Jump to content

Baštovanstvo


Kronostime

Recommended Posts

3 minutes ago, DJORDJE said:

Svaka vam cast na ovoj kucnoj poljoprivredi. Lepo za oko, ali me nikada nije vuklo. Kao klinca otac me je ganjao da mu pomazem oko vikendice i tu sam valjda stekao averziju. Dok sam imao kucu, udarilo me jedno vreme da nesta pokusam da sadim,  dao Bog sve je to pocrkalo posle par meseci. :classic_biggrin:

Uspeo sam da ubijem cak i par kaktusa u saksiji.:classic_laugh: 

Ili zaboravim da zalivam, ili previse zalivam, da ne spominjem razne boljke i bube. Sada se drzim Xbox-a, tu barem ne mogu nesto da zayebem, a i lakse za grbinu.

 

 

Moj slucaj, kucu nikad nismo ni imali, beskucnici. Ali te vikendice su bile obavezne, pa tako ……. bilo je tu svakakvoga voca, a malo nesto i povrca. Moji su bas bili ocajni sto nisam pokazivao ni i od interesa za agrikulturu, mada ….. i njima su to neki lokalci uglavnom obavljali, za staru garderobu i dzidza-bidze…… takvo je bilo vreme samoupravnog socijalizma. Svi bili smo nejednaki :roflmao:

 

Biljku nemam nijednu, gre'ota je meni dati, uginuce brzo ……. jednom sam napravio masakr kada su ukucani bili duze odsutni, a meni ih poverili. Sve uvenulo ili istrulilo od prevelikog zalivanja …… kad se setim. 

Link to comment
Share on other sites

...

 

@Djordje & Denis

 

Upravo sam tako nesto hteo da napisem.

Normalno u Kanadi, sa 3 okeana - ne bi mi palo na pamet da se sekiram oko ribe.

Zivot je isuvise kratak da brinem oko 'belog lukca', sa ili bez 'psecih brabonjaka'.

:ajme:

Mislim, zaista - ko li se samo toga setio.

 

Ponekad mi padne na pamet da pitam neke upucene likove - u cemu je razlika izmedju N (azota) u korenu grahorica i N (azota) iz NPK? Ili, mozda postoji neki 'organski azot'?

:wink2:

Koliko se ja secam one tablice Mendeljejeva, azot je azot. 

I nista vise.

 

Citao sam clanak nekog izraelskog strucnjaka / naucnika koji je objasnjavao svu tu ujdurmu oko 'prirodnih & vestackih djubriva' i sta sadrze - pa sam se smejao. Zato jer je azot - azot, fosfor je fosfor, a kalijum je kalijum.

Herbicidi - to je nesto drugo.

 

Sreca je sto oko mene nema 'bastovanskih frikova', secnuo bih se da me ponudi proizvodom iz svoje leje, a ja pomislim - 'pseci brabonjci included'?

:classic_dry:

 

Ah, da, jednu biljku imam - prilazim joj samo kad se sazalim, mostly leti.

'Cuvarkuca' na balkonu. Mi zivimo dva odvojena zivota - niko nikome ne smeta / ne treba!

Ponekad strpnem odebljali listic, lepo ga operem, sazvacem ono meko a zilavo bacim.

Kazu da je dobro za 'secer', a ja sam poznat po 'kinickom slatkom zivotu'!

 

Cuvarkuca mocan lek u saksiji.jpg

 

...

Edited by Kinik
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Kinik said:

...

 

@Djordje & Denis

 

Upravo sam tako nesto hteo da napisem.

Normalno u Kanadi, sa 3 okeana - ne bi mi palo na pamet da se sekiram oko ribe.

Zivot je isuvise kratak da brinem oko 'belog lukca', sa ili bez 'psecih brabonjaka'.

:ajme:

Mislim, zaista - ko li se samo toga setio.

