Jump to content

Investiranje za pocetnike


Amigo

Recommended Posts

4 hours ago, Kooineeperk said:

Sad koliko sam se vise uputio u pricu i citao, izjava RHa je da su to uradili da bi toboze zastitili svoje korisnike gubitka. Da, mnogi ce izgubiti pare ali sa tom namerom koliko vidim su i usli. Sa ciljem da uzdrmaju berzu. A RH se posrao sebi u usta sa mantrom da demokratizuju trgovinu... 

 

Ne razumem sta se ocikavalo od Robinhuda da uradi, da prekrsi zakon i da idu u zatvor?

 

Evo nekoliko dobrih 'citanja', sa ponekim odlomkom po mom izboru, o tome sta se zaista desilo tog dana:

 

https://finance.yahoo.com/video/heres-why-robinhood-restricting-users-173049721.html

>>

Let's bring in the CEO of Webull, Anthony Denier. And Anthony, your platform also among those that's restricted trade for the likes of AMC, as well as GameStop. We were talking about Alexandria Ocasio-Cortez now jumping in on the debate, saying that she would be for a hearing in this if it's necessary. Why restrict the trade, and what led to that action?

 

ANTHONY DENIER: Well, it wasn't our choice. Our clearing firm gave us a call and said we're going to have to stop allowing new opening positions in the three names, AMC, GME, and KOSS. Highly volatile, and what happens is this is not a political decision. And unfortunately, it got political. I think, you know, I think it was once said that don't let any good crisis go to waste. And that's clearly what's happening here.

 

And we're seeing politicians jump on the bandwagon so they can get-- so they can start trending on Twitter. But in reality, what's going on is that there is a two-day settlement between if you buy the stock today, those brokerage firms that you bought that stock on have to fund that trade with the clearing central house called DTC for two whole days. And because of the volatility of stocks, DTC has made the cost of the collateral of the two-day holding period extremely expensive.

 

And we just can't afford-- well, we're not a clearing firm, but our clearing firm simply cannot afford the cost to settle those trades. We cannot use customer funds to front that cost due to regulation. So the brokerages or the clearing firms have to go into their own pockets to do it. And they simply can't afford the cost of that trade clearance. That is the reason why these stocks are coming off. It has nothing to do with the decision or some sort of closed room cigar-- smoke-filled cigar room of Wall Street firms getting together to the dismay of the retail trader. This has to do with settlement mechanics of the market.

<<

 

 

https://www.ft.com/content/9a1b24e6-0433-462a-a860-c2504ea565e4

>>

“We made a tough decision today to temporarily limit buying for certain securities,” Robinhood said in a statement late on Thursday. “As a brokerage firm, we have many financial requirements, including SEC net capital obligations and clearing house deposits. Some of these requirements fluctuate based on volatility in the markets and can be substantial in the current environment.”

<<

 

 

https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-01-29/what-s-the-dtcc-and-how-did-it-stop-gamestop-mania-quicktake

>>

1. What happened?
The Depository Trust & Clearing Corp., or DTCC, the main hub for U.S. stock markets, demanded large sums of collateral from brokerages including Robinhood that for weeks had facilitated spectacular jumps in shares such as GameStop. In response, Robinhood and some other trading platforms raised large sums of money to post with the DTCC to increase their backstop against losses. They also reined in the risk to themselves by banning certain trades. Robinhood also moved to unwind some client bets, igniting an outcry from customers.

 

...
6. What did the DTCC ask for?
On Jan. 28, after days of turbulence, the DTCC demanded significantly more collateral from member brokers on their GameStop trades. A spokesman for the DTCC wouldn’t specify how much it required from particular firms but said that by the end of the day, industrywide collateral requirements jumped to $33.5 billion, up from $26 billion. (bold moj)

 

7. What was the reaction to the trading bans?
Robinhood’s trading restrictions made virtually nobody happy, except perhaps the hedge funds whose short sales had been squeezed during the buying surge. Other firms took similar actions: Charles Schwab Corp.’s TD Ameritrade curbed transactions in both of those companies, as did Interactive Brokers Group Inc. and Morgan Stanley’s E*Trade. In a surreal scene, political archenemies Alexandria Ocasio-Cortez and Ted Cruz found common ground in lashing the firm’s decisions. Conspiracy theories erupted online even after Robinhood and the other platforms said they would allow limited trading in the affected stocks to resume.

