Jump to content

Baštovanstvo


Kronostime

Recommended Posts

Moje bamije su spremne za rasađivanje, ipak, sačekaće još par dana, sad je pakleno vruće, ne mogu da pripremim mesto za sadnju, 

 

bamije.jpg

 

boranija i grašak napreduju, neravnomerno, nisam sve očistio od trave:

 

boranija-u-cvetu.jpggra-ak.jpg

 

napreduju i bosiljak i peršun, trebaće ih razrediti ili rasaditi,


per-un-i-bosiljak.jpg,  

 

a, paradaiz,  neka slika kaže:

 

paradaiz.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Zasto je kod tebe bamija tako zdravo zelena, a kod mene novi pravi listici zuti?

 

Mora da si je zasadio u zemlju odgovarajuce kiselosti, dok kod mene nesto fali. Cak ti je i ljubicasti grah iscvjetao, a jos nije ni poceo da se pentra. 

 

Izgleda ti je dobra, plodna zemlja na tom placu, skoro kao kod Zorana. :classic_wink:

Link to comment
Share on other sites

Evo o cemu pricam, prepoznaje li neko sta bi ovo moglo biti?

 

ludi.jpg

 

A je normalni paradajz, B je monstrum. Mozda je patlidzan?

 

p.s. Malo sam istrazio, definitivno nije patlidzan. Sta god da je, zeljno iscekujem plod. 

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Honey Badger said:

Zasto je kod tebe bamija tako zdravo zelena, a kod mene novi pravi listici zuti?

 

Mora da si je zasadio u zemlju odgovarajuce kiselosti, dok kod mene nesto fali. Cak ti je i ljubicasti grah iscvjetao, a jos nije ni poceo da se pentra. 

 

Izgleda ti je dobra, plodna zemlja na tom placu, skoro kao kod Zorana. :classic_wink:

 

Naravno, ne znam šta je razlog, pre par dana sam se pitao šta je sa mojim bamijama, nešto su bile bledunjave, nisu baš obećavale, sa naglim otopljenjem se promenilo sve, krenule su, dobile boju. One su u saksijama, zemlja je pola-pola, neki supstrat za povrće i zemlja iz bašte. 

Dobra mi je zemlja na placu, nije iste strukture svuda, kiselost ne znam, nisam merio iako sam nabavio uređaj za merenje, mislim da je isti kao tvoj koji si pokazivao ovde, eno stoji neraspakovan

Gde ću šta da posadim, posejem, biram po osećaju, a i po sećanju, kako su moji stari sejali, znam gde je rastresitije, gde bolje drži vlagu, gde je peskovito, pa sve to uz mnogo sreće, bude rezultata.

A, za ukras, evo jedne ruže iz bašte:

 

uta-ru-a.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Honey Badger said:

Evo o cemu pricam, prepoznaje li neko sta bi ovo moglo biti?

 

ludi.jpg

 

A je normalni paradajz, B je monstrum. Mozda je patlidzan?

 

 

mogao bi to da bude patlidžan, meni list liči na ovaj:

 

plavi-patlidzan.jpg

Edited by Div
dodao sliku
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Div said:

Naravno, ne znam šta je razlog, pre par dana sam se pitao šta je sa mojim bamijama, nešto su bile bledunjave, nisu baš obećavale, sa naglim otopljenjem se promenilo sve,

 

I moje su zive, necu ih dirati.

 

 

Jedan Caramel Scorpion chili sam iskljucio sa aparata i poslao u vecna lovista predaka da se ne muci vise, pa sam u tu saksiju posijao kopar. Imam jos 3 ili 4 papricice koje najvjerovatnije nema svrhe cekati da se oporave, to su chinense varijante, super-ljute kojima treba dugo vremena i topla klima. Vec sada se cini kasno za mnoge. Srecom pa rocoto su obacavajuce.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Div said:

mogao bi to da bude patlidžan, meni list liči na ovaj:

 

Paprike, paradajz, patlidzan i krompir su iz iste familije te lice jedni na druge. Mislim da ipak nije patlidzan jer cvijet izgleda kao cvijet paradajza, patlidzanov je dosta drugacijeg oblika. 

 

Pazi cvijet iz jos vece blizine:

 

62504176-2237830729880119-31245201644569

 

Mislim da je kod mene ovdje nastupila neka mutacija ili je sraslo nekoliko pupoljaka.

 

 

A evo cvijet patlidzana:

dff6a066-0f27-427d-9ac1-4694e96cd56a-1-6

Zanimljivo je sta god da bude. :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Honey Badger said:

Bra'o mrde, i kod tebe mashala svega. :thumbsup:

Hvala, bice bolje sledece godine kad ponovo kultivisem bastu. Probao sam da presadim 2 paradajza, ali im vrucina nije dala zivota.

Videcu kako mi tikvice uspeju. Iduce godine cu vise zelja da zasadim, valja kuvati. Smanjila se masa za 5 lb. :P

 

To drugo od pozadi su tikvice, bas su podivljale. Cini se da cu morati da ih stavim u vecu kutiju.

Slikacu i u buduce. Mene isto kopka kako ce da ispadnu.

Edited by mrd
@div
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, mrd said:

Hvala, bice bolje sledece godine kad ponovo kultivisem bastu. Probao sam da presadim 2 paradajza, ali im vrucina nije dala zivota.