 

Ponekad mi padne na pamet da pitam neke upucene likove - u cemu je razlika izmedju N (azota) u korenu grahorica i N (azota) iz NPK? Ili, mozda postoji neki 'organski azot'?

:wink2:

Koliko se ja secam one tablice Mendeljejeva, azot je azot. 

I nista vise.

 

Nazalost 90% ribe po supermarketima jeste Made in China. Ne pitaj zasto, ali tako je. Zapravo ne znam sta bi bilo kanadsko. Ima dosta preradjenih ribljih proizvoda iz Kanade doduse.

 

Beli luk je pored fekalnog navodnjavanja pun pesticida, izbeljuju ga varikinom ……i ko zna sta jos ……. sto bih ja to kupovao kad vec znam? Aj da ne znam. Uostalom, moje su pare, zar ne?

 

A "pseci brabonjci" imaju u sebi neke bakterije, viruse i parazite koji mogu preziveti jako dugo pod odredjenim spoljnim uslovima ….. otud zabrinutost. Azot je tacno - samo azot. Nema organskog azota :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Vjekoslav said:

 

a kuca u Nasicama?

 

Moji roditelji i ja nikada nismo imali kucu. Njihovi roditelji da. Ziveli smo u stanu i ovo je prica o bastovanstvu. Cenim da je dvoriste, avlija, basta, "iza kuce" - mesto gde se stvaraju te bastovanske navike, ja sam to propustio.

 

Ta kuca u Nasicama je jos tamo i branitelj je jos u njoj. E sad ….. sta je on branio u Hrvatskoj, kada je iz Bosne ….. to ne bih znao da ti rečem. A posle 25 godina mi stvarno nije vazno. 

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DJORDJE said:

Svaka vam cast na ovoj kucnoj poljoprivredi. Lepo za oko, ali me nikada nije vuklo. Kao klinca otac me je ganjao da mu pomazem oko vikendice i tu sam valjda stekao averziju. Dok sam imao kucu, udarilo me jedno vreme da nesta pokusam da sadim,  dao Bog sve je to pocrkalo posle par meseci. :classic_biggrin:

Uspeo sam da ubijem cak i par kaktusa u saksiji.:classic_laugh: 

Ili zaboravim da zalivam, ili previse zalivam, da ne spominjem razne boljke i bube. Sada se drzim Xbox-a, tu barem ne mogu nesto da zayebem, a i lakse za grbinu.

Sto se hrane tice, nemojte previse da se lozite na to wild caught, pogotovo kada dolazi iz zemlja treceg sveta. Zna da bude wild bas kao one farmerke iz Pazara.:roflmao:

 

 

...tjesi se...ima gorih, mnooogo gorih koji su se provalili vise nego ti...jebiga, svaka se skola placa...ja sam prilicno tvrdoglav, imam neke planove za buduce poduhvate pa ucim ovdje pomalo...

Link to comment
Share on other sites

On ‎6‎/‎30‎/‎2019 at 12:00 PM, Honey Badger said:

 

Ja ne.

 

Kupujem iskljucivo spanski bijeli luk, nikada kineski i ne jedem nista sto nije iz mora, divlje izlovljeno i tako se ponasam vec duze vrijeme. Najgori su prawns i tilapia ribe sa farmi. To je fuj.

 

 

 

 