<<

 

 

 

Drugim recima, ne treba puno verovati budalama sa interneta, a jos manje budalama iz Kongresa (a najmanje budalama sa interneta koje su pri tom i clanovi Kongresa!!!), toj bezvrednoj kasti koja nikada nista nije postigla u zivotu i koja je uvek a priori protiv biznisa i protiv uspesnih ljudi koji su bogatiji od njih ali su svoje bogatstvo stekli zaista pomazuci obicnom coveku (umesto da svi zajedno dvore vlastelu kao u srednjem veku) - u ovom slucaju, na primer, omogucivsi mu da za dzabe i na trivijalno jednostavan nacin pristupi i ucestvuje u globalnom finansijskom trzistu...

Edited by bohumilo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dobro, od Trumpista i ne mozes nista drugo ocekivati sem da stans na branik Wall Streeta. No dobro, kriticna masa je okuljena i spremno ceka sledeci oblivion short da nagazi majmune. Sledeci je AMC, pa BB. Bice jos mnogo milijarderskih suza...

Al tu je uvek korigovanje marketa, kako odgovara hedge fondovima. Izgubice, manje nego koliko bi trebalo [emoji110]

Link to comment
Share on other sites

On 1/30/2021 at 3:42 AM, bohumilo said:

Ne razumem sta se ocikavalo od Robinhuda da uradi, da prekrsi zakon i da idu u zatvor?

 

 

Ne, niko ne treba da krsi zakon. Ali svako mora biti transparentan u onome sto radi ukoliko od toga zavise njegovi korisnici. A berza i te trejding aplikacije nisu zajebancija tipa Flappy Bird... 

 

Sto odmah nisu (ponavljam - odmah, ne u roku od sat vremena, ne "kasnije uvece"), PR sluzbe i CEO-ovi Robinhuda i ostalih koji su blokirali, izasli sa zvanicnim obracanjem? Cekalo se sta? Da naraste nezadovoljstvo? Da dobiju stotine hiljada losih ocena na store-u pa da mora i Google da reaguje? Da Twitter i FB pocnu da cenzurisu temu? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, bohumilo said:

Otkud to da nisu?

 

Pa tako mi je delovalo iz sve price... 

 

A gledajuci tviter vidi se da su okasnili sa saopstenjem barem jedno pola sata (a verovatno i vise jer poredim zvanicni njhov tviter sa najstarijom vescu na koju sam naleteo za 5min potrage)... 

 

Jednostavno, to su ozbiljne stvari da bi se ovako radile. Hajde, mozda su poslali mail ili notifikaciju kroz app. Ko zna? Ali sigurno u toj notifikaciji nisu mogli da objasne zasto to rade. Tek kasnije su detaljno objasnili. 

 

 

image.png.612322d9b43bb66206c5139e3c71a710.png

 

 

image.png.493289e255e3e89e9dac9e1b3dd5ad7d.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Kako funkcionise to sa berzom? Iz nekog sam drugo sveta ali sam mislio da uletim jer ionako trosim pare na kocku

 

Najprostije, kako uopste da otvorim racun i koja je dobra platforma za trgovanje na berzi

 

Problem je jer vidim da neki uopste nemaju podrsku za Srbiju

 

Kakav je webull i td ameritrade ili koju vec preporucujete

 

 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, vepar said:

Kako funkcionise to sa berzom? Iz nekog sam drugo sveta ali sam mislio da uletim jer ionako trosim pare na kocku

 

Najprostije, kako uopste da otvorim racun i koja je dobra platforma za trgovanje na berzi

 

Problem je jer vidim da neki uopste nemaju podrsku za Srbiju

 

Kakav je webull i td ameritrade ili koju vec preporucujete

 

 

Koliko sam shvatio, za manje investitore iz Srbije, praktično jedina opcija je Interactive Brokers. Neka me neko ispravi ako grešim.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Kooineeperk said:

A gledajuci tviter vidi se da su okasnili sa saopstenjem barem jedno pola sata (a verovatno i vise jer poredim zvanicni njhov tviter sa najstarijom vescu na koju sam naleteo za 5min potrage)...

Na sajtu Internet arhiva se moze videti da je stranica za saopstenjem na RH-ovom blogu prvi put arhivirana - sto znaci da je ono tada vec postojalo - u 14:03 po londonskom vremenu (tj. 3:03 PM po vremenu sa tvoje slike, odnosno nekih 20ak minuta pre tog teksta):

 

https://web.archive.org/web/*/https://blog.robinhood.com/news/2021/1/28/keeping-customers-informed-through-market-volatility

 

spacer.png

 

 

No, naravno, sve ovo nije ni nacin ni teren na kojem bi se uopste mogla dokazati nekakva zlonamernost ili ogresenije (umalo ne napisah transgresenije) Robinhuda prema svojim musterijama...

