presadio. Preko nje je pretrcao razigrani pas neoprezna dzukela i slomio je, pukla je nekih 5 cm iznad zemlje. Zabio sam odlomljeni dio u zemlju, mozda pusti nekakav korijen, a i mozda nesto naraste iz vec postojeceg korijena. Zalio sam to i ostavio u teglici:

1V8g1D0.jpg

 

Salata se fino razvija, za dan-dva cu iskopati jarak nekoliko cm sirok i dubok a barem par metara dugacak, nasuti jos one crne zemlje iz vrece, pa sve ovo presaditi i rasiriti:

KXjvJGB.jpg

 

 

 

 

 

 

Edited by zoran59
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Zorane - bravo! :thumbsup:

 

Malo je reci da sam ponosan na tebe. Odlicno si zasadio paradajz, sve pravilno, ni ja ne bih znao bolje, bez zajebancije. U stvari i kod mene je isto tako, bas tako u zig-zag na istoj udaljenosti. Taman niti su preblizu niti predaleko jedni od drugih. Kasnije, kad se prime i malo izrastu, stavices im neku potporu, neke kolceve da ih vjetar ne obara i da drzi plod. Za sad neka ih tako, malo vjetra dok su tako mali ce im samo pomoci da korijen ojaca.

 

Steta za papriku ali i tu si pravilno postupio. Iz slomljenog dijela koji sadrzi korijen ce definitivno izrasti nova biljka, samo je stavi negdje da nije bas cijeli dan na jakom suncu. Polomljeni dio mozes staviti u casu sa vodom u koju si rastopio aspirin i malo cimeta u prahu*, dok ne pusti korijen, pa onda zasadi.

 

 

*aspirin igra ulogu hormona koji podstice rast korijena, cimet ima antifungalna i antisepticna svojstva, cuva 'ranu' od napasnika.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

...

 

On 6/8/2019 at 3:26 AM, zoran59 said:

 

...

6 hours ago, zoran59 said:

 

 

super fotke! vidis da nije bio problem u mobitelu.

btw. pomalo ti zavidim na lopatanju. to je dobra fizicka vjezba. moja lopata izgleda ovako:

 

lopata.jpg

 

:classic_blush:

 

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Kome nije dosta sijanja ili i dalje ima gdje i sta, evo sta se sije u mjesecu junu:

 

1. Sve vrste brasica (kupus, kelj, brokoli, karfiol, keleraba)

2. Sve vrste salata

3. Grah i grasak

4. Cvekla

5. Mrkva

6. Cucurbiti (krastavci, tikvice, bundeve, dinje, lubenice)

7. Zacinsko bilje (korijander, bosiljak, kopar i persun)

8. Rotkvice i repe

9. Mladi luk

 

(sve se moze sijati direktno vani, na mjesto koje je odredjeno)

 

 

Za kukuruz je mozda vec kasno ali ako se posije odmah, mozda imadne sansu.

 

Sve informacije sam povadio iz knjige:

 

allotment-book.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Honey Badger said:

.......

Steta za papriku ali i tu si pravilno postupio. Iz slomljenog dijela koji sadrzi korijen ce definitivno izrasti nova biljka, samo je stavi negdje da nije bas cijeli dan na jakom suncu. Polomljeni dio mozes staviti u casu sa vodom u koju si rastopio aspirin i malo cimeta u prahu*, dok ne pusti korijen, pa onda zasadi.

.......

 

Hvala na savjetu!

Malo sam ga modificirao. Umjesto u casu vode, stavio sam teglicu (koja na dnu ima rupice) u jos jednu posudu u koju sam nalio vode i par tableta aspirina. Cimet u prahu moram ici kupiti - doma imam samo suseni/smotani.

Ovaj dio sa korijenom ce se izgleda normalno razviti, vec je izbacio par listova, pa cu ga sutra presaditi. Odlomljenu stabljiku cu pak pustiti nekoliko dana da vidim hoce li pustiti korijen.

Za sada izgleda ovako:

 

o7RD9oO.jpg

 

Da li bih trebao odsjeci listove koji se suse?

 

A kod tek presadjenog malog paradajza se vec pojavljuje jedan plod:

 

EWJweQW.jpg

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Vjekoslav said:

.................

super fotke! vidis da nije bio problem u mobitelu.

btw. pomalo ti zavidim na lopatanju. to je dobra fizicka vjezba. moja lopata izgleda ovako:

...................

:thumbsup:

 

Imam i ja isti takav alat, no to dobro dodje za teglu ili par biljki. Za vise od toga, trebaju full-size lopata, motika itd...

 

A fotke su druga prica. Sa telefona ih posaljem sebi kao email. Prije sam klikn'o na svoj mail, pa "download image" koji mi se otvorio u "Google photos" pa ga spremao itd. i ispadalo je kako vec je. A ove zadnje - samo sam na mailu klikn'o "save image as..." i ispalo je kao u ovom prethodnom postu. Nisam ja za te digitalije...