...zavisi...kad si prisiljen da kupujes u velikim urbanim centrima nisam  siguran da si kupio BAS ono sto ti pise na kesi/kutiji/deklaraciji...sticajem specificnih poslovnih okolnosti imao sam prilike saznati kako to fercera...nadam se da znas, ja nemam nikakve veze sa bastovanstvom/poljoprivredom i slicno...naprotiv...ali baveci se nekim drugim poslovima saznas svasta...zivim u zemlji u kojoj je (mensecini stotinama godina) sve propisano do mili-mikronskog nivoa, pa ipak...kad su pare/profit u pitanju il' jos gore kad se pojavi konkurencija (kina, "treci svjet") koji bi nekako da to ovim domicilnim "uskrate" posegne se za najnevjerovatnijim metodama da se eskiviraju zajebane sankcije...jebo kupce & profesionalnu etiku,  standard, stagod...ja sam pokusao da se kao nesto "odbranim" pa sam iskopo' neku kaznenu instituciju u susjednom kantonu gdje kanton ima kompletnu kontrolu (a ne neka "profitabilna" firma) a zatvorenici i placeni strucnjaci deveraju...sve sto kupim tamo to jeste PRAVO...naravno i cjene su vise nego "prave" al' ja sebi to mogu da dozvolim, nije to problem...problem je sto valja vozit 40km tamo-vamo a ja sam polijen...drzanje vecih kojicina u frizideru nije bas opcija...u sljedecih par godina selim...kupicu kucu i imanje iznad 1500m (tu se jos jedino u evropi moze zapatit nesto zdravo) pa da me bog vidi...dotad, pokusavam naucit ponesto od vas prisutnih al' mensecini da ni vi niste bas kaki' maheri...svejedno, skupljam ovu pricu ovdje ko' hanume recepte...

 

...svako dobro...    

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mrd said:

Stigao mi Ph metar. Dobra mi je zemlja. Bice paradajza.

E, dobro me podseti, ja imam neki, mislim da je i Badger takav pokazivao ovde, neki kineski, kupio sam ga pre par meseci, stoji u šupi, zaboravio na njega, a baš bih mogao malo da se poigram, da vidim radi li to, vredi li čemu. Meri i vlagu, osvetljenost.

 

edit:

Paradaiz je već tu, a i paprike će biti, obećava.

 

paradaiz-2-7-19.th.jpg

 

Paprike-2-7-19.th.jpg

Edited by Div
Link to comment
Share on other sites

Još neke slike od jutros:  

Ovo je paradaiz od zaperaka koje sam kodao sa paradaiza koji sam ranije rasadio, opet po Badgerovom savetu, ranije sam to uvek bacao. Vidim da sprema cvetove, videćemo hoće li biti polodova:

 

paradaiz-od-zaperaka-2-7-19.jpg

 

Bamija je u dobrom stanju:


bamija-2-7-19.jpg

 

Najlepše izgleda neven: 


neven-2-7-19.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

E, dobro me podseti, ja imam neki, mislim da je i Badger takav pokazivao ovde, neki kineski, kupio sam ga pre par meseci, stoji u šupi, zaboravio na njega, a baš bih mogao malo da se poigram, da vidim radi li to, vredi li čemu. Meri i vlagu, osvetljenost.
 
edit:
Paradaiz je već tu, a i paprike će biti, obećava.
 
[/url]paradaiz-2-7-19.th.jpg
 
Paprike-2-7-19.th.jpg
Baš taj. Trebalo bi da ti kaže i da li je previše vode i kad se zemlja isposti, da dadaš malo đubriva.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Sad sam išao do šupe, ne mogu da ga nađem, moraću kasnije malo ozbiljnije da prekopam, po kršu, znam da je tu negde, neraspakovan, u kutiji. 
Čuo sam da kažu pametni ljudi, bolje je znati nego imati, da li to znači bolje je znati gde ti je ono što imaš.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Div said:

Sad sam išao do šupe, ne mogu da ga nađem, moraću kasnije malo ozbiljnije da prekopam, po kršu, znam da je tu negde, neraspakovan, u kutiji. 
Čuo sam da kažu pametni ljudi, bolje je znati nego imati, da li to znači bolje je znati gde ti je ono što imaš.

Zbog toga smo se ozenili, da imamo externu memoriju. Secas se Djordja Balasevica sa njegovom Ruzom. Jedino je morao da se seti kako mu se zena zove, kad do toga dodje, samo je pita Ruzo duso gde mi je ono. 