Edited by bohumilo
Link to comment
Share on other sites

Kako je uopšte moguće da je shorting kao takav uopšte legalan? Meni to izgleda kao prodavanje magle, pranje novca, zelenašenje, sve samo ne nekakav poslovni model koji ima neku svrhu osim lake zarade...? Ima li neko ko može da objasni zašto uopšte takav vid poslovanja postoji i čemu doprinosi?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bohumilo said:

Na sajtu Internet arhiva se moze videti da je stranica za saopstenjem na RH-ovom blogu prvi put arhivirana - sto znaci da je ono tada vec postojalo - u 14:03 po londonskom vremenu (tj. 3:03 PM po vremenu sa tvoje slike, odnosno nekih 20ak minuta pre tog teksta):

 

https://web.archive.org/web/*/https://blog.robinhood.com/news/2021/1/28/keeping-customers-informed-through-market-volatility

 

spacer.png

 

 

No, naravno, sve ovo nije ni nacin ni teren na kojem bi se uopste mogla dokazati nekakva zlonamernost ili ogresenije (umalo ne napisah transgresenije) Robinhuda prema svojim musterijama...

 

 

Hajde da poentiram sa jos necim, jer znam jednu-dve stvari o biznisu.

 

Sve i da su u odmah nakon zakljucavanja izasli sa saopstenjem, to se ne radi tako. Oni su znali sta se desava, bili su u razgovorima sa kliring kucama. 

 

Nije Robinhood neka tamo igrica koju je neki balavac napravio pa je kad je skapirao tvitnuo "ups, pao mi server pre pola sata, izvinite". 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Eddard said:

Kako je uopšte moguće da je shorting kao takav uopšte legalan? Meni to izgleda kao prodavanje magle, pranje novca, zelenašenje, sve samo ne nekakav poslovni model koji ima neku svrhu osim lake zarade...? Ima li neko ko može da objasni zašto uopšte takav vid poslovanja postoji i čemu doprinosi?

 

To je i cela poenta Wall Street-a. Tamo "sede" ljudi koji su najobičnije pijavice. Zarađuju ogroman novac bez ikakvog proizvoda ili usluge. Imaju pravila koja ih štite, uslove koji njima odgovaraju, ako se dogodi bilo kakva turbulencija, onda izmene pravila igre tako da opet njima odgovara i samo množe svoj kapital na račun ljudi koji veruju u pravi kapitalizam. Izmišljaju neke skraćenice i definicije, pa onda to sve dodatno zapetljaju da bi svoj "posao" mistificirali i omogućili uskom krugu ljudi da se njime bave. Ovaj GME stock je toliko ogolio taj Svet, da mislim da će ovo imati dublje posledice na celo tržište akcijama.

 

Ovo je naravno dosta pojednostavljena priča, ali  je zapravo suština.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, vepar said:

Kako funkcionise to sa berzom? Iz nekog sam drugo sveta ali sam mislio da uletim jer ionako trosim pare na kocku

 

Najprostije, kako uopste da otvorim racun i koja je dobra platforma za trgovanje na berzi

 

Problem je jer vidim da neki uopste nemaju podrsku za Srbiju

 

Kakav je webull i td ameritrade ili koju vec preporucujete

 

 

 

 

Jednostavno rečeno, konkretno ovim akcijama koje su trenutno short-ovane ne možeš da trguješ. Akcijama najkrupnijih kompanija Johnson&Johnson, Apple, Tesla, Pfeizer, ManUtd, Juventus, može da se trguje i iz Srbije, čini mi se preko iqoption-a ili čak domaćeg sajta kapital.rs. Za razliku od kockanja, u trgovini akcijama ne može toliko novca da se izgubi odjednom, ipak nije sistem sve ili ništa, već uvek možeš da postaviš cenu za koju bi prodao svoje akcije. Recimo kupiš za 7.50 dolara, pa staviš da prodaješ ako stigne do 5.98... Ali isto tako su i potencijalni dobici uglavnom mnogo manji. Akcije najjačih kompanija su obično skupe i samim tim je teško očekivati procentualno veliki rast (10 akcija za 200 dolara, pa ako ih prodaš za 220, zaradio si 200 dolara, ali na ulog od 2000, to i nije mnogo, zapravo kvota 1.10 na kladionici), sa druge strane najveća šansa za veliki profit je kupovina kriptovaluta koje imaju jaku malu vrednost (recimo 10000 akcija za 0.01 dolara, pa ako skoči na samo 0.1 dolar po akciji to je već ozbiljan profit od  900 dolara na uloženih 100), ali te akcije je užasno užasno teško pogoditi. 