 

Ipak, odlucio sam za fotkanje preci sa krumpira na, mozda, ananas? :lol_2:  Kupio sam napravu sa $50, od susjedovog sina. Mali tvrdi da radi i ako ne, vratiti ce mi kintu. Gledao sam ih malo po netu, polovnih (ovaj isti model) ima od $80 sve do $150, pa mozda i nisam preplatio. Osim digitalnog, ima i 12X opticki zoom pa mozda necemu posluzi. Izgleda ovako:

Q815YrH.jpg

 

Sad, jbg, mali je sve izgubio osim aparata. Downloadovao sam manual sa neta, a sad moram ici kupiti i onaj kabel da mogu prebacivati fotke na komp...

 

Edited by zoran59
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zoran59 said:

Da li bih trebao odsjeci listove koji se suse?

 

Prvo da ti kazem da ne ocekujes cuda od te biljke, ove godine su male sanse za ikakav urod. Vece sanse ima taj dio sa korijenom ali ce joj trebati vremena da ponovo izraste, pa da procvjeta, sazri i sve po redu, od tog drugog, pokidanog kraja. Ali mozes da se igras i eksperimentises. Najbitnije je da ih sklonis sa direktnog sunca, najbolje u kuhinji na prozoru ili negdje uz kucu. One su sad slabe i svu energiju koriste da se oporave. Ako vremenske prilike i drugi zivotni uslovi budu dodatno otezani, sanse za oporavak rapidno opadaju.

 

Ako uspijes da ih vratis u zivot, mozes ih spasiti preko zime, definitivno ce ti se oduziti iduce godine. 

 

Sto se listova tice, najbolje da ne diras. Posto tu nema korijena, snabdijevanje tih listova je onemoguceno i ono ce posluziti kao rezerva hrane za odrzavanje stabljike na zivotu dok ne uspije izrasti korijen. Novi listovi bi se trebali poceti stvarati na spoju starog lista i stabljike, ako pogledas izbliza, vidjeces da tu ima klica (node) iz koje ce niknuti novi list. Ako ti sada pokidas to, onemogucices ostatku da reciklira hranljive tvari iz lisca, a usput i otvoriti rane koje ce biti otvorene raznim bakterijama, virusima i drugim bestijama.

 

tl;dr: Ne diraj te listove. :classic_biggrin:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Eh, jbg, ovaj put nije potrebno da mi se HB smije i zeza me, ja cu sam prvi reci da sam budala. Opisati cu postupak, a svoju budalastinu komentirati na kraju.

 

Pocelo je tako sto sam jos komadic zemlje ocistio od trave...

Qt6M3qu.jpg

 

... onda sam tu iskopao mali/plitki jarak...

ZpzjmUQ.jpg

 

... i u njega opet nasuo onu kupljenu zemlju/crnicu...

toiyoce.jpg

 

... pa presadio onu salatu koja mi je niknula u onim starim raspolovljenim karnisterima...

yp1QF0e.jpg

 

... i zavrsio s ovim:

B9vmGhp.jpg

 

Eh, sad, kako sam uvidio da sam budala?

Korjencici ove salate su jako fini/delikatni. Morao sam se zahebavati i ici cm po cm i prstima ih prekrivati da budu pokriveni zemljom, a da istovremeno ne pokrijem male stabljike.

Shvatio sam da sam krenuo naopako kad sam posijao sjeme u karnistere. Sad vidim da sam prvo, prije svega, trebao iskopati jarak i nasuti ga crnicom pa onda sijati direktno u njega. Nikakvo presadjivanje ne bi bilo potrebno, a korijeni bi se bolje snasli. Ovako, mozda nesto bude a mozda i ne.

Srecom, persin jos nije niknuo. Odmah sutra cu iskopati kvadrat circa 1X1 metar, na dubinu od samo par cm, i u njega dosuti jos malo crnice pa na to ovu u kojoj su sjemenke.

 

Da se utjesim, mozda sutra i opet jurnem u ducan da vidim ima li jos zanimljivih biljki vec niknulih...

 

 

 

 

 

Edited by zoran59
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, zoran59 said:

Eh, jbg, ovaj put nije potrebno da mi se HB smije i zeza me, ja cu sam prvi reci da sam budala. Opisati cu postupak, a svoju budalastinu komentirati na kraju.

 

Pocelo je tako sto sam jos komadic zemlje ocistio od trave...

Qt6M3qu.jpg

 

... onda sam tu iskopao mali/plitki jarak...

ZpzjmUQ.jpg

 

... i u njega opet nasuo onu kupljenu zemlju/crnicu...

toiyoce.jpg

 

... pa presadio onu salatu koja mi je niknula u onim starim raspolovljenim karnisterima...

yp1QF0e.jpg

 

... i zavrsio s ovim:

B9vmGhp.jpg

 

Eh, sad, kako sam uvidio da sam budala?