:P

Ja imam taj problem u garazi, posebno sada kad su klinci poceli sami da majstorisu, samo idem i skacem 2 m od zemlje, kad ne mogu da nadjem alat. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, DJORDJE said:

 

Sto se hrane tice, nemojte previse da se lozite na to wild caught, pogotovo kada dolazi iz zemlja treceg sveta. Zna da bude wild bas kao one farmerke iz Pazara.:roflmao:

 

Kad već trolujemo baštovanstvo... ribu jedemo barem jednom nedjeljno... uzmem plovilo, odem na jezero, uhvatim koliko je dovoljno za večeru (nikad preko limita😌), isfiletiram i voila...wild caught...mada priznajem, volimo i lignje i  škampe, ali ta vrsta ovde uspeva samo u prodavnici, ali je barem iz Canade, barem tako piše na pakovanju😄

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Div said:

Ovo je paradaiz od zaperaka koje sam kodao sa paradaiza koji sam ranije rasadio, opet po Badgerovom savetu, ranije sam to uvek bacao. Vidim da sprema cvetove, videćemo hoće li biti polodova:

 

Nema razloga da ne bude plodova, to je biljka identicna biljci sa koje si skinuo zaperak. Klon. Ja ih bacam jer niti imam gdje s njima niti je sezona dovoljno duga da bi taj vec kasni usjev uspio. Eventualno ce dovoljno narasti pa ces imati zelenog paradajza za razne tursije. 

 

Vodi racuna da i njima skidas zaperke, a i njih mozes zabosti pa imati tri generacije paradajza.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, bljax said:

...zavisi...kad si prisiljen da kupujes u velikim urbanim centrima nisam  siguran da si kupio BAS ono sto ti pise na kesi/kutiji/deklaraciji...

 

Pa sad, nije bas da sam prisiljen, ima raznih mjesta gdje mogu kupiti bijeli luk, od supermarketa, preko lokalnih ethnic ducana do farmer's marketa. Supermarket ima spanski bijeli luk i tu najcesce pazarim. Na deklaraciji pise: 

 

garlic.jpg

 

Izgleda puno normalnije od kineskog i ja nemam razloga da ne vjerujem da gosp. Antonio Peregrin ne uzgaja ovaj bijeli luk.

 

 

3 hours ago, Div said:

Najlepše izgleda neven: 

 

 

Taj neven je najbolje drzati okolo paradajza i drugog povrca jer odbija razne stetocine i parazite. Lako se samo-sije, pa ako neces da ti iduce godine izdziklja svuda, skidaj sasusene glave cvjetova (i ostavljaj ih za sjeme).

 

kadifice.jpg

 

 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kolbas said:

volimo i lignje i  škampe, ali ta vrsta ovde uspeva samo u prodavnici, ali je barem iz Canade, barem tako piše na pakovanju

 

Neke vrste nije moguce ili je nerentabilno uzgajati i moraju se loviti direktno iz mora. Tu spadaju skuse i srdele, ribe koje jedem s vremena na vrijeme ali tu spadaju i bakalar (cod, haddock, coley), kao i razne druge vrste. Na farmama se uzgajaju orade, lubini, salmonide (pastrmke i lososi) i kao i racice uzgajane u raznim Tajlandima i drugim Kampucijama, to je najbolje izbjegavati. Osim sto postoji realna mogucnost da te zivotinje hrane ljudskim otpadom, cak ni normalna ishrana riblje hrane (pellets) nije potpuno kosher, pogotovo ako se ide na eticko konzumiranje, kao manji pritisak na divlje ribe ako jedemo iz uzgoja. To nije tacno jer su te pellets riblje hrane sacinjene od izlovljene ribe koja nije nasla put do nasih trpeza ali je ipak izvadjena iz stanista i umanjena je mogucnost grabljivcima da si nadju hranu i opstanak je utoliko otezan.