Edited by Jurgen
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:

Kako je uopšte moguće da je shorting kao takav uopšte legalan? Meni to izgleda kao prodavanje magle, pranje novca, zelenašenje, sve samo ne nekakav poslovni model koji ima neku svrhu osim lake zarade...? Ima li neko ko može da objasni zašto uopšte takav vid poslovanja postoji i čemu doprinosi?

Sto se tice prvog pitanja, shortovanje je savrseno moralno legitimno, jednako koliko npr. kreditna kartica ili stambeni kredit, te nema nikakvog razloga da ne postoji ili da bude zabranjeno.

 

 

Sto se tice drugog pitanja, shortovanje ima, da kazemo, suprotnu (ali podjednako vaznu) funkciju od investiranja u neku firmu i predstavlja jedan od kljucnih mehanizama u onome sto jeste glavna socijalna funkcija finansijskih trzista - kvalitetna alokacija resursa, tj. alokacija realnih resursa (od benzina i kilovat-casova do parking mesta i programera) od onih manje ka onim vise drustveno benefitnim delatnostima (u najsirem smislu reci). Zarada na shortovanju jeste nagrada za ubrzavanje ovog procesa, za one ljude koji su bili dovoljno pametni ili vredni (a cesto i hrabri ili srecni) da pre ostalih identifikuju, na primer, koja je to firma koja je manje dobra/vredna/efikasna/potencijalno-profitabilna (tj. drustveno blagotvorna) nego sto svi drugi misle da jeste. I to identifikuju u jedinom pravom smislu te reci: ne palamudjenjem po kafanama, medijima, katedrama ili skupstinama o tome, nego stavljanjem svog novca iza svojih stavova. A ta zarada je sve samo ne laka (u shortovanju rade neki od najpametnijih i najvrednijih ljudi na svetu, i ono je, generalno, mnogo teze od investiranja (kada investiras mozes da izgubis maksimalno 100% investicije, od shortovanja gubitak nije ogranicen u ovom smislu))...

 

Bilo je raznih slucajeva u kojima je shortovanje bilo nacin razotkrivanja prevare - tj. stajanja svojim novcem iza svojih tvrdnji, kao npr. u ovom slucaju.

 

Ono se koristi i u sastavu raznih investicionih strategija kao balans. Npr. posto se pojedinacne delatnosti najcesce krecu, grubo govoreci, u istom smeru, ako hocu da investiram u mobilnu industriju ja mogu da investiram u Epl a shortujem Samsung da ogranicim eventualne gubitke ako industrija propadne u celosti. I ne samo to, nego ako je npr. Epl jeftiniji od Samsunga a ja mislim da da bi razlika u njihovoj ceni trebalo da bude manja, ja - iako npr. mislim da su obe firme dobre i da ce im cena rasti - mogu da se kladim na smanjivanje te razlike kupovinom Epla a shortovanjem Samsunga.


Postoje i drugi benefiti kao sto je smanjenje rizia od spekulativnih balona, zastita amaterskih investitora od "maslanja" od strane menadzera itd, isl...

Edited by bohumilo
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Šortovanje je dozvoljeno zato što ne garantuje profit. Ovo što se desilo sa ovom ekipom sa redita je moglo i potpuno slučajno da se desi ili da recimo konkurencija onog što šortuje odluči da profitira na tome. U svakom slučaju ti što su šortovali su verovatno propali obzirom koliko je cena otišla u nebesa. To je kao klađenje na 1,10 kvotu. Kada dobijete dobijete 10% uloga ali kada jednom puknete treba vam 10 dobitaka samo da vratite uloženo. Ovde su iznosi ogromni i čisto sumnjam da će se ta ekipa koja je šortovala izvući.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Klotzen said:

Šortovanje je dozvoljeno zato što ne garantuje profit. Ovo što se desilo sa ovom ekipom sa redita je moglo i potpuno slučajno da se desi ili da recimo konkurencija onog što šortuje odluči da profitira na tome. U svakom slučaju ti što su šortovali su verovatno propali obzirom koliko je cena otišla u nebesa. To je kao klađenje na 1,10 kvotu. Kada dobijete dobijete 10% uloga ali kada jednom puknete treba vam 10 dobitaka samo da vratite uloženo. Ovde su iznosi ogromni i čisto sumnjam da će se ta ekipa koja je šortovala izvući.