Korjencici ove salate su jako fini/delikatni. Morao sam se zahebavati i ici cm po cm i prstima ih prekrivati da budu pokriveni zemljom, a da istovremeno ne pokrijem male stabljike.

Shvatio sam da sam krenuo naopako kad sam posijao sjeme u karnistere. Sad vidim da sam prvo, prije svega, trebao iskopati jarak i nasuti ga crnicom pa onda sijati direktno u njega. Nikakvo presadjivanje ne bi bilo potrebno, a korijeni bi se bolje snasli. Ovako, mozda nesto bude a mozda i ne.

Srecom, persin jos nije niknuo. Odmah sutra cu iskopati kvadrat circa 1X1 metar, na dubinu od samo par cm, i u njega dosuti jos malo crnice pa na to ovu u kojoj su sjemenke.

 

Da se utjesim, mozda sutra i opet jurnem u ducan da vidim ima li jos zanimljivih biljki vec niknulih...

 

 

 

 

 

Nabavi malo manure, pa pobacaj po zemlji. Posle poli vodom i ventilator na komsisku stranu, ima da nas osete. 

:lol_2:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, zoran59 said:

Eh, sad, kako sam uvidio da sam budala?

Korjencici ove salate su jako fini/delikatni. Morao sam se zahebavati i ici cm po cm i prstima ih prekrivati da budu pokriveni zemljom, a da istovremeno ne pokrijem male stabljike.

Shvatio sam da sam krenuo naopako kad sam posijao sjeme u karnistere. Sad vidim da sam prvo, prije svega, trebao iskopati jarak i nasuti ga crnicom pa onda sijati direktno u njega. Nikakvo presadjivanje ne bi bilo potrebno, a korijeni bi se bolje snasli. Ovako, mozda nesto bude a mozda i ne.

Srecom, persin jos nije niknuo. Odmah sutra cu iskopati kvadrat circa 1X1 metar, na dubinu od samo par cm, i u njega dosuti jos malo crnice pa na to ovu u kojoj su sjemenke.

 

Da se utjesim, mozda sutra i opet jurnem u ducan da vidim ima li jos zanimljivih biljki vec niknulih...

 

Salata se najlakse sije direktno u zemlju, ne rasadjuje se, nekoliko puta sam napomenuo. Takodje ne voli da je na jakom suncu i treba stalno zaljevati. Svaki stetocina ce htjeti gricnuti, a ode u sjeme i postane nejestiva ako postane prevruce ili si zaboravio zaliti par dana. Ako bas rasadjujes, onda ti treba dibber, da njime napravis rupu, onda samo polozi biljku u to i lagano nagrni zemlju i pazljivo zalij.

 

To sto si presadio, ako uspije, dobro i jeste ali za iducu turu sacekaj da prodje ljeto, pa posij opet nekad krajem augusta ili pocetkom septembra. Salata voli malo hladniju klimu, cak ce podnijeti i nesto mraza.

 

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Bamja je vise-manje propao pokusaj. Nekako se drzi ali hladno vrijeme i ovolike kise zadnjih nekoliko dana ne pomazu. Puzevi i bube su se namnozile i nezasiti su.

 

okra.jpg

 

okra2.jpg

 

okra3.jpg

Posijao sam par sjemenki pored jedne od ovih, pa ako se ne oporavi da pokusam jos taj put. 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

Zato paradajz buja, kao korov. Ovo je cvijet sa jedne od biljki koji je trebao biti nei Azoychka sorta ali se totalno razlikuje od ostalih po obliku lista, a i ovi cvjetovi su monstruozni. Od necega je sjeme zalutalo medju Azoycke definitivno. Osim Azoycki i ovog neznanog monstruma, imam nekoliko strukova Crnog Rusa i Starog Svabe (Black Russian and Old German) i svi rastu kao iz vode, sto nije daleko od realnosti.

 

Monster-tom.jpg

 

Od svih papricica, juznoamericke Rocoto najbolje rastu. Pune su malih ljubicastih cvjetica i nadam se bogatom urodu. To su papricice koje uspijevaju u podnozjima planina pa odlicno podnose ovu klimu, sta vise, odgovara im. Rocoto su iz reda capsicum pubescents sto znaci da su listovi i stabljika prekriveni finim dlacicama. Plod je okrugao i gladak, cesto velicine sljive, mesnatih zidova. Unutra se nalazi placenta sa sjemenkama, koje su najcesce crne boje. Trebale bi biti vrlo ukusne i odlicne su za kuhanje i razne soseve, dzemove i slicno. Njih do sada nisam uzgajao i stvarno mi je drago da uspijevaju ovako. Imam 4 biljke, sve 4 su drugog naziva ako je vjerovati ovima od kojih sam dobio sjeme. 

 

rocoto.jpg

 

Samo jos da dodje ljeto.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...