Jump to content

Investiranje za pocetnike


Amigo

Recommended Posts

19 hours ago, Amigo said:

Berza u Americi je trenutno katastrofa, najgore od svega sto su penzioni fondovi vezani za istu, tako da je trenutno faza osiromasivanja stanovnika.

Tacno me podsjeca na ono divljanje inflacije u Srbiji 93-ce, kada su se izvlacile devize od gradjana za bezvrijedne dinare, samo sto je ovo druga metoda.

Po meni postoje samo dva moguca razloga, ili ne znaju sta rade ili to rade namjerno da namire silne milijarde potrosene na vojnu opremu i nenormalan vojni budzet.

Ako dodje jos do sukoba sa Kinom, doci ce do totalnog kolapsa ekonomije i mozda onda opstanu samo kriptovalute.

 

Ovo je najbolje vreme za kupovinu. 🙂

 

Kada ukupan rast kroz vreme gledam od 2007. do danas - što uključuje i fantastičan krah 2008. kao i pad u martu 2020. - samo se smejem kada čitam ili slušam ovakve priče.

 

Disciplina, strpljenje i dollar cost averaging čine čuda.

Edited by VladimirB
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 3/9/2023 at 12:36 PM, Amigo said:

Berza u Americi je trenutno katastrofa, najgore od svega sto su penzioni fondovi vezani za istu, tako da je trenutno faza osiromasivanja stanovnika.

Keyword - trenutno 

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, ters said:

Keyword - trenutno 

 

To se tako kaze, inace to traje jedno godinu dana. Ljudi su izgubili ogromne novce, penzioni fondovi su obogaljeni, obicni gradjani su screwed.

Moj penzioni fond je sada manji nego prije godinu dana, i ako sam cijele godine izdvajao 8% od svoje plate. Znaci sve te pare su propale.

Znaci keyword je penzija.

Najgore od svega je da ce taj negativni trend da se nastavi, sve dok je to potrebno, kako mozemo da cujemo.

 

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Juče je preminuo veliki Čarli Manger, u 99oj. 

 

Ne postoji bolji način da se proslavi i obeleži ovaj život od predloga za čitanje. Jedna od najboljih knjiga, ne samo o investiranju nego o bilo čemu, od onih sa najvećom gustinom (količinom po karakteru) mudrosti i dubokih uvida u koje sam imao prilike da zavirim:

 

https://www.amazon.com/Poor-Charlies-Almanack-Charles-Expanded/dp/1578645018

Poor Charlie's Almanack: The Wit and Wisdom of Charles T. Munger, Expanded Third Edition

 

GADhN2iWgAAoG--?format=jpg&name=large

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Da li je neko investirao u alternativne fondove kako bi dobio poreski kredit? Koliko traje procedura, da li imam ova dva preostala radna dana da investiram? 

 

Na koje sume ima smisla to uraditi s obzirom na fee koji fond uzme s obzirom da bi bilo buy and sell u kratkom periodu samo zbog ovog benefita poreskog kredita? 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kooineeperk said:

Da li je neko investirao u alternativne fondove kako bi dobio poreski kredit? Koliko traje procedura, da li imam ova dva preostala radna dana da investiram? 

 

Na koje sume ima smisla to uraditi s obzirom na fee koji fond uzme s obzirom da bi bilo buy and sell u kratkom periodu samo zbog ovog benefita poreskog kredita? 

 

 

 

Ja bih sutra poranila u banku pa tamo pitala nekog poreskog savetnika.

 

 

 

PORESKI KREDIT ZA ULAGANJA U ALTERNATIVNE INVESTICIONE FONDOVE

Zakon o porezu na dobit pravnih lica

Član 89a 

Obvezniku koji izvrši ulaganje u alternativni investicioni fond, odnosno u kupovinu investicione jedinice alternativnog investicionog fonda, priznaje se pravo na poreski kredit na račun godišnjeg poreza na dohodak građana najviše do 50% ulaganja izvršenog u kalendarskoj godini za koju se utvrđuje godišnji porez na dohodak građana. Pravo na poreski kredit iz stava 1. ovog člana može se ostvariti samo po osnovu u potpunosti uplaćenih novčanih uloga kojima se stiču akcije ili udeli u alternativnom investicionom fondu, odnosno investicione jedinice alternativnog investicionog fonda. Poreski kredit iz stava 1. ovog člana ne može biti veći od 50% utvrđene poreske obaveze po osnovu godišnjeg poreza na dohodak građana.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...