Videcu kako mi tikvice uspeju. Iduce godine cu vise zelja da zasadim, valja kuvati. Smanjila se masa za 5 lb. 😛

 

To drugo od pozadi su tikvice, bas su podivljale. Cini se da cu morati da ih stavim u vecu kutiju.

Slikacu i u buduce. Mene isto kopka kako ce da ispadnu.

 

Mozes tikvice presaditi direktno u bastu, samo dobro nadjubri prvo i pazljivo ih izvadi iz kutije da ne ostetis korijen. Jedna biljka tikvice trazi barem kvadratni metar prostora da se siri. Vidim da je vec pocela da izbacuje pupoljke, pa pozuri.

 

 

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Honey Badger said:

Zasto je kod tebe bamija tako zdravo zelena, a kod mene novi pravi listici zuti?

 

Mora da si je zasadio u zemlju odgovarajuce kiselosti, dok kod mene nesto fali. Cak ti je i ljubicasti grah iscvjetao, a jos nije ni poceo da se pentra. 

 

Izgleda ti je dobra, plodna zemlja na tom placu, skoro kao kod Zorana. :classic_wink:

U njegov kraj je jos Knjaz Milos naseljavao Bugare da snabdevaju povrcem Beograd.

Plodna zemlja samo tako.

Link to comment
Share on other sites

On ‎6‎/‎14‎/‎2019 at 5:30 PM, Honey Badger said:

 

Paprike, paradajz, patlidzan i krompir su iz iste familije te lice jedni na druge. Mislim da ipak nije patlidzan jer cvijet izgleda kao cvijet paradajza, patlidzanov je dosta drugacijeg oblika. 

 

Pazi cvijet iz jos vece blizine:

 

62504176-2237830729880119-31245201644569

 

Mislim da je kod mene ovdje nastupila neka mutacija ili je sraslo nekoliko pupoljaka.

 

 

A evo cvijet patlidzana:

dff6a066-0f27-427d-9ac1-4694e96cd56a-1-6

Zanimljivo je sta god da bude. :classic_smile:

 

...a da nije runolist?...mada malo je cudno, runolist je obicno bjele boje...

Link to comment
Share on other sites

Ko iz vode raste, vec mozes da beres tu buraniju, a pocupaj taj korov sa bijelim cvjetovima, ne znam kako se na nasem kaze, na engleskom je bindweed. Davi sve sto stigne.

 

Sta je u toj plasticnoj posudi na prvoj slici? Neka bundeva ili bamija?

Link to comment
Share on other sites

Na prvoj slici je bamija, to je posejano u zemlju, nije rasađivano. Iz saksije sam rasadio pre neki dan, dobro izgleda i ona, manja je od ove, posejana je nekoliko dana kasnije.

Korov je problem, ne stižem da počupam sve, dok očistim pola bašte, na početku je već izrastao novi. 

Ovaj beli cvet je od biljke koju ovde zovu poponac, uvija se oko drugih biljaka i guši ih. Google kaže da je bindweed ladolež, to je ista familija biljaka, samo je ladolež kultivisan, gaji se kao cveće, ovo u bašti je divlja varijanta.

 

edit:

Bamija nije u posudi, odnosno može se zvati i posuda ali bez dna, to sam sz+tavio zbog puževa.

Edited by Div
Link to comment
Share on other sites

Tako sam i rekao, bindweed, a sad znam da je to ladolez. :classic_smile:

 

Bamija ti je fantasticna, meni je jedna ostala i druga kojoj bih trebao skratiti muke, a ostalo mi je jos 4 sjemenke i njih cu malo kasnije zasaditi direktno u zemlju, pored paradajza pa ako hoce da raste, a ako nece, bas me briga.

 

Definitivno cu imati rocoto chili, te su mi bile i najnapetije od 20 vrsta koje sam zasijao, a od kojih mi je najmanje pola propalo od hladnoce. Paradajz ce vjerovatno uspjeti i imam svo zacinsko bilje koje mi treba, cak sam nasijao i kopra jer sam nasao kesicu sjemena, a oslobodile su se neke saksije od neuspjelih papricica i bamije. Razmisljam cime bih mogao jos da popunim te saksije bez stanara, velike su sve, steta je da sav taj kompost u njim propadne i da korov nikne iz njih.

Link to comment
Share on other sites

Juce sam malo izmijenio povrsinski sloj zemlje u saksijama sa papricicama. Bio je prilicno natopljen od cestih kisa i odlucio sam da ih malo obradujem sa svjezim kompostom uz nadu da ce taj novi, suhi sloj, malo povuci vlage u sebe i popraviti balans.

 

Opet ocekujemo kisu od sutra, predvidjaju i neko plavljenje i sad ne znam da li da pokusam nekako prekriti papricice ili ih ostaviti da kisnu, skontacu se u sljedecih sat-dva.

 

Garden.jpg

 

2.jpg  

 

 

3.jpg

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Paprike ti sjajno izgledaju, zdrave, vesele.

Višak vode paprikama po prabilu ne smeta, one inače trsže često i obilno zalivanje, e sad, da li to važi za sve vrste ili samo za ove naše, turšijare, ti bolje znaš.

Pitam se šta je veći problem, što ti imaš malo prostora, ili što ja imam previše, rastrgnem se ko Buridanov magarac, premiše mogućnosti, ne mogu na vreme da se oblučim šta ću.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...