 

Ne jedem ribu narocito cesto, jednom ili dva puta mjesecno, uglavnom skusu ili sardinu. To su masne ribe pune omega 3 kiselina koje su kao dobre za srce ali su (sve morske ribe) takodje pune i zive i vise od 2 puta sedmicno nije preporucljivo konzumirati. Slatkovodne ribe ne trosim, nema ovdje kvalitetne slatkovodne ribe, toga bar u Kanadi ne bi trebalo da fali.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Honey Badger said:

 

Pa sad, nije bas da sam prisiljen, ima raznih mjesta gdje mogu kupiti bijeli luk, od supermarketa, preko lokalnih ethnic ducana do farmer's marketa. Supermarket ima spanski bijeli luk i tu najcesce pazarim. Na deklaraciji pise: 

 

garlic.jpg

 

Izgleda puno normalnije od kineskog i ja nemam razloga da ne vjerujem da gosp. Antonio Peregrin ne uzgaja ovaj bijeli luk.

 

 

 

Taj neven je najbolje drzati okolo paradajza i drugog povrca jer odbija razne stetocine i parazite. Lako se samo-sije, pa ako neces da ti iduce godine izdziklja svuda, skidaj sasusene glave cvjetova (i ostavljaj ih za sjeme).

 

kadifice.jpg

 

 

 

@Honey Badger...ja sam se ocito nespretno izrazio...nisam mislio bas konkretno na tebe nego vise onako generalno...ti ocito imas izbora da pazaris na razlicitim (funkcionalno & po velicini) mjestima a ovdje gdje ja zivim to nije slucaj...kupiti od farmera direktno nije moguce (kaznjivo je za obojicu), "mali ducani" uglavnom ne postoje a ako postoje oni su locirani na mjestu gdje se I proizvodi (dakle daleko od velikih centara) I nisu farmerima isplativi jer im se kad se bave I prodajom poreska osnovica drasticno mjenja...ako neko ipak to radi, razlog je promocija specificnog proizvoda ili odrzanje postojece reputacije...postoje u vecim centrima BIO prodavnice ali ja ih ne smatram da tako kazem previse vjerodostojnim jer sam ziveci skoro 10 godina prekoputa jedne takve prodavnice imao prilike "u zivo" da se uvjerim sta im je zapravo asortiman...klasicne trznice ne postoje ovdje...po nekim selima I u odredjene dane ima I toga ali ko bi to upratio...postoje I izuzetci (u prethodnom postu sam vec opisao) koji imaju specificnu poslovnu filozofiju & poslovnu logiku pa su po toj osnovi meni bar, vrlo vjerodostojni...postoje I tzv "nacionalni ducani" ali da tako kazem "urjetko"...turski naprimjer u kojima se moze pazarti priblizno slicno kao sto ti pazaris tamo ali u konglomeraciji od 1.5 milon stanovnika ima ih sam dva , na dva kraja grada...kao I svugdje u razvijenom svjetu zivot pocinje u 07:00 -> 17:00 -> maksimalno 1 sat za pazarit -> kuca/kuhijna...I tako ukrug...JEDINI stvarni "izvor hrane" onima koji zive u velikim urbanim centrima su velike domace firme (Coop, Migros, Denner) ili velike firme iz EU (Lidl, Aldi,Spar, etc.)...I jedni I drugi su pod strogom kontrolom (mozda I najstrozom na svjetu) ali uvjek ima radar I ispod radara...tako sam je slucajno saznao kako & zasto zapravo paradajz izgleda onako fantasticno danima (mada kad ga razrezes "tukne" na ribu), kako moze pojedinacna jagoda biti velicine ovece jabuke, kako moze borovnica koja je otkad je svjeta & vjeka mogla narast do maksimalno 4-5 mm odjedno izraste do 1.5cm, zasto bilo koji od 879 vrsta hljebova koje mozes kupit ovdje (a svski izgleda ljepse od onih tvojih rucno radjenih) moras ako si ga zaboravio vakumirat odmah, navece rezat motorkom I zasto je ukus svih njih identican - okus papira...moj sin je vodio jedan dio izgradnje fabrike aditiva al' je bolje da nista ne pricam...samo bih sebe I druge prepadao...