 

 

Nisu propali još uvek, oni imaju mogućnost da trguju na veći broj decimala u odnosu na common folk, pa samim tim mogu između sebe (sa drugim hedge fondom) da trguju i tako smanjuju cenu akcija uz pomoć jakih računara i algoritama. Biće u problemu jedino ako ovi ludaci sa redita nastave da drže stocks i odbiju da ih prodaju čak i ako cena padne na nulu, zato što hedge fond nastavlja da plaća kamatu dok ne vrati sve stocks koje su pozajmili. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Jurgen said:

 

 

Jednostavno rečeno, konkretno ovim akcijama koje su trenutno short-ovane ne možeš da trguješ. Akcijama najkrupnijih kompanija Johnson&Johnson, Apple, Tesla, Pfeizer, ManUtd, Juventus, može da se trguje i iz Srbije, čini mi se preko iqoption-a ili čak domaćeg sajta kapital.rs. Za razliku od kockanja, u trgovini akcijama ne može toliko novca da se izgubi odjednom, ipak nije sistem sve ili ništa, već uvek možeš da postaviš cenu za koju bi prodao svoje akcije. Recimo kupiš za 7.50 dolara, pa staviš da prodaješ ako stigne do 5.98... Ali isto tako su i potencijalni dobici uglavnom mnogo manji. Akcije najjačih kompanija su obično skupe i samim tim je teško očekivati procentualno veliki rast (10 akcija za 200 dolara, pa ako ih prodaš za 220, zaradio si 200 dolara, ali na ulog od 2000, to i nije mnogo, zapravo kvota 1.10 na kladionici), sa druge strane najveća šansa za veliki profit je kupovina kriptovaluta koje imaju jaku malu vrednost (recimo 10000 akcija za 0.01 dolara, pa ako skoči na samo 0.1 dolar po akciji to je već ozbiljan profit od  900 dolara na uloženih 100), ali te akcije je užasno užasno teško pogoditi. 

 

A zasto ne moze da se trguje sa shortovanim akcijama, zato sto smo zemlja treceg sveta ili sta? Ne mislim na konkretno na ovo sad nego inace

 

Planiram da udjem sa vecim parama ali tek kad skapiram ceo sistem, tek sam na pocetku pa ne zelim da se zalecem u nepoznato... ali sam mislio sa malim parama malo da se "igram" u startu

 

 

I nesto mi je nepouzdan kapital.rs, procitao sam dosta negativnih stvari... videcu kakva je stvar sa iqoption

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, vepar said:

 

A zasto ne moze da se trguje sa shortovanim akcijama, zato sto smo zemlja treceg sveta ili sta? Ne mislim na konkretno na ovo sad nego inace

 

Planiram da udjem sa vecim parama ali tek kad skapiram ceo sistem, tek sam na pocetku pa ne zelim da se zalecem u nepoznato... ali sam mislio sa malim parama malo da se "igram" u startu

 

 

I nesto mi je nepouzdan kapital.rs, procitao sam dosta negativnih stvari... videcu kakva je stvar sa iqoption

 

Ne možeš zato što su konkretno ove akcije za koje se sada zna da su šortovane dostupne uglavnom samo na američkim brokerskim sajtovima, mislim da ih još nudi i nekoliko sajtova u UK i jedan iz Švedske. Takođe im je dosta limitirana trgovina i na drugim evropskim sajtovima. Ali da, uglavnom je to zbog toga što smo zemlja trećeg Sveta. 

 

Trgovina kriptovalutama je mnogo mnogo dostupnija svima, možda bi eto tu mogao da pokušaš da ukapiraš sistem. 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Eddard said:

Kako je uopšte moguće da je shorting kao takav uopšte legalan?

Zato što na berzi trguješ budućnost , očekivanja a ne sadašnjost.

Vrlo je čest slučaj da posle odličnih kvartalnih rezultata akcije potonu baš zbog očekivanja ,jer su dobri rezulati već ukalkulisani u cenu.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...