...osim svega ovog, drugo si ti...imas I vrt pa cak I kolegu komsiju vrtlara, ocito umijes svasta napravit pa ti "spoljni svjet" sluzi samo za dodat podjahkad ponesto...I sta ja sad konkretno mogu naucit od onog kolbasa koji upali motorni camac I nafata sebi kad mu god prahne rucak il' veceru...il' od zorana I njegovih hektara "svega"...isustva onih sto zive po raznim kanadama & amerikama neprimjenjiva su u evropi...bar ne ovdje gdje ja zivim...ja sam odlucio da slijedim jednog mog starijeg kolegu koji je davno kupio kucu za odmor & okucnicu na planini (podalje od poznatih turistickih destinacija) pa je nakon nekoliko godina odlucio da se tamo trajno preseli kad ode u penziju...e pa tako cu I ja uskoro pa sam vam zbog toga svima koji ovdje pisete zahvalam na vasim postovima jer svaki post uredno copy/paste spakujem u arhivu...valjacemi kad dodje vrjeme za to...zahvalan sam vala I onim kanadjanima & amerikancima...jebiga nikad neznas kad sta moze valjat...

 

...svako dobro...        

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, bljax said:

a ovdje gdje ja zivim to nije slucaj...kupiti od farmera direktno nije moguce (kaznjivo je za obojicu)

 

Ja mogu naruciti direktno sa farme, na kucnu dostavu. To je sad prilicno popularno. Pretplatis se na weekly box i svake sedmice ti dodje puna kutija povrca, bude svega sto je u tom momentu prispjelo na farmi. Mozes naruciti i meso, a ubace i neke brosure sa receptima. Mislio sam ranije sa nekim kolegama kupiti cijelu zivotinju, cak imaju na live cam, pa izaberes svoju i gledas kako raste i deblja se mjesecima, dok ne dodje vakat za klaonicu i dostave ti ga na ledu. Fenomenalna stvar ali nije se dalo, tesko bilo svima uskladit i odustanemo.

 

Ti zivis izgleda u nekoj diktaturi, policijskoj drzavi gdje kaznjavaju (dvojicu) za glavicu bijelog luka k'o da je kokain ili neki ekploziv. Je li kazna neki gulag i prinudni rad ili se izvuce sa kracim pritvorom?

 

:lol_2:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Div said:

nisam baš odabraoo najbolje mesto za njega, ipak, sjajno izgleda.

 

Ipak ce biti da si dobro odabrao za njega, cim je tako zdrav i veseo. Ja imam dva velika grma i cesto trosim za hljeb ili skoro kada sam pravio kremu od gaveza. Odlicno se slaze sa jagnjetinom i bijelim lukom.

Link to comment
Share on other sites

ants1.jpg

 

Mravi i njihove farme biljnih usiju. Da nisam posijao Neven kao zrtveni usjev, ovo bih sada imao deverati sa paradajzom i papricicama. Nevenu izgleda i ne smeta toliko, jednako raste i cvjeta kao da ih i nema. 

Edited by Honey Badger
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Update.

 

Otkako sam prestao zalijevati kao manijak (zalio sam 2 puta u posljednjih 10-ak dana), izgleda da je krenulo.

 

Paradajz je zivnuo, za par dana ce dobiti i kolac da se ima za sto drzati:

Vnqaaa4.jpg

 

I ovoj papricici izgleda da dobro ide:

aMAhADx.jpg

 

I bamija je malo krenula:

lg8HnMb.jpg

 

Ovo je ona paprika koju je pas slomio. Gornji dio je propao/osusio se, ali je od korijena naraslo ovo:

dptAf6w.jpg

 

Ovaj paradajz je samo malo narasao, al' vec ima nekoliko plodova:

yA159Fe.jpg

 

Jbg, za prvi put... Jedva cekam slijedecu godinu, da to napravim malo bolje i pametnije